Το ethernet δεν δουλεύει κάποιες φορές.

Έχω ένα πρόβλημα με όλες τις διανομές linux , κάποιες φορές δεν συνδέετε το ethernet δίκτυο , αν κάνω επανεκκίνηση μετά λειτουργεί κανονικά.
Έχω και ένα wifi adapter οπότε σε περίπτωση που δεν λειτουργεί να μην έχω πρόβλημα.
Το πρόβλημα λύνεται αν ξεφορτώσω το module με την εντολή
sudo modprobe -r e1000e
και μετά το ξαναφορτώσω.
Δεν τυχαίνει συνέχεια πχ τώρα λειτουργεί κανονικά.
Δοκίμασα να βρω τον οδηγό και να κάνω compile και πάλι το ίδιο μου κάνει.

00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82579LM Gigabit Network Connection (Lewisville) (rev 04)

Πονεμένη ιστορία η intel με e1000e. Βρίθει reports το internet.
Αλλού δουλεύει και αλλού κοροϊδεύει.

Ο driver e1000e περιλαμβάνεται στον kernel άρα δεν έχεις λόγο να τον χτίζεις.
Θεωρητικά το πρόβλημα διορθώθηκε νομίζω από 5.15 kernel και μετά.

Δυστυχώς δεν είναι έτσι, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου.
Εχω άσχημη προσωπική εμπειρία, ανεξαρτήτως revision & kernel (τρέχω παντού arch latest ή lts). Σε πελάτες και σπίτι μου αναγκάστηκα να εγκαταστήσω άλλη κάρτα με Realtec για να ησυχάσω (φτηνές gigabit των 10-12 ευρώ).
Και ναι δοκίμασα λύσεις dkms. Εις μάτην.

Δεν ξέρω τι kernel τρέχεις, δοκίμασε 6+
Επίσης έχει αναφερθεί ως πιθανή λύση το bios update.

Μεσοβέζικη λύση ένα script που θα τρέχει με καθυστέρηση (κάποιοι ισχυρίζονται ότι υπάρχει race condition), αφού φορτώσει το μηχάνημα και θα κάνει offload & reload τον driver. Στο μηχάνημα του σπιτιού μου το δοκίμασα για ένα διάστημα. Δούλευε.
Αλλά τρέχω τόσα πολλά startup scripts που ξεχνιέμαι αν κάτι πάει στραβά.

Το dmesg τι λέει όταν κάνει disconnect;

Συμπληρωματικά αλλά όχι διαφωτιστικά διάβασε εδώ
Στην περίπτωση του 82579 που έχεις εσύ, αναφέρονται περιορισμοί μόνο στα jumbo frames.

Συγγνώμη, δεν κομίζω γλαύκας.

4 «Μου αρέσει»

Εγώ Debian Sid τρέχω, έχω τον πυρήνα 6.6.13 , το θέμα είναι πως δεν το κάνει πάντα .
Μια λύση που βρήκα είναι να ρυθμίσω να τρέχει ένα script αυτόματα στη εκκίνηση που θα αφαιρεί και θα ξανα-φορτώνει το module e1000e

2 «Μου αρέσει»