Προτάσεις, για μετάβαση γραφείου από Windows σε Linux

Καλώς ήρθες @perry στην παρέα μας :hugs:
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες :slight_smile:

Γεια σας παιδιά
Ευχαριστώ. Χαίρομαι που ειμαι στην παρέα.
Θα ηθελα να σας ρωτήσω σχετικα με
Πιστοποιήσεις στο linux τι ξέρετε ;
Αν έχετε εμπειρία κλπ;
Εχω βρει το lpi που εχει και στην Ελλάδα και οκ φυσικα η red hat.
Οτιδήποτε γνωρίζετε ή αν υπάρχει κ σχετική συζήτηση εδω στο φορουμ πείτε!
Ευχαριστώ πολύ

1 «Μου αρέσει»

Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που το linux δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλές ως υπολογιστής γενικής-καθημερινής χρήσης. Πάρα πολλά περιφερειακά αλλά και hardware δεν αναγνωρίζονται αυτόματα από το linux ή για να λειτουργήσουν πρέπει να κάνεις “μαγικά” πράγματα.

Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια αυτό τείνει να αλλάξει. To kernel του linux υποστηρίζει περισσότερο hardware, πολλοί κατασκευαστές βγάζουν official drivers για τις συσκευές τους, όλο και περισσότερος κόσμος ασχολείται με το linux και μπορείς και βρίσκεις λύσεις ακόμα και αν μια συσκευή να μην έχει 100% υποστήριξη. Ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσουμε στο σημείο να μην χρειάζεται κάποιος να “ψάχνει” αν ένα περιφερειακό ή ένα κομμάτι του hardware είναι συμβατό για να βάλει linux.

Βέβαια, υπάρχουν και πολλοί άλλοι λόγοι (όχι πάντα τεχνικοί) όπου το linux θέλει “δουλεία ακόμα” (όπως λέει και μια διαφήμιση) για να κερδίσει περισσότερο απλό κόσμο.
Προτείνω να ανοίξουμε ένα post για να αλλάξουμε γνώμες για ποιους λόγους το linux δεν έχει ακόμα τόσο απήχηση στο ευρύ κόσμο και το τι χρειάζεται να διορθωθεί. Και, όπως αναφέρω παραπάνω, οι λόγοι δεν είναι μόνο τεχνικοί.

ευχαριστώ για την απάντηση αν και άλλο ρώτησα βασικά.
είμαι νιούφης στο linux το εχω εγκαταστήσει εδω και 15 μήνες για την ακρίβεια στον η/υ μου και προσπαθώ συνεχώς να μαθαίνω ό,τι μπορώ.
Νομίζω πως το εν λογω λσ δεν θα γίνει ποτε σαν τα παραθύρια γιατι το σύστημα στήριζε και θα στηρίζει πάντα τον κλειστό κώδικα , εκει δλδ που υπάρχει κερδος, αρα γινεται αμεσα και πιο διαδεδομενο στο ευρυ κοινο ασχετα αν ειναι καλο ή όχι , αν ειναι πιο εύκολο ή όχι κλπ.
Εχω την αίσθηση ότι το μυστικό εκεί κρύβεται.
όταν ο ανοιχτός κωδικας και κατ επεκταση το linux βασιζεται κατα βαση σε κοσμο με μερακι για το ολο , αρα εκει δεν υπαρχουν και τα αντιστοιχα χρηματα οπως στην περιπτωση των windows.
Για την apple δεν λεω γιατι οκ … οι ανθρωποι πουλανε και λογισμικο πουλανε ομως και το hardware τους , μια αλλη φιλοσοφια και φυσικα ουτε η δικη τους η μοιρα θα αλλαξει ποτε νομιζω.

Μα ουτε απο τα αλλα λειτουργικα δεν αναγνωριζονται αν δεν εχουν drivers. Στα Windows πηγαινε να κανεις εγκατασταση καινουργιου printer/scanner αν δεν εχεις τους drivers να δεις την γλυκα :slight_smile: Η παρε ενα πολυμηχανιμα απο δευτερο χερι που ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν εχει το δισκακι με τους drivers και μετα ελα να μου πεις γιατι το GNU/Linux δεν ειναι τοσο διαδεδομενο για αυτο τοη λογο :slight_smile: Δεν ειναι ακριβες αυτο που λες. Υπαρχουν πολλοι παραγωντες που παιζουν ρολο.

