Τελικά το distrowatch κάνει περισσότερο κακό από ότι καλό

Έχω παρατηρήσει ότι όσοι μπαίνουν στο distrowatch δεν μπορούν να καταλάβουν την έννοια της συγκεκριμένης σελίδας και σίγουρα δεν ξέρουν πως λειτουργεί. Πιστεύω ότι Κάνει περισσότερο κακό στους νέους χρήστες παρά καλό εσείς τι λέτε ??

Διαφωνω, το distrowatch παραθετει καποιες πληροφοριες, αν ο χρηστης δε ξερει πως να ενημερωθει και να χρησιμοποιησει το site, ειναι δικο του προβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Αν παρατηρήσετε θα δείτε ότι όλοι παρατάνε το linux γιατί νομίζουν αν βάλουν την πρώτη διανομή όλα θα είναι οκ.Ακόμα χειρότερα που νομίζουν ότι επειδή στα παράθυρα που πάντα κάποιος τους τα έχει φτιάξει κιόλας έτσι θα είναι και στο linux.Όλα τα λειτουργικά χρειάζονται κάποια παραμετροποίηση

Ισως θα ηταν καλητερα να προτεινουμε στο distrowatch να βαλει καποιο warning οταν κοιτανε χρηστες τα screenshots. Ετσι και η παρεξηγηση θα μειωθει, αλλα και το distrowatch θα ειναι ενταξει απεναντι στο κοινο του.

Θα ήθελα να βάλω και μια άλλη οπτική στο θέμα του Distrowatch.

Τα τελευταία 2 χρόνια ακούγεται συχνά η φήμη ότι οι πιο πρόσφατες διανομές που βρέθηκαν στην 1η θέση (Manjaro και MX) χρησιμοποίησαν bots για να ανέβουν και να διατηρήσουν τη θέση αυτή.

Περισσότερα...

Αναλύοντας λίγο παραπάνω τα στατιστικά του Distrowatch, το 2018 που το Manjaro ανέβηκε στην πρώτη θέση, είχε σχεδόν 4000 κλικ/ημέρα. Το ίδιο συνεχίστηκε με το MX Linux, που ξαφνικά εμφανίστηκε με τεράστια νούμερα στο Distrowatch, και το 2019 ξεπέρασε το Manjaro φτάνοντας πάνω από τα 4500 κλικ/ημέρα, πριν καν προλάβει να αποκτήσει μια σταθερή βάση χρηστών.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι μέχρι το 2017, η τότε πρώτη διανομή (Mint) δυσκολευόταν να ξεπεράσει τα 3000 κλικ/ημέρα σε ετήσια βάση, οι αριθμόι αυτοί φαντάζουν υπερβολικά μεγάλοι.

Αν οι φήμες ισχύουν, αυτό το “χακάρισμα” της κατάταξης έχει τεράστια οφέλη για την πρώτη διανομή. Αρχίζουν περισσότεροι να ασχολούνται με αυτή, δημιουργείται hype, συγκεντρώνονται χρήστες/έσοδα/προγραμματιστές και η διανομή βελτιώνεται ποιοτικά κατά πολύ. Για παράδειγμα η πρόοδος που σημείωσε το Manjaro από τη στιγμή που ανέβηκε στο Distrowatch είναι αξιοθαύμαστη.

Από την άλλη αυτό είναι άδικο για τις υπόλοιπες διανομές, που δεν κάνουν το ίδιο κόλπο και χάνουν πολλές φορές τη δυναμική τους, μαζί με ό,τι συνέπειες έχει αυτό.

3 «Μου αρέσει»

διαφωνω με αυτο. Οταν ασχοληθηκα πρωτη φορα με την mx linux, δεν ηταν καν μεσα στη λιστα με τις 100 πρωτες διανομες. Οταν την εγκατεστησα ηταν στις τελευταιες θεσεις. Επομενως ειμαι σε θεση να ξερω αν ειχε σταθερη βαση χρηστων, καθοτι το διαβαζα το φορουμ της mx, και σημειωνω πως ειχε σταθερη βαση χρηστων. Πιο πολυ απο τις ηνωμενες πολιτειες τοτε, και μερικους αυστραλους. Τωρα βεβαια, εχει απο ολο τον κοσμο αρκετους.

