Τελικά το distrowatch κάνει περισσότερο κακό από ότι καλό

Κάνεις τα ίδια πράγματα, αλλά με όχι το ίδιο τρόπο. Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά.

1 «Μου αρέσει»

Ναι συμφωνώ αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μην γίνεται σε κάποια από αυτές.
Γενικά πιστεύω ότι καλό είναι κάποιος να πειραματίζεται για να καταλήξει κάπου αλλά όχι πολύ γιατί μένει στάσιμος γιαυτό ακριβώς τον λόγο

2 «Μου αρέσει»

Σε αντίθεση με τους φίλους παραπάνω, εγώ είμαι συχνότατος επισκέπτης του distrowatch, σχεδόν καθημερινός. Κυρίως βλέπω τα νέα των διανομών, αλλά και πέρνω ιδέες για διανομές που δεν γνωρίζω / δεν έχω δοκιμάσει.
Από τις αγαπημένες μου σελίδες θα έλεγα.

4 «Μου αρέσει»

οι πιο πολλοι νομιζουν οτι απλα αξιολογει τις διανομες. Νομιζω οτι δινει τα ‘‘κτυπηματα’’ που δεχονται καποιες διανομες η την επισκεψιμοτητα . Επισης χρησιμο για να βρισκεις νεες διανομες η upgrade των διανομων
την MX linux
την εγκατεστησα 2 φορες αλλα γρηγορα απογοηυευτηκα . Ειναι γρηγορη μεν αλλα δεν εχει τα πολλα προγραμματα και εργαλεια που εχει η manjaro πχ. Ως περιβαλλον (δεν εννοω οτι ειναι XFCE) μου φαινεται αρκετα φτωχη . Και απορω που την προτιμουν οι νεοι χρηστες καθ οσον εχει σχετικα δυσκολη εγκατασταση σε σχεση με αλλες (Ubuntu, mint, manjaro κλπ)

Είναι ένα καλό μέρος να μαθαίνει κανείς τα νέα των διανομών και να βλέπει κάποιες τάσεις χωρίς αυτές βέβαια να αποτελούν θέσφατο.

Η λίστα του DistroWatch δείχνει μόνο την επισκεψιμότητα που έχει η εκάστοτε σελίδα της διανομής στο DistroWatch, η οποία α) εξαρτάται άμεσα από το ποιες διανομές είναι στην επικαιρότητα και β) μπορεί πολύ εύκολα να αλλοιωθεί* (τουλάχιστον δύο διανομές το έχουν κάνει στο παρελθόν, αποδεδειγμένα).

Αν κάποιος διαβάσει σοβαρά τη σελίδα, θα βρει και αυτό:

They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions. They simply show the number of times a distribution page on DistroWatch.com was accessed each day, nothing more.

Δεν ξέρω για ποιον λόγο, τόσα χρόνια μετά, αυτό δεν είναι ξεκάθαρο.

Εννοείται ότι το υπόλοιπο περιεχόμενο του DistroWatch είναι αξιόλογο και είναι ένα από τα πιο ολοκληρωμένα αρχεία που διαθέτουμε για τις διανομές.


*Για όποιον θα ρωτήσει «πώς;» 1) με τον παραδοσιακό τρόπο των bots, 2) με την τοποθέτηση της DistroWatch σελίδας της διανομής ως home page στον περιηγητή του live αλλά και του εγκατεστημένου συστήματος.

1 «Μου αρέσει»

Ποιες ήταν αυτες; :thinking:

Δεν καταλαβαινω γιατι κανει κατι “κακο” το distrowatch.

Μια πληροφοριακη σελιδα ειναι σχετικη με το χαος των διανομων. Δινει συγκεντρωτικες πληροφοριες για αυτες και τα συστατικα τους, που αλλιως θα επρεπε να κοιταξεις ενα ενα τα επισημα sites τους.

Τωρα αν κολλαμε στο Page Hit Ranking και μας επηρρεαζει - δεν φταιει το distrowatch. Δηλαδη τα εβαψαν μαυρα στο Debian οταν ειχε 500 hits καποτε ? Κλαινε οι πουριτανοι του Arch επειδη ειναι χαμηλα τα δικα τους hits ? ή μηπως το MXLinux ειναι η καλυτερη διανομη (αν υπαρχει τετοιο πραγμα) επειδη ειναι στην κορυφη της λιστας ?

