WPS Office 2019 και μαθηματικές συναρτήσεις

Στo wps 2019 που βγήκε πριν λίγες ημέρες βλέπω ότι στα windows μου διαβάζει κανονικά τις συναρτήσεις (κλασματα, ολοκληρώματα κτλπ) από docx αρχεία, ενώ στο mint μου το βγάζει με περίεργους χαρακτήρες. Υπάρχει καμία λύση για αυτό;

ΥΓ. με ακαδημαϊκό email μπορείς να αποκτήσεις το wps premium για 3 χρόνια (σε windows μιας που σε Linux είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν).

το ίδιο αρχείο είναι;

Παίζει η γραμματοσειρά στο Linux να μην έχει μαθηματικά σύμβολα.

Εδώ θα βρεις τις απαραίτητες γραμματοσειρές. Απλά εγκατέστησε τες. Στο αποθετήριο υπάρχει ένα script που τις εγκαθιστά.

Για εγκατάσταση με το χέρι, βάλε τις γραμματοσειρές στο φάκελο $ΗΟΜΕ/.fonts/wps και τρέξε την εντολή :terminal: fc-cache -vfs

@ JohnGavr, το ίδιο αρχείο. Αριστερά είναι το wps και δεξιά το word (online).

@Asfodelus , έκανα εγκατάσταση από το script…τίποτα. Είδα ότι δεν έχω καν φάκελο .fonts μέσα στο home οπότε τον δημιούργησα και έβαλα με το χέρι τα fonts, πάλι τίποτα.
Το script τα περνάει σε διάφορους φακέλους στο /usr/share/fonts, εκεί έχει φάκελο wps και είναι περασμένα τα fonts (δεν ξέρω αν προϋπήρχαν ή τα πέρασε το script) , πάλι τίποτα.
Θα δοκιμάσω και κάνα reboot μήπως πιάσει.

edit: τίποτα και μετά από reboot

Έκανα ένα μικρό λάθος το -s αφήνει απέξω τα fonts του χρήστη. Δοκίμασε με την εντολή

sudo fc-cache -vr

Δες αν εμφανίζει τον φάκελο που υπάρχουν τα fonts. Ο φάκελος .font δεν υπάρχει και τον φτιάχνεις. Εναλλακτικά βάλε τα στον φάκελο /usr/share/fonts/truetype/wps για όλλους τους χρήστες. Η διαδρομή δεν έχει σημασία αρκεί να τα δει. Με την εντολή fc-list μπορείς να δεις όλες τις γραμματοσειρές.

fc-list 
2 «Μου αρέσει»

Τελικά έλυσα το πρόβλημα με την cambria math. Την κατέβασα από github

2 «Μου αρέσει»