Συζήτηση: Alpine Linux

@nikaskonstantinos, alpine linuks? τι ρολο παιζει και του λογου του? θα μπορουσα να το πεταξω στον εξομοιωτη και να το δοκιμασω… ωπα, κατσε! μολις το εψαξα. δεν εχει systemd… αυτο δεν με αρεσει και πολυ. αν υποθεσουμε οτι το δοκιμαζω και το κανω εγκατασταση στον εξομοιωτη, γιατι θελεις να παιδευεσαι με tar? ενα raw image θελεις, που με μια dd το πετας σε ενα σκληρο και ξεκιναει κατευθειαν

ετσι εκανα και με το LMDE στο λαπτοπ. το εκανα εγκατασταση στον εξομοιωτη σε 10GB «σκληρο» (χωρεσε ΑΝΕΤΑ, ακομα και με 2GB swap). πηρα μετα το image απο τον εξομοιωτη οπως ηταν, το περασα σε εξωτερικο σκληρο, ξεκινησα το λαπτοπ απο gparted live και με μια dd το εριξα στο σκληρο του λαπτοπ. εκανε λιγοτερο απο 5 λεπτα, και με μια επανεκκινηση ημανε στο ηδη ετοιμο LMDE

1 «Μου αρέσει»

To alpine Linux είναι μια διανομή ειδικού σκοπού. Δε θα την έλεγα όμως κατάληλη για κοινή χρήση desktop. Τα ενσωματωμένα συστήματα και σερβερς που θα τρέχουν containers είναι μια καλή χρήση. Το να μην έχει systemd εδώ έχει σε πολλές περιπτώσεις νόημα.

το εκανα εγκατασταση σε λιγοτερο απο 5 λεπτα. εγκατεστησα και τον xserver, και ελαχιστα στοιχεια του xfce (xfce-panel, whiskermenu, xfwm). ισα-ισα να με βγαλει σε ενα στοιχειωδες xfce γραφικο

εφτιαξα το χειροκινητο .xinitrc, το εβαλα να τρεχει το startx με το login, και δεν σηκωνει γραφικο ουτε με δεηση. οτι και να δοκιμασα στο troubleshooting τους στη σελιδα τους, δεν εκανε τιποτα

xserver terminated with error 1
unable to connect to xserver: connection refused

«ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ» (sarcasm included for free)

-------------status update------------------

και μετα απο σχεδον 2 ωρες ακομα δεν λεει να σηκωσει γραφικο. ουτε με χειροκινητες ρυθμισεις, ουτε με τις αυτοματοποιημενες ρυθμισεις που προτεινουν μετα την εγκατασταση. 2 ωρες απο τη ζωη μου εντελως σπαταλημενες με αυτη τη μαλακοδιανομη (διανομη μαλακη στην υφη :crazy_face:… τι αλλο νομιζατε οτι θα ελεγα? :stuck_out_tongue_closed_eyes:)

—mini status update:… και μολις του τραβηξα ενα

# rm -rvf / --no-preserve-root

που ηταν ολο δικο του. ποτε δεν εχω νιωσει μεγαλυτερη ευχαριστηση, με το να τρεξω μια τετοια καταστροφικη εντολη

πραγματικα, λιγοτερο παιδευτικα να ξεμονταρω εντελως το LMDE και να το ξαναμονταρω ολοκληρο χειροκινητα :crazy_face: :upside_down_face:

Εγώ τα έλεγα, έχουμε ξεχάσει να τα φτιάχνουμε εδώ :slight_smile:

εδω ομως το θεμα ειναι οτι δεν δουλεψαν ουτε οι οδηγιες που εχουν στην ιδια τους τη σελιδα. εχουν οδηγιες και για χειροκινητς ρυθμισεις (xinit, startx, κλπ) και για αυτοματες (login screen, ετοιμο session, κλπ). και το troubleshooting αποδειχτηκε τελειως αχρηστο, γιατι οτι ανεφεραν σαν λυση απλα απετυχε παταγωδως

στο LMDE, που βασικα ειναι 90% debian, εχω κανει οτι καφριλα μπορεις να φανταστεις. ειδικα το γραφικο, αφου εγκατεστησα και ρυθμισα, xfce, xinit, κλπ, (ΟΛΑ χειροκινητα), δινω startx και φορτωσε το γραφικο πριν προλαβω να ανοιγοκλεισω τα ματια μου. μετα απλα προσθεσα startx στο .profile και φορτωνει μονο του

1 «Μου αρέσει»

εγω με τις οδηγιες τους εγκατεστησα πανευκολα το alpine me xfce4. μια χαρα μπορει κανεις ν α το εχει ως διανομη καθημερινης χρησης.μαλιστα στην τελευταια εκδοση η εγκατασταση ειναι πιο ευκολη ακομα αφου σου δινει επιλογη για de. αυτο που με βολεψε εμενα πιο πολυ ηταν να φτιαξω εναν χρηστη admin μετα την εγκατασταση. παντως ως εγκατασταση μου φανηκε πολυ ευκολη

1 «Μου αρέσει»

@MetFM Αναφερόμαστε στην 3.16 έτσι δεν είναι;
@DarkGoth τελικά ήταν όντως πρόκληση.
Δεν νομίζω απ’ ότι διάβασα στην aosc os να είναι πιο εύκολα τα πράγματα @Asfodelus
Αυτό που δεν καταλαβαίνω με την 3.16 είναι η αναφορά στο sudo.
Πέρα από την πλάκα, (σίγουρα δεν εννοώ δύο χαμένες ώρες πλάκα), η διάδοσή της alpine σαν βασική εικόνα για τα containers του docker της έδωσαν μεγάλη ώθηση.
Ίσως γι’αυτό δεν δόθηκε μεγάλη έμφαση αρχικά στο γραφικό περιβάλλον.
Τώρα όμως που χρησιμοποιείται ολοένα και περισσότερο, βλέπουμε από την έκδοση 3.16 να γίνονται πιο σοβαρές προσπάθειες για την ανάπτυξη γραφικού περιβάλλοντος.

