sudo shutdown os.arena

εχμμμ!.. ναι… δεν ειμαι και σιγουρος.

Σιγουράκι λέμε.

ΜΠΟΡΕΙ να ηταν και απο αυτο, :stuck_out_tongue_winking_eye: η, οτι το θεμα ηταν για το «συγχρονο εκπαιδευτικο συστημα» στην ελλαδα, και επεσε «λιγο» θαψιμο της αρκουδας :rofl:. οχι για καθηγητες, δασκαλους, κλπ, αλλα για τους διαφορους υπουργους «παιδειας» και παρατρεχαμενους τους, που ΚΑΘΕ αναθεματισμενη χρονια ειχαν και μια καινουρια φαεινη ιδεα για να κανουν το ηδη σ@@ «εκπαιδευτικο συστημα» ακομα πιο σ@@

Μπααα, δεν ήταν απ’ αυτό. Μην ξεχνάς πως οι εξεταστές των θεμάτων των Πανελληνίων είναι εκπαιδευτικοί (όσοι από εμάς εργαζόμαστε σε δημόσιο σχολείο και επιθυμούμε, δηλώνουμε για επιτηρητές ή / και εξεταστές).
Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι γνωρίζουμε τα εκπαιδευτικά συστήματα και τα προβλήματά τους και είμαστε οι πρώτοι που δεν τα υποστηρίζουμε ;)

EDIT:
Μην ξεχνάς το άρθρο μου “Το σχολείο είναι φυλακή και βλάπτει τα παιδιά μας”.

EDIT 2:

Καλέ σαν τα πιτσουνακια είστε, μπράβο !

@Nik0lis , έτσι ήμασταν όλη η παρέα του Os.arena. Και ήταν αυτό που μας έδινε δύναμη και συνεχίζαμε.

ΥΓ: Συγνώμη για τα συνεχόμενα EDITs αλλά δεν μπορώ να βάλω νέο σχόλιο μέχρι να μου απαντήσει κάποιος κι έτσι, αναγκαστικά, με το που μου έρχεται μέιλ ότι μπήκε κι άλλο σχόλιο, μπαίνω και επεξεργάζομαι το τελευταίο προκειμένου να απαντήσω στο νέο σχόλιο.

Χαίρομαι, εύχομαι πάντα χαρές !

2 «Μου αρέσει»

@Maria_Afentouli βασικα δεν φταιει το σχολειο σαν σχολειο αυτο καθεαυτο. το σχολειο και οι καθηγητες/δασκαλοι λειτουργουν οπως αποφασιζεται απο καθε υπουργο και οποιον αλλον παρατρεχαμενο

αν αποφασισουν οτι θα δινεις πανελληνιες καθε μηνα σε 15 μαθηματα, η αν θα δωσεις μια φορα σε ενα μαθημα, αυτο αναγκαστικα θα κανει και το σχολειο και οι καθηγητες/δασκαλοι

αν αποφασισουν, οτι το μονο μαθημα που θα γινεται (και θα εξεταζεται) στα σχολεια θα ειναι ξερω’γω «πως να κανετε κωλοτουμπες με αυγα στη μασχαλη», αναγκαστικα αυτο θα διδαξει και ο καθηγητης/δασκαλος

οταν το ψαρι βρωμισει, απο το κεφαλι θα βρωμισει. αλλα αυτα εχει η σημερινη «εξουσια». κανε κι’αλλιως σε λεει μετα

1 «Μου αρέσει»

Αχ, ανοίγεις μεγάλο θέμα. Αυτές οι εξετάσεις…
Θα ήμουν η πρώτη υπέρχαμός τους ΑΝ ήταν αποκομμένες από την βαθμοθηρία (ουπς, βαθμολογία ήθελα να πω :innocent:) και το απολυτήριο. Τότε, και μόνο τότε, θα ήταν η ιδανική ευκαιρία για επανάληψη των γνώσεων και η δυνατότητα (του κάθε μαθητή) για αυτοξιολόγηση -να μάθει έτσι να (ανα)γνωρίζει και τις δυνατότητές του.
Το γεγονός όμως ότι συνδεδεμένες άρρηκτα με την βαθμοθηρία, ακυρώνει από μόνο του την έννοια των εξετάσεων.