και με αυτο διαφωνω. Πρωτα εγινε ποιοτικα καλη η διανομη και μετα δημιουργηθηκε hype. Και λογικο ειναι που εγινε hype γιατι οντως ειναι πολυ καλη η διανομη. Αντιθετως το θεμα ειναι αν θα συνεχισει να εχει ψηλα στανταρ ή θα κανει κοιλια.

edit
μαλιστα παρα το γεγονος οτι ειναι νουμερο 1 στο distrowatch, εξακολουθω να τη θεωρω υποτιμημενη.

Οκ, δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Σίγουρα οι περισσότερες διανομές έχουν κάποιο αριθμό χρηστών. Συγκριτικά με άλλες όμως, η MX σαν διανομή έχει τόσους χρήστες που μπόρεσε να προκαλέσει σε όλους τους υπόλοιπους τέτοιο hype, ώστε να ανέβει από τα 1600 κλικ στα 4600 στο distrowatch μέσα σε ένα χρόνο, χωρίς bots;

Για εμένα η ΜΧ δεν είναι τόσο προσεγμένη, ούτε τόσο φιλική όσο άλλες (mint, manjaro, elementary). Δεν έδωσε, επίσης, δυνατότητα αναβάθμισης στη νέα έκδοση (εκτός από point releases πάνω στην ίδια βάση). Αυτά όμως, είναι ποιοτικά χαρακτηριστικά μιας διανομής, και μάλιστα οι περισσότερες διανομές που στοχεύουν στο ίδιο κοινό με την MX τα δίνουν.

Μπαίνουμε όμως σε άλλη συζήτηση, για distros, και δεν ήταν αυτό το σημείο που ήθελα να δείξω. Μπορεί η φήμη για τα bots να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι. Δε χρειάζεται αντιπαράθεση για κάτι τέτοιο, αλλά απλά να το δει κανείς (κρατώντας το ανάλογο καλάθι) σαν μια διαφορετική προσέγγιση.

ναι η γνωμη μου ειναι οτι αυτο περι bots ειναι… πως να το πω… σαχλαμαρα μου φαινεται. Ναι ειναι περιεργο μεσα σε ενα χρονο να παει απο τον πατο στην κορυφη, αλλά κανεις δεν το περιμενε. Θυμαμαι πχ που «επεσε» κατω απο τον αριθμο 80 και πανηγυριζαν καποιοι απο αυτους που τρεχουν τη διανομη. Μετα θυμαμαι που ειχε ανεβει αρκετα αλλά και παλι εβλεπαν διανομες οπως το ubuntu , mint κλπ ως γιγαντες με πορους που εχουν αφου ειναι τοσο ψηλα (σαν αυτα που εγραψες παραπανω) που σιγα μη τους φτασουν ποτε. Και ομως… Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι καποια στιγμη αρχισαν να συρρεουν καποιοι λογω review που ειχαν δει ή ειχαν διαβασει. Οσο περιεργο και αν φαινεται υπηρχαν αρκετοι που δοκιμασαν τη διανομη επειδη διαβασαν καλα πραματα στο dedoimedo. Mεχρι και ο Βryan lunduke καλα λογια ελεγε. Ομως επειδη οντως ειχε γινει καλη δουλεια και βολευοταν ο κοσμος. Ειλικρινα δεν ειναι περιεργο, αν και μπορει να ειναι εντυπωσιακο και ασυνηθιστο.

εδω θα συμφωνησουμε, μαλιστα θα πω οτι μπορει να θεωρηθει και υπερτιμημενη αν καποιος μετραει πολυ αυτα τα χαρακτηριστικα. Οπως εχω ξαναπει και εγω ο ιδιος δε θα προτεινα σε καποιον που ερχεται απο windows να παει στην mx αλλά στο mint, καθοτι νομιζω το μιντ ειναι πιο φιλικο ενω η mx καθεται καλλιτερα σε οποιον εχει καποια εξοικειωση με το λινουξ. Επισης ισχυει αυτο με τη δυνατοτητα αναβαθμισης και ειναι μεγαλο μειον και ακομα χειροτερα δεν αναμενεται κιολας να γινει αυτο και θα σου πω και γιατι. Επειδη η mx ειναι καπως semi rolling, εχει δηλαδη ακομα και τελευταια πακετα μερικες φορες και απο το sid, δεν ειναι καθολου ευκολο να παει σε major αναβαθμιση , παρα μονο σε απο point release σε point release. Σε αυτο το σημειο δηλαδη μπορεις να κραξεις ανετα. Αντιπαραθεση δε βλεπω στον οριζοντα, τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη προσπαθουμε να πουμε νομιζω :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Για εμένα το distrowatch είναι αρκετά χρήσιμο σαν ιδέα αλλά σαν υλοποίηση έχει αρκετά θέματα.
Τι εννοώ?

