Τέλος το Reddit; Καλώς Ορίσατε στο Lemmy

Αφού αναφέραμε τι συμβαίνει με τους εκβιασμούς του Reddit σε moderators από όσα subreddits έγιναν private τις ημέρες τις διαμαρτυρίας, ήρθε η ώρα να αναφερθούμε στην επόμενη ημέρα.

Σήμερα 30/06/2023 είναι η τελευταία ημέρα που δουλεύουν μαζικά όλες οι third party εφαρμογές. Από 01/07/2023, οι χρήστες του Reddit θα πρέπει να κατεβάσουν είτε την επίσημη εφαρμογή του Reddit με τους γνωστούς της περιορισμούς, είτε να κάνουν compile χειροκίνητα με δικά τους API keys τις εφαρμογές που θέλουν να χρησιμοποιήσουν.

Στα σημαντικά της πληροφορίας:

Μέσα στα πλαίσια της διαμαρτυρίας, το Lemmy, ένα αποκεντρωμένο link aggregator που μοιάζει αρκετά με το Reddit και είναι συνδεδεμένο με το Mastodon στο Fediverse, απέκτησε μεγάλη φήμη. Γρήγορα, πάρα πολλά subreddits άρχισαν και μετακινόντουσαν εκεί ως νέα communities ενώ παράλληλα μετέφεραν μαζί και το περιεχόμενο τους. Το Linux-User.gr βρίσκεται μέσα σε αυτά, και δημιούργησε τον δικό του χώρο στην ομοσπονδία του Lemmy ως linuxuser_gr@lemmy.world .

Στα παρακάτω κεφάλαια θα παρουσιάσουμε συνοπτικά το Lemmy καθώς θα δούμε και πώς δουλεύει. Ο οδηγός στοχεύει για χρήση από το ευρύ Ελληνικό κοινό, συνεπώς θα αποφύγω να εμβαθύνω σε πολές λεπτομέρειες.

Πώς δουλεύει το Lemmy;

Το Lemmy αποτελείται πρακτικά από μία ομοσπονδία από servers (ή αλλιώς instances), οι οποίοι τρέχουν τις δικές τους εκδόσεις του Lemmy τοπικά (locally). Κάθε server έχει το δικό του όνομα (ενδεικτικά lemmy.world, sh.itjust.works , feddit.de , lemm.ee , programming.dev , FOSSware κ.α.) Κάθε server από αυτούς αποτελείται από τα δικά του μέλη, τις δικές του κοινότητες (communities), αλλά και τους δικούς του κανόνες.

Μέχρι εδώ θα μπορούσε κανείς να πει ότι το concept μοιάζει σαν το Discourse, το ανοικτού κώδικα δηλαδή φόρουμ που χρησιμοποιούμαι και στο Linux-User.gr .

Η ώρα της Ομοσπονδίας:

Το Lemmy εκτός από αυτά που προαναφέρθηκαν, προσφέρει μία ακόμη σημαντικότατη πινελιά, που το κάνει απίστευτα σημαντικό. Την δημιουργία ομοσπονδιών.

Δηλαδή, οι διάφοροι servers που τρέχουν τις δικές τους εκδόσεις του Lemmy, μπορούν αν το αποφασίσουν, να συνδεθούν μεταξύ τους, και έτσι με αυτό τον τρόπο, όλοι οι χρήστες εκείνων των συνδεδεμένων servers, να μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους, να έχουν πρόσβαση στα communities ο ένας του άλλου κτλπ. Συνεπώς, κατασκευάζεται ένα δίκτυο με πάρα πολλά instances, οπού όλα επικοινωνούν μεταξύ τους (εφόσων το επιθυμούν οι διαχειριστές του κάθε Lemmy server).

Ο κάθε Lemmy server administrator μπορεί να διαλέξει με ποιούς servers θέλει να συνδεθεί ως ομοσπονδία.

Η Δομή ενός Community:

Όνομα_Κοινότητας@Server_Οπού_Βρίσκεται

Και έτσι ώς παράδειγμα, το community: linuxuser_gr@lemmy.world , καταλαβαίνουμε πώς βρίσκεται στον server lemmy.world.

Αντίστοιχα ισχυει και για τους χρήστες. Για παράδειγμα, εγώ είμαι ο sv1sjp@lemmy.world .
Η δομή των χρηστών είναι:
Όνομα_Χρήστη@Server_Οπού_Βρίσκεται

Το lemmy.world αποτελεί τον μεγαλύτερο και διασημότερο generic Lemmy instance, με πάνω από 11 χιλιάδες χρήστες. Το lemmy.world είναι ενωμένο ως ομοσπονδία με τα περισσότερα δίκτυα Lemmy εκεί έξω, συνεπώς για να συμμετέχετε στο linuxuser_gr@lemmy.world , μπορείτε να δημιουργήσετε λογαριασμό σε όποιο instance σας αρέσει. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημαη επιλογή ποιού από τα παραπάνω που ανάφερα δηλαδή, για να σας προβληματίζει. Όλοι επικοινωνούν με όλους! Μπορείτε επίσης να είστε και moderators από διαφορετικούς servers στο ίδιο community.

