Πρόβλημα σε ThinkPad με διπλή μπαταρία

Καλησπέρα παιιδά.

Διαθέτω ένα Lenovo ThinkPad T470s (Core i7 7ης 20GB ram 500gb nvme) το οποίο διαθέτει 2 εσωτερικές μπαταρίες.

Προηγούμενη Εμπειρία σε ThinPad X250:

Στο προηγούμενο μου laptop (ThinkPad X250) σε οποιαδήποτε διανομή Linux (kali,parrot,arch,fedora) είχα βάλει, η φάση με τις μπαταρίες πήγαινε ως εξής:

  • Μόλις η μπαταρία πέσει κάτω από ένα ποσοστό, τότε αυτόματα χρησιμοποιούσε την δεύτερη μπαταρία, και μόλις τελείωνε αυτή, επέστρεψε στην 1η μπαταρία μέχρι να την αδειάσει.

Πρόβλημα στο ThinkPad T470s:

Όπως μπορείτε να δείτε και σε αυτό το screenshot, η 1η μπαταρία πάει στο 1% και η άλλη φαίνεται να μην ενεργοποιείται ποτέ. Ωστόσο, πρέπει να ανφερθεί ότι:

  1. Η μπαταρία έμεινε στο 1% σχεδόν 40 λεπτά. Έπειτα, ξαφνικά κατέβηκε προς το 80% το ποσοστό της 2ης και έκανε Τερματισμό Λειτουργίας αυτόματα μόνο του.

  2. Το φόρτισα και όταν έφτασε πάλι στο 1% του έκανα Τερματισμό Λειτουργίας, και όταν πήγα να το ξαναανοίξω, το UEFI σφύριζε “χαμηλή μπαταρία”. Όταν έβαλα τον φορτιστή και bootαρα, έδειχνε η 2η Μπαταρία να έχει γύρω στο 80% μπαταρία.

Νέα Δοκιμή

Και έτσι ξήλωσα το default πρόγραμμα του Fedora και έβαλα το TLP για να πατήσω recalibrate στην μπαταρία αυτή.

Εδώ και 45λεπτά είναι στο 8% και δεν πέφτει/κλείνει:

Έχετε κάποια ιδέα οι πιο έμπειροι σε επίπεδο πυρήνα του Linux?

Thanks In Advance.

Edit: Δοκίμασα και αυτό χωρίς αποτέλεσμα: GitHub - mickare/battery_swap_fix: Fix Lenovo's Battery Power Management under Linux (T470s)

Καλησπέρα ρίξε μια ματιά σε αυτήν την λύση (Update BIOS), όπου ο τύπος αναφέρει ό,τι δεν χρειάζεται κάποιο script μετά:

Το είδα αυτό το άρθρο, έχω latest bios (παίρνει μηνιαίο μέσω του Software app του GNOME), δεεεν…

Edit: Ακόμα κάνει calibrating στο 8%


Μόλις τελείωσε. Για να δούμε τι θα δούμε…

Μετά το calibrάρισμα και των δύο μπαταριών και με χρήση του TLP, φαίνεται να δουλεύει κανονικά και η 2η μπαταρία:

sudo tlp recalibrate BAT0

Όλα δείνχνουν να δουλεόυν κανονικά!! :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.