raspberry pi και προβλημα με ιντερνετ.

Καλησπερα linux users gr

Οπως λεει ο τιτλος μου, εχω ενα raspberry pi οπου τρεχω pi hole και automated scripts με python.
Να επισημάνω ολα αυτα μετα απο fresh install.

Πως ξεκινησαν ολα:
Βρηκα ενα καλο deal 1.5gbps unlimited internet fiber για 50$, τελεια λεω εδω ειμαστε,
ερχεται το ρουτερ δεν παιζει για καποιο λογο, μου στελνουν τεχνικο το φτιαχνει, ολα οκ.

Το προβλημα:
Παω στα settings του ρουτερ και βλεπω οτι δεν εχει δει/βρει το πι, κανω reboot και μετα απο λιγο βλεπω το pi στο ρουτερ, βαζω στο ρουτερ να κρατηση το χ.χ.χ.22 για το πι μια χαρα, τωρα παω εγω στο πι να κανω “sudo apt-get update” και " sudo apt full-upgrade" αλλα βγαζει " error 1 και error 2 Temporary failure resolving ‘raspbian.raspberrypi.org’", βλεπω αρχικα εχει ip? ναι εχω χ.χ.χ.22, μετα κανω ping το ρουτερ “host unreachable” κανω ping google 8.8.8.8 και 1.1.1.1 παλι το ιδιο.

Λιγο google, λιγο journalctl, βαζω cloudfler και google dns στο resolv.conf δεν βλεπω κατι, το αφηνω για next morning, το επομενο πρωι λεω δεν του αλλαζω ip? εβαλα χ.χ.χ.32 κανω update, upgrade και δουλευουν καινονικα, χαρικα και ετσυ εκγκατεστησα vim και pi hole.
φευγω για δουλεια και γυρναω το απογευμα, παω να περασω python και παλι το ιδιο error, χωρις πειραξω τιποτα.

Τραβαω τα μαλια μου.

Τι εχω εως τωρα:
Το pi ειναι συνδεδεμενο μεσω καλωδιου Ethernet.
Εχει παρει IP 192.168.2.32, μπορω και κανω ssh τοπικα παντα, περασα και ssh keys.
Για καποιο λογο o network manager ειναι inactive, dont ask me why.
εκλεισα το wifi στο πι μιας δεν δεν το κανω χρηση.

Δωστε μου τα φωτα σας, τι να κοιταξω ? που?

Αν σε οποιαδήποτε στιγμή δεν μπορείς να κάνεις ping το router, δεν έχει κανένα νόημα να δεις αν φτάνεις το internet ή αν μπορείς να κάνεις resolve ονόματα. Πρώτα βλέπεις αν είναι συνδεδεμένο το καλώδιο, μετά κάνεις ping το router, μετά ping 8.8.8.8, και τέλος nslookup google.com.

Αν καταλαβαίνω καλά από εδώ, ήθελες να βάλεις static IP στο Raspberry; Αν ναι, πώς; Μπορείς επίσης να μας δείξεις τα DHCP settings στο router σου;

Και κάτι ακόμα. Μπορείς να μοιραστείς τον οδηγό που ακολούθησες για να εγκαταστήσεις το pi-hole και να μας πεις ακριβώς ποια κομμάτια του ακολούθησες / δεν ακολούθησες;

1 «Μου αρέσει»

Ηθελα να εχει σταθερη ip, ο βασικος τροπος ηταν μεσω του ρουτερ (βλεπε πρωτη εικονα), για να μην παιζω με το pi.

Δεν ακολουθησα καποιο οδηγο για το pi hole, την εχω ξανακανει και απλος διαβασα λιγο απο τα docs του pi-hole, για οτι αποριες ειχα, επισεις μου ειπε οτι θελω static ip, κατι που ειχα κανει ηδη απο το router.

Να και η ρυθμισεις του router για DHCP

...βλεπω αρχικα εχει ip? ναι εχω χ.χ.χ.22, μετα κανω ping το ρουτερ “host unreachable” κανω ping google 8.8.8.8 και 1.1.1.1 παλι το ιδιο.