Εδώ θα βρείτε την λίστα με όλα τα Lemmy instances που τρέχουν (γνωστά) αυτή την στιγμή. Όσα αναγράφουν “Yes” στο Fed, σημαίνει ότι είναι ενωμένα μεταξύ τους:

Δεν μου εμφανίζεται το Linux-User.gr ή κάποια άλλη κοινότητα στο Lemmy server που επέλεξα;

Σε αυτό το σημείο πρέπει να ανφερθεί ότι παρόλο που οι servers είναι ενωμένοι, δεν συγχρονίζουν αυτόματα όλες τις κοινότητες, αν δεν υπάρξει η ζήτηση από τουλάχιστον 1 άτομο του server.

Και πότε συγχρονίζεται μία κοινότητα;

Μία κοινότητα συγχρονίζεται όταν κάποιος χρήστης της για πρώτη φορά γράψει το community@server (π.χ. linuxuser_gr@lemmy.world) στην αναζήτηση του Lemmy instance οπού βρίσκεται, είτε κάνει copy-paste το link του server μαζί με το link του community (π.χ. στην περίπτωση μας: https://lemmy.world/c/linuxuser_gr). Από εκεί και πέρα, μόλις ο χρήστης πατήσει subscribe, οι 2 σέρβερς αυτοί αυτόματα θα συγχρονίζουν όλο το περιεχόμενο που βρίσκεται σε αυτή την κοινότητα. Τόσο απλά.

Είναι τόσο δύσκολο όσο φάινεται;

Το Lemmy παρόλο που υπάρχει από το 2019, πήρε απότομα δημοσιότητα με την διαμαρτυρία κατά του Reddit. Συνεπώς, το scalability παραμένει θέμα και μιας και πλέον υπάρχουν χιλιάδες χρήστες ενεργοί ταυτόχρονα, παρατηρούνται διάφορα bugs. Σε γενικές γραμμές όμως, όλα δουλεύουν μία χαρά, και το σίγουρο είναι ότι όσο μεγαλώνει η κοινότητα, τόσο περισσότερος κόσμος θα βοηθάει στο να επιλυθούν τα διάφορα bugs, μετάφραση σε διαφορετικές γλώσσες και φυσικά Android && iOS εφαρμογές.
Επιπλέον αξίζει να επισημαθεί, ότι το Mastodon έχει κανονική επικοινωνία με το Lemmy μιας και τα 2 βρίσκονται στο Fediverse και συνεπώς μπορείτε να ψάξετε posts μέσα από αυτό.

FAQ:

Αφού παρουσιάσαμε διάφορα βασικά χαρακτηριστικά του Lemmy, ας δούμε τώρα κάποιες συχνές ερωτήσεις/απαντήσεις για ευκολότερη μετάβαση.

Χρειάζεται να φτιάξω περισσότερο από έναν λογαριασμό στο Lemmy;

  • Όχι. Όσο τα communities που χρησιμοποείς βρίσκονται στην ίδια ομοσπονδία, ένας λογαριασμός επαρκεί για να επικοινωνείς με όλα.

Υπάρχουν δηλαδή και ανεξάρτητα Lemmy instances που δεν αποτελούν μέλος της ομοσπονδίας;

Μπορώ να σηκώσω τον δικό μου server στο Lemmy και να γίνω ο user mhtsos@iusearch.btw ?

  • Φυσικά. Μπορείς εύκολα με το docker image τους να σηκώσεις τον δικό σου σέρβερ και να γίνεις ομοσπονδία με τους σέρβερ που επιθυμείς εσύ.

Προτεινόμενη Android εφαρμογή για Lemmy;

  • Για όσους servers τρέχουν 0.18 έκδοση του Lemmy, προτείνεται το Jerboa for Lemmy (διαθέσιμο και σε Google Play Store και σε F-Droid). Για servers που τρέχουν 0.17.4, θα χρειαστεί λίγη υπομονή ακόμα έτσι ώστε να αναβαθμιστούν :) .

Προτεινόμενη εφαρμογή για iOS;

  • Προτείνεται η εφαρμογή: (SOON)

Υπάρχει διαφορετικό UI ως webapp με πιο στυλ iPhone;

  • Φυσικά και δουλεύει με τα πάντα:
    https://wefwef.app
    Μπορείτε να το κάνετε και selfhost στον server σας.

Άλλες εφαρμογές, ακόμα και για LInux συστήματα;

Μπορώ να φτιάξω τις δικές μου κοινότητες;

  • Ναι αν το επιτρέπει ο server που γράφτηκες. Π.χ, ο lemmy.ml δεν επιτρέπει δημιουργία κοινοτήτων αυτή την περίοδο.

Μπορώ να φτιάξω λογαριασμό στο Lemmy χωρίς email?

  • Ναι, αν το επιτρέπει ο server που γράφτηκες.

