πρόβλημα με touchpad

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα…νεος χρηστης οποτε καταλαβαινεται, ολο λαθη και αποριες. Εχω ενα θεμα με το touchpad, δεν κανει τιποτα ειναι νεκρο και απλα δουλευω με ασυρματο ποντικι, ελπιζω στην βοηθεια σας. καλη χρονια να εχουμε

1 «Μου αρέσει»

Καλωσορισες στην παρεα μας και καλη χρονια @arislarisa :slight_smile:

Μπορεις να μας πεις μοντελο και μαρκα του laptop σου και τη διανομη του εχεις βαλει επανω;

:slight_smile: Θα βοηθησει πολυ στο να σου δοσουμε την σωστη απαντηση

1 «Μου αρέσει»

το laptop ειναι παλιο και αργο acer aspire es1 523-524 και εβαλα mint mate.

Με το Live CD του Mint Mate δουλευει το touchpad? ή σου κανει αναποδιες και στο live?

Αν δεν δουλευει, το touchpad και στο Live CD εχει μηπως κανενα διακοπτακι κοντα στην επιφανεια που ακουμπας; Η καποιο συνδιασμο πληκτρων για να το ενεργοποιησεις;

πριν βαλω το usb δουλευε με τα windows, απο την ωρα που εβαλα το Live usb και ξεκινησα εγκατασταση επαψε οσο για διακοπτακι και τετοια δεν βλεπω

Δοκιμασε να πατησεις το κουμπι Fn να το κρατησεις πατημενο και να πατησεις μετα το F7. Αυτο ενεργοποιει και απενεργοποιει το touchpad. Για δοκιμασε το και πες μας αν σου δουλευει.

οχι δυστυχως δεν δουλευει

Για πηγαινε στις επιλογες του ποντικιου και δες μηπως ειναι απενεργοποιημενο το touchpad

1 «Μου αρέσει»

δεν βλεπω κατι :frowning_face:

Καλώς ήρθες @arislarisa καλή χρονιά και χρόνια πολλά.
Δες αν στο BIOS υπάρχει κάποια ρύθμιση για touchpad. Αν υπάρχει και είναι ενεργοποιημένη απενεργοποίησε τη.

Αλλιώς εγκατέστησε το πακέτο synaptiks

sudo apt-get install synaptiks
2 «Μου αρέσει»

καλημερα φιλε μου και χρονια πολλα, αυτο μου εβγαλε

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου synaptiks

το πακέτο είναι synaptics με "c’ όχι με “k” οπότε δώσε

sudo apt install synaptics
1 «Μου αρέσει»

Με το Mint Mate 20 ενα γρηγορο ψαξιμο με το Synaptic Package Manager βρισκει μονο το:
xserver-xorg-input-synaptics.

Αρα η εντολη θα γινει:

sudo apt-get install xserver-xorg-input-synaptics

Δοκιμασε αυτο οπως ειπαν τα παιδια (@billniakas και @stefra) και πες μας αν θα σου δουλεψει

1 «Μου αρέσει»
sudo apt-get install xserver-xorg-input-synaptics
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
xserver-xorg-input-synaptics is already the newest version (1.8.2-1ubuntu3).
0 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.

Πριν καιρό δεν λειτουργούσε και σε εμένα το touchpad. Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι το είχα απενεργοποιημένο από τις ρυθμίσεις του gnome. Στιγμιότυπο-20210102112856-683x123
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ mate αλλά μήπως έχει κάποια παρόμοιά επιλογή;

Edit: Έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα ότι στο bios στην καρτέλα main πρέπει να αλλάξεις την επιλογή του touchpad από advancd σε basic. Κανε έξοδο με αποθήκευση από το bios και μετά restart.
Πηγη: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=269808

2 «Μου αρέσει»

@arislarisa στο “mate” από τις ρυθμίσεις>ποντίκι και touchpad, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αν δεν το βρίσκεις πες μου κι σε ένα λεπτό θα το κοιτάξω και θα σου πω…

τελικα δουλεψε απο το bios μολις το αλλαξα. σε ευχαριστω πολυ οπως και ολους που ασχοληθηκατε με το προβλημα. καλη χρονια με υγεια κ οτι καλυτερο σας ευχομαι

3 «Μου αρέσει»

Να σαι καλα @arislarisa. Προτεινω για αυτο το προβλημα και αλλα προβληματα να φτιαξεις ενα τευτερι (ειτε σε ψηφιακο αρχειο ειτε σε χαρτι) και καθε προβλημα στο οποιο εχεις βρει λυση να το καταγραφεις και να το κρατησεις για αλλη φορα.

Ετσι καπως μαθαμε ολοι… προσπαθωντας να βρουμε λυσεις σε διαφορα προβληματα :slight_smile:

Συνεχησε την καλη δουλεια και οπου κολλησεις εδω ειμαστε :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά σε όλους,
καλωσόρισες @arislarisa.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.