Προβλημα εκκίνησης του Χ11 σε linux mint 20.2

Μπορώ να κάνω login στο τερματικό.
Υπάρχει δυνατότητα εκκίνησης από εκεί και πως?

Προηγήθηκε unistall-install keyboard configuration

Υποθέσεις κάνω, ξεκινάει σε γραφικό περιβάλλον, αλλά το πληκτρολόγιο είναι στα ελληνικά; Αν ναι: CtrlAltF2.

Όταν λες εκκίνηση τι ακριβώς εννοείς;

Εννοείς να κάνεις login από το LightDM? Αν ναι, τότε δες αν έχεις χώρο. Δε κάνει login αν δεν έχεις αρκετό.

Εαν δεν υπαρχει καποιο αλλο θεμα για το οποιο δεν ανοιγει το display manager (Στην περιπτωση του Mint αυτο θα ειναι το lightdm) τοτε δοκιμασε απο το τερματικο να γραψεις ενα απλο: startx

Αλλα μην προσπαθησεις να το κανεις οταν εχεις κανει login σαν root. Μονο σαν κανονικος χρηστης να το δοκιμασεις.

Οτι μυνηματα λαθους σου βγαλει ανεβασε τα για να τα δουμε.

1 «Μου αρέσει»

/etc/X11/xinit/xserverrc: 3: exec: /usr/binX: not found
xinit: giving up
xinit: unable to connect to X server: Connection refused
xinit: server error

Θα έπρεπε να είναι /usr/bin/X.

Και μπαίνει τώρα λογικά το ερώτημα: Πως τα κατάφερες να γίνει αυτό ρε μπαγάσα; :thinking:

Πολλά θα σου πω και λίγα θα καταλάβεις…
Το θέμα είναι τι κάνω?

Συγνώμη που σάς ταλαιπωρω.

Τι κάνεις; Αλλάζεις αυτό το αρχείο (/etc/X11/xinit/xserverrc) να καλεί το Χ :scream:

1 «Μου αρέσει»

Δεν κατάλαβα μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Και πως θα κάνω την αλλαγή? Με nano μηπως?

Ναι, απλά πρέπει να προσθέσεις το “/” ανάμεσα στο “bin” και στο “X”

Δεν με αφήνει file is unwritable

Την αλλαγη που ανεφερε ο @Asfodelus την κανεις γραφοντας στο τερματικο:

sudo nano /etc/X11/xinit/xserverrc

και αλλαζεις το

exec /usr/binX

σε

exec /usr/bin/X

Δηλαδη προσθετεις ενα / αναμεσα απο το n του bin και το κεφαλαιο X

Σωζεις, κανεις exit απο το nano, ξαναπροσπαθεις και μας ξαναλες αν δουλεψε η οχι.

2 «Μου αρέσει»

Το ίδιο μήνυμα βγάζει… η (/) υπήρχε απλά δεν την έγραψα (από κινητό επικοινωνούσα)
το πρόβλημα ήταν πολύ πιο σοβαρό και δεν μπορούσα να κάνω κάτι ούτε από recovery mode
ούτε από κάπου άλλου γιατί στη θέση των ελληνικών στοιχείων εμφανίζονταν (φραγκολεβαντίνικα).
Εγκατέστησα Ununtu 20.04 και η ζωή συνεχίζεται.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια…
Εύχομαι χρόνια πολλά και καλά σε όλους και ιδιαίτερα σ’ αυτούς που έχουν τη γνώση και την καλή διάθεση να βοηθούν… Καλή νέα χρονιά :smiley: