Πώς επιδιορθώνουμε τα USB στικάκια που πάθανε «Προστασία εγγραφής»

Αναφέρομαι στα στικάκια που σου επιτρέπουν να τα ανοίξεις από τον διαχειριστή αρχείων και να δεις τα περιεχόμενά τους, αλλά αν προσπαθήσεις να τους βάλεις ή να σβήσεις αρχεία, βγάζουν μήνυμα ότι το σύστημα αρχείων είναι «μόνο για ανάγνωση» ή «με προστασία εγγραφής».

(Το πρόβλημα εμφανίζεται σχετικά σπάνια, αλλά αποφάσισα να γράψω τη λύση με αφορμή την αρχική ερώτηση του @lampros_Dosis, αφού τελικά βρήκα τις σχετικές σημειώσεις που είχα από παλιά.)

Η αιτία του προβλήματος είναι ότι το σύστημα αρχείων του στικακίου έχει σφάλμα. Τέτοιο σφάλμα μπορεί να προκληθεί αν αφαιρέσουμε το στικάκι απ’ τον υπολογιστή ενώ γράφονται δεδομένα.

Η λύση:

  1. Πρώτο βήμα είναι να βρούμε:
    α. τον φάκελο προσάρτησης του στικακίου και
    β. το όνομα της συσκευής (π.χ. /dev/sdXΧ).

Βρίσκουμε και τα δύο με την εντολή:

df -Th

Στην έξοδο της εντολής, βρίσκουμε τη γραμμή που αναφέρεται στο στικάκι. (Για βοήθεια, τα στικάκια συνήθως γράφουν «vfat» στη δεύτερη στήλη).
Από αυτήν τη γραμμή, θα χρειαστούμε το όνομα της συσκευής, το οποίο βρίσκεται στην πρώτη στήλη, και τον φάκελο προσάρτησης από την τελευταία στήλη.

  1. Το στικάκι πρέπει να είναι αποπροσαρτημένο για να γίνει η επιδιόρθωση. Το αποπροσαρτούμε με την εντολή umount, με όρισμα τον φάκελο προσάρτησης που βρήκαμε από την προηγούμενη εντολή:
umount /media/username/XXXX-XXXX
  1. Επιδιορθώνουμε το σύστημα αρχείων με την εντολή dosfsck -a (με sudo), και όρισμα το όνομα της συσκευής:
sudo dosfsck -a /dev/sdXΧ
  1. Μετά αφαιρούμε το στικάκι απ’ τον υπολογιστή και στη συνέχεια το ξαναβάζουμε, για να προσαρτηθεί αυτόματα. Αν περιέχει ένα νέο αρχείο με την κατάληξη .REC, μπορούμε να το σβήσουμε.

  2. Στην ιστοσελίδα που διάβασα αυτές τις οδηγίες, κάποιοι χρήστες ισχυρίζονταν ότι μετά απ’ αυτά χρειάστηκε να κάνουν επανεκκίνηση για να δουλέψει κανονικά το στικάκι. Δεν τους πολυπιστεύω (κάτι άλλο θα 'φταιγε), όμως αποφάσισα να το γράψω κι εδώ, μπας και…

10 «Μου αρέσει»

Εκανα ολα τα βηματα εδω.
Μονο δεν βρηκα την κατάληξη .REC και προσπαθω να διαγραψω τον φακελο και κανει αιωνες…!!!


Τι δεν εκανα σωστα…;;;

Αφού μπορείς να κάνεις διαγραφές, σημαίνει ότι η «προστασία εγγραφής» έχει φύγει. Αυτό δείχνει ότι όλα όσα λένε οι οδηγίες τα έκανες σωστά.

Το γιατί αργεί, δεν έχω ιδέα. Μπορεί μέσα στο στικάκι να έχεις πολλά μικρά αρχεία. Αυτό αργεί πιο πολύ στη διαγραφή από το να έχεις λίγα τεράστια αρχεία. Ή μπορεί αυτή τη στιγμή ο υπολογιστής να κάνει και άλλες παράλληλες εργασίες. Ξέρω γω…

Το αρχείο .REC δεν εμφανίζεται πάντα απ’ ό,τι ξέρω. Σε μένα νομίζω δεν είχε δημιουργηθεί.

Δοκίμασε να κάνεις και άλλες εργασίες στο στικάκι (αντιγραφές, διαγραφές) και αν η καθυστέρηση δε βελτιωθεί, ενημέρωσε να δούμε τι γίνεται.

