Προβλημα με το Virtualbox

Έχω το εξής πρόβλημα: όταν εγκαθιστώ το Virtualbox (στις περισσότερες διανομές ) κι έχοντας εγκαταστήσει το extensions pack έπειτα στις συσκευές δεν εμφανίζονται οι usb συσκευές παρά μόνο στην επόμενη κατηγορία η κάμερα. Οι μόνες διανομές που λειτούργησε ήταν το MX Linux και το Open SUSE δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποιο επιπλέον πρόσθετο ;

Πια εκδοση του Virtualbox εβαλες; Πια διανομη εχεις προς το παρον; Τι USB συσκευες εχεις εγκατεστημενες στο μηχανιμα σου που θες να δεις εκτως της καμερας (για το ποντικι και το πληκτρολογιο ξεχασε τα δεν θα εμφανηστουν ετσι και αλλιως).

Να υποθεσω οτι εκανες και ενα restart για να φορτωσουν τα kernel modules του Virtualbox αν δεν εχουν φορτωθει ηδη;

2 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ MX Linux με KDE η έκδοση της VM είναι η 6.1.6 κι όπως βλέπεις και στην φώτο βλέπει και το φλασακι και το ποντίκι και το πληκτρολόγιο. Στις άλλες διανομές που δοκίμασα (Ubuntu,fedora,Arch κλπ) δεν τα βλέπει ανεξαρτήτου έκδοσης της VM.

Εδώ θα βρεις τη λύση
https://wiki.archlinux.org/index.php/VMware#USB_devices_not_recognized

1 «Μου αρέσει»

τελικα η λυση που βρηκα ηταν αυτη η εντολη :

sudo usermod -G vboxusers -a user
6 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.