Προσάρτηση επιπλέον σκληρών δίσκων

Προσπαθώ στο σύστημα μου που είναι debian 10.4, να προσαρτήσω δυο επιπλέον σκληρούς δίσκους hdd, απο άλλο σύστημα που είχε το ίδιο λειτουργικό debian 10.4. Όλοι οι δίσκοι έχουν σύστημα αρχείων ext4. Ο ένας εξ’αυτών ήταν κύριος δίσκος συστήματος και είχε εγκατεστημένο λειτουργικό, συγκεκριμένα debian 9.

Συνδέοντας τους δίσκους στο νεό σύστημα μπορώ να τους δω στην επιφάνεια εργασίας με αχνό χρώμα. Κλικάροντας στα εικονίδια και δίνοντας τον κωδικό μπορώ να δω τα περιεχόμενα τους. Με την εντολή cat /proc/mounts βλέπω οτι με την παραπάνω διαδικασία είναι προσαρτημένοι στο φάκελο /media.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι οι δίσκοι να είναι μονίμως προσαρτημένοι στο σύστημα γι’αυτό, μετά απο νέα επανεκκίνηση, καταχωρώ δυο νέες γραμμές στο τέλος του αρχείου etc/fstab με το uuid του κάθε δίσκου που βρήκα με την εντολή sudo blkid και κάνω mount τα partition /dev/sdb1 και /dev/sdc1 στους φακέλους που θέλω, /φακελος1 και /φακελος2. Τους ίδιους φακέλους έχω καταχωρήσει και στο fstab.

Επανεκινώντας το σύστημα, με την εντολή lsblk και cat /proc/mounts βλέπω οτι οι δίσκοι φαίνονται προσαρτημένοι, όμως δεν υπάρχουν ούτε στην επιφάνεια εργασίας ούτε μπορώ με ls να δω τα αρχεία των φακέλων, στους οποίους υποτίθεται οτι έχουν προσαρτηθεί (φακελος1, φακελος2).

Στη στήλη <pass> του αρχείου fstab έχω δοκιμάσει όλες τις τιμές απο 0 έως 2 χωρίς καμία επιτυχία.

Καλημέρα @ratrace

Για να συνδέσεις έναν εξωτερικό δίσκο και να είναι μονίμως προσαρτημένος στο σύστημα χρειάζονται τα εξής:

  • file system: μπορείς να βάλεις το UUID του δίσκου ή ακόμη και το όνομα του πχ /dev/sdb
  • dir : εδώ ορίζεις το που θα γίνεται mount ο σκληρός δίσκος. Πρώτα όμως πρέπει να υπάρχει το path.
  • type: το file format που έχει ο δίσκος ext4,ntfs
  • options : επιλογές σχετικά με το mount
  • dump , pass : είναι έλεγχoι που κάνει το σύστημα.

Έστω ότι θες να προσαρτήσεις τον δίσκο /dev/sdb1 στον φάκελο /φακελος1

  1. Δημιουργείς το φάκελο mkdir -p /φακελος1
  2. Κάνε ένα backup το /etc/fstab καλού κακού
    sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.old
  3. Πρόσθεσε στο fstab
    /dev/sdb1 /φακελος1 ext4 defaults 0 0

Γεια σου @JohnGavr,

έχω κάνει όλα τα παραπάνω με την εξαίρεση οτι στο fstab έχω καταχωρήσει τους δίσκους με βάσει το UUID όχι το όνομα της συσκευής (/dev/sdb1/). Αν και οι δίσκοι φαίνονται προσαρτημένοι στο /proc/mounts δεν μπορώ να δω περιεχόμενα τους.

Κλικάροντας στα εικονίδια και δίνοντας τον κωδικό μπορώ να δω τα περιεχόμενα τους.

Μήπως έχεις encryption στους δίσκους;

Όχι.

Όταν χρησιμοποιώ την εντολή mount χωρίς να έχω τροποποιήσει καθόλου το fstab, μπορώ να δω και να επεξεργαστώ τα αρχεία. Είναι σαν το σύστημα μου να μην λαμβάνει καθόλου υπ’όψην αυτά που γράφω στο αρχείο fstab.