Αν δεν κάνω λάθος δεν μετράει το πόσοι καταβάζουν μια διανομή αλλά το πόσοι ρωτάνε στο distrowatch ή το πόσοι πατάνε εκεί για να μάθουν για κάποια διανομή.

Προσωπικά θεωρώ ας πούμε ο,τι το mx linux δεν είναι η #1 διανομή σε δημοφιλία. Δεν έχω πειστεί πως οι περισσότεροι χρήστες χρησιμοποιούν το mx linux.

Τέλος αυτό που δεν έχει το distrowatch είναι πόσοι δοκίμασαν μια διανομή και αμέσως πήγαν σε μια άλλη. Φυσικά δεν υπάρχει νομίζω δυνατότητα να δούμε πόσοι κάνουν καθαρή εγκατάσταση αλλά και πόσοι τρέχουν διανομές μέσω vm.

Για όλους τους παραπάνω λόγους δε θεωρώ 100% αξιόπιστο το distrowatch.

2 «Μου αρέσει»

καλα τα λες @anon21236004. Το distrowatch μετραει το ποσοι ενδιαφερθηκαν να ριξουν μια ματια σε μια διανομη για να δουν περι τινος προκειται. Δε σημαινει δηλαδη οτι η νουμερο ενα διανομη στη λιστα ειναι καλλιτερη απο τις άλλες ή οτι τη χρησιμοποιουν περισσοτεροι. Δεν υπαρχει καλλιτερη διανομη κιολας. Ειναι υποκειμενικο αυτο το θεμα

4 «Μου αρέσει»

Αξίζει να δείτε και αυτό το άρθρο

4 «Μου αρέσει»

Για εμένα πάντως μετά από την απότομη στροφή που έκανα στο linux πιστεύω ότι αν μπορούσα να τις χωρίσω σε δυο σκέλη για desktop το Arch , manjaro και mint και μετά για server ανάλογα τη χρήση debian freebsd .Δεν νομίζω ότι κάποιος θα έκανε καμιά άλλη κίνηση για άλλα παράγωγα .Και για ότι αφορά το distrowatch πολύ απλά θα έλεγα σε όσους μπαίνουν πως είναι απλά μια μονάδα μέτρησης ανεφ ουσίας για το πως κινείτε η μόδα πάνω στις διανομές.

1 «Μου αρέσει»

Τα είπες όλα. + υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν τη διανομή που κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να ψάχνουν στο distrowatch ή σε οποιοδήποτε άλλο site για διανομή . Αυτοί δεν μετριούνται καθόλου και μπορεί να είναι η πλειοψηφία.

3 «Μου αρέσει»

Το distrowatch πρακτικά μετράει την εσωτερική στον κόσμο τών διανομών βαβούρα. Αυτό συχνά όχι απλά δεν είναι σύμφωνο με την δημοτικότητα αλλά και αντίθετο. Για παράδειγμα αν μια διανομή είναι σε αρνητική επικαιρότητα και αυτό δημιουργεί άνοδο παρά το γεγονός ότι την ίδια στιγμή η δημοτικότητά της βρίσκεται σε κατακόρυφη πτώση. Επίσης τα κλικ φέρνουν κλικ. Ο επισκέπτης που θα δει μια νέα διανομή σε άνοδο είναι πιθανό να την κλικάρει και να συμβάλει και αυτός στην άνοδο. Όλα αυτά δεν έχουν καθόλου σχέση με την δημοτικότητα. Αλλά εμπειρικά τελικά είναι ένα καλό μέτρο τής «βαβούρας». Τώρα για το αν κάνει κακό δεν το βλέπω καθόλου γιατί απλά δεν πιστεύω ότι έχει καμμία υπολογίσιμη επιρροή στις τάσεις και κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από πουθενά. Την ίδια στιγμή είναι ένα σημαντικό κομμάτι τής ιστορίας τού λίνουξ.

