Πρόταση: Κατηγορία για διανομές χωρίς το systemd

Αυτος ειναι ο δυσκολοτερος αν δεν του δειξεις πως να κανει πραγματα!

Νομιζω το κυριοτερο σε ενα forum, και χωρις να αφορα αποκλειστικα το linux, ειναι οτι οι νεοι χρηστες δεν υπαρχει καμια ελπιδα να μαθουν βασικα πραγματα.

Προφανως και οι αποτυχιες ειναι πολλες στην Ελλαδα, οπως πχ το hlektronika που κανενας νεος χρηστης δεν μπορει να ρωτησει τιποτα, και εχει καταντησει ενα καθαρα πολιτικο ρατσιστικο forum

Προσωπικά θεωρώ ότι η σύγκριση linuxq με aksubuntu είναι εντελώς άκυρη. Οι περισσότερες απαντήσεις στο au είναι έγκυρες για το ub, άντε και για debian/mint. Ένας έμπειρος χρήστης βέβαια όταν η απάντηση είναι ότι το τάδε Χ πρόγραμμα ξαφνικά διακόπτεται και σβήνει είναι επειδή το dbus δεν είναι ενεργό, ξέρει πως και αν θέλει να ενεργοποιήσει το dbus στο δικό του σύστημα.

Υπάρχουν μικρές ομάδες και άτομα που εκδίδουν πολύ ωραίες διανομές για πιο έμπειρους χρήστες και λόγω έλλειψης πόρων δεν έχουν δικό τους φόρουμ, χρησιμοποιούν το LQ για φόρουμ τους. Μέσα σε αυτό υπάρχουν άτομα που έχουν ευρύτατο φάσμα εμπειρίας σε διάγνωση σε βάθος και συμμετέχουν όταν των 90% έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά. Άνθρωποι με εμπειρία από unix του 80, από BSD, κλπ.

Η λογική ότι το πουλάει καλύτερα, το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, είναι το trend των τελευταίων 3 μηνών, κλπ δεν μεταφράζεται σε ποιότητα, σχεδόν ποτέ στο linux. Ούτε η Arch ούτε η Debian ούτε η RH δεν φτιάχνουν το X11 ούτε το alsa ούτε το Vim ούτε το ίδιο το linux-kernel. Μια σύνθεση φτιάχνουν όλοι από 98% των διαθέσιμων και προσπαθούν καθημερινά να τα κάνουν όλα να κουμπώσουν μαζί σε ένα σύστημα. Το ότι το debian έχει 50000 πακέτα έτοιμα να λειτουργήσουν όλα (σχεδόν) μαζί είναι σημαντικό, και ότι εκατοντάδες διανομών (μαζί και το Μint και τα διάφορα Ubuntu) το χρησιμοποιούν σαν εύκολη βάση είναι αυτό που είναι. Το ότι το antix, MX, devuan, κατορθώνουν και του αφαιρούν την σπονδυλική στήλη και το λειτουργούν με μιά άλλη, πιο εύκαμπτη, με μεγαλύτερες αντοχές, και δεν καταρρέει είναι μεγαλύτερο επίτευγμα από το κάθε mint και ubuntu. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πάντα.

Συνυπογράφω ότι κάθε λειτουργία και οργάνωση του φόρουμ θα πρέπει να είναι σύμφωνη με τους σκοπούς του (όταν αυτοί είναι γνωστοί και ξεκάθαροι, χωρίς κανένα υπονοούμενο). Όταν 100% των διανομών που “αξίζουν” δική τους κατηγορία εμπεριέχουν το systemd και το pulseaudio από default και δεν υπάρχει ΟΥΤΕ μία χωρίς αυτά (ακόμα και το δημοφιλέστατο κλαπατσίμπαλο ΜΧ που δεν θα ήταν τίποτα χωρίς το antix και τα repositories του - να’ναι καλά το ntua και το uoc που το φιλοξενούν), οι σκοποί αυτοί αρχίζουν να γίνονται θολοί, γκρίζοι, άγνωστοι.

