Πότε είναι εύκολα τα Windows;

Δεν θα το έλεγα «πρώτα μια σοβαρή κουβέντα…»

Εμπειρικά η ιδανική περίπτωση πάει ως εξής:

Υποψήφιος: Μού έχει σπάσει τα νεύρα ο υπολογιστής θέλω φορμάτ.
σημείωση: αυτό είναι ιδανικό γιατί έχει ήδη χάσει κάθε ελπίδα για την εγκατάσταση.
Εσύ: Θα κάνω κάτι πιο εύκολο για μένα, δεν θα σβήσω τα windows θα μείνουν ως έχουν αλλά θα σού βάλω μια επιπλέον επιλογή να την έχεις.
Βάζεις ένα dual boot και δεν σηκώνεσαι να φύγεις αμέσως αλλά κοιτάς να καλύψεις τις βασικές του ανάγκες. Το ενδιαφέρον σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι τώρα εξακολουθεί να έχει windows που μισολειτουργούν αλλά δεν θα θέλει να κάνει φορμάτ αφού έχει άλλο λειτουργικό που είναι εντάξει.

Μειονέκτημα τού dual boot, τα windows μπορεί να κάνουν ζημιά, το ενδιαφέρον είναι ότι έχω μια τέτοια περίπτωση αλλά είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη, «σβήσε τελείως τα windows!»

Θεωρητικά καλή περίπτωση θα ήταν και όταν παίρνει κάποιος καινούργιο υπολογιστή αλλά εμπειρικά απλά δεν θέλουν να ακούσουν τίποτα.

1 «Μου αρέσει»

Δικηγοροι, δασκαλοι, καθηγητες, γιατροι, λογιστες, γραφιστες, τυπογραφοι και ολα τα επαγγελματα που χρησιμοποιουν εξειδικευμενα προγραμματα η προγραμματα που δεν υπαρχει 100% συμβατοτητα στο linux, ειναι σχεδον απιθανο να ερθουν με ανεση. Αντιστοιχα οσοι συνεργαζονται με τετοιους επαγγελματιες δυσκολα μπορουν να διαχειριστουν τα αρχεια τους.

Φυσικα αν καποιος κανει τις προσθαφαιρεσεις θα βγαλει καποια εκατομμυρια χρηστες μονο στην ελλαδα.

Να προσθεσω φυσικα και εξειδικευμενα προγραμματα τα οποια λογω της ελληνικης φυσης δεν μπορουν καν να υπαρχουν στα ελληνικα. πχ ενα παραδειγμα ειναι τα εμπορικα προγραμματα και οι παραγγελιοληψιες. Οτι opensource υπαρχει δεν συνεργαζεται με φορολογικους μηχανισμους και δυσκολα θα ειναι και ελληνικο. Ενω ακομη και τα αρχεια εξαγωγης που εχουν ειναι 100% αναγνωσιμα απο τα προιοντα της microsoft αλλα σε opensource προιοντα παιζεται αν θα δει καποιος το τιμολογιο η τα στατιστικα αν δεν εχει εξαγωγη σε pdf. Ο απλος χρηστης ειναι κι αυτος που στο γραφειο του θα τρεχει εφαρμογες της singular. Στο σπιτι τι πρεπει να εχει; Linux? Δηλαδη πρεπει να αποφασισει