Μα το ΕΛ/ΛΑΚ ειναι ελευθερο μεν αλλα δεν υποτιθεται οτι οπως και δηποτε πρεπει να ειναι τσαμπα. Ναι μεν ειναι συνηθες φαινομενο αλλα οχι απαραιτητο. Η αδεια GPL δινει την δυνατότητα για την πωληση ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικου ακομα και αν δεν ειναι δικο σου. ΠΧ μπορεις να παρεις ενα DVD δισκακι να βαλεις το Mint, και να το πουλησεις σε καποιον. Το ιδιο μπορει να κανει καποιος με οποιαδηποτε αλλη διανομη.

Ειναι η λογικη που εχει αποδωθει μεχρι τωρα στο λογισμικο γενικα οτι οτι αγοραζεις και ειναι κλειστο, ειναι και καλο. Αυτο εχει επισεις εντριφυστει και στην λογικη των απλων χρηστων. Ενω η πραγματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη.

Update #1:

Ελευθερο απο “Ελευθερο” εχει καποιες μεγαλες διαφορες :) αν ηταν ελευθερο το λογισμικο του Nir Sofer τοτε και να εφευγε και να πηγαινε καπου αλλου ο κωδικας θα ηταν ελευθερος και οποιος τον ηθελε να τον συνεχησει θα μπορουσε να κανει fork το github του και να τελειωνει η ιστορια. Αιντε να βρεις κωδικα απο freeware προγραμμα :) Εγω εχω να βρω κωδικα απο freeware προγραμμα απο τοτε που ειχα τον ΙΒΜ ΧΤ compatible με τον 8088 και το MS-DOS 6. Μιλαμε για εποχες (1988 - 1988) που το Pixel ηταν ακομα στα χαι του.

Οσο για τα Sysinternals της MS… οποτε γουσταρουν τα αποσυρουν… οποτε και οτι συμφερει το bottom-line τους.

Για ακραιες περιπτωσεις μιλαμε και εδω. Και εδω δεν φταιει το GNU/Linux. Διαβλεπω ομως μια ταση να εχουμε πολλες προσδοκιες απο το GNU/Linux και οτι ειναι στραβο με το GNU/Linux του δινουμε μεγαλητερη εμφαση και οτι στραβο με τα Windows… ειναι απλα εμπειρια χρονων και δεν μας κανει καν εντυπωση αλλα και ουτε κανουμε τις συγκρισεις μας σωστα.

Εγω θα ελεγα απο την δικια μου εμπειρια στα Windows οτι οχι μονο τα τρελα τους εχουν αλλα και πολλα στραβα… αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα και οχι για αυτο το νημα.

Διαβασα την λυση σου στο blog σου. Και για 15+ χρονων φωτοτυπικο να δουλεψει στα Windows 10 απενεργοποιωντας τα digital signatures των drivers για να μπορεσεις να κανεις force τους XP Drivers… ειναι σαν να πας απο Αθηνα στην Κερκυρα μεσω Θεσαλλονικης και μαλιστα οδικως.

Στα 21+ χρόνια εμπειρίας μου ως ΙΤ σε Windows ποτέ δεν είχα πρόβλημα να βρω drivers περιφερειακών για Windows, από την εποχή των Windows 3.11! Δεν λέω ότι πάντα δούλευαν αμέσως ή υπήρχαν περιπτώσεις που έπρεπε να κάνω κάποια τρικς, αλλά δεν θυμάμαι να μην έχω βρει λύση και μάλιστα σε μια εποχή που δεν υπήρχε η βοήθεια του Internet αλλά ότι μάθαινες από γνωστούς και φίλους και από περιοδικά όπως το RAM, Computer Για Όλους, κτλ. Υπήρχαν “ακραίες” περιπτώσεις (πχ θυμάμαι ένα scanner που είχε official drivers μέχρι Windows XP και προσπαθούσα να τον συνδέσω σε Windows 7) αλλά για αυτές δεν έφταιγαν τα Windows. Πρόσφατα είχα μια τέτοια περίπτωση όταν μου ζήτησαν να εγκαταστήσω drivers για Windows 10 σε φωτοτυπικό Sharp AR-5316E (15+ χρονών) το οποίο official έχει drivers μέχρι Windows XP… εντελώς “τρελό”, αλλά και πάλι βρήκα λύση και μπορείς να την διαβάσεις στο blog μου.

