Προσφορές δωρεάν παιχνιδιών

Κατά καιρούς διάφορες εταιρείες προσφέρουν δωρεάν κάποια παιχνίδια τους για λίγες ώρες / μέρες.

Το νήμα αυτό έγινε, έτσι ώστε όποιος/α παίρνει χαμπάρι τέτοια προσφορά, να ρίχνει σύρμα και στους υπόλοιπους, για να προλάβουν τις προσφορές αυτές.

Διευκρινίζω ότι είμαι από αυτούς που δεν πολυπαρακολουθούν τις σελίδες των εταιρειών ή την gaming scene - ανήκω όμως στις βδέλλες που θα ρουφήξουν με χαρά την ανακάλυψη και το μοίρασμα των υπολοίπων… :nerd_face:

Οι προσφορές είναι συνήθως περιορισμένης χρονικής διάρκειας. Οπότε αν θέλεις το κάθε παιγνίδι θα πρέπει να δράσεις άμεσα. Ακόμα και δεν τρέχει σήμερα στο Linux ποτε δεν ξέρεις αν θα μπορεί να τρέχει αύριο

7 «Μου αρέσει»

Αν και ούτε κι εγώ παρακολουθώ ιδιαίτερα, ειδικά τελευταία, μιας και ελάχιστες από τις προσφορές αξίζουν ας βάλω την πρώτη:

Το παραπάνω βέβαια έχει ήδη δωθεί αρκετές φορές, αλλά αυτή είναι η τελευταία προσφορά που γνωρίζω.
EDIT:
ισχύει ακόμη και το Metro 2033 από steam:

Και από Epic Store:

και

3 «Μου αρέσει»

Το If On A Winter's Night, Four Travelers by Laura Hunt είναι ένα click n point mystery-adventure game που αξίζει την προσοχή! Διατίθεται δωρεάν στο itch.io, η οποία είναι μια πλατφόρμα στην οποία μπορείτε να βρείτε πολλά indie games και δωρεάν.

3 «Μου αρέσει»

Δωρεάν από Indigala:
https://freebies.indiegala.com/mushroom-cats-2

Αυτή την εβδομάδα από την EPIC

2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα δωρεάν παιχνίδια στο Epic Games Store :

1 «Μου αρέσει»

Είναι ένα είδος διαφήμισης. Φαντάζομαι για να το συνεχίζουν κάτι κερδίζουν ή πιστεύουν ότι θα κερδίσουν.

Δωρεάν ως τις 9 Μαίου(νομίζω).
Η έκδοση για Linux δεν έχει ήχο. Για να διορθωθεί αυτό πηγαίνετε στο φάκελο του παιχνιδιού στην διαδρομή /media/gamedisk/Steam-Library/Steam-linux/steamapps/common/Nubarron/nubarron_Data/StreamingAssets/Audio/GeneratedSoundBanks
Εκεί υπάρχουν φάκελοι για διάφορα λειτουργικά που υποστηρίζει το παιχνίδι αλλά όχι φάκελος για το Linux. Είτε λοιπον μετονομάστε το φάκελο για κάποιο άλλο λειτουργικό ή δημιουργήστε ένα φάκελο “Linux” και αντιγράψτε τα περιεχόμενα από κάποιον από τους άλλους φακέλους σ’ αυτόν.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

καλύτερο είναι να φτιάξει κάποιος σύνδεσμο

ln -s Windows Linux
2 «Μου αρέσει»

https://freebies.indiegala.com/doodle-god

The Lion's Song | Download and Buy Today - Epic Games Store

1 «Μου αρέσει»

https://freebies.indiegala.com/marble-duel-sphere-matching-tactical-fantasy

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε κανείς να αποσυμπιέσει το παιχνίδι? Κάτι κάνουν έκει στην indiegala και τα zip αρχεία δεν αποσυμπιέζονται σωστά στο linux. Δεν δημιουργούνται οι υποκατάλογοι, και όλα τα αρχεία μπαίνουν χύμα στο φάκελο που γίνεται η αποσυμπίεση, ενώ αλλάζουν τα ονόματα όλων των αρχείων που περιέχονται σε υπόκαταλόγους περιλαμβάνοντας και το όνομα του υποκατάλογου στο όνομά τους.

Δεν το κατέβασα το συγκεκριμένο, αλλά το πρόβλημα μοιάζει να είναι ακριβώς το ίδιο με ένα άλλο το memoranda. Το είχα διορθώσει τότε ως εξής (το όνομα του φακέλου θέλει αλλαγή)

#!/bin/bash
# Memoranda_fix.sh 

for filename in Memoranda\\*; do
    base=$(echo -En "${filename}"  | sed  's:\\:/:g' | sed "s:'::g" | xargs dirname)
    fname=$(echo -En "${filename}" | sed  's:\\:/:g' | sed "s:'::g" | xargs basename)
    mkdir -p ${base}
    mv $filename ${base}/${fname}   
done

Memoranda_fix.sh · GitHub

1 «Μου αρέσει»

Δε φαίνεται να λειτουργεί(τουλάχιστον με την αλλαγή του ονόματος φακέλου). Ο φάκελος που δημιουργείται είναι ο “marble-duel” και μέσα είναι όλα τα αρχεία. Το αρχείο script είναι στον ίδιο φάκελο με τον “margle-duel” και το έκανα έτσι:

for filename in marble-duel\\*; do
    base=$(echo -En "${filename}"  | sed  's:\\:/:g' | sed "s:'::g" | xargs dirname)
    fname=$(echo -En "${filename}" | sed  's:\\:/:g' | sed "s:'::g" | xargs basename)
    mkdir -p ${base}
    mv $filename ${base}/${fname}   
done

Και βγαίνει το σφάλμα:
mv: target 'marble-duel/MarbleDuel_Data\StreamingAssets\res.dat' is not a directory

Δοκίμασε με αυτό

#!/bin/bash

yes | rm -r marble
echo "Unzipping ..."
unzip marble-duel-sphere-matching-tactical-fantasy_win.zip -d marble > /dev/null
pushd marble

for filename in MarbleDuel_Data*; do
    unix_name=$(echo -En "${filename}"  | sed  's:\\:/:g')
    base=$(dirname "${unix_name}") 
    fname=$(basename "${unix_name}") 
    echo "_${unix_name}_ =>  ./${base}/ as ${fname}" 
    mkdir -p "${base}"
    mv  "${filename}" "./${base}/${fname}"
done

Μοιάζει να βάζει τα πάντα στις θέσεις τους αλλά δεν δοκίμασα αν τρέχει. Στα Windows δεν υπάρχει διάκριση πεζών/κεφαλαίων στα ονόματα των αρχείων και ίσως να θέλει κάτι να αλλάξει

1 «Μου αρέσει»