\# /etc/fstab: static file system information.
\#
\# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
\# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
\# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
\#
\# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
\# / was on /dev/sda1 during installation
\UUID=7507a0af-8015-4014-b562-53f5922602b2 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
\# /home was on /dev/sda6 during installation
UUID=c0e73f37-f2f0-48e1-b221-df588dad2f90 /home           ext4    defaults        0       2
\# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=0e24dac0-7d49-4615-8387-33d3fd14b182 none            swap    sw              0       0
/dev/sr0        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
\# δισκος που καταχωρησα εγω. 500gb.
UUID=6678f199-9ec1-4e8c-a13b-5fe69e91aaac /home/δισκος-1-500gb/ ext4 defaults 0 0
\# δισκος που καταχωρησα εγω. 80gb.
UUID=852e4b27-fee0-4ed5-ba61-a214508019bb /home/δισκος-2-80gb/ ext4 defaults 0 0

Στο /etc/fstab δοκιμασε να ΜΗΝ βαλεις ελληνικους χαρακτηρες στο path που θα κανεις mount τον δισκο σου. ΠΧ. /home/myusername/disk-2-80gb και /home/myusername/disk-1-500gb

Καλο θα ηταν να τους εβαζες στο /media/myusername/disk-1-500gb και /media/myusername/disk-2-80gb μιας και εκει κανουν mount αυτοματα ολες οι συσκευες αποθυκευσης… δισκοι εξωτερικοι και εσωτερικοι, USB Στικακια κλπ κλπ.

Ελπιζω να βοηθησα.

2 «Μου αρέσει»

Μετά απο δυο επανεκκινήσεις (έτσι για να είμαστε σίγουροι), φαίνεται να δουλεύει το εξής,

δημιούργησα τους ίδιους φακέλους (mount points) με ελληνικούς χαρακτήρες στο φάκελο /media/[username χρηστη]/, τροποποιώντας ανάλογα και τις διαδρομές στο αρχείο fstab. Χωρίς να χρησιμοποιήσω την εντολή mount, στην πρώτη επανεκκίνηση, οι δίσκοι ήταν αυτόματα προσαρτημένοι.

Ίσως η φράση “μπορείς να προσαρτήσεις την κατάτμηση του δίσκου σε όποιο σημείο θέλεις”, να μην ισχύει για το φάκελο /home !!?

Στο /home ενας απλος χρηστης δεν εχει δικαιωματα εγγραφης. στον /home/username_χρηστη ομως εχει.

3 «Μου αρέσει»

Και στο /home/username_χρηστη μπορεί να τα κάνει mount και να τα δει, εφόσον δώσει τα σωστά permissions (chown κτλ κτλ) - θα είναι όμως βανδαλισμός και μπαχαλοποίησις του filesystem στην κυριολεξία.

Όντως, δοκίμασα να κάνω προσάρτηση στο φάκελο χρήστη /home/username και λειτούργησε.

Επίσης λειτούργησε η προσάρτηση στο φάκελο /home, όταν την έκανα ως διαχειριστής. Στη συγκεκριμένη επιλογή, αν κάνω log in στο σύστημα με το λογαριασμό root, δεν μπορώ να δω τους δίσκους στην επιφάνεια εργασίας, αλλά μπορώ να δω και να διαχειριστώ τα περιεχόμενα των δίσκων κανονικά, στο terminal.

Για την ιστορία. Δεν θεωρώ «καλή πρακτική» την προσάρτηση στο /media
Η σύμβαση που ακολουθώ πάει ως εξής:

/media
μόνο οι αυτόματες προσωρινές προσαρτήσεις

/mnt
χειροκίνητες προσωρινές προσαρτήσεις

/
μόνιμες προσαρτήσεις (όπως στο παράδειγμα JohnGavr). Στην συνέχεια φτιάχνω λινκς για ευκολότερη πρόσβαση.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι θεωρώ κακή πρακτική το να κάνω directories στο / (αν και φυσικά ο root σε ένα σύστημα μπορεί να το κάνει). Ειδικά το / το θέλω όσο πιο stock γίνεται.

Τα διάφορα mounts μου τα βάζω ή στο /mnt ή στο /home/user/mnt

2 «Μου αρέσει»