Σήμερα λήγουν τα windows 7. Distrohopping...προτάσεις

Σήμερα 14/1/2020 λήγουν τα Βίντοβζ 7 (έτσι τα έλεγε πριν 15 χρόνια ένας τεχνικός).
Σήμερα είναι και η τελευταία μέρα που τα χρησιμοποιώ. Το “καλό” pc μου είναι του 2008 αλλά τρέχω 4 πράγματα που δε θέλω να αποχωριστώ. 1.Call of duty 1.5 UO από το 2003, 2.i Spring free cam, paint.net, mame 32 full extra.

1. Άρα θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ μπουτάροντας όποια διανομή θέλω, από φλασάκι Live και μπαίνοντας offline στα βιντοβζ 7 διατρέχω κίνδυνο.

2. Επίσης αν έχει κάποιος να μου προτείνει καμιά easy διανομή και Light να τρέξω θα του ήμουν ευγνώμον.
Έλεγα να δοκιμάσω puppy αλλά είδα μια φίλη από εδώ που τα βρήκε σκούρα. Μόνο internet θα μπαίνω και θα streamάρω το ραδιόφωνο μου. (btw oneirofono.gr το έφτιαξα).
Όλα αυτά μέχρι να σταθώ οικονομικά ok να πάρω ένα νεο pc να έχω μόνο Linux.

3. o Opera τη στιγμή που μιλάμε πάει σχετικά σφαίρα. Στα mint είχα κάποια θέματα με Opera όμως που δε λύνονταν (stream video) όπως ρώτησα σε ξένα sites. Υπάρχει κάποια σφαιράτη εναλλακτική? Ο Brave στο κινητό πάει σφαίρα. Αλλά θα ήθελα να δω αν midori π.χ ή vivaldi κ.λ.π είναι εξίσου Lightwight.
linuxioased
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αυτό που γράφεις γίνεται για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου και μόνο. Για να τρέχεις εφαρμογές win κτλ εννοείται πως δεν γίνεται. Μόνο μέσω VM μπορείς να το κάνεις, αλλά το σύστημά σου δεν έχει τους πόρους για να στήσεις VM

Linux Mint Cinnamon ή Mate αν το cinnamon είναι βαρύ

Όλα αυτά που αναφέρεις υπάρχουν για Linux. Οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις τι σε εξυπηρετεί.

3 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε sparky γιατί

  1. είναι ελαφρύτερο
  2. γιατί όχι; ευκαιρία να απομυθοποιήσεις κάποια πράγματα.

Μην μπαίνεις στο internet με τα win αλλά για να τρέχεις παλιά παιχνίδια και λογισμικό δεν είναι τόσο πρόβλημα. Τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

3 «Μου αρέσει»

Για εμένα μια καλή λύση, είναι, όπως είπε πιο πάνω και ο @lucinos, να κρατήσεις τα Windows για να τρέχεις τα παιχνίδια και τα προγράμματα που χρειάζεσαι και να κάνεις dual boot με μια Linux διανομή που θα χρησιμοποιείς σαν κύριο λειτουργικό.

Από διανομές εγώ θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια να κοιτάξεις πρώτα το :mint: Linux Mint 19.3. Είναι όμορφη και εύκολη διανομή, μοιάζει πολύ με τα Windows 7 στη χρήση του και είναι σίγουρο και σταθερό σύστημα. Οριακά στο συγκεκριμένο μηχάνημα θα δοκίμαζα την έκδοση με περιβάλλον εργασίας Cinnamon, αν σου φανεί βαρύ τότε δοκίμασε και τις εκδόσεις MATE ή XFCE.

Σε λιγότερο σταθερές, αλλά με νεότερο λογισμικό rolling διανομές υπάρχει για 32bit συστήματα το Manjaro32, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν είναι σχετικά σταθερό σαν την κανονική έκδοση του Manjaro, τότε αξίζει μια ματιά.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία η οπτική σου αλλά διάβασα (όχι μόνο εδώ) ο,τι το dual boot δεν είναι πολύ stable.
Τελικά ισχύει ή όχι ?
Έχω το Mint αλλά σε αναλόγων χαρακτηριστικών pc έβαλα τα 64άρια και ήταν αρκετά έτσι κι έτσι σε ταχύτητα. Βέβαια έφταιγα εγώ και μιλάω για πολλές καρτέλες mozilla.
Σαν λειτουργικό μου αρέσει και έλεγα να δώ το Mate γιατί σε χειρότερο pc από αυτό που πόσταρα έβαλα το cinnamon. Mάλλον για mate με κόβω αλλά δεν ξέρω αν έχει ακόμα 32bit εκδόσεις. Θα το δω αμέσως.

Manjaro δε θα ήθελα ακόμα γιατί είδα ο,τι είναι ένα friendly arch. Το sparky το καλοβλέπω που είπε ο @lucinos. Με έπιασε ο,τι είμαι ακόμα στα χαμένα αν και δουλεύω Mint 8 μήνες+

Το dual boot δεν έχει κανένα πρόβλημα από άποψη σταθερότητας. Εδώ και πολύυ καιρό (8-10 χρόνια περίπου) έτσι δουλεύω στους υπολογιστές μου και δεν έχει προκύψει κανένα θέμα, ειδικά αν μιλάμε για dual boot με Windows 7.

Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία με το Linux, τότε για εμένα, καλύτερα Mint (έχει και 32bit έκδοση) που είναι αρκετά προσεγμένη διανομή.

Και το Sparky από ότι βλέπω σε Debian βασίζεται οπότε δεν πιστεύω να έχεις θέμα. Από Debian-based και το MX Linux έχει ενδιαφέρον σαν διανομή, αλλά δεν είναι τόσο “καλογυαλισμένη” όσο το Mint.

1 «Μου αρέσει»

Οπότε βουρ για dual boot mate mint και ελπίζω ο,τι είχα διαβάσει να μην ισχύει.
'Όταν θα είμαι καλύτερα οικονομικά και πάρω το pc το νέο θα βάλω κάτι διαφορετικό να δω τι γίνεται μάλλον deepin.
Άρα κατεβάζω mint και στην εγκατάσταση επιλέγω dual boot.

Μην ξεχάσεις full backup του δίσκου πριν κάνεις το οτιδήποτε. Το dual boot δεν επηρεάζει καθόλου τη σταθερότητα των λειτουργικών. Όμως για αποφυγή απώλειας δεδομένων από τυχόν λάθος χειρισμό σου κατά την εγκατάσταση και διαμόρφωση του δίσκου, καλύτερα να φυλάς τα ρούχα σου (backup) για να έχεις τα μισά… Καλή επιτυχία!

5 «Μου αρέσει»

Λοιπόν εγκατέστησα τα mint 19.3 με επιτυχιά αλλά όποια λύση και αν δοκίμασα δε γίνεται να έχω grub menu. Άρα είμαστε εντελώς αποτυχημένοι σε αυτό τη σημείο. Θα τα τρέχω με live usb μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα κανονικό υπολογιστή να έχω μέσα ΜΟΝΟ linux/mint.

Εβαλα την έκδοση 32 ΒΙΤ αλλά από τη μία πάνε όλα σφαίρα, από την άλλη έχει περιορισμούς.
Παράδειγμα δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον opera ή κάτι άλλο (εδώ καλά καλά λέει οτι ο chromium είναι broken) γιατί όλα είναι πια 64. Επίσης δεν ξέρω αν φταίει το live usb ή οτι εγκατέστησα ΜΑΤΕ αλλά η προηγούμενη έκδοση ΜΙΝΤ ήταν πιο εύκολη σε αρκετά πράγματα. Ας πούμε δεν έπρεπε να κάνω αναζήτηση για να αλλάξω τη γλώσσα, την είχε ήδη σαν εικονείδιο. Τέλος πάντων η δουλειά να γίνεται γιατί τελικώς, όπου φτωχός και η μοίρα του.

Παντως αυτό με το grub είναι αδικία και αλητεία μαζί. Να έχει εγκατασταθεί και να μην το βγάζει για να με αποθαρρύνει. Με τέτοια τερτίπια γίνομαι πιο φανατικός με το linux.

αν δεν δοκίμασες 64bit έκδοση, κακώς.

2 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς έπρεπε να πάει το pc σφαίρα. Δεν ήθελα να ρισκάρω ούτε sec ταχύτητας.
Παρόλαυτά έχεις δίκιο έπρεπε να πράξω έτσι. Ωστόσο πιο πολύ με πείραξε που δεν έχει grub menu (λογικά γιατί από όσα διάβασα τα win τρέχουν σε legacy mode). Θα βολευτώ προς ώρας. Περιμένω να με φωνάξουν από εκεί που δούλευα και ο πρώτος μισθός θα πάει σε καινούριο pc.
Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

βεβαιώσου ότι έχεις εγκαταστήσει το os-prober και τρέξε το.
οι περισσότερες διανομές έχουν ένα σκριπτάκι αν θυμάμαι σωστά grub-update (για να μην μπερδευτείς με ποιο γενικές εντολές)
για περισσότερες λεπτομέρειες δες GRUB - ArchWiki

Δε δούλεψε ούτε αυτό και να σου πω την αλήθεια δε θα δουλέψει τίποτα πιστεύω.
Πάντως ευχαριστώ και θα συνεχίσω με live usb.

Δεν χάνεις σε ταχύτητα, και επίσης αν φροντίσεις να είναι καθαρή 64bit εγκατάσταση δεν χάνεις ούτε σε μνήμη. Οι λόγοι που μπορεί κάποιος να βάλει 32bit (σε 64bit επεξεργαστή):

  1. Μια 32bit εγκατάσταση είναι καθαρά 32bit σίγουρα, ενώ μια 64bit μπορεί να είναι μείξη 32bit με 64bit βιβλιοθήκες
  2. Αν θέλεις να τρέχεις 32bit προγράμματα η χρήση 32bit έκδοσης απλοποιεί τα πράγματα και μερικές φορές το πρόβλημα μπορεί να είναι άλυτο
  3. Μπορεί η 64bit έκδοση να μην κάθεται καλά.

