Πρόταση: Κατηγορία για διανομές χωρίς το systemd

Δεν έχεις καταλάβει ότι η δική μου άποψη είναι ότι ο αρχάριος δεν οφείλει προκαταβολικά να ξέρει ούτε τι διανομή έχει.

2 «Μου αρέσει»

Ναι, απλα δεν μπορουμε να μιλαμε για κατηγοριες που κανενας δεν θα καταλαβαινει. Σκεψου οτι οι περισσοτεροι μπαινουν στο linux , οχι απο τις κοινοτητες( ειδικα τις ελληνικες) αλλα απο το ιντερνετ και απο αρθρα τυπου pc steps κτλ. Αυτοι ομως που εισαγουν χρηστες στο linux δεν θα αναφερουν πουθενα λεξεις και φρασεις που δεν χρειαζεται. Απλα και λητα δειχνουν μια διανομη και λενε τα συν ΑΛΛΑ και τα πλην.

Το προβλημα των κοινοτητων ειναι οτι ειναι πολυ απομακρες για το νεο χρηστη. Δεν ειναι θεμα κατηγοριων μονο. Τωρα αν η συγκεκριμένη κοινοτητα πετυχει κατι καλυτερο απο αλλες θα δειξει

2 «Μου αρέσει»

Αν δεν κάνω λάθος το antergos δεν υπάρχει πια και αν υπάρξει θα αλλάξει όνομα. Δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από ένα τροποποιημένο και προβληματικό installer κάποια background, icons, themes, κλπ. Και του αξίζει κατηγορία. Αλλά το void με 9 αρχιτεκτονικές και δύο διαφορετικές εκδόσεις βάση βιβλιοθήκης (glibc & musl) που δεν προφταίνει να παρουσιαστεί κάτι upstream και το βρίσκεις, πολλές φορές γρηγορότερα από το arch, που πειραματίζεται να προσαρμόσει και άλλα init από το runit, δεν έχει παρουσία.

Αν έχετε δει κάτι πιο εντυπωσιακό https://build.voidlinux.org/waterfall για τον τρόπο που μιά έκδοση χτίζει τα πακέτα της να μου πείτε.

https://wiki.voidlinux.org/Main_Page

θα διαφωνησω εδω, καποιοι τις καταλαβαινουν, δεν υπαρχουν μονο οι εντελως αρχαριοι. Και αυτοι μπορει να ενδιαφεροντε για την πληροφορια αυτη. Πχ αν καποιος σκεφτεται να επιλεξει αναμεσα σε debian και devuan, τοτε η πληροφορια για το init ειναι σαφως απαραιτητη.

Αυτο ισως χρειαζεται μια διευκρινηση. Το non-X δε σημαινει απαραιτητα κατι κακο απο μονο του. Πχ, πιανοντας και παλι το debian και το devuan, μπορει καποιος που θελει πχ να κανει εδω μια παρουσιαση για το devuan, να πει οτι προτιμησε τη συγκεκριμενη διανομη γιατι θελει κατι που να βρισκεται πιο κοντα στη φιλοσοφια του unix κλπ κλπ. Και ειναι δυσκολο να μην αναφερει τη διαφοροποιηση απο το systemd αφου ολη η διανομη δημιουργηθηκε λογω αυτης της διαφοροποιησης και το init ειναι το βασικο της χαρακτηριστικο. Άλλο ομως αυτο και άλλο να πει (οπως λες) οτι το x ειναι κακο και πουλημενο κλπ. Αυτο κατα τη γνωμη μου πρεπει να αποφευγεται γιατι στο λινουξ σχεδον ολα ειναι θεμα επιλογων και μια επιλογη που για καποιον ειναι κακη, για άλλον ειναι καλη. Τα distrowars επομενως ειναι τουλαχιστον ανουσια.

Τελος, απο τη στιγμη που εχει διευκρινιστει οτι δεν υπαρχει προβλημα να φτιαχτει κατηγορια για εναλλακτικο init αν παρουσιαστει το αναλογο υλικο (δηλαδη οχι πχ ενα thread μονο), τοτε δε νομιζω οτι υπαρχει (πλεον) καποιο θεμα να λυσουμε. Εξάλλου μεχρι τοτε, υπαρχουν και τα tags. Αυτη ειναι η γνωμη μου, παρακαλω να γραφτει στα πρακτικα :grinning::grinning::grinning:

3 «Μου αρέσει»

Κι εδώ φαίνεται να κλείνει η συζήτηση, δεν μπορεί να υπάρξει χώρος για μη-systemd distributions. To μήνυμα ελήφθη.

@obars6 εγω αντιθετα αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν υπαρχουν σχετικα νηματα θα αποκτησουν δικη τους κατηγορια…

Θα με ενδιέφερε να μάθω το μηχανισμό της σκέψης που οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα.

Μάλλον δεν έλαβες το ίδιο μήνυμα :joy::joy::joy:

1 «Μου αρέσει»

Για εμένα το σημαντικότερο πρόβλημα, όπως είπε και ο @anon88072451 είναι πως από όσους θεωρούνται αρχάριοι έως αρχάριοι-μεσαίοι χρήστες, πολύ λίγοι θα γνωρίζουν τι είναι το systemd. Για τους περισσότερους θα είναι πολύ ευκολότερο το να δουν μια κατηγορία “Ubuntu” και να γράψουν εκεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν, παρά να αντικρίσουν ονόματα όπως “Systemd-based” και “Systemd-free” και να χρειάζεται να ψάξουν και για το τι σημαίνουν αυτά.