Αξίζει μιας «επικαιροποίησης» για δύο νέες πηγές: Steam Hardware & Software Survey και https://www.gamingonlinux.com/users/statistics

7 «Μου αρέσει»

Γενικά χρειάζεται κριτική σκέψη. 100 site να ανοίξεις, σπάνια θα βρεις δύο να συμφωνούν στο ποια είναι η καλύτερη διανομή. Ειδικά όταν μιλάμε για κάτι πολύ-πολύ σχετικό, καθώς ο καθένας ψάχνει κάτι διαφορετικό από το λειτουργικό του. Το να κοιτάξεις σε ένα μόνο site είναι λάθος, όπως λάθος είναι να μην δοκιμάσεις, πόσο μάλλον όταν είσαι αρχάριος.

Δεν συμφωνώ με αυτό που λες το λινουξ είναι ένα και σε όλες τις διανομές μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα, το μόνο που αλλάζει είναι το ποσό καινούρια πακέτα η σταθερότητα θες στην διανομή σου και καλό είναι να ενημερώνουμε και εμείς τους νεοεισερχόμενους.

αυτα τα στατιστικα φαινονται πιο κοντα στην πραγματικοτητα απ τα κλικ στο distrowatch.

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι υπεραπλουστεύεις (και μιλάω ως κάποιος που τα τελευταία πολλά χρόνια χρησιμοποιεί ακριβώς τα distros που περιγράφεις - έστω κι αν για mint χρησιμοποιώ το LMDE).

Πληθώρα από distributions καλύπτουν πληθώρα από ειδικές ανάγκες και άνθρωποι που έχουν ως προτεραιότητα συγκεκριμένο desktop environment πολλές φορές στρέφονται προς συγκεκριμένα distros που υπερυποστηρίζουν και υπεργυαλίζουν ένα συγκεκριμένο DE. Επίσης, στην ομήγυρή μας κάποια distros (fedora, opensuse κτλ), αν και είναι εξαιρετικά, δεν είναι δημοφιλή ή έστω οι χρήστες τους δεν είναι τόσο εξωστρεφείς, με αποτέλεσμα να μην ακούγονται καθόλου, ενώ είναι αξιολογότατα (ο linus ποιο distro χρησιμοποιεί? δεν είναι τυχαίο…)

1 «Μου αρέσει»

για τον νεο χρηστη ειναι οτι χειροτερο . η εγκατασταση της σωστης διανομης εχει 2 περιορισμους κατα την γνωμη μου

  1. την δυνατοτητα του μηχανηματος
    2.τις δυνατοτητες του χρηστη.

ηρθε φιλος τις προαλες με λαπτοπ του 2005 και ζηταγε linux mint γιατι το ειδε σε αυτην την σελιδα ψηλα. και εσυ πρεπει να εξηγεις γιατι και γιατι και γιατι…
ή βαλε mx γιατι ειναι πρωτο. δοκιμαζεις το mx και κολλαει γιατι το μηχανημα ειναι αδυνατο.
προτεινεις lubuntu που σχεδον παντα δουλευει σωστα σε παλια λαπτοπ, και σου λεει “ναι αλλα είναι πολύ κάτω στην σειρά…”
να σας πω την αληθεια να εχω μπει σε αυτην τη σελιδα σε ολα τα χρονια το πολυ 10 φορες.

3 «Μου αρέσει»

Ναι αλλα αν δεν πουμε στο χρηστη… “ναι μεν ειναι κατω αλλα το μηχανιμα σου δεν ειναι για παραπανω… ειναι απλο το θεμα… δεν μπορεις να βαλεις diezel μηχανη απο 18ατροχο φορτηγο σε Datsun. Θα του κατσει λιγο βαρια οπως και να το κανουμε” δεν θα του δοσουμε να καταλαβει οτι υπαρχουν τοσες πολλες διανομες γιατι δεν ειναι one-size-fits-all για το GNU/Linux. Ειναι η καθε κατηγωρια διανομης για την καθε κατηγωρια μηχανιματων.

4 «Μου αρέσει»