Κατά τα άλλα γενικά θες να προτιμήσεις 64bit. Κάτι που έχω κάνει σε ανάλογα παλιό υπολογιστή, dual boot 32bit με 64bit. :)

1 «Μου αρέσει»

Δεν τον ξέρω αυτό είδα σε ένα βίντεο που έλεγε ένας μη βάλετε 64 ΒΙΤ σε 32άρι σύστημα και μιας και είχα τα 32 έβαλα πάλι 32. Να σου πω πάει σφαίρα και ξέρω οτι έχεις δίκιο αλλά με 2 gb ram στο 2020 και που το κρατάω το pc άθλος είναι. Αλλά ας εκτιμήσουμε και αυτά τα ολίγα που έχουμε. Όταν πάρω νεο pc θα το έχω αυτό για πειράματα. Συνεπώς θα δώ αν του βάλω και τίποτα 64.

Έχεις 64bit σύστημα, απλώς τα windows είναι 32bit.

Κακώς δίνουν αυτήν την συμβουλή, τα 64bit απλά δεν θα δουλέψουν αν δεν υποστηρίζονται. Οπότε τζάμπα προκαταβολική πληροφορία.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/35300/intel-pentium-processor-e5300-2m-cache-2-60-ghz-800-mhz-fsb.html

1 «Μου αρέσει»

Φαίνεται πως κάτι δεν πήγε καλά με την εγκατάσταση του GRUB, πιθανότατα στη διαμέριση του δίσκου.

Σε πρώτη φάση, αφού έχεις κάνει ήδη την εγκατάσταση του Mint στον υπολογιστή σου, μπορείς από το Live usb να τρέξεις το πρόγραμμα boot-repair που είναι ήδη περασμένο στα προγράμματα της διανομής. Αν δεν έχει γίνει κάποιο μεγάλο λάθος κατά την εγκατάσταση του GRUB, τότε πιθανότατα να σου βρει τη λύση και να γίνει η εγκατάστασή του.

Για την επιλογή μεταξύ 64/32bit, πλέον αρκετά προγράμματα έχουν πάψει να υποστηρίζουν 32bit εκδόσεις. Δεν έχω καθόλου εμπειρία για το πώς θα τρέξει το σύστημα σου με μια 64bit έκδοση, μπορεί όμως να μη δεις σημαντική διαφορά στην ταχύτητα, αλλά να κερδίσεις πολύ σε συμβατότητα με νεότερο λογισμικό.

1 «Μου αρέσει»

@anon21236004 Εγω θα προτείνω το άλλο…Τώρα που έχεις ήδη μια Linux εγκατάσταση, δες αν τρέχει καλά το Call of Duty 1.5 UO μέσα από το Wine, https://appdb.winehq.org/appview.php?iVersionId=3603 αν είναι ΟΚ τότε εγκαθιστάς μόνο linux , θα πρότεινα ένα Mint XFCE 19.3 επειδή έχεις λίγη μνήμη, για Spring free cam μπορείς να πάς σε OBS που υπάρχει native στο LInux τα mame 32 τα βρίσκεις άνετα στο LInux, τώρα για Paint.net δεν ξερω τη χρήση κάνεις υπάρχουν όμως επιλογές και εκεί από απλές μέχρι να κάνεις και παπάδες :wink:

3 «Μου αρέσει»

Μπορείς να δοκιμάσεις bodhi linux 32 bit.πολυ καλη επιλογη για παλια και αδυναμα μηχανηματα μονο 700mb iso.

1 «Μου αρέσει»

@nzamp Ναι ρε φίλε…Ναι…έκανα αυτό που είπες και ως εκ θαύματος έχω grub μενού.
Βέβαια έχω τα 32bit mate αλλά όλα καλά. Σε ευχαριστώ όπως και όλους για τις αναλυτικές σας απαντήσεις.

@Constantine Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου. Αυτό που θέλω από spring camera είναι η απλότητά του στο record ενώ βλέπω βίντεο. Πιο απλό δε γίνεται. Θα έχει και το mint εναλλακτικές αλλά θα πάρει χρόνο να δώ ποιά είναι πιο κοντά σε simplicity.
To παιντ νετ έχει ξεπεράσει για μένα photoshop και gimp. Η απλότητα, ο επαγγελματισμός και τα 0 bugs είναι top. Υπάρχει μέσω wine μια παλιά έκδοση που δουλεύει σε linux. Θα δω και εδώ τι μπορώ να βρώ σε open source. Mame 32 όντως βρίσκω στο Linux αλλά έχω την full extra έκδοση και συνεπώς στο Linux θα μου πάρει ages να την κάνω έτσι.

@MetFM Το σκέφτηκα το bodhi αλλά το pc στα νειάτα του (2009) ήταν θεριό. Όπως αποδεικνύεται είναι 64 bit και κακώς έβαλα 32. Αλλά το μέσα του 2007 θα φάει bodhi για να στρώσει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. Για όποια απορία θα είμαι εδώ. Τώρα έχω ενα αξιοπρεπέστατο Linux PC να κάνω τις δουλειές μου.

4 «Μου αρέσει»