Τα Δικαιώματα αυτού του Άρθρου:

Με στόχο την διάδοση του Lemmy, το άρθρο αυτό επιτρέπεται να δημοσιευτει στην ιστοσελίδα σας αυτούσιο, με την μόνη υποχρέωσή σας να εμφανίζομαι ως συντάκτης αλλά και το Linux-User.gr ως η πηγή για το άρθρο.

Σας περιμένουμε στο Lemmy!!!
Στα σχόλια μπορείτε να προσθέσετε ενδιαφέροντα Rooms του Lemmy ακόμα και να μην έχουν να κάνουν απαραίτητα με Πληροφορίκη.

10 «Μου αρέσει»

3 «Μου αρέσει»

Μέσα κι εγώ στο world μετά από κόπο.

υπάρχω και σε άλλα 4-5 αλλά θα τα διώξω, ήταν μέχρι να σταθεροποιηθεί το .world

2 «Μου αρέσει»

Αν δεν υπάρχει στόχος να δημιουργηθούν νέες κοινότητες, τότε συμφέρει να δημιουργούμε λογαριασμούς σε μικρότερα/διαφορετικά instances ώστε να είναι πιο balanced ο φόρτος εργασίας.

Από όλα τα instances οπού είναι σε ομοσπονδία, βλέπετε όλοι το ίδιο υλικό.
Το Lemmy.world πήγε από 11.000 χρήστες στους 70.000+ σε 14 ώρες περίπου. Κλάταρε από το traffic.

Όλα τα instances που αναφέρω στο άρθρο είναι δοκιμασμένα, δουλεύουν σωστά και τα υποστηρίζουν αξιόλογοι άνθρωποι ή εταιρείες (π.χ. το Ubuntu μετανάστευσε στο FOSSwave.

Σε άλλα νέα, μόλις έκανα τις τελικές αλλαγές στην Ελληνική Μετάφραση στο Jerboa (Android app for Lemmy), και επίσημα έχουμε και Ελληνικά από την επόμενη έκδοση της εφαρμογής.

5 «Μου αρέσει»

Φήμες λένε πως είναι και οι motorhead μέσα:

Δεν ξέρω γιατί άραγε…

3 «Μου αρέσει»

Μήπως να κάναμε ένα thread ή ακόμη κι εδώ που να βάζαμε τις αντιστοιχίες των μεγάλων subreddits στο lemmy?

π.χ.
r/llnux → linux@lemmy.world

κλπ

2 «Μου αρέσει»

Όπως είπα και στο αρχικό πόστ, προσωπικά θέλω να κάνω αυτό το θέμα, το “Megathread” της Ελλάδας για το Lemmy.

Συνεπώς, στα σχόλια μπορείτε να αφήσετε το οτιδήποτε χρήσιμο θεωρείτε για το Lemmy :) .

3 «Μου αρέσει»

Με τους λογαριασμούς θα γίνει κανένα μπέρδεμα όμως.

πχ εγώ πριν λίγο μπήκα στο linuxuser_gr@lemmy.world και με το παλιό μου mastodon λογαριασμό ενώ έχω και στο lemmy world

Δεν θα δημιουργήσει θέματα το να είσαι με πολλά προφίλ στο να σε βρει ο άλλος;

Ξέρω γω :neutral_face:

2 «Μου αρέσει»

Η λογική είναι το να μπορείς να σχολιάσεις από το “twitter στο Reddit και αντίστροφα”. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να έχεις λογαριασμό, αρκεί να έχεις σε κάποιο ActivityPub based Fediverse λογισμικό.

Σίγουρα για τους νέους χρήστες είναι περίεργη η φάση και απαιτεί διάβασμα, κάτι που στα σύγχρονα social media δεν απαιτείται διότι οι αλγόριθμοι επιλέγουν το τι θα δείς και τι θα σου αρέσει. Γι αυτό και βλέπεις να έχουν πάει όλοι στα εξαιρετικά μεγάλα instances που είναι ό,τι πιο κοντά στο τρεχούμενο μοντέλο που δουλεύουν όλα.

Κι εγώ πχ είμαι ως sv1sjp@lemmy.world (lemmy) και sv1sjp@cryptodon.lol (mastodon).

Στο ένα το έφτιαξα ως “προσωπικό προφίλ” στο mastodon με φώτο προφίλ για “mocroblogging” και στο lemmy άφησα το logo του ΤuxHouse ως πιο “σχολιασμός/συζήτηση επικαιρότητας και troubleshooting” παρά “επίσημες απόψεις και τοποθετήσεις”. Στο site μου (:: DimitrisV SV1SJP) έχω βάλει όλους τους λογαριασμούς που χρησιμοποιώ επίσημα.

Σε longterm, θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί κάποιου είδους “verification” με χρήση Blockchain για να πεις ότι ο x,y λογαριασμός είναι δικός μου (κάτι σαν το verification στο facebook/instagram που σκας 15€ για το verified account, αλλά αποκεντρωμένο χωρίς να βασίζεται σε κάποιον τρίτο).

2 «Μου αρέσει»