Ελπίζω να μην θίγω κανέναν/μια, γιατί από διπλωματία είμαι της σχολής του Χρουστσόφ, μιλάω καθαρά και όπως σκέφτομαι και αισθάνομαι. Η ραχοκοκαλιά όλων των διανομών που αναφέρονται στην κατηγορία αυτή που ανάρτησα το σχόλιο αυτό ανήκουν σε μία εταιρεία και μόνο, και όλες οι εξαρτώμενες υποεταιρείες, στην ΙΒΜ. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν από την αρχή τα κονδύλια που προσέλαβαν τόσο την RH όσο και τον LeonPotter, δεν ήταν της ίδιας και πως ξεπλένονται οι εξαρτήσεις μέσω συμβολαίων support και δωρεών σε τάχα μου non-profits με γιγαντιαίους μισθούς και bonus. Σήμερα το λίνουξ μοιράζεται κατά 90% σε 3-4 μεγαλοεταιρείες, όλες με βάση τις ΗΠΑ. Ο Λίνους είπε (απο μέσα του) δε σας πολεμάω γιατί θα φάω το κεφάλι μου, αλλά μέχρι το κατώφλι μου, δεν πάτε μέσα στο μαγαζί μου. Δείτε όμως ποιές εταιρείες έχουν κάνει γιγαντιαίες δωρεές και στο linux foundation και ποιών ο μισθός πληρώνεται από αυτές τις δωρεές, μιλάμε για 1/2εκ$/χρόνο το κεφάλι, συν τα τυχερά, δωρεάν ταξίδια, γιγαντιαία πανάκριβα σέρβερ για “δοκιμή”, κλπ. Πως οι δωρεές αυτές “επιβάλουν” έναν άνθρωπο της εταιρείας τους στο board of directors του LFoundation,… θα μείνω εδώ.

Κι ένα τραγουδάκι https://youtu.be/uLo2Fe-Fgks

Συμφωνώ απόλυτα.

Νομίζω ότι από την πρώτη στιγμή είναι ξεκάθαρος. Ένα forum γύρω από το linux, χωρίς στεγανά σε ότι αφορά την υποστήριξη των διανομών αλλά και συζήτηση γύρω από ότι το αφορά.

Υπερτονίζω ότι μιλάμε για δημοφιλία και όχι για τίποτε άλλο. Εν ευθέτω χρόνο πιστεύω ότι και διανομές αυτές θα έχουν τη δική τους κατηγορία.

1 «Μου αρέσει»

Γιαυτο κι εγώ μίλησα για μία αρχικά, που να κάνουμε μια μικροπαρουσίαση αυτών που γνωρίζουμε κι όπως έλεγε κι ο Κόστνερ σε μιά ταινία “if you build it they will come” (αν το φτιάξεις θα έρθουν) γιατί το σημαντικό πρόβλημα του να έχεις φτιάξει κάτι καλό και πρωτοπόρο είναι αν έχεις φράγκα να το διαφημίσεις κι αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Πόσοι έχετε ακούσει για το Spark-Linux που χρησιμοποιεί το sinit; Γιατί δεν διαφημίζεται; Γιατί όταν ένας χρήστης κάνει εγκατάσταση και κάτι δεν του λειτουργεί στο Χ και ρωτάει τον μοναδικό dev, του λέει να πάει να …!

Η λογική του unix/linux/bsd είναι φτιάγνω κάτι για μένα γιατί μου χρειάζεται και μια που το έφτιαξα δεν το μοιράζομαι και με κανέναν άλλο που μπορεί να το βρει σαν βοήθημα; Το έλα να σε πάρω απ’το χεράκι, έχουμε και καλά εικονίδια που κουνιούνται, και ωραία “έντεχνα” background, και τα windows κανουν 2" να σβήσουν, ξεθωριάζουν σταδιακά – ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!

ι3, awesome, jwm, openbox, και πολύ σας πάει … οι άλλοι τα κουβαδάκια σας σε καμιά κλειστή παραλία με σεκιουριτάδες.

Το Linux έχει γίνει μια σοβαρή υπόθεση πολλών εκατομμυρίων για τον εταιρικό κόσμο και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Ούτε θα με κάνει να νιώσω καλύτερα αν οι προγραμματιστές του ζουν σε παράγκες στην Βραζιλία γιατί δεν βγαίνουν αλλιώς. (Αν όμως ξέρει κάποιος την άκρη να μπούμε στο κρυφό payroll ας στείλει προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ)

Ταυτόχρονα το Linux αφορά και όλους εμάς και υπάρχουν διανομές για όλους εμάς τους απλούς χρήστες. Στο ελεύθερο λογισμικό δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Δεν σου αρέσει πως έγινε το gnome ή το kde; Μείνε στο mate ή στο trinity. Και τι κάνει το κάθε ίδρυμα ούτε με αφορά ούτε με ορίζει εμένα προσωπικά. (Αν όμως ξέρει κάποιος την άκρη να μπούμε στο κρυφό payroll ας στείλει προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ)

Αντί να λέει λοιπόν κάποιος γιατί ο κόσμος δεν έχει ακούσει την διανομή Χ ή την διανομή Ψ, κάνει κάτι απλό. Γράφει μια παρουσίαση της διανομής X ή Ψ προσπαθώντας αντικειμενικά να πει τα θετικά και τα αρνητικά της καθώς και τον λόγο που του άρεσε και την προτιμά. Αντί να γκρινιάζεις που ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί κάτι, γράφεις ένα οδηγό.