Όσο για το ΕΛ/ΛΑΚ και κατά πόσο είναι ελεύθερο, και το τι είναι ελεύθερο και το τι όχι, είναι μια μεγάλη συζήτηση που θα συμφωνήσουμε σε πολλά πρόγραμμα αλλά θα διαφωνήσουμε σε ακόμα περισσότερα. Καλό είναι που υπάρχει ως εναλλακτική λύση… αλλά μέχρι εκεί.

Επίσης “Ελεύθερο Λογισμικό” υπάρχει και στα Windows, και πολλή αξιόλογο. Προσωπικά χρησιμοποιώ για πολλά χρόνια τα utilities της NirSoft… αλλά τα συγκεκριμένα utilities τα δημιούργησε και τα συντηρεί ένα άτομο (ο Nir Sofer). Αν αύριο το πρωί αποφασίσει να αποσυρθεί ή “πάθει” κάτι ο άνθρωπος τέρμα τα NirSoft. Οπότε ΔΕΝ μπορείς να “εξαρτάσαι” επαγγελματικά από τις λύσεις της NirSoft γιατί δεν ξέρεις μέχρι πότε θα υπάρχουν… για αυτό επιλέγεις τα αντίστοιχα utilities της Microsoft που λέγονται Sysinternals (και είναι δωρεάν) στα οποία ξέρεις πως και αν φύγει ο Mark Russinovich που τα δημιούργησε κάποιος άλλος “Mark” θα συνεχίσει να τα συντηρεί.

Αυτό που πρέπει να διαχωρίζεται πάντα στην χρήση ενός λογισμικού είναι αν προορίζεται για προσωπική ή επαγγελματική χρήση (ή μικτή). Και στην επαγγελματική χρήση χρειάζεσαι υποστήριξη, έρευνα, ανάπτυξη νέων προγραμμάτων και αναβαθμίσεις των υπαρχόντων, ελέγχους συμβατότητας και ασφαλείας, και πολλά άλλα που σε ένα ΕΛ/ΛΑΚ είτε δεν τα έχεις ή για να τα έχεις πρέπει να πληρώσεις πχ RedHat Enterprise… αλλιώς πας στο δωρεάν που είναι το CentOS το οποίο “θα πάψει να υποστηρίζεται στο τέλος του 2021” αφήνοντας “ξεκρέμαστους” πάρα πολλή κόσμο και websites σε όλο το κόσμο!

Όσο για τα Windows έγιναν δημοφιλής και “μη τεχνικούς λόγους”. Την δεκαετία του '90 και του '00 που έγινε η μεγάλη έξαρση σε παγκόσμιο επίπεδο με την χρήση προσωπικών υπολογιστών δεν υπήρχε το linux (μόνο UNIX, XENIX, κτλ). Υπήρχε μόνο Apple και Microsoft… η Apple ήταν πολλή ακριβή και έπρεπε να αγοράσεις και συγκεκριμένα δικά της μηχανήματα ενώ το DOS/Windows έπαιρνες ένα φτηνό PC, έβαζες “σπασμένα” Windows, Office, κτλ και έκανες την δουλεία σου… έτσι έγιναν δημοφιλές τα Windows!

1 «Μου αρέσει»

τα windows δεν μπορεις να τα εχεις μεσα σε virtual box για να διαχειριζεσαι τον σαρωτη;

Μπορείς, με την προϋπόθεση ότι είναι USB ή Ethernet… αλλά αυτό δεν είναι εύχρηστο σε περιβάλλον γραφείου όταν πρέπει να το χρησιμοποιείς συχνά, και καμία φορά κάνει αποσυνδέσεις (το έχω δοκιμάσει με webcam της Microsoft). Επίσης, by the book, θα πρέπει να αγοράσεις και την άδεια των Windows!

Θα το δοκιμάσω . ευχαριστώ .
όχι , δεν δίνω ούτε 1 ευρώ για αγορά οτιδήποτε έχει να κάνει με λογισμικό !

