Πρόβλημα εγκατάστασης MANJARO XFCE 20.0.1

Γι’ αυτό πρότεινα να χρησιμοποιήσει πρώτα dd o @psycube, για να αποκλείσουμε αυτήν την περίπτωση και μετά να δοκιμάσει την 2η λύση που προτείνεται στo stackexchange .

To ventoy μου το πρότειναν στο επίσημο forum του manjaro…

Από οτι φαίνεται είναι σημαντικό το dd (κρίμα που δεν μου έστειλες το link νωρίτερα).
Εντωμεταξύ σε ρώτησα τι είναι το dd αλλά το σύστημα δεν δημοσίευσε το post λόγω πολλών (post) από την πλευρά μου…
Είμαι πολύ καινούργιος σε αυτό αλλά θα τα καταφέρω…
Επίσης στο user guide του manjaro προτείνει το rufus και το etcher…
Για το rufus (το οποίο χρησιμοποίησα) έχει και εικόνες εγκατάστασης στις οποίες φαινεται να βγαίνει η επιλογή για dd . Σε εμένα η επιλογή δεν βγήκε ποτέ… το Τσέκαρα πάλι τωρα… Αυτό το user guide είχα διαβάσει…
Προφανώς φταίει o τρόπος που έγινε η μεταφορά του iso στο flash.
Τι εννοείς φταίει το μονοπάτι?

Εγώ πιο πολύ κλίνω σε πρόβλημα σε μονοπάτι του iso, παρά στην αντιγραφή του. Αλλά οψόμεθα…

Εννοώ ότι είναι πιο πιθανό είναι να είχε πρόβλημα, να είναι “κακή πηγή” (bad source), το iso που κατέβασες. Αλλά πρώτα αποκλείεις την περίπτωση να μην έγινε σωστή εγγραφή με το dd.

1 «Μου αρέσει»

το rufus στην νεα εκδοση δεν δινει την επιλογη για dd …πηγαινε στην ιστιοσελιδα του κι κατεβασε την εκδοση 3,5 exe απο την επιλογη Άλλες εκδόσεις (FossHub) εκει εχει την δυνατοτητα να επιλεξεις αντι αρχειο iso την επιλογη dd … κι οταν φτασεις στην επιλογη δισκου διαλεξε Εγκατάσταση σε επαλληλία
δωσε οσο χωρο θες …ελπιζω να βοηθησε …

οταν εκανα παλια εγκατασταση αυτο τον οδηγο ειχα ακολουθησει https://inkstory.gr/tech/egkatastasi-tou-manjaro-linux/

5 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @tasos1969 στην παρέα μας :hugs:
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία για το Rufus

Ευχαριστούμε :blush:

Καλώς τον, είσοδος με ουσία!! :+1:

ευχαριστω κι εγω θα κανω οτι καλυτερο μπορω αν κι απο οτι βλεπω τα περισοτερα παιδια ειναι τεχνικως πιο εξιοωμενα απο μενα

ευχαριστω οτι μπορω θα κανω με βαση τις γνωσεις μου που εχω αν κι πιστευω εχεται πολυ καλη τεχνικη καταρτιση οι περισοτεροι

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την συμβουλή !!!
Στο link που ανάρτησες υπάρχουν σαφείς οδηγείες για το θέμα .
Θεωρώ ότι πρέπει να ενημερωθεί και η κεντρική σελίδα του Manjaro σχετικά …
Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία

Έχω το ίδιο μήνυμα λάθους και με το Etcher…

Δεν έχω ιδέα. :confused: Για την ιστορία δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καμμία εφαρμογή. Μόνο καθαρά dd ή cp ή k3b και δίσκους. Είχα ξεκινήσει και ένα νήμα: https://linux-user.gr/t/poio-programma-chrhsimopoieite-gia-na-kaite-stikakia/

1 «Μου αρέσει»

το δοκιμασα εγω για παρτη σου κατεβασα κι περασα το kde plasma κι το cinnamon η εγκατασταση εγινε με απολυτη επιτυχια …να σημειωσω οτι δεν τρελαθηκα με τις διανομες επιμενω οτι το linux mint ειναι οτι κορυφαιο υπαρχει για μενα …ειδικα το cinnamon με απογητευσε …το kde με αρεσε…αν αποτυχει παλι η εγκατασταση δες το ενδεχομενο μηπως ο δισκος σου εχει θεματα οπως χαλασμενους ανατανομεις

1 «Μου αρέσει»