Το μέρος αυτό είναι στραμμένο στις ανάγκες του αρχάριου χρήστη, και στην προώθηση του ελεύθερου λογισμικού. Αλλά στην τελική αυτό που θα γίνει είναι αυτό που όλοι εμείς θα το κάνουμε να γίνει. Αντί για σχεδιασμούς επί χάρτου, απλά ας το κάνουμε λοιπόν.

σ’εχει αγκαλιά https://youtu.be/uLo2Fe-Fgks

ξέρω ότι αυτός που έχει γράψει το 98% του wiki του obarun είναι στο φόρουμ, τον προκαλώ να το κάνει και στα Ελληνικά.

Κι αυτός που έχει γράψει οδηγίες μετατροπών από manjaro, άλλα arch, σε obarun, σε artix, κλπ, είναι κι αυτός στο φόρουμ. Τα Ελληνικά του είναι λίγο δευτερεύουσα γλώσσα αλλά θα τον βοηθήσουμε.

Κανεις τους δεν συνηθίζει να συχνάζει σε καφενείο … rust never sleeps …

δε σε οριζει αλλά σε αφορα και σε αφορα γιατι οταν λειτουργεις σε ενα οικοσυστημα, τοτε οποιος επιρεαζει το οικοσυστημα επιρεαζει και εσενα ειτε αμεσα ειτε εμμεσα. Κατα τα άλλα συμφωνω σε ολα

1 «Μου αρέσει»

Ρε παιδιά γιατί δεν ανοίγετε ένα τοπικ ανάλογο χωρίς να είναι κατηγορία; Αν η δυναμική του εξελιχθεί σε κατηγορία θα το δείξει ο χρόνος.

1 «Μου αρέσει»

Παντως η ιστορια εχει δειξει οτι για να πετυχει ενα software / λειτουργικο συστημα η οτι αλλο, εχει καποιες παραμετρους marketing. Οχι διαφημιση! marketing. Κατι που το linux απεχει τοσο που του ειναι δυσκολο να πλησιασει χρηστες.

Το ubuntu εδινε τα δωρεαν cd καποτε για να το γνωρισουμε, μετα εφτιαξε μια κοινοτητα που μπορουσες να ελεγξεις το προβλημα σου, και τελος κοντραριστηκε απεναντι στους γιγαντες, αλλοτε επιτυχημενα αλλοτε αποτυχημενα φτιαχνοντας υπηρεσιες αντιστοιχες.

Τωρα ποσο ευκολο ειναι μια διανομη, που την φτιαχνουν 5-10 ατομα να πετυχει; Παλι μονο με το marketing! Εκατονταδες ηλεκτρονικα περιοδικα αναφερουν καθημερινα διανομες linux. Καποια απο αυτα αντιγραφουν αλλα, και καποια δειχνουν μια συμπαθεια σε καποιες διανομες. Και δεν μιλαω για linuxοπεριοδικα!

Το mint πως ανεβηκε; το matzaro? ακομη και το kali που το ψαχνουν ολοι οι αρχαριοι, κατι διαβασαν γι αυτο!
Θυμαστε το monomaxos? Ελληνικο linux που απλα ολοι γραφαν γι αυτο!
marketing φυσικα δεν χρησιμοποιησε το debian, το gentoo και καποια αλλα

Νομίζω ότι αν το καλοσκεφτείς δεν βγαίνει άκρη έτσι. Πες ότι εδώ απαντάει κάποιος και γράφει την εμπειρία του με το installation του slackex, κάποιος άλλος γράφει για το devuan, ρωτάει ο τρίτος πως κάνουμε εγκατάσταση πακέτου στο void, κι έγινε ένας χαμός!

Μόνο και μόνο ότι προκύπτει τόσο θέμα για την δημιουργία ΜΙΑΣ κατηγορίας εμένα τουλάχιστον ΚΑΙ με κούρασε ΚΑΙ μου επαναφέρει τους λόγους για τους οποίους δεν έχω ποτέ την διάθεση να προσφέρω ούτε πρόταση στα Ελληνικά για να προωθήσω κάτι και να βοηθήσω έστω κι έναν Ελληνόφωνο. Αγγλικά και πάλι αγγλικά!

Μιλάμε για την πιο δυσκοίλια κουλτούρα του πλανήτη.
Μαζική και εντατική ψυχανάλυση χρειαζόμαστε, όχι λίνουξ.

