Προσθεση αρχειου σε Bootable usb-stick

Υπαρχει τροπος να βαλω ενα αρχειο 500 bytes σε εκκινησημο usb?
To usb εχει το backbox μεσα και το εχει χωρησει σε δυο θεσεις.
Στην πρωτη εμφανιζει 0 bytes εέυθερο χωρο ενω στην 2η 1,2GB ελευθερο .
Στην δευτερη εβαλα το αρχειο που θελω να εμφανιζεται μετα την εκκινηση απ το usb αλλα δεν εμφανιζεται.



Με το gparted δεν μπορω να μειωσω το μεγεθος ωστε να βαλω το αρχειο μεσα.
Καποια ιδεα?

Γενικα το πιο ευκολο ειναι να φτιαξεις εξαρχης εκκινησιμο usb με persistence. Εσυ θελεις να σωσεις το αρχειο στο συγκεκριμενο εκκινησιμο που εχεις φτιαξει ηδη;

Το γνωριζω αυτο και εχω την εντυπωση οτι μονο σε ubuntu iso γινεται. Με την περιπτωση μου τι γινεται?

Aπο όσο θυμαμαι μονο για ubuntu κανει το unetbootin. Οχι οτι δε γινεται και σε άλλες διανομες. (σιγουρα γινεται σε αυτη που εχω εγω πχ). Τι εχεις εσυ; Εχει σχετικο εργαλειο η διανομη σου, εχεις δει;

Manjaro χρησημοποιω και το iso με suse imagewriter το εφτιαξα αλλα δεν μ εκοψε να το δω νομιζοντας οτι δεν θα χρειαστει.
To ξαναεφτιαξα με unetbootin κρατησα και 40 ΜΒ αλλα δεν εκκινουσε.
Ξανα με suse οπως ηταν και τελος.
Τελικα την λυση την ειχα αλλα δεν το γνωριζα!
Απο την σελιδα smartrmontools ψαχνοντας καποιο iso που να τα περιεχει ειδα καποιες επιλογες αλλα καμμια αναφορα για manjaro.
Εχω ενα usb-Manjaro και ειδα οτι τα εχει οποτε ολο το νημα ακυρο.
Και εχω την υποψια οτι και αλλες συγχρονες διανομες μπορει να τα περιεχουν .

Βρήκα αυτο για manjaro → Manjaro XFCE 20.0.3 - Persistent USB - released - Releases - Manjaro Linux Forum

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι καθόλου άκυρο. ίσα-ίσα που, αφού το είχες εσύ απορία θα το έχει κι άλλος οπότε αν ψάξει θα βρεί την λύση, έτοιμη και στα ελληνικά.
Τίποτα δεν πάει χαμένο αφού μένει σε αυτόν τον χώρο προσβάσιμο σε όποιον ψάξει για αυτό.
Για αυτόν τον λόγο καλό είναι να ρωτάμε για όποιαν απορία έχουμε , και απάντηση να μην πάρουμε, το ότι υπάρχει η ερώτηση χωρίς απάντηση είναι ένα στοιχείο για αυτόν που ψάχνει…

4 «Μου αρέσει»

το unettbootin θυμαμαι οταν γραφεις ενα iso δεν σβηνει τα υπολοιπα αρχεια. εχω πολυ καιρο να το χρησιμοποιησω αλλα θυμαμαι οτι ετσι γινοταν

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.