Προβλημα με Drivers σε Manjaro

Χαιρετω την καλη παρεα!!!Λοιπον εχω ενα θεμα με τους οδηγους σε Manjaro.Το συστημα εχει Amd Apu και δεν μπορω να χρησιμοποιήσω την καρτα μου Nvidia 3060 που την χρειαζομαι για να τρεξω το Davinci Resolve αλλα και παιχνιδια.Εκανα και auto install ,επανεκκινήσεις εβαλα και το Optimus Manager Qt αλλα το συστημα επιμενει στα γραφικα της Apu.


Καλησπέρα Παναγιώτη,

δυστυχώς δεν έχω παρόμοιο setup με εσένα, αλλά λίγο που το έψαξα 1ον) πολλοί λένε για το optimus manager, που λες ότι το έχεις εγκαταστήσει, και 2ον) ότι μπορείς να ξεκινήσεις προγράμματα με την παράμετρο DRI_PRIME=1 στην αρχή ώστε να επιλέξει την κάρτα γραφικών.

Ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι σίγουρος ότι έχεις εγκαταστήσει και ρυθμίσει σωστά το optimus manager και επίσης γιατί έχεις εγκατεστημένα και το Cezanne και τα γραφικά της 3060; Μήπως να αφαιρέσεις όλα από το Cezanne και να αφήσεις μόνο την κάρτα γραφικών;

1 «Μου αρέσει»

Βρήκα λύση στο φόρουμ του Manjaro αλλά δυστυχώς το σύστημα μου δεν συμπεριφερόταν σωστά με τους κλειστούς οδηγούς οπότε έβαλα Ubuntu και να δω τώρα πως θα με πάει εκεί

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.