Πρόβλημα μετά την εγκατάσταση διανομής linux

Γεια σας. Προσπάθησα εδώ και μέρες να εγκαταστήσω κάποια διανομή (ubuntu,lubuntu και mint) παράλληλα με τα windows 7 (Ultimate) σε partition που προϋπήρχε και λειτουργούσε ως αποθηκευτικός χώρος των windows. Δεν θυμάμαι πόσες φορές εγκατέστησα τα ubuntu και ενώ λειτουργούσαν κανονικά για κάποιες ώρες ή μία δύο μέρες, ξαφνικά κολλούσαν μετά την επιλογή για ubuntu ή windows. Μετά από ώρα ξεκινούσα επανεκκίνηση με Ctr+alt+delete και μου έβγαζε είτε ότι δεν βρίσκει ένα αρχείο i386 ή να δώσω την εντολή help για να μου συστήσει πολλές εντολές που δεν καταλάβαινα. Χθες εγκατέστησα τη διανομή mint 19.3 και αφού έκανα ότι μου ζητούσε στην αρχή ένα ένα χωρίς να ξετσεκάρω τις οδηγίες κατά την εισαγωγή, συνέχισα με προσαρμογή της οθόνης, των εικονιδίων και κάποιων άλλων δυνατοτήτων του συστήματος, κάτι σαν συντομεύσεις κ.λ.π. Μια χαρά όλα. Μετά από κάποιες ώρες και αφού είχα ξαναμπεί στα windows, προσπαθώ να “μπω” ξανά και κολλάει μετά το πράσινο σήμα του mint βγάζοντας τις εξής οθόνες :



Παρακαλώ τα φώτα σας, κουράστηκα συνεχείς εγκαταστάσεις. Αυτό συμβαίνει και με τις 3 παραπάνω διανομές. Τι να φταίει άραγε;

h διαμορφωση ειπες εγινε σε αποθηκευτικο χωρο των windows. εγινε διαμορφωση ως ext4 ? ηταν ξεχωριστο τελειως partition? πρεπει να μπεις με ενα live μεσο να δουμε πως ειναι διαμορφωμενες οι κατατμησεις. κατι μου λεει οτι δεν ειναι ξεχωριστες.

Σαφώς , διαφορετικά δεν θα είχαν εγκατασταθεί… Λειτουργούσαν κανονικά για πολλές ώρες, κάποια και για μια δυο μέρες. Υποψιάζομαι δύο πράγματα. Το ένα είναι η εγκατάσταση του vlc και το δεύτερο μήπως η αργοπορία οφειλόταν σε κάποιες χρονοβόρες ενημερώσεις και βιαζόμουν να κάνω επανεκκίνηση;


Αυτή είναι η πρώτη οθόνη για την επιλογή.

Καλώς ήρθες @gatsouma στην παρέα μας :hugs:
Βάλε τις φωτογραφίες στο site και όχι στο google drive σου, για να μπορέσουμε να τις δούμε.

Πως να τις βάλω στο site από τον δίσκο μου, δεν ξέρω.

Υπάρχει επιλογή εκεί που γράφεις τη δημοσίευση (μια γραμμή με ένα βελάκι που δείχνει προς τα πάνω).

για να συμβαινει με ολες τις διανομες κατι φταιει στα διαμερισματα. μπες αν μπορεις με το live kai με το gparted να δουμε τις κατατμησεις.

Όταν σου βγάλει το initramfs δώσε του help θα δώσει ένα κατεβατό με πολλές εντολές, μετά δώσε του exit και θα αρχίσει πολλές μα πάρα πολλές ερωτήσεις θα απαντάς σε όλες με y που σημαίνει yes, όταν τελειώσει θα σου ζητήσει, πιθανών, να κάνεις fsck πριν το κάνεις πόσταρε εδώ να σου δώσουμε οδηγίες ανάλογα με το αποτέλεσμα

Εντάξει,συγγνώμη δεν γνωρίζω και πολλά σε κάποιους τομείς.

Δεν πειράζει, εδώ βρισκόμαστε όλοι για να μάθουμε.

Θα επανέλθω μετά τις οδηγίες σας.

Έκανα ότι μου είπατε, δεν μου έκανε καμία ερώτηση και μου έβγαλε την παρακάτω οθόνη.

δεν βλεπω το διαμερισμα ext4 εγω. πρεπει να μπεις με ενα live usb οποισδηποτε διανομης και με το gparted να δουμε πως εχεις τις κατατμησεις.

Θα το κάνω και θα επανέλθω.

Αν πρόσεξες σου λέει:the root filesystem on /dev/sda5 requires a manual fsck οπότε του δίνεις fsck /dev/sda5

edit:πιθανών να θέλει δικαιώματα διαχειριστή οπότε, πιθανών να θέλει sudo fsck /dev/sda5

η sda4 δεν ειναι σωστη νομιζω οπως την βλεπω. πρεπει να διαγραφει και να γινει μια καθαρη ext4 και εκει να κανεις νεα εγκατασταση.

αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι για καποιο λογο εκλεισε ο υπολογιστης με μη κανονικο τροπο και καποιο αρχειο εγινε corrupted και τωρα το συστημα σου λεει οτι πρεπει να το διορθωσεις. Οποτε αυτο που θα εκανα εγω ειναι αυτο που λεει ο @stefra

Η sda4 δεν υπήρχε όταν έκανα την εγκατάσταση. Επίσης δεν υπήρχε και το sda1 kai to sda2 στα windows νομίζω. Για windows υπήρχε μία επιλογή. Στα ubuntu είχα κάνει και τη διαδικασία να περαστούν σαν πρώτη επιλογή τα windows, ενώ τώρα δεν την έκανα μήπως και έφταιξε αυτό. Έδωσα την εντολή fsck /dev/sda5 φίλε stefa και μου έκανε πολλές ερωτήσεις που απάντησα σε όλες με το y. Αφού τελείωσαν οι ερωτήσεις επανήλθε στο initramfs.

1 «Μου αρέσει»

Σου λέει καπου ότι η εργασία τελείωσε επιτυχώς; εις την αγγλικήν πάντα, αν ναι κάνε επανεκκίνηση, η καλύτερα ρίξε μια φωτό να δούμε το αποτέλεσμα ΠΡΩΤΑ…

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-23_23-23-44

η sda5 ειναι μεσα στην sda4 kαι εδω για μενα ειναι το θεμα. στην θεση σου θα την εσβηνα την sda5 . θα δημιουργουσα μια καινουργια με το gparted ext4 και εκει θα εκανα την εγκατασταση. θα επελεγα κατα την εγκατασταση , χειροκινητη εγκατασταση σε αυτο το διαμερισμα.