Αυτό ειναι περίεργο. Δηλ. ειχες local ip 192.168.1.22 και δεν εκανες ping το router? Είναι άλλο υποδικτυο το router; Δηλ. τι ip έχει το router;

Αυτα που περιγράφεις, επειδη και γω έχω pi-hole, δεν νόμιζω ότι φταιει το pihole αλλα για κάποιο λογο το router δεν δίνει “internet” στο pi. Μερικες φορες είναι προβληματικο το resolv.conf και πρεπει χειροκίνητα να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις.

1 «Μου αρέσει»

Ναι ουτε και εγω πιστευω φταιει το pi, επισης ολα σε ενα δυκτιο ειναι. το resolv κανει point στο router και σε εναν dns του isp.

Δεν ξέρω αν μπορείς να ρυθμίσεις static IP μόνο μέσω του router. Σε κάθε περίπτωση, το setup του pi-hole σε ρωτάει ποια static IP θέλεις και τη ρυθμίζει μόνο του. Το θέμα είναι πως αυτή η IP πρέπει να είναι έξω από το DHCP range. Για παράδειγμα, με DHCP range 192.168.2.10-254 δε μπορείς να έχεις static IP 192.168.2.32 σε client. Πρέπει να τη βάλεις ανάμεσα σε 2-9 που επιτρέπει το range (μιας και το 1 το κρατάει το router), ή να αλλάξεις το range.

Επίσης, μόλις τελειώσεις το setup, πρέπει να ρυθμίσεις το router σου να παίρνει DNS από τη διεύθυνση του raspberry, αλλιώς δεν αξιοποιείς το pi-hole. (Εκτός και αν ρυθμίζεις τον κάθε άλλο client μεμονωμένα, αλλά προφανώς αυτό είναι μη πρακτικό και χρονοβόρο.)

1 «Μου αρέσει»

Ναι το γνωριζω αυτο και θα ειναι το επομενο βημα, αλλα απο την στιγμη που το pi δεν εχει internet, δεν μπορω να συνεχησω μιας δεν δεν θα εχω updates κλπ.

Ναι γνωριζω για 1 ρουτερ και 255 ειναι broadcast, εγω εβαλα 32 μετα γιατ σκεφτικα το αντιθετο χωρις λογο.
αρα παω σε αναμεσα 2-9 και σε ενημερώνω.

οι ρυθμισεις που εχω στο δικο μου pi (ειναι σε ubuntu οχι rasbian)
και ίσως σε βοηθησουν

/etc/network/interfaces:

iface eth0 inet static
address 192.168.1.tt (η IP που θέλεις να δώσεις στο pi)
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.xxx (λογικα xxx=254)
dns-nameservers 1.1.1.1 (ή του ISP σου και τις χωρίζεις με space αν εχεις πολλές)

και /etc/dhcpcd.conf : (πρόσθεσε στο τέλος του αρχείου)

interface eth0
        static ip_address=192.168.1.tt/24
        static routers=192.168.1.xxx
        static domain_name_servers=127.0.0.1

μετα network restart (πχ sudo /etc/init.d/networking restart)

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικά δε θα το πρότεινα. Μια εγκατάσταση pi-hole δεν είναι κάτι τρομερό. Θα προτιμούσα να βρω γιατί δεν παίζει πριν πειράξω αρχεία (που κανονικά δε χρειάζεται).

1 «Μου αρέσει»

καλά δεν θα γίνει τίποτα τρομερό τα κάνει comment και επανήλθε στην προηγουμενη κατάσταση! ή πριν κάνεις τις αλλαγες
$mv interfaces interfaces_old
και αν δεν δουλεψει ξαναγυρνας
$mv interfaces_old interfaces

έχω καιρό να ασχοληθώ με το pi, αλλά ποτε δεν δουλευε σωστά με την πρώτη! Δεν θυμαμαι καμιά φορα να την “γλίτωσα” χωρίς να πειράξω καποια βασικά αρχεία του συστηματος. Ίσως τωρα με τις νεωτερες εκδοσεις του rasbian όλα να δουλευουν τέλεια, οποτε να χεις δίκιο.

Ακολουθώντας τα docs πάντα; Δεν ξέρω και για πόσο παλιά μιλάς, εγώ το έχω λίγα χρόνια (και πάντα raspbian). Πάντως τις ελάχιστες φορές που δεν τα κατάφερα κατευθείαν ήταν είτε επειδή έκανα κάποια απροσεξία, και μια φορά έτυχε να υπάρχει και ένα θέμα upstream (στο unbound) και έτυχε να στήσω pi-hole τότε.