1 «Μου αρέσει»

Αν και ειμαστε full οφτοπικ…

…Ξερετε τι ειναι να πηγαινεις σχολειο; Να παιρνεις κακους βαθμους και γενικα να εισαι στους πολυ κακους μαθητες, και απο την αλλη να παιρνεις πανευρωπαικα εκπαιδευτικα βραβεια; Ισως γι αυτο δεν πιστευω καθολου στην εκπαιδευση με τους ορους που γινεται στην Ελλαδα…

4 «Μου αρέσει»

Αυτό θα έλεγα, τώρα, εφόσον είμαστε στο καφενείο γιατί να μην ανοιχτεί ένα νέο θέμα;

1 «Μου αρέσει»

13 posts were merged into an existing topic: Περί ανέμων και υδάτων

Γεια σου Μαρακι πολύ χάρηκα που σας βρήκα όλοι την παλιοπαρέα. Να είσαστε καλά παιδιά, περάσαμε ωραία τόσα χρόνια μαζί. YAGLB κάπως έτσι αν το θυμάμαι καλά.

@aftexousios, εεε, δεν ειναι μονο η Μαρια!.. ειμαι και εγω εδω!.. :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα πραγματικά χάρηκα που σας πέτυχα εδώ αν και λίγο καθυστερημένα.
Η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε το osarena και οι άνθρωποι του.
Πολλά χρόνια μαζί, καθόμουν στο μπαλκόνι και αναπολούσα, έτσι googlαρισα το όνομα και
έπεσα εδώ. Φαινεται ωραιο θα το παρακολουθω δεν το ηξερα linux user.

Καλωσορισες στην παρεα μας :slight_smile: Δεν κανουμε διαφημηση πολυ πρως τα εξω οποτε ριχτο το φωνηεν και σε οποιον θελει και ενδιαφερεται να μαθει για το GNU/Linux :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα αυτό κάνουμε τόσα χρόνια. Ο γιος μου προγραμματιστής, ο ανιψιός μου ασφάλεια δικτύων,
τώρα μου λένε πόσο δίκιο είχα για το GNU/Linux. Ρίχνεις τον σπόρο και περιμένεις …

7 «Μου αρέσει»

@aftexousios, τωρα ανοιγεις πληγες με αυτο :crazy_face:… οι δικοι μου (οικογενεια, συγγενεις, φιλοι, κλπ) ειναι ΟΛΟΙ “κινητουληδες”. ειμαι ο μονος που εχω 2 υπολογιστες με λινουΚΣ (το αρχαιο debian 8 desktop μου και ενα λαπτοπ με LMDE). ενας φιλος μονο εχει λαπτοπ με ΜΠατζουρια10 και ακομα και αυτο σπανια το χρησιμοποιει

οχι μονο με λενε καμμενο που εχω 2 υπολογιστες (τι το θες το λαπτοπ? αφου εχεις το αλλο. ενα δεν σε φτανει?), αλλα οταν πρωτοακουσανε οτι εχω λινουΚΣ και στα 2 (ξερουν μονο τα ΜΠατζουρια) με λεγανε και “απροσαρμοστο” (γιατι δεν εχω “αυτο που εχουν ολοι” και “αφου ολοι εχουν ΜΠατζουρια, και εσυ πας αναποδα?”)

οταν πηρα το λαπτοπ, ειχε ΜΠατζουρια10. πηγα στο μαγαζι (ξερω το παιδι που το εχει χρονια), τον λεω “μπορω να δοκιμασω αν δουλευει το λινουΚΣ?” (ειχα μαζι μου εναν εξωτερικο ssd με ηδη κανονικα προεγκατεστημενο το LMDE). βαζω τον εξωτερικο στο λαπτοπ, φορτωνω το λινουΚΣ και βλεπω οτι ολα δουλευουν σωστα

οποτε τον λεω “ωραια το παιρνω τωρα”. μπορω να πεταξω τα ΜΠατζουρια και να ριξω επανω το λινουΚΣ ετσι οπως ειναι τωρα? (ειχα και κλωνο-image του LMDE μεσα στον ιδιο εξωτερικο σκληρο). με αφησε μεσα στο μαγαζι να ριξω το λινουκς στο λαπτοπ (η διαδικασια πηρε την ιδια ωρα που εκανα να πληρωσω για το λαπτοπ)

οταν τελειωσε η πληρωμη και η κλωνοποιηση του λινουΚΣ, εκατσα λιγο να το χαζεψω. και τελικα καταληξαμε και οι 2 να χαζευουμε το λινουΚΣ για κανα μισαωρο (και αυτος το εχει χρησιμοποιησει αλλα οχι σαν μονιμο λειτουργικο), και να με ρωταει διαφορα για το συστημα (το εχω κανει και σαν macOS και φαινεται ακομα πιο “ποζερια”)

εχω το λαπτοπ σπιτι μου, και καποια στιγμη ερχεται ο πατερας μου και το βλεπει με το λινουΚΣ. eyeroll, γιατι δεν αφησα τα ΜΠατζουρια10, “μηπως χρειαστουν καποια στιγμη”, και εριξα λινουΚΣ. εχω εναν εξομοιωτη με ΜΠατζουρια10. και αν τον εχω ανοιξει 2 φορες τα τελευταια 3 χρονια. τοσο πολυ με εχουν χρειαστει τα ΜΠατζουρια

