Πρόβλημα με usb διαγραφή αρχείων

καλημερα εχω ενα θεμα με τη διαγραφη αρχειων δεν μπορω να διαγραψω τπτ απο usb μου βγαζει μηνυμα usb 2-4 error 110 τι μπορει να φταιει

Ένα ανάλογο πρόβλημα που βρήκα εδώ λέει για πρόβλημα ρεύματος και για αυτό το συγκεκριμένο μήνυμα λάθους. Το διορθώνει με τα ακόλουθα βήματα

  1. Κάνει shutdown τον υπολογιστή
  2. Αποσυνδέει το USB
  3. Αποσυνδέει το καλώδιο ρεύματος
  4. Αποσυνδέει και το καλώδιο απο τη πρίζα
  5. Περίμενε περί τα 3 λεπτά
  6. Τα ξανασυνδέει όλα και δούλεψε.

Βασίλη έκανα τα βήματα τίποτα προσπαθώ να σβήσω τιποτα κάνω φορμάτ από gparted τιποτα υπάρχει κάποια εντολή που μπορώ να δώσω

Μήπως προσπαθείς usb3 σε usb2;

Όχι usb 2 είναι το φλασάκι έχω αλλάξει όλες τις θύρες τπτ δεν διαγράφεται

Δοκιμασε το εξης:

sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sdX bs=4M count=10 status=progress oflag=sync

Οπου Χ ειναι το γραμμα που εχει βαλει το συστημα για το USB στικακι σου. Προσεξε εδω γιατι το λαθος γραμμα μπορει να σου σβησει δευτερο δισκο ή ακομα να σου κανει αλλη ζημια

Αυτη η εντολη θα σβησει τα 40 πρωτα MB.

Δοκιμασε ετσι και πες μας αν εχεις βρει αλλα προβληματα.

δεν κανει τιποτα εδωσα εντολη μετα κωδικο και απλα περιμενω δεν κανει τπτ

Πρόσφατα μου “χτύπησε” ένας SSD δίσκος και παρουσιάζει παρόμοια συμπεριφορά με αυτή που αναφέρεις για το USB. Του δίνεις οποιαδήποτε εντολή και απλά η εντολή δεν κάνει τίποτα. Σαν να μπαίνει σε ατέρμονα βρόχο η διεργασία. Εικάζω πως ο δίσκος μου είναι νεκρός και φταίει ο controller του. Πιθανά να υπάρχει κάποιο σχετικό πρόβλημα υλικού και στο USB.

δηλαδη ειναι για πεταμα, εχει εγγυηση βεβαια 5 χρονια, δοκιμασα αλλο usb κανονικα σβηνει κανει φορματ

Σε read-only mode το βλέπει? Γιατί εμένα ο δίσκος δεν ανοίγει τα αρχεία ούτε σε read-only. Κάποτε είχα ένα USB που φόρτωνε σε read-only mode μόνο και με τις παρακάτω εντολές έφτιαξε. Κάπου τις είχα βρει στο stack overflow / ubuntu forum. Μην το στείλεις στα σκουπίδια απλά γιατί σου λέω για το δίσκο μου μία εικασία κάνω.

  1. τρέξε sudo -i (Βάζεις αυτή την εντολή αν θες να μην βάζεις κάθε φορά το sudo)
  2. τρέξε df -Th (Με αυτή την εντολή βλέπεις σε πια συσκευή αντιστοιχεί το usb σου. Παράδειγμα: /dev/sdX)
  3. αποσύνδεσε με umount από τον υπολογιστή το USB
  4. τρέξε dosfsck (τρέξε αυτή την εντολή στη συσκευή που αντιστοιχεί στο usb από την εντολή 2). Παράδειγμα: dosfsck /dev/sdc1
  5. βγάλε και ξαναβάλε το usb στον πολογιστή.

δεν γνωριζω καθολου αγγλικα

1 «Μου αρέσει»

Ελα ναι σρυ. Έχεις δίκιο. Χωρίς το run . Όταν γράφω νύχτα, δεν υπάρχει καμία συγκέντρωση.

sdd1 το usb που εχει προβλημα

οταν συνδεω τπ φλασακι κολλαει το συμπαν gparted και πολλες εφαρμογες.μολις το αποσυνδεω λειτουργουν ολα αψογα ακομα δεν μπορω να κανω φορματ το φλασακι