Πότε είναι εύκολα τα Windows;

Εμενα η αποψη μου οτι αυτα τα δυο ειναι αλληλένδετα. Το closed source δεν θα υπηρχε με τις ταχυτητες που βλεπουμε να εξελισεται, και το open source δεν θα εξελισσοταν χωρις τη βοηθεια των εταιρειων.

Οπως ειπα και σε αλλα ποστ, εχω ζησει την εποχη που η wikipedia παρακαλουσε για ενα donation για να μην κλεισει, και πιστευω οτι ηταν μια κακη εποχη για το project.

Οι δωρεες απο εταιρειες φυσικα και εχουν αλλο σκοπο, με κυριο την ανετη χρηση του λογισμικου. Ας μην ξεχναμε οτι το microsoft news ειναι στημενο σε wordpress…

Εχουμε φτασει σε ενα καλο επιπεδο δημιουργιας και χρησης λογισμικου. Οι εταιρειες κανουν τη δουλεια τους, και η κοινοτητα εχει τη δυνατοτητα να εχει συγχρονο open source λογισμικο. Νομιζω οτι με το να δαιμονοποιει ο ενας τον αλλο, μονο κακο κανει.

Επειδη το ανεφερε ο talos να πω οτι εμενα με καλυπτει πληρως το linux σε σερβερ αλλα και σε workstation. Τωρα αν ενας απλος χρηστης θελει να μπει στο ιντερνετ και να κανει απλα πραγματα δεν μπορω να πω οτι με απασχολει αν θα το κανει με linux η με windows…

Νομιζω οτι η βασικη επιτυχια στο linux ειναι τα επαγγελματικα περιβαλλοντα που εκει δεν υπαρχει αντιπαλος.

Ομως επειδη το εθεσα και πιο πριν ακομη και στους σερβερ που το linux εχει 70% παρουσια, ανω του 50% εχει και κλειστου κωδικα λογισμικο. Για παραδειγμα cpanel.

Παρ οτι διαχειριζομαι αρκετους server εγω επελεξα το webmin αντι του cpanel. Η διαφορα ειναι τεραστια υπερ του cpanel βεβαια και ο κυριος λογος ειναι η Ευκολια στη διαχειριση… Αν για καποιο λογο πρεπει να συνδεθει καποιος συνεργατης μου, τα βρισκει αρκετα σκουρα με το webmin…

Τελος θα το ξαναπω οτι δεν μπορεις να εχεις εναν προγραμματιστη χωρις χρηματα… Πως θα ειχε ΔΕΗ και πως θα αγοραζε εναν ταχυ υπολογιστή για τη δουλεια του; Επειδη στις κοινοτητες υπαρχει μια ιδεολογια οτι κανεις δεν πληρωνεται, γι αυτο εψαξα να βρω αυτα τα στοιχεια.

Μην ξεχναμε οτι οι ειδικοτητες τεχνολογιας ειναι πολυ εξειδικευμενος κλαδος και χρειαζονται αρκετη εκπαιδευση και χρηματα. Δεν μπορεις να εισαι full time προγραμματιστης και να περιμενεις 200-300€ donations… Αλλιως τα βραδια πρεπει να δουλευεις σερβιτορος σε καφε…

Το opensource δεν εχει να κανει με την παραγωγη χρηματος. Αλλα project εχουν μεγαλα εσοδα και αλλα μικρα… Το opensource απλα ανοιγει τον κωδικα ωστε να μπορουμε ολοι να διορθωσουμε η να βρουμε τα bug.

1 «Μου αρέσει»

Εδώ η λογική σου είναι πολύ μανιχαιστική, οι δυνατές επιλογές δεν είναι δυο: προγραμματιστές που μένουν σε τροχόσπιτο και προγραμματιστές που τους πληρώνουν κάποιες μεγάλες εταιρίες. Υπάρχουν πολύ περισσότερες άλλες δυνατότητες, περισσότερες από όσες χωράει η φαντασία του κάθε ένα ξεχωριστά. Και καμία μεμονωμένη απάντηση δεν είναι η σωστή.

Έχει τονιστεί πολλές φορές εδώ μέσα σε άλλα νήματα πως το ελεύθερο λογισμικό έχει να κάνει με την ελευθερία, δεν έχει να κάνει με τα χρήματα. Δεν το χρησιμοποιούμε γιατί είναι δωρεάν. Το ελεύθερο λογισμικό έχει να κάνει με το σε ποιον ανήκει ο υπολογιστής που καθένας μας αγόρασε. Και αν θέλουμε να συνεχίσει αυτό να υπάρχει θα πρέπει να βρούμε και άλλους τρόπους. Αλλιώς αργά η γρήγορα θα επιστρέψουμε στα ίδια.

Καμία σημασία δεν έχει για μένα τι λογισμικό έχει ο ρουτερ μου και το android τηλέφωνο μου από αυτή την σκοπιά. Στα κινητά το Linux κέρδισε. Ζήτω; Αν αύριο η google το αντικαταστήσει με το fuxia (η όπως το λέει) τι θα αλλάξει; Τι σημασία έχει που ο ρούτερ μου τρέχει BSD απο την στιγμή που δεν ξέρω τι κάνει και δεν μπορώ να το αλλάξω; Η μόνη διαφορά από το να τρέχει Windows είναι ίσως πως κοστίζει λίγο φτηνότερα. Στα ρούτερ έχουμε 98% χρήση ανοικτού κώδικα. Κερδάμε αδέλφια; Να κάνουμε το ίδιο και στα PC που έχουμε το 1-3%;

Στο παράδειγμα της Wikipedia το wikipedia δεν έκλεισε. Αν μια εβδομάδα είχε μείνει κλειστή, κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει τι θα είχε συμβεί στην συνέχεια. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες.