Αυτο που σιγουρα ενοχλουσε παλαιοτερα - ηταν η πολιτικη του site για τον αυθαιρετο χαρακτηρισμο μιας διανομης ως “ανενεργης”. Χαρακτηριστικο παραδειγμα το Dragora που μονο την “ψηφιακη του κηδεια” δεν ειδαμε στο distrowatch - απλα και μονο επειδη ο Matias το εξελισσει οποτε εχει ελευθερο χρονο. Αλλα ακομα και αυτο αλλαξε.

4 «Μου αρέσει»

Προσωπικά αν δεν ήταν το distrowatch, ίσως να ήμουν ακόμα με τα Windows. Έχοντας επαφή με το Linux από τα 90’s, οι διανομές που γνώριζα ήταν RedHat, OpenSuse, Debian και αργότερα λόγω εξάπλωσης, το Ubuntu και παρακλάδια. Καμία από αυτές δε με είχε πείσει να τη χρησιμοποιήσω ως κύριο λειτουργικό κι έπαιζαν πάντα σε VMs για να έχω επαφή.

Μέσω του dw όμως, είδα τη Mint αρχικά (που μπήκε στο Media PC) και μετά το Manjaro, όπου πλέον είναι το κύριο λειτουργικό μου.

1 «Μου αρέσει»

Αυτή είναι η λανθασμένη αντίληψη που επικρατεί για όλες τις διανομές που βρίσκονται κατά καιρούς στις πρώτες θέσεις, γιατί α) οι περισσότεροι άνθρωποι, δυστυχώς, δε διαβάζουν σοβαρά στο Διαδίκτυο αλλά κάνουν skimming, με αποτέλεσμα να σχηματίζουν λανθασμένες εντυπώσεις για τις παρεχόμενες πληροφορίες και β) στην αρχική σελίδα του DistroWatch με τη λίστα δε φαίνεται πουθενά η επισήμανση ότι το ranking αφορά αποκλειστικά το DistroWatch και δε μπορεί να λογίζεται ως τρόπος σύγκρισης των διανομών.

Ειρωνικά ίσως, στην αντίστοιχη (πάλι υποκειμενική και ανούσια) λίστα με τη βαθμολογία των χρηστών, η κατάταξη είναι πολύ διαφορετική και οι «πρώτες» διανομές σύμφωνα με το page hit ranking δε βρίσκονται καν μέσα στη δεκάδα. Ούτε αυτό όμως σημαίνει κάτι για τις διανομές.

1 «Μου αρέσει»

:grinning: :grinning: :grinning:νομιζα οτι το σχολιο το ειχα γραψει εγω.

2 «Μου αρέσει»

Ας πω και γω ο σκληροπυρινικος την αποψη μου. Το distrowatch βοηθαει οσες διανομες ειναι υπο του μηδενος να βγουν στον κοσμο. Σοβαρες διανομες οπως ubuntu, cent os κτλ που παρεχουν ολη την πληροφορηση και τη βοηθεια στο χρηστη πριν την επιλογη τους, δεν εχουν ουτε φοβο ουτε νομιζω οτι τους απασχολει η θεση τους στο distrowatch. Γενικα θεωρω το distrowatch ενα χερι βοηθειας για ανυπαρκτες διανομες, η για διανομες που θελουν καποια ωθηση στην αρχη.

οποτε η αποψη μου

Διανομες που στηριζονται στο distrowatch = ΓΤΠ (για την πατριδα)

Διανομες που στηριζονται στο προιον τους = Μια χαρα

(το distrowatch δεν ειναι κατι αλλο απο ενα online εξειδικευμενο περιοδικο. Ολα καλα μεχρι την καταταξη. Εκει τα χαλαμε)

1 «Μου αρέσει»

το mx δεν θα ελεγα οτι ειναι φτωχη απο προγραμματα. ισα ισα ειναι και φορτωμενη κιολας!
εγω την ειχα εγκαταστησει περυσι αλλα μου εβγαλε μερικα προβληματακια και την απεγκατεστησα .
επισης δεν ξερω…δικη μου αντιληψη μου εδινε πολυ την αισθηση windows για καποιο λογο…τα ubuntu λενε αλλα με αυτη την διανομη το ενοιωσα πολυ εντονα,
γενικα ναι δεν με πειθουν. επισης οντως το distrowatch νομιζω πως μαλλον απλα μετραει τις επικεψεις , δεν κανει κριτικη στις διανομες.
μια χαρα ειναι η σελιδα να ενημερωνεσαι σχετικα με το αντικειμενο , δεν νομιζω οτι κανουν κριτικες με καποιο όφελος .