Είναι δικαίωμα σου να διαθέσεις το χρόνο σου όπου θέλεις και όπως θέλεις. Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχεις ανοίξει ανάλογες κατηγορίες σε ξένα forums; Μπορεί να κάνουμε εμείς λάθος αλλά με αυτά που γράφεις κάθε άλλο παρά δικαιώνεις τα επιχειρήματα σου.

Και εμείς διαβάζουμε τα αγγλικά αλλά είναι αρκετός κόσμος που δε γνωρίζει τη γλώσσα και έχει τις ίδιες ανάγκες και ανησυχίες γύρω από το Linux.

Νιώθω ότι ξαναρχίζει το loop …
Έχουμε 10-15 κατηγορίες διαφόρων διανομών, οι περισσότερες με μηδενικό περιεχόμενο. ΟΛΕΣ εμπεριέχουν ένα σύστημα, το systemd, και δεν υπάρχει οπτικά εναλλακτική εδώ. Χιλιάδες άνθρωποι επιλέγουν να μην το χρησιμοποιούν με διαφορετικούς τρόπους και βαθμούς. Στα Ελληνικά αυτή η εικόνα είναι πολύ διαφορετική και καλλιεργείται και εδώ. Λίνουξ = systemd

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω.

Αυτό θα ίσχυε μόνο αν με κάποιο τρόπο προτείναμε τη χρήση του systemd. Το Ubuntu οταν αλλαξε το upstart σε systemd δεν άνοιξε μύτη.

Και οι κρίνοντες κρίνονται.-

Για να τελειώνει αυτή η ιστορία, ακριβώς επειδή έχουμε κενές κατηγορίες, δεν θέλουμε να φτιάξουμε και άλλες κενές. Πριν λίγες μέρες προτάθηκε η κατηγορία “Νέα” και αμέσως την φτιάξαμε. Με το που φτιάχτηκε μεταφέρθηκαν εκεί κάποιες καταχωρήσεις, σίγουρα όχι όλες.

Αν φτιαχτεί μαι τέτοια κατηγορία τι θα μπει εκεί μέσα; Τίποτα. Αν υπάρχει κόσμος που να το θέλει, αν υπάρχουν κείμενα να μπουν εκεί, αν υπάρχουν ερωτήσεις για αυτές τις διανομές τότε θα το συζητήσουμε. Όχι πριν. Αν λοιπόν την θέλεις πραγματικά στο χέρι σου είναι. Απέδειξε το.

Βέτο θα μπει μόνο σε αρνητικό όνομα. Τι θα πει non-X; Ότι το Χ είναι κακό; Ότι το Χ είναι πουλημένο; Χωρισμός των διανομών με αρνητικά κριτήρια δεν θα έχει ποτέ θέση εδώ μέσα. Εδώ τις αγαπάμε όλες.

1 «Μου αρέσει»

Αυτο που πρεπει να καταλαβουν καποιοι, ειναι οτι μια κοινοτητα πρεπει να υποστηριζει πρωτα απ ολα την πλειοψηφία.

Αν τελικα γινει μια κοινοτητα με 5 ατομα και με δυσνοητες init κατηγοριες, στο τελος δεν θα μπαινουν ουτε αυτοι, αφου δεν θα υπαρχει κανενας να μιλησουν

1 «Μου αρέσει»

Να δωσω ενα παραδειγμα. Αν το forum ηταν για αυτοκινητα και ειχε κατηγοριες οπως Audi - VW - Skoda - Seat (vw group οπως θα λεγαμε linux) και αλλαζαμε την κατηγοριοποιηση με βαση τον κωδικο μηχανης πχ apq - tsl - pkr κτλ… ποιος τελικα θα εβρισκε αυτο που ηθελε; η ακομη καλυτερα ποσους χρηστες θα ενοιαζε εκτος απο τους ιδιοκτητες συνεργειων ο κωδικος μηχανης;

3 «Μου αρέσει»

Μόνο που το αντίστοιχο παράδειγμα αν οι διανομές είναι μάρκες αυτοκινήτων, η ύπαρξη ή όχι systemd είναι αν μιλάμε για ηλεκτροκίνητα ή βενζινοκίνητα. Είναι πολύ πιο σημαντικό λειτουργικά από την μάρκα.

1 «Μου αρέσει»

Και πιστεψε με οτι αν δεν ειναι καποιος χρηστης linux αρκετα χρονια δεν ξερει καν τι ειναι και το πιο πιθανο να μην τον ενδιαφερει. Σκεψου τα windows να προσπαθουσαν να δινουν τοσες “αχρηστες” πληροφοριες σε απλους χρηστες.