Το Chrome δεν είναι ενημερωμένο

Κάθε φορά που ανοίγω το Chrome βλέπω μια υπενθύμιση ότι δεν είναι ενημερωμένο και δεν είναι δυνατή η ενημέρωσή του.Πάτησα την ‘‘επανεγκατάσταση’’,κατεβαίνει το νέο αρχείο αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω.Τι λάθος ή παράλειψη κάνω?
Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Παρέλειψα ότι αφορά Ubuntu 22.04.3 LTS

Εάν μπορείς εξήγησε με περισσότερες λεπτομέρειες τι κάνεις και πως δεν σε αφήνει να το εγκαταστήσεις. Κατεβάζεις deb αρχείο? Βγάζει κάποιο error? κ.ο.κ.

1 «Μου αρέσει»
   Το αρχείο που κατεβαίνει είναι πακέτο  Debian μεγέθους 103,5 ΜΒ και το βλεπω στον φάκελλο ''ΛΗΨΕΙΣ''.

Από εκεί και μετά τι κάνω;

Μπές στον φάκελο Λήψεις, άνοιξε τερματικό εκεί μέσα (με δεξί κλικ open terminal) και δώσε :

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

με μια επιφύλαξη ό,τι το όνομα του αρχείου είναι ακριβώς έτσι.
Αν δεν είναι βάλτο όπως το βλέπεις μέσα στον φάκελο στην εντολή.
Δώσε τον κωδικό του διαχειριστή σου και θα γίνει η εγκατάσταση.

3 «Μου αρέσει»

οι επιλογές που έχω με δεξί κλικ δεν ανοιγουν τερματικό και δεν μπορώ να ανεβασω στιγμιότυπο να δείτε ποιες είναι

Άνοιξε ένα terminal, κάνε cd στις Λήψεις και δώσε sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

1 «Μου αρέσει»

Τα αυτονόητα και εύκολα στα windows στα Linux είναι δύσκολα και πολύπλοκα.Τελικά μετά από προσπάθεια άνοιξε το τερματικό και έδωσα την εντολή που είπατε και το chrome εγκαταστάθηκε κανονικά!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη διάθεση να βοηθήσετε !

4 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και τρόπος εκτός του terminal όσο απλός είναι και στα Windows, δηλαδή ας πούμε στα Debian-based (APT) όπως τα Ubuntu μπορείς με δεξί κλικ να ανοίξεις τα deb αρχεία με το GDebi Package Installer ή άλλο installer της προτίμησής σου, και ανοίγει ένα pop-up που σου έχει επιλογή εγκατάσταση ή απεγκατάσταση εάν είναι ήδη εγκατεστημένο, όπως όταν τρέχεις ένα exe σε windows (ή καλύτερα γιατί πλέον νομίζω δεν μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση από exe εκεί).

Αν δεν το έχεις μπορείς να το εγκαταστήσεις από τον package manager των Ubuntu (λέει στα αγγλικά το λινκ που έβαλα, αλλιώς αν θες βοήθεια στα ελληνικά πες μας).

3 «Μου αρέσει»

Σ’ευχαριστω πολυ φιλε μου!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.