Συνέντευξη για το GNU/Linux και Linux-User.gr στην Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ TV

Την προηγούμενη Κυριακή, είχα την ευκαιρία να συζητήσω στην Ναυτεμπορική TV μαζί με τον Angelos Tsatsaronis και Ευθύμης Χειμάρας σχετικά με τα κρυπτονομίσματα, τις τεχνολογίες Blockchain,τα προβλήματα όπου επιλύουν καθώς και σχετικά με Linux και την Ελληνική κοινότητα Linux-User.gr

Ευχαριστώ θερμά για την ενδιαφέρουσα συζήτηση όπου είχαμε, την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ:

7 «Μου αρέσει»

Πολλά συγχαρητήρια @sv1sjp , σε σένα και στη Ναυτεμπορική για την παρουσίαση του θέματος. Πολύ καιρό άκουγα την έννοια Blockchain και κρυπτονομίσματα, χωρίς να ξέρω πως συνδυάζονται. Όσον αφορά την απώλεια δεδομένων, έχουν συμβεί και στην Ελλάδα, πολύ μεγάλες ζημιές, με απώλεια δεδομένων πολιτιστικού περιεχομένου που είχαν αποθηκευτεί μετά από ψηφιοποίηση, σε κάποια ψηφιακή πλατφόρμα (διακομιστή) κάποιας εταιρείας η οποία όμως μόλις έκλεισε, χάθηκαν και τα ψηφιοποιημένα αρχεία, παρά τις τεράστιες επιχορηγήσεις.
Ερώτημα: θα μπορούσε το Blockchain, (παρεμπιπτόντως του είχα αποδώσει κάποτε τον δικό μου ελληνικό όρο “αλυσιδομή”) να λειτουργήσει σε κάποιο αποκεντρωμένο έργο όπως το solid project ή το ipfs και αν ναι, με ποιο τρόπο θα μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε εδώ στο linux-user.gr, ή μεμονωμένα σαν χρήστες;

1 «Μου αρέσει»

Στα γρήγορα απαντάω πως πάνω στο ipfs υπάρχει το filecoin αν θυμάμαι καλά, παρόμοια υπάρχει το storj και νομίζω και άλλα. ίσως επανέλθω αν δω το βίντεο και τι εστί solid project που δεν το έχω ξαναδεί…

2 «Μου αρέσει»