Πρότασεις για προγράμματα PDF

Είχα σημέρα μια συζήτηση με έναν φίλο και μου ζήτησε να του προτείνω κάποιο καλό εναλλακτικό του acrobat reader και συνειδητοποίησα ότι δεν έχω υπόψη μου κανένα. Προσωπικά εχώ το default που έχει το ubuntu και δεν χρειάστηκε να ψάξω για κάτι άλλο.
Ποιό θα προτείνατε εσείς;

Προφανώς και θα μπορούσα να γκουγκλάρω, αλλά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να υπάρχει μια λίστα και έδω για κάποιον που ενδιαφέρεται

okular

τουλάχιστον 20 χαρακτήρες

Τι κριτιρια για εναλλακτικο PDF reader θελει ο φιλος σου; Τι ακριβως θελει να κανει με εναν PDF reader που δεν καλυπτεται απο τα defaults του καθε desktop?

1 «Μου αρέσει»

Για τι λειτουργικό; Θέλει συγκεκριμένες λειτουργίες όπως OCR, επεξεργασία κτλ; Τον ενδιαφέρει να είναι ελεύθερο λογισμικό;

Μιλαμε για PDF Editor; ή για PDF Reader; Υπαρχει διαφορα μεταξυ των δυο κατηγωριων.

Συν του οτι ο Master PDF Editor δεν ειναι ΕΛ/ΛΑΚ αλλα απλα ενα freeware προγραμμα.

Εγώ χρησιμοποιώ το qpdf γρήγορο ελαφρύ και με όλες τις βασικές λειτουργίες. Αν σε ενδιαφέρει, δεν υπάρχει κανένα που να κάνει split screen. Για αυτήν την λειτουργία χρησιμοποιω το tab stack ή τα web panels του Vivaldi. Για ocr το tesseract, αλλά δυστυχώς δεν φτάνει τις επιδόσεις του Abby’s, τουλάχιστον στα ελληνικά έχει πολλά λάθη.

Evince :
Τώρα και με σημειώσεις παρακαλώ.

PS το pdf που κάνω edit είναι το master thesis μου.

1 «Μου αρέσει»

ας πουμε και για τα δυο.
προσωπικα προτιμω okular για reader και libre office draw για editor (δοκιμαστε το), αρκει το pdf να μην ειναι σκαναρισμενο. Αν ειναι σκαναρισμενο τοτε μαλλον παμε για master pdf editor αλλά για το τελευταιο θα ηθελα άλλη προταση αν εχει καποιος

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα. Δύο προτάσεις για αρκετά minimal και lightweight readers… zathura, mupdf. Δουλεύουν και με με vim keys.

Σχεδόν οτιδήποτε εκτός του Acrobat Reader. Όταν έχεις σε PDF reader ένα “reader mode”, τότε κάτι πάει στραβά. Πολύ στραβά.

Adobe Sucks. Αποδείξτε μου το αντίθετο…

καλως ηρθες MidnightRanger
οι ελαφριες λυσεις ειναι παντα ενδιαφερουσες

3 «Μου αρέσει»

masterpdfeditor
Description : A complete solution for viewing, creating and editing PDF files
URL : Master PDF Editor for Linux. Download Master PDF Editor for Linux.

Στο Arch-AUR υπάρχουν 2 εκδόσεις, μία χωρίς το watermark της εταιρείας. Η άδεια είναι custom, θέλει διάβασμα για επαγγελματική χρήση.

5 «Μου αρέσει»

Εγω χρησιμοποιω zathura(zathura-pdf) ως pdf reader και με εχει βολεψει παρα πολυ, ειναι πολυ γρηγορος και εχει πολλες λειτουργιες, απο dark mode μεχρι link follower.

3 «Μου αρέσει»

Επίσης lightweight επιλογές είναι ο llpp που είναι σαν γραφικός pager (στυλ less) βασισμένος στο mupdf, και apvlv σε στυλ vi βασισμένος σε poppler.

2 «Μου αρέσει»

Γεια σας και από εμένα παιδιά, να πω και εγώ την πρότασή μου. Δηλώνω αρχάριος στο Linux (14 μήνες) και συγνώμη εάν γράψω καμιά χαζομάρα. Από τα ανοιχτού κώδικα μου άρεσε το qpdfview, έχω σαν δεύτερη διανομή το πολύ καλό για μένα mx linux και το έχει προεγκατεστημένο. Εγώ να πω την αλήθεια χρησιμοποιώ το WPS που έχει pdf reader (καλό για απλή χρήση, χωρίς νομίζω split εγγράφων), και είναι συμβατό 99% με το ms office. Είμαι μαθηματικός και χρησιμοποιώ πολύ σύμβολα, εξισώσεις κτλ, οπότε με το WPS βολεύομαι και με το word και με pdf. Για επεξεργασία pdf κάνω μέσω draw ή με το infix pdf editor (μέσω wine). Αυτά από εμένα και συγνώμη εάν κούρασα, με εκτίμηση για όλους.

7 «Μου αρέσει»

Ίσα ισα που η γνώμη σου είναι πολύτιμη γιατί κατάφερες να χρησιμοποιήσεις το Linux και για τη δουλειά σου. Μπράβο :hugs:

2 «Μου αρέσει»

Το WPS πάντως χρειάζεται επιπλέον γραμματοσειρές για να διαβάζει όλες τις εξισώσεις.

Το είχαμε συζητήσει εδώ (σε περίπτωση που δεν το έχεις δει)

Ευχαριστώ λύκε, το κοίταξα, στην έκδοση WPS του 2021 δεν είχα πρόβλημα. Αν κάποιος φίλος χρησιμοποιεί μαθηματικούς τελεστές, σύμβολα κτλ , πανεπιστημιακού επιπέδου (ή ότι άλλο) να μας ενημερώσει για το WPS.


2 «Μου αρέσει»

A την ενσωμάτωσαν. Καλό αυτό. Επειδή σε Linux λέει ακόμα έκδοση “2019” δεν περίμενα ότι θα είχαν τέτοια αλλαγή.