πάνω απο δύο-τρια χρονια εχω να ασχοληθω με pi κλπ. Θυμαμαι ποτε δεν δουλευε wifi (απιστευτη ταλαιπωρια να το κανω να δουλεψει), firefox σπάνια έπαιζε καλα, όλα απο τα docs. Το pi hole oύτε που θυμαμαι πως το εγκατέστησα αλλα δεν θυμαμαι να ταλαιπωρήθηκα!

Ναι, με το wifi κι εγώ έχει τύχει να παιδευτώ. Για να επιστρέψω στο θέμα, ο OP έχει καλώδιο οπότε δε χρειάζεται troubleshooting εκεί, γι’ αυτό πιστεύω ότι θα λυθεί εύκολα.

Λοιπον σορυ για την καθυστερηση, μεσω ρουτερ δεν με αφηνει να βαλω απο 2 εως 9, δοκιμασα να κανω reserve x.x.x.11, κανω ενα reboot και το pi εχει ακομα 32.

επισης τσεκαρα και στο journalctl -b αλλα τιποτα περιεργω related dhcp.

Χαζη ερωηση να κανω enabled των network manager??

Αν δεν υπάρχει γραφικό περιβάλλον, λογικά δεν έχεις NetworkManager. Το Raspberry συνεχίζει να μην έχει internet;

  1. Στο router, ρύθμισε μια static IP για το Raspberry που να είναι έξω από το DHCP range.
  2. Τρέξε αυτές τις εντολές για να σβήσεις την IP που έχεις τώρα και να βάλεις την καινούργια. (Στο codeblock υποθέτω ότι η καινούργια τελειώνει σε .11, αν είναι άλλη άλλαξέ την.)
sudo ip address del 192.168.2.32/24 dev eth0
sudo ip address add 192.168.2.11/24 broadcast + dev eth0

Μπορεί να βοηθήσει και μια ματιά στη Debian wiki.

EDIT: Μπορείς να ποστάρεις και το αποτέλεσμα του ip a ;

1 «Μου αρέσει»

Ναι δεν εχει

How far outside ? πχ αντι για 2.32 να βαλω 3.32?

μισω το ip a αλλα για σενα ναι μπορω λολ

ετρεξα της εντολες και δοκημασα να κανω ηνσταλ python same error.

μου ερχεται να κανω fresh install χωρις λογο.

Ο NetworkManager εχει TUI εφαρμογη ετσι ωστε να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και χωρις GUI.

Η εφαρμογη ονομαζεται nmtui και ειναι κομματι του κυριως πακετου του network-manager.

κανε ξανα enable τον NetworkManager και τρεξε το nmtui

Εδω εχω καποια screenshots:




Βαλε την IP του pi στο 192.168.2.9
gateway 192.168.2.1
netmask 255.255.255.0
DNS 192.168.2.1

Και λογικα αυτο ηταν. Σωσε τις ριθμυσεις σου και κανε ενα connect. Μολις σου δοσει την συγκεκριμενη IP (θα την δεις με την εξης εντολη:

ip -4 addr show

) τοτε κανε ενα ping στο www.gnutechie.com με την εξης εντολη:

ping -c3 www.gnutechie.com

και αν ολα πανε καλα πρεπει να σου βγαλει κατι παρομοιο με το παρακατω:

PING www.gnutechie.com (198.53.72.241) 56(84) bytes of data.
64 bytes from d198-53-72-241.abhsia.telus.net (198.53.72.241): icmp_seq=1 ttl=64 time=1.86 ms
64 bytes from d198-53-72-241.abhsia.telus.net (198.53.72.241): icmp_seq=2 ttl=64 time=3.20 ms
64 bytes from d198-53-72-241.abhsia.telus.net (198.53.72.241): icmp_seq=3 ttl=64 time=2.12 ms

--- www.gnutechie.com ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2003ms
rtt min/avg/max/mdev = 1.855/2.391/3.202/0.583 ms

Μολις παρεις παρομοιο αποτελεσμα με το παραπανω μπορεις να κανεις το apt update και το apt upgrade κανονικοτατα. Επισεις θα σου ελεγα να το αφησεις μερικες μερες online για να δεις αν σου κανει παλι τα ιδια. Λογικα το DHCP δεν πρεπει καν να ανακατευεται μιας και η διευθυνση που εδωσες ειναι πριν καν απο τον πρωτο αριθμο του DHCP ευρους.