Μου εβγαλε η ψυχη μου αυτη η αιωνια αναμονη κι το τερματησα.
Μου φαινεται οτι δεν διαγραφει τιποτα.
Μετα προσπαθησα τοσο στο Gparted οσο και το Διαχειριση Δισκων.
Το Διαχειριση Δισκων οριστε τις πληροφοριες:

Στιγμιότυπο 3

Στιγμιότυπο 4

Προσπαθω να κανω επιδιορθωση ή νεα κατατμηση (κοινως format) με τιποτα δεν δεχεται.
Λες κι ο Σουπερμαν βρηκε ανοσια!!

Δηλαδή διαγράφεις το διαμέρισμα και δεν μπορείς να δημιουργήσεις νέο, ή προσπαθείς να κάνεις format το υπάρχον? Αν κάνεις το δεύτερο, τότε δοκίμασε να διαγράψεις το διαμέρισμα και να δημιουργήσεις νέο. Διαφορετικά δοκίμασε να κάνεις δημιουργία πίνακα κατατμήσεων(έτσι λέγεται τουλάχιστον στο gparted).

Η εντολή

sudo dosfsck -a /dev/sdXΧ

που γράφω και στις οδηγίες, σου έβγαλε κάποιο σφάλμα; Δεν την ξαναδοκιμάζεις και να μας δώσεις την έξοδο, μπας και κάτι δεν πήγε καλά την πρώτη φορά;
Πριν να τη δώσεις, ξαναδές ποιο «όνομα συσκευής» (/dev/sdXX) έχει το στικάκι, γιατί αυτά αλλάζουν.

16:44:29_yianpan71@Acer-E5-521G:~$ df -Th
df: /run/user/1000/doc: Η λειτουργία δεν επιτρέπεται
Filesystem     Type      Size  Used Avail Use% Mounted on
udev           devtmpfs  3,4G     0  3,4G   0% /dev
tmpfs          tmpfs     692M  1,6M  690M   1% /run
/dev/sda1      ext4       92G  8,2G   79G  10% /
tmpfs          tmpfs     3,4G     0  3,4G   0% /dev/shm
tmpfs          tmpfs     5,0M  4,0K  5,0M   1% /run/lock
tmpfs          tmpfs     3,4G     0  3,4G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda2      ext4      183G   21G  153G  12% /home
/dev/sda4      ext4      632G   13G  587G   3% /mnt/Datafiles
tmpfs          tmpfs     692M   16K  692M   1% /run/user/1000
/dev/sdb1      vfat      7,5G  334M  7,2G   5% /media/yianpan71/Transcend

16:46:57_yianpan71@Acer-E5-521G:~$ sudo dosfsck -a /dev/sdb1
fsck.fat 4.1 (2017-01-24)
0x41: Dirty bit is set. Fs was not properly unmounted and some data may be corrupt.
 Automatically removing dirty bit.
FATs differ but appear to be intact. Using first FAT.
/YIANPAN/PDF_ePUB/Εκκλησίας/Νηστεια/Νηστεια Ετους.pdf
  Contains a free cluster (8). Assuming EOF.
/YIANPAN/PDF_ePUB/Εκκλησίας/Νηστεια/Νηστεια Ετους.pdf
  File size is 247834 bytes, cluster chain length is 0 bytes.
  Truncating file to 0 bytes.
/YIANPAN/APK/WhatsApp.apk
  Contains a free cluster (58968). Assuming EOF.
/YIANPAN/APK/WhatsApp.apk
  File size is 40285689 bytes, cluster chain length is 0 bytes.
  Truncating file to 0 bytes.
/YIANPAN/Themes/Themes Emil/Cursors/AlkanoGreen/cursors/sb_down_arrow
  Contains a free cluster (83431). Assuming EOF.
/YIANPAN/Themes/Themes Emil/Cursors/AlkanoGreen/cursors/sb_down_arrow
  File size is 51248 bytes, cluster chain length is 0 bytes.
  Truncating file to 0 bytes.
Reclaimed 1414 unused clusters (5791744 bytes) in 53 chains.
Performing changes.
/dev/sdb1: 739 files, 85468/1956106 clusters

Και απο gparted

Στιγμιότυπο 1

Στιγμιότυπο 2

Λοιπον…??

Να κάνω τον δικηγόρου του διαβόλου: Αργές εγγραφές απώλεια επικοινωνίας και κλείδωμα σημαίνει πως το στικάκι δεν είναι καλά στην υγεία του. Πιθανά να μην τα κάνει αυτά αν είναι συνδεμένο πάνω στον υπολογιστή και όχι πάνω στο κουτί ή με κάποιο hub ή μπορεί και όχι.

Αλλά ακόμα και αν επιλυθεί το ζήτημα, έχεις χάσει την εμπιστοσύνη στην συσκευή, δεν θα έβαζες μέσα κάτι σημαντικό που δεν θέλεις να χάσεις. Και μάλλον έχεις χάσει ήδη κάποια αρχεία.