Αν κάτι έχει άδεια χρήσης και κοστίζει χρήματα η απόκτηση της ή την αγοράζεις ή βρίσκεις την αντίστοιχη open source εναλλακτική.

Για αυτό έγραψα “Ελέυθερο” και όχι Open Source. Υπάρχει και λογισμικό Open Source στα Windows αλλά είναι σπάνιο.

Λίγο δύσκολο να γίνει αυτό από την Microsoft… αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Ανορθόδοξη ναι μεν λύση… αλλά δούλεψε.

1 «Μου αρέσει»

Θέλω από αυτή τη θέση να ευχαριστήσω δημόσια τον @Asfodelus για την απίστευτη πρότασή του.
Το Recoll ΔΟΥ-ΛΕΥ-ΕΙ πλήρως στα ελληνικά αρχεία! Και μάλιστα από Linux στα αρχεία MS Office! Και έχει και daemon real time indexing! Και υποστηρίζει και regular expressions!!

Το δοκίμασα σε Linux Mint και εγκατάσταση από τα κανονικά repos του. Ούτε ppa ούτε τίποτα άλλο.

Πραγματικά απίστευτα πράγματα κάνει το Linux. Μιλάμε για άλλη διάσταση σε σχέση με τα Win. Κρίμα, πάρα πολύ κρίμα που δεν έχει την υποστήριξη στο hardware. Αν συνέβαινε αυτό, πιστεύω ότι τα Windows (ειδικά τα 10) θα εξαφανίζονταν από τον χάρτη σε χρόνο dt.

Ευχαριστούμε πολύ!! :smiley:

6 «Μου αρέσει»

Αν ήσουν developer και έφτιαχνες μια εφαρμογή που θα βοηθούσε πολλούς ανθρώπους στην δουλεία τους και τους ζητούσες 5€-10€ να την αγοράσουν πώς θα αισθανόσουν αν τελικά μάθαινες ότι την χρησιμοποιούν “σπασμένη”?

Και Windows μπορείς να βρεις με 7,25 ή και φτηνότερα!

Και ένα tip: Αν κατεβάσεις την trial έκδοση των Windows 10 Enterprise από την Microsoft https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-10-enterprise θα μπορείς να την χρησιμοποιείς και μετά που θα λήξει… απλά δεν θα μπορείς να αλλάξεις φωτογραφία στο desktop σου!

2 «Μου αρέσει»

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.
Σίγουρα ο άλλος θέλει να πληρωθει για την εργασια του δεν το συζητάμε.
Προσωπικα χρησιμοποιώ προγράμματα ανοικτου κωδικα μονο,
Όπως πολύ σωστά λες δεν θα μου άρεσε ο άλλος να κλέβει τον κόπο μου , ετσι κάνω κι εγώ.
Δεν κλεβω τον κοπο του αλλου , δεν πληρωνω εφαρμογες που χρειαζονται αδεια και κινουμαι στο ελευθερο λογισμικο οπου εχω δωσει και παλι θα δωσω χρηματα εκει με την καρδια μου !!!
Αλλα σε μονοπώλια και αυτοκρατορίες όχι ! Ήμουν 20 χρόνια σχεδον στα windows και ιδιως στα 10αρια για μενα ηρθε μια μεγαλη κόπωση πλεον και αλλαξα δρόμο ανεπιστρεπτί και αργησα κιολας παρα μα παρα πολυ και ας εχω ξεκινησει απο το μηδεν στο linux os , ειναι μια ωραία πρόκληση.
Και σε ο,τι θέμα αντιμετώπισα πραγματικά μεσα απο τα φορουμς κλπ η βοηθεια που παίρνεις απο αλλα μελη ειναι αμεση , απεριοριστη και πραγματικη σε κανει να νοιωθεις οτι ανηκεις καπου , σε ενα ομορφο περιβαλλον.

4 «Μου αρέσει»

Άμα ήμουν ο ιδιοκτήτης τής microsoft

3 «Μου αρέσει»

Μια σύνοψη των διαθέσιμων επιλογών σε σουίτες γραφείου για Linux :

2 «Μου αρέσει»

@suntzu Τελικά την έκανες τη μεταφορά;