Ελπιζω να βοηθησε. Πες μας αν σου δουλεψε για να το ξαναδουμε αν χρειαστει.

1 «Μου αρέσει»

Το θέμα είναι ότι αν όντως δεν έχει γραφικό περιβάλλον (@BlackRose56 διόρθωσέ με αν έχω υποθέσει λάθος), ο NM δεν είναι καν εγκατεστημένος. Δεν ξέρω κιόλας αν το να εγκαταστήσεις νέο network manager μπορεί να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, μιας και πάντα έπαιζα με τα defaults. Αλλά υποθέτω πως δε βλάπτει να δοκιμάσει.

Πριν είπε ότι το router δεν τον άφηνε να βάλει 2-9 όμως.

Με τιμάς :grin: Αλλά να ξέρεις, το ip είναι το στάνταρ πλέον. Τα net-tools (ifconfig κτλ.) είναι deprecated πλέον. Μπορείς να χρησιμοποιείς το -br για να δεις λιγότερη πληροφορία όταν θες να δεις μόνο interfaces και addresses, και μπορείς να πετάξεις μέσα και το -c για χρώμα, για να είναι πιο ευανάγνωστο. Εν ολίγοις, ip -c a ή ip -br -c a.

Για κάποιο λόγο δεν έχει βγάλει την προηγούμενη διεύθυνση όμως. Για δοκίμασε αυτό:
(Πάντα με την υπόθεση ότι η νέα διεύθυνση τελειώνει σε .11. Αν είναι άλλη, άλλαξέ την.)

sudo ip address flush dev eth0
sudo ip address add 192.168.2.11/24 broadcast + dev eth0
1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα.
Τα δυό μου σέντσια.

Οταν μία (όπως γράφτηκε από τον OP) fresh install σε pi με χρήση ethernet δεν βλέπει δίκτυο, τότε σημαίνει conflicting resolving. Αρα,

systemctl list-unit-files --state=enabled

για να δούμε αν υπάρχουν πολλαπλά services που ζητούν να κάνουν resolve.
Και πάντως πριν από αυτό ξήλωσε τα γαλόνια του pi-hole.
Γνώμη μου.

3 «Μου αρέσει»

Μια μικρη λεπτομερεια. Στο αρχικο μυνημα αναφερεται οτι το network manager ειναι ανενεργο (inactive) που για μενα σημαινει οτι ειναι ηδη εγκατεστημενο. Οταν το αναλογο αρχειο .service δεν υπαρχει γιατι το προγραμμα δεν ειναι εγκατεστημενο τοτε το systemctl θα μας πει:

Unit ταδε.service could not be found.

Και παλι μια μικρη λεπτομερεια. Δεν γινεται να πουμε στο DHCP να βαλει στατικες IP διευθυνσεις που ΔΕΝ υπαρχουν στο ευρος του, για συγκεκριμενα μηχανιματα. Αυτο θα γινει απο το καθε μηχανιμα. Απλα το θεμα μας ειναι οι στατικες IP να ειναι ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ το ευρος των διευθυνσεων που μας προσφερει το DHCP.

Μπορουμε πχ να αλλαξουμε το ευρος των διευθυνσεων απο ας πουμε 192.168.2.10 - 192.168.2.254 σε 192.168.2.100 - 192.168.2.250 (αν δεν ξεχναω τιποτα) και βαλει ο @BlackRose56 την διευθυνση του pi του στο 192.168.2.40 ή στο 192.168.2.252 . Αυτη θα ειναι μια κανονικη και με τον νομο σταθερη IP διευθυνση. Η αλλαγη της διευθυνσης του Pi θα γινει απο το ιδιο το raspberry pi ομως.

Η αλλη λυση ειναι με την MAC του raspberry pi να πουμε στο DHCP να δινει στο συγκεκριμενο μηχανιματακι την ιδια IP διευθυνση ΕΝΤΟΣ του ευρους των διευθυνσεων του DHCP. Αυτο γινεται μονο στο router.

Ελπιζω να ξεκαθαρισα λιγο τα πραγματα.

2 «Μου αρέσει»