Πρότασεις για προγράμματα PDF

Είχα σημέρα μια συζήτηση με έναν φίλο και μου ζήτησε να του προτείνω κάποιο καλό εναλλακτικό του acrobat reader και συνειδητοποίησα ότι δεν έχω υπόψη μου κανένα. Προσωπικά εχώ το default που έχει το ubuntu και δεν χρειάστηκε να ψάξω για κάτι άλλο.
Ποιό θα προτείνατε εσείς;

Προφανώς και θα μπορούσα να γκουγκλάρω, αλλά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να υπάρχει μια λίστα και έδω για κάποιον που ενδιαφέρεται

okular

τουλάχιστον 20 χαρακτήρες

Τι κριτιρια για εναλλακτικο PDF reader θελει ο φιλος σου; Τι ακριβως θελει να κανει με εναν PDF reader που δεν καλυπτεται απο τα defaults του καθε desktop?

1 Like

Για τι λειτουργικό; Θέλει συγκεκριμένες λειτουργίες όπως OCR, επεξεργασία κτλ; Τον ενδιαφέρει να είναι ελεύθερο λογισμικό;

Το masterpdfeditor ανανεώνεται και εξελίσσεται συχνά

1 Like

Μιλαμε για PDF Editor; ή για PDF Reader; Υπαρχει διαφορα μεταξυ των δυο κατηγωριων.

Συν του οτι ο Master PDF Editor δεν ειναι ΕΛ/ΛΑΚ αλλα απλα ενα freeware προγραμμα.

Εγώ χρησιμοποιώ το qpdf γρήγορο ελαφρύ και με όλες τις βασικές λειτουργίες. Αν σε ενδιαφέρει, δεν υπάρχει κανένα που να κάνει split screen. Για αυτήν την λειτουργία χρησιμοποιω το tab stack ή τα web panels του Vivaldi. Για ocr το tesseract, αλλά δυστυχώς δεν φτάνει τις επιδόσεις του Abby’s, τουλάχιστον στα ελληνικά έχει πολλά λάθη.

Evince :
Τώρα και με σημειώσεις παρακαλώ.

PS το pdf που κάνω edit είναι το master thesis μου.

ας πουμε και για τα δυο.
προσωπικα προτιμω okular για reader και libre office draw για editor (δοκιμαστε το), αρκει το pdf να μην ειναι σκαναρισμενο. Αν ειναι σκαναρισμενο τοτε μαλλον παμε για master pdf editor αλλά για το τελευταιο θα ηθελα άλλη προταση αν εχει καποιος

1 Like

Καλημέρα. Δύο προτάσεις για αρκετά minimal και lightweight readers… zathura, mupdf. Δουλεύουν και με με vim keys.

Σχεδόν οτιδήποτε εκτός του Acrobat Reader. Όταν έχεις σε PDF reader ένα “reader mode”, τότε κάτι πάει στραβά. Πολύ στραβά.

Adobe Sucks. Αποδείξτε μου το αντίθετο…

καλως ηρθες MidnightRanger
οι ελαφριες λυσεις ειναι παντα ενδιαφερουσες

3 Likes