Πόσο κοστίζει ένα καινούργιο στικάκι και πόσο κοστίζουν σε εσένα προσωπικά τα αρχεία που έχει μέσα;

1 «Μου αρέσει»

:smile:
κ. Δικηγορε μου…
Αν κι εχω κατι αρχεια απλα ειναι παλια, και δοξα τω Θεω παντα κανω backup σε 2-3 συσκευεις.
Για τωρα απλα κανω “εξασκηση” στα προβληματικια θεματα για να το επιλυσω.
Εξαλλου αυτο δεν ειναι η ομορφια του Λινουξ, ε;;

Παντως αν ειναι αργες εγγραφες δεν πειραζει αλλα ΠΩΣ στο καλο κλειδωμα;;
Απο το πουθενα ή εκανα κατι και δεν θυμομουνα;;

Βεβαια τα τωρινα νεα στικακια δεν κοστιζουν κι εχουν 16 ή 32gb, απλα αν επιλυθει αυτο το στικακι που εχει 8gb θα μπορουσε να χωρουσε 3-4 τουλαχιστον ISO.
:wink:

Ένα στικάκι μέσα είναι αρκετά πολύπλοκο. Διαθέτει ένα επεξεργαστή και (συνήθως) περισσότερη μνήμη απο όση λέει. Ο επεξεργαστής προσπαθεί να κατανείμει τις εγραφές σε όλη την διαθέσιμη μνήμη και βγάζει εκτός προβληματικά τμήματα (google: Wear leveling). Έτσι και αλλιώς μια εγγραφή σε αυτές τις μνήμες περιλαμβάνει την ανάγνωση ενός μεγάλου τμήματος μνήμης και στην συνέχεια την επανεγγραφή τους. Κάτι εντελώς διαφορετικό από τις μνήμες RAM.

Αργές εγγραφές τυπικά είναι σύνδρομο πως δεν υπάρχει μέσα καλή μνήμη για να γίνουν. Συνήθως ο controller κλειδώνει το στικάκι σε μια τέτοια περίπτωση. Μερικές φορές ένα φορμάτ ξεμπλοκάρει τον επεξεργαστή και κυρίως παίζεις μόνο με τα καλά κομμάτια, ενώ το πρόβλημα θα επανέλθει αν αρχίσει να ξαναγεμίζει.

ΥΓ: Δεν είμαι είδικός, αλλά τα παραπω είναι η κατανόηση μου του πως λειτουργούν. Πιθανά να έχω λάθος.

2 «Μου αρέσει»

Αφού βλέπω ότι σου αρέσουν τα πειράματα και ότι δε σε νοιάζει να χάσεις αρχεία (αφού προσπάθησες για format), εγώ θα δοκίμαζα την εντολή:

sudo dosfsck -rw /dev/sdXX

Το manual γράφει ότι θα σε ρωτάει τι να κάνει με κάθε προβληματικό αρχείο (παράμετρος -r). Στη θέση σου θα το διέγραφα, αν σου βγάλει τέτοια επιλογή.

Το -w είναι για να γράφει τις αλλαγές απευθείας στο στικάκι.

Το δοκιμασα… αλλα μπααα…!!
Μαλλον ο κ. @Asfodelus εχει δικιο σε κατι.

Παντως σας ευχαριστω πολυ.

Δοκίμασε διαγραφή όλων των διαμερισμάτων και “δημιουργια πινακα κατατμήσεων”(έτσι τουλάχιστον λεγεται στο gparted).

Από προσωπική πειρα το προτείνω.
Ανοιξέ την εφαρμογή Disks, αν έχεις το σύστημά σου στα Ελληνικά πιθανών να ονομάζεται Δίσκοι αφού επιλέγεις το στικάκι και από το πάνω μέρος της εφαρμογής επιλέγεις τις τρείς τελίτσες, από το αναπτυσώμενο μενού επέλεξε Format Disk και από εκεί επιλέγεις από το “κουτάκι” Erase να κάνεις φορμάτ αργό "Overwrite existing data with zeroes (Slow)
Overwrite existing data with zeroes

Καλημερα σας παιδια μου…
Λοιπον…
@dancaer69
το δοκιμασα και δεν το “καταλαβαινει” πια.
και δοκιμασα το απο κατω που ηθελε το gpart κι το κατεβασα και τωρα ακομα το “εξεταζει”…

@stefra
Δοκιμασα κι αυτο… το στικακι ειναι “πολυ σκληρος για να πεθανει”.

Και ειπα να δω τι παιζει με αυτο:


για την μπλε γραμμη το καταλαβαινω… αυτο τις πρασινες γραμμες κι κουκιδες τι εννοουν;

για το gpart…, ακομα το “εξεταζει”… μαλλον αιωνες θα κανει.

Edit: gpart…


Χμμμ… νομιζω τωρα ειναι πια… επισημο ειναι “νεκρο”!