Επίσης, για έναν αρχάριο που εγκαθιστά (ή του εγκατέστησαν…) το Linux Mint, δε θεωρώ δεδομένο ότι θα γνωρίζει πως ανήκει στα Ubuntu-οειδή, οπότε θα έλεγα όχι σε μια τέτοια πρόταση.

Γενικά, το να δημιουργηθεί ένα επιπλέον εμπόδιο στον χρήστη που θέλει να λύσει ένα πρόβλημα που ήδη έχει στο Λίνουξ, μόνο και μόνο για να γίνει (?) λίγο πιο εύκολη η απάντηση που θα του δοθεί, μόνο πιο περίπλοκα και απόμακρα θα έκανε τα πράγματα γύρω από “αυτό το Λινουξ” για εκείνον. Είναι κάτι που βολεύει (?) αυτόν που δίνει την απάντηση, αλλά όχι αυτόν που κάνει την ερώτηση.

Τέλος, είναι ακόμα νωρίς για να κριθεί αντικειμενικά το αν όλες οι κατηγορίες που έχουν λίγα θέματα θα παραμείνουν έτσι, μιας και το φόρουμ είναι μόλις 6 μηνών! :baby: Βέβαια εξαρτάται και από τη δημοφιλία της κάθε διανομής… το Antergos και το Solus για παράδειγμα δε βρίσκω το λόγο που υπάρχουν. Το ένα έχει κλείσει και το άλλο έχει πολύ λίγους χρήστες.

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι τρέχω distros με systemd - μην με περάσετε για κάναν non-systemd σταυροφόρο! :crazy_face:

To “non-systemd” δεν έχει αξιακό βάρος. Περιγραφικό είναι. Αξιακό βάρος θα είχε το “systemd-free”.

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην γίνει μία υποκατηγορία “Non-systemd Διανομές” κάτω από την κατηγορία “Linux Διανομές”.

Ένα φόρουμ που ονομάζεται Linux User Forum απευθύνεται σε όλους τους linux users - και στους αρχάριους και στους μεσαίους και στους προχωρημένους. Δεν είναι μόνο για ερωτήσεις, αλλά και για συζητήσεις. Πιστεύω ότι οφείλει να είναι φιλικό και φιλόξενο προς όλους. Προφανώς και ένας νουμπάς του κερατά αν δει την υποκατηγορία “Non systemd διανομές” θα ξύσει το κεφάλι του, αλλά αυτό δεν θα τον διώξει από το φόρουμ - θα κλικάρει απλά την υποκατηγορία που τον ενδιαφέρει (πχ ubuntu, mint) και θα προχωρήσει. Δεν είναι η θεματολογία αυτό που διώχνει τους νέους χρήστες - οι κακές συμπεριφορές και η υπεροψία τους διώχνουν (κάτι το οποίο εδώ δεν τα έχω δει).

Οι non systemd διανομές από όσο καταλαβαίνω είναι αρκετές και σχετικά μικρές (κατακερματισμός). Βρίσκω λιγότερο βολικό να γίνουν ξεχωριστές υποκατηγορίες για καθεμιά από αυτές ξεχωριστά (και να είναι άδειες ή με 2-3 νήματα) και βολικότερο να γίνει μία υποκατηγορία για όλες αυτές και μετά να μπαίνουν tags για κάθε μια ξεχωριστά. Αν στην πάροδο του χρόνου πχ για το devuan γραφτούν πολλά νήματα, τότε μπορεί να γίνει ξεχωριστή υποκατηγορία για το devuan κόκ.

Σε τελική ανάλυση, από όσο αντιλαμβάνομαι, αυτοί που ασχολούνται με non-systemd διανομές είναι (οι περισσότεροι) advanced του κερατά. Ε, ας αποκτήσουν το “χώρο” που θέλουν - από την παρουσία advanced χρηστών ένα τέτοιο φόρουμ μπορεί να έχει σημαντικό όφελος. :blush:

Και σε τελική ανάλυση η ευελιξία είναι καλό πράμα… :smirk: Ας χρησιμοποιήσουμε το χρόνο μας συζητώντας για λίνουξ και όχι συζητώντας για το πώς θα συζητήσουμε για λίνουξ (εφόσον συζητάμε λεπτομέρειες και όχι χοντρά πράματα).

Συνεπώς, σε μία σχετική ψηφοφορία, θα ψήφιζα “ναι” στη δημιουργία υποκατηγορίας “Non-systemd Διανομές”. Και με την πάροδο του χρόνου βλέπουμε και κάνουμε.

Μy 2 cents. :upside_down_face:

Ειρήσθω εν παρόδω και παρεμπιπτόντως, αυτό που λες δεν ισχύει. Ακόμα και αν δεν γίνει ξεχωριστή υποκατηγορία, μπορούν κάλλιστα να ανοίξουν νήματα με τα σχετικά tags (non-systemd, distro-name), οπότε μια χαρά υπάρχει χώρος. Η διατύπωσή σου ακούγεται λίγο εκβιαστική και δραματοποιημένη… :frowning:

3 «Μου αρέσει»

Και σε ποια κατηγορια θα γινει αυτη η αναρτηση;

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά τη λειτουργικότητα του φόρουμ, στην κατηγορία “Linux διανομές” (όπως ακριβώς είναι και το pinned νήμα “Σχετικά με την κατηγορία Linux διανομές” (δες την εικόνα που παραθέτω).

Αν δεν αντιλαμβάνομαι σωστά τη λειτουργικότητα του φόρουμ και κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν, τότε μπορεί να γίνει μία ακόμα υποκατηγορία (“Λοιπές διανομές”) και εκεί να ανοίγονται threads για τις λοιπές διανομές με tags.

1 «Μου αρέσει»