οποτε στην περιπτωση μου ο σπορος για λινουΚΣ στην οικογενεια… δεν… οχι μονο επεσε σε ξεροχωμα, αλλα τον εφαγαν και τα μυρμηγκια

2 «Μου αρέσει»

Το θυμάμαι το αρχαίο :smiley: πόσα χρόνια το έχεις; Τώρα μην το βλέπεις έτσι για τον σπόρο δεν είναι απαραίτητο να πήγε χαμένος ο λόγος σου. Ο γιος μου και ο ανιψιός είναι τριαντάρηδες χώρια που είναι πλέον και επαγγελματίες, η γυναίκα μου πλέον το χειρίζεται χωρείς πρόβλημα. Έτσι γλίτωσα από δυο πράγματα 1) την γρίνια :grinning: της και 2) να έχω και να συντηρώ παράθυρα.

1 «Μου αρέσει»

@aftexousios, το εχω απο το 2008 και το εκανα και “αναβαθμιση” LΟL… 2 επιπλεον σκληροι δισκοι… τωρα εχω 4 :stuck_out_tongue_closed_eyes: :crazy_face:… δουλευω συνεχεια εξομοιωτες (virtualboxes) φυσικα εννοειται με λινουΚΣ, οποτε οι επιπλεον σκληροι ειναι απαραιτητοι, γιατι δουλευω με direct disk access για καλυτερη αποδοση, και τα snapshots τα κραταω σε ξεχωριστο σκληρο. οι 2 επιπλεον σκληροι ειναι αποκλειστικα γι’αυτη τη χρηση

οσο για τον “σπορο” του λινουΚΣ, δεν βλεπω να τραβαει. δεν τραβηξε 15 χρονια τωρα. ολοι μου οι συγγενεις, φιλοι, κλπ, ειναι “κινητουληδες”. θεωρουν ακομα και το λαπτοπ αχρηστο και υπερβολικο. οταν ακουνε για λινουΚΣ ειναι σαν να ακουνε για αλιεν. ειναι ολοι οι κλασσικοι “φεισμπουκιστες”, “πρωτο θεμα” (η γνωστη σαβουροφελλαδα), και “εσυ-σωληνας”. τιποτα αλλο. ασε, the cringe is real με τους δικους μου :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 «Μου αρέσει»

Α ρε φιλε τι μου θυμισες. Εσυ δεν ειχες φτιαξει εναν οδηγο για virtualbox; Ειχα αποθηκευση το λινκ
αλλα τωρα χαθηκε. Εχεις φτιαξει κατι εδω αναλογο; δεν το εχω ψαξει;

@aftexousios, για την ακριβεια 2 οδηγους ειχα ανεβασει, και ειχα φτιαξει και ενα αυτοματοποιημενο σκριπτακι για εκτελεση των πιο συνηθισμενων λειτουργιων του εξομοιωτη σε terminal, πιο ευκολα και αμεσα αποτι απο το γραφικο manager (virtualbox-qt). δυστυχως ουτε εγω τα εχω, γιατι (κακως) δεν τα κρατουσα τα κειμενα που ανεβαζα. οχι εδω δεν εχω ανεβασει οδηγους και τετοια. μονο σχολια σε συζητησεις που κανω

1 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι ότι λείπουν αυτή την στιγμή από την ελληνόφωνη αρθρογραφία τέτοιοι οδηγοί για
εφαρμογές π.χ. ήχου βίντεο φωτογραφίας και άλλες που δεν μου έρχονται στο μυαλό. Εκτός αν ξέρεις
εσύ ότι υπάρχουν αλλού που εγώ δεν γνωρίζω.

Σελίδα διαμάντι, την είχα ανακαλύψει σχεδόν ταυτόχρονα με το λίνουξ πριν 5 χρόνια. Αυτό που με ενθουσίασε φυσικά δεν ήταν οι οδηγοί της ή οι παρουσιάσεις λογισμικών (όχι οτι δεν έχουν ΚΑΙ αυτά την αξία τους) αλλά τα άρθρα άποψης, χωρίς καν να συμφωνώ με όλα.

1 «Μου αρέσει»

Μια υπενθύμιση: Το φόρουμ δεν είναι chat.

Καλό είναι πριν δημοσιεύσουμε κάτι να έχουμε υπόψη αν αυτά που λέμε είναι χρήσιμα για κάποιον άλλο αναγνώστη. Για προσωπικές συζητήσεις (αλλά όχι για παροχή βοήθειας ή επίλυση προβλημάτων) υπάρχει η δυνατότητα για προσωπικό μύνημα.

Ευχαριστώ