ναι για την 3.16 .μαλιστα ως διαχειρηση μου φανηκε πιο απλη ακομα απο την arch με πιο απλες και μικρες σε μεγεθος εντολες.

@nikaskonstantinos, ναι το 3.16 κατεβασα. εγκατεστησα στην αρχη το συστημα και επελεξα την εγκατασταση «sys» (δηλαδη κανονικη εγκατασταση στο σκληρο). αφου εκανα reboot επιασα τις οδηγιες για εγκατασταση xfce. αρχικα ειπα να το κανω με χειροκινητο xinitrc, αλλα παρολα αυτα εγκατεστησα ολα οσα ανεφεραν, dbus, lightdm, κλπ. απλα δεν ενεργοποιησα το lightdm για να το κανω χειροκινητα με xinitrc (ακολουθωντας παλι τις οδηγιες τους, παρολο που ξερω να ρυθμιζω χειροκινητο xinit)

αφου με το χειροκινητο xinit δεν πηρε, με ΟΛΑ τα «troubleshooting» που βρηκα στη σελιδα τους, αφαιρεσα τα χειροκινητα αρχεια (το xinitrc ουσιαστικα ανεφεραν μονο στις οδηγιες τους για χειροκινητη ρυθμιση γραφικου), και πηρα με τη σειρα να κανω την αυτοματη φορτωση γραφικου (ενεργοποιηση lightdm, και καποια αλλα services που ζητουσε), και παλι ακολουθωντας ακριβως τις οδηγιες τους. και παλι δεν σηκωνε γραφικο που να το βαραγες κατω

και ΟΛΑ αυτα τα εκανα ΣΕ ΡΟΥΤ!.. οχι με απλο λογαριασμο χρηστη…

προκληση? προκληση θα ελεγα κατι που θα ηταν δυσκολο, αλλα στο τελος θα ειχα ενα αποτελεσμα. αυτο δεν ηταν προκληση. ηταν 2 ωρες απο τη ζωη μου εντελως χαμενες, με μια διανομη τοσο αξιοπιστη που ουτε οι ιδιες τους οι οδηγιες δεν δουλευουν

τι στον ανεμο? μεχρι και gentoo ειχα εγκαταστησει καποτε. παρολο που εφαγα ολοκληρη μερα μονο για την εγκατασταση, καποια στιγμη εφτασα σε γραφικο… ΣΕ GENTOO… που το εβλεπα για πρωτη φορα και ειχα εμπειρια σε λινουκς λιγοτερο απο χρονο

και βρισκομαστε τωρα 15 χρονια αργοτερα, με ενα debian και ενα LMDE που αν τα βλεπανε οι δημιουργοι τους θα χρησιμοποιουσαν το παραθυρο για πορτα (απο τις μοντες που εχουν φαει), και με μια διανομη που το γραφικο δεν δουλευει σωστα (για την ακριβεια δεν δουλευει ΚΑΘΟΛΟΥ) ουτε με τις ιδιες τους τις οδηγιες

αλλα ακομα και να δουλευε με τις αυτοματες οδηγιες (lightdm, sessions, κλπ), θελω να το κανω χειροκινητα, γιατι δεν χρειαζομαι ολα αυτα που φορτωνουν αυτοματα. οποτε με τη χειροκινητη ρυθμιση φορτωνω μονο αυτα που χρησιμοποιω

1 «Μου αρέσει»

Ζηλεύω τους χρήστες που γνωρίζουν να κάνουν χειροκίνητες ρυθμίσεις στο linux.
Σίγουρα έχουν αφιερώσει πολύτιμο χρόνο (και χρήμα) από τη ζωή τους σε, “πειράματα” και πειράγματα.
Αλλά νομίζω ότι το linux δε θα είχε φτάσει εδώ που βρισκόμαστε τώρα, να συναγωνίζεται και να ξεπερνάει πολλές φορές, συστήματα με αμιγώς εμπορικό λογισμικό, αν δεν υπήρχαν κάποιοι, ανήσυχοι άνθρωποι όπως ο @DarkGoth και πολλοί άλλοι συμμετέχοντες σε αυτή την κοινότητα, να συνεισφέρουν για πολλά χρόνια σε αυτή την όμορφη “παράδοση”.

2 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos, απο «πειραματα» και πειραγματα αλλο τιποτα :crazy_face: :stuck_out_tongue_closed_eyes:. γι’αυτο εχω και τον εξομοιωτη. αρχιζω τα «πειραματα» με οτι μοντα θελω να κανω, και αν πετυχει το «πειραμα», περναει πλεον στη φαση του πειραγματος :stuck_out_tongue_closed_eyes:

αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, οταν εχεις μια διανομη που δεν δουλευει ουτε με τις οδηγιες των ιδιων των προγραμματιστων της, τι δικο σου «πειραμα» να κανεις μετα? οταν ολη η διανομη φαινεται λες και ειναι ενα πειραμα

θελεις αξιοπιστια. εχεις το archwiki που οτι υπαρχει εκειμεσα ειναι ΕΓΓΥΗΣΗ. οταν θελω να κανω κατι περιεργο, το πρωτο (και συνηθως και τελευταιο) μερος που ψαχνω ειναι το archwiki. ξερω οτι, οτι βρω εκει ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ

1 «Μου αρέσει»