Κανένας εδώ δεν δαιμονοποιεί τις εταιρείες. Απλά οι στόχοι των εταιρειών είναι διαφορετικοί απο τους δικούς μας και προσπαθούν να πάνε τα πράγματα στο ανοικτό λογισμικό (και έχουν επιβάλει τον όρο) και όχι στο ελεύθερο. Αντίθετα το ελεύθερο λογισμικό εξασφαλίζει την δυνατότητα να συνεχίσει αυτό να υπάρχει και εσύ να το επιλέγεις.

Θυμάσαι την κατάσταση με τους WebServers στα Windows NT και το μαγικό κλειδί της registry; Για να γράψεις ένα hello word σήμερα στο iPhone θα πρέπει να δώσεις για αρχή 100$ και για να το πουλήσεις θα πρέπει να δώσεις ποσοστά στην Apple. Και η Apple σταματάει να το πουλάει όποτε αυτή γουστάρει.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να καθίσουμε να σκεφτούμε πως θα ήταν σήμερα οι υπολογιστές, με τα DRM και τα μονοπώλια, αν δεν υπήρχε αυτό το μικρό ποσοστό χρηστών Linux που δίνει μια οδό διαφυγής αν η Microsoft προσπαθήσει να ενεργοποιήσει τεχνολογίες που έχει από τα XP. Σαν αυτές που θα ελέγχει ο σκληρός δίσκος την άδεια κάποιου τραγουδιού μουσικής πριν επιτρέψει την ανάγνωση του από το λειτουργικό για παράδειγμα. Αν το είχε κάνει τότε επί Napster θα είχαμε πιάσει τους στόχους στο desktop :-). Αλλά υπήρχαμε ήδη και για αυτό δεν το έκανε. Μπορεί να το κάνει σε κάποια χρόνια όμως αν τους δώσουμε τον πλήρη έλεγχο. Ποιος μπορεί να ξέρει;

5 «Μου αρέσει»

Το ιδιο πανω κατω γινεται και στο android. Η λύση για να μην κρεμεσε απο εταιρειες για το κινητο δηλαδη, ειναι το αποτυχημενο ubports που δεν εχει καν εφαρμογες οπως τουλαχιστον γνωριζουμε τα app στα κινητα… (υπαρχουν κι αλλα λειτουργικα για κινητα που στηριζονται σε linux αλλα αναφερω συνεχως το ubports γιατι τουλαχιστον υποστηριζει 6-7 συσκευες)

Και δεν ειπα οτι εκλεισε η wikipedia, απλα υπηρχαν περιοδοι που “spamαρε” ζητωντας βοηθεια, σε σημειο που την λυπομασταν ολοι

Θυμηθηκα μια μινι ιστορια στη σχεση μου με τις κοινοτητες opensource…

Καποια στιγμη πριν χρονια ηθελα να συνδεσω κατι καμερες σε ενα μηχανημα linux. Τοτε ηταν συμβατες μονο με τον chrome. Ειχα ομως ενα προβλημα, αν θυμαμαι καλα με το flashplugin…

Ετσι εκανα το λαθος να βρω ενα ξενογλωσσο forum για να βρω λυση…

Ενταξει, αφου ειχαμε 3-4 μερες που με βαλαν να κατεβασω οτι browser υπηρχε, η διαγνωση ηταν να πεταξω τις καμερες γιατι ο chrome δεν ειναι opensource! Γι αυτο λεω οτι με την κοινοτητα γενικα ειχα θεματα.

Τελικα μονος μου, μετα απο αλλεπάλληλες αναβαθμισεις και αντιγραφες αρχειων σε διαφορους φακελους καταφερα να δω εικονα.

δηλαδη αυτο που εκανες ηταν να παρεις τις ρυθμισεις που ειχε ο chrome και να τις μεταφερεις σε άλλο browser ή καταλαβα λαθος;

Αν και ηταν πολυ παλια,2012 περιπου, καπου ειχα βρει ενα flashplugin και το αντεγραψα σε καποιο φακελο του chrome. Το ειχα βαλει και σε καποιο φακελο firefox αλλα οι καμερες παιζαν μονο με chrome η φυσικα στα windows με explorer και active x

Στα χρονια που χρησιμοποιω linux παντως οι browser δεν ηταν παντα οπως ειναι τωρα.

Βεβαια μπορω να πω οτι εχουν στρωσει αρκετα

Μου αρεσουν ο chrome, ο opera και ο tor και δεν μου αρεσει ο firefox, ο brave και ο midori.

Συγκεκριμενα:

chrome - γρηγορος, λειτουργιες, ευχρηστια
opera - εχει ωραια και βοηθητικα plugin , γρηγορος
tor - κανει αυτο που πρεπει αν και αργος

firefox - αργος (παιζεται αναλογα την εκδοση)
brave - και καλα κοβει τις διαφημισεις αλλα οχι του facebook και των συνεργαζομενων
midori - πολυ αργος σε βαριες ιστοσελιδες, δυσχρηστος

1 «Μου αρέσει»