To φλασάκι μου μίκρυνε

Έχω δυο παλιούς υπολογιστές και στον ένα είχα το cinnamon αλλά δεν ήταν ελαφρύ και αποφάσισα να δοκιμάσω το linux lite.
Παιρνώ το 7ετίας flashάκι μου 16gb transcent (πράσινο το γρήγορο). Ανοίγω το dual boot pc πάω σε windows με rufus και το κάνω fat 32 με Linux Lite. Τελικά όμως δε δούλεψε αφού η μητρική δεν το αναγνώρισε.
Έτσι ανοίγω Linux και με το etcher το έκανα fat και όλα πηγαν ρολόϊ.

Τώρα όμως το flashάκι όταν πήγα να το αδειάσω δε μπορούσαν να διαγραφούν τα υπολείματα από το lite (κάτι φάκελοι casper κ.λ.π).
Ανοίγω windows κάνω format και παρατηρώ οτι πλέον είναι 1,4 gb η χωρητικότητα του usb και είναι χαρακτηρισμένο ως fat.

Γιατί έγινε αυτό και πως το επαναφέρω?
Ευχαριστώ…

δοκίμασε το gparted από linux ή το mini partition tool από win και σβήσε τα partition που βλέπεις

1 «Μου αρέσει»

Δε βλέπω καν partition. Αν κατεβάσω το g parted πως θα σβήσω το partition?

από linux δώσε την εντολή ‘df -h’ και δες όλους τους σκληρούς σου
μετά άνοιξε το g parted

και στα δεξιά επάνω επιλέγεις τον δίσκο που θες

1 «Μου αρέσει»

Όταν περνάς ένα iso στο φλασάκι ή χωρητικότητα του θα γίνει όση αυτή του iso. Αυτό είναι φυσιολογικό. Αν θέλεις να ανακτήσεις όλλο το φλασάκι θα πρέπει να του αφαιρέσεις όλες τις κατατμήσεις πρώτα ή να του ξαναφτιάξεις το σύστημα κατατμήσεων .

4 «Μου αρέσει»

Όταν είχα περάσει Linux mint 2 φορές επανήλθε μόλις διέγραψα το περιεχόμενο του πάντως.
Καταλαβαίνω αυτό που λες. Τώρα θα του σβήσω τις κατατμήσεις να δω αν επανέλθει, που λογικά θα επανέλθει.
Ευτυχώς τώρα κατάλαβα πως παίζεται το παιχνίδι με τις κατατμήσεις. Δυστυχώς όσο δούλευα windows δεν ήξερα τίποτα και ζούσα σε άγνοια για τέτοια θέματα.

edit:
@anon12951060 Κοίτα τι μου βγάζει και δε μπορώ να κάνω τίποτα…Στιγμιότυπο στο 2020-01-26 18-24-47

Όταν πατάω στο προτιμήσεις μου βγάζει ο,τι 2Στιγμιότυπο στο 2020-01-26 18-27-21

Τι συμβαίνει ?

Εκ της διευθύνσεως: Ο @rhtoras προέβηκε σε βανδαλισμό αυτής της ανάρτησης καθώς και άλλων. Οι εικόνες δυστυχώς έχουν χαθεί.

1 «Μου αρέσει»

Κατ’ αρχήν δεν μπορείς να πειράξεις μια κατάτμηση όταν είναι προσαρτημένη. Δεύτερον δεν βλέπω απώλεια δίσκου. Σου λέει 15.01 GiB (gigibytes) που είναι 16.21 GB (gigabytes).

Ναι αλλά μου λέει ο,τι έχω 1,3 gb ελεύθερα σε ένα άδειο φλασάκι των 16 gb.
Αυτό στη δεύτερη εικόνα που είναι και η βασική…

Ναι αλλά ο τύπος της κατάτμησης είναι fat16 που μπορεί να έχει μέγιστο μέγεθος 2GB. Αν θέλεις μεγαλύτερο χώρο θα πρέπει να τον μορφοποιείς σαν fat32 που πάει μέχρι 32GB ή σαν ntfs.

1 «Μου αρέσει»

είναι λίγο ανεπίκαιρο σε κάποιες λεπτομέρειες γιατί είναι 2015, αλλά μπορείς να δεις πώς γίνεται.

Αυτά που δείχνει στο video τα βρήκα μόνος μου για αυτό ρωτάω εδώ. Δε με αφήνει να κάνω ή να διαγράψω partition. Μακάρι να με άφηνε. Όταν κάνω αποπροσάρτηση μπορώ να το βάλω π.χ σαν fat 32 αλλά αν ξαναβάλω το usb είναι πάλι fat16.

Κάνε αποπροσάρτηση και απο το gparted Device->Create Partition table->MBR.
Μετά φτιάξε μια fat32. Αφάιρεσε το στικάκι

1 «Μου αρέσει»

Το έκανα αυτό μόλις και δούλεψε. Ευχαριστώ πολύ!

υ.γ. Παρεμπιπτόντως πολύ λιτό και αποτελεσματικό το gparted.
υ.γ. 2 Πολύ κατατοπιστική η κοινότητα του linux-user.gr και αρκούντως φιλική!

6 «Μου αρέσει»

To μέγιστο δυνατό για FAT32 είναι ~17,6 ΤΒ. Τα windows όντως θα φορμάρουν μέχρι 32GB. Δεν ξέρω αν ο ίδιος περιορισμός ισχύει και στο Linux.

2 «Μου αρέσει»

Τα φλασάκια που είναι 64gb για παράδειγμα δεν είναι fat 32 ?
Άρα υποθέτω ο,τι σε linux θα μπορεί να ισχύει κάτι άλλο.
Όταν μπορέσω και είμαι καλά οικονομικά θα κοιτάξω για φλασάκι 64gb και θα δω αν ισχύει αυτό με το fat 32.

Ο χρήστης @anon21236004 τις τελευταίες μέρες άρχισε να σβήνει παλιές του αναρτήσεις. Η πράξη αυτή είναι βανδαλισμός και αποβλήθηκε από τον παρόντα χώρο διαπαντός.

Εγκυκλοπαιδικά από windows, πρέπει να ανοίξεις το diskpart από κονσόλα και να εκτελέσεις την εντολή clean για να διαγραφούν προστατευμένα partitions. Δεν γίνεται από την διαχείριση δίσκων.