raspberry pi και προβλημα με ιντερνετ.

ετρεξα την εντολη και να το αποτελεσμα.

ναι αλλα αφου αλαξω το ευρος, δεν θα με αφήσει να βαλω κατω απο 100, γιατη εχει ευρος? αλλα σε πιανω.

Παλ το iδιο!

@GNUTechie
Ούτως ή αλλιώς ο NetworkManager δεν τρέχει. Και μπορεί να είναι εγκατεστημένος χωρίς γραφικό και να κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
Tρέχει lightdm. Αρα;

@BlackRose56
Τρία και μισό ( :grinning:) services βλέπω να ζητούν ρύθμιση για resolving.
dhcpcd
networking
wpa_supplicant (δεν έχει σημασία γιατί λες ότι συνδέεσαι με eth0)
Το μισό είναι το raspberry-net-mods που αν κατάλαβα καλά κάνει update το wpa_supplicant.

Το networking.service αν θυμάμαι καλά διαχειρίζεται την ifupdown. Sorry δεν είμαι σίγουρος γιατί η debian και εγώ δεν τα πάμε καλά στο networking.
Ομως δεν βλέπω ifup@eth0. Η οποία όμως είναι up και συνδεδεμένη όπως φαίνεται από την ip a.

Επίσης βλέπω από αυτά που παρέθεσες ότι έχεις πάρει τουλάχιστον τρεις ip δηλαδή 2.11, 2.22, 2.32. Κάτι δεν πάει καλά αφού λες ότι σετάρισες τον router στην 2.22. Ευθέως λέγω, έχω μπερδευτεί εντελώς.

Ερώτηση. Εχεις επέμβει στην /etc/resolv.conf ή την /etc/dhcpcd.conf; Αν ναι να τα επαναφέρεις. Αφού λες ότι έτσι κι αλλιώς ζητάς από τον router να σου δώσει static ip.

Οπότε…
Ναι μπορείς να ενεργοποιήσεις τον NetworkManager αφού πρώτα απενεργοποιήσεις dhcpcd και networking. Και όπως σου υπέδειξαν δουλεύεις με nmtui.

Αλλη λύση. Προτείνω να απενεργοποιήσεις όλα τα network related services και να κάνεις μία πολύ γρήγορη δοκιμή με systemd-networkd και systemd-resolved. Σιγουριά.

Και τέλος απενεργοποίησε την ipv6. Οπωσδήποτε.

Αυτά κατέβασε η γκλάβα μου με βάση αυτά που βλέπω.

3 «Μου αρέσει»

@m01 η IPv6 δεν θεωρείται ότι δημιουργήθηκε για να έχουμε καλύτερο διαδίκτυο και υπηρεσίες;

2 «Μου αρέσει»

Ναι “θεωρείται”.
Επί του παρόντος… if it works don’t fix it.

τα εκανα μανταρα καθως εκανα την εντωλη του snowflake.
κανω ενα fresh install και βλεπουμε.

1 «Μου αρέσει»

@BlackRose56 Αν επιλέξεις fresh install κοίτα και το παρακάτω:

1 «Μου αρέσει»

Λοιποοοον, κανω φρεσ ινσταλ παλι τα ηδια, περνω και των isp, μου λενε αλαξε θυρα ethernet και οτι δεν εχουν manual για το pi, κανουν κατι απο εκει τιποτα, μου λενε ξανα κανε ενα restart το router, λεω το εχω κανει 3-5 φορες, λενε κανε ξανα, κανω και το pi pingari το ρουτερ! κανω ping και το γκουγκλ και παιζει.
ακολουθησα το οδηγο και ολα οκ. πρως το παρον εκανα reserved απο το router και βλεπω μετα.
Thanks για ολα παιδια ! αμα δεν σπασει οπως την πρωτη φρα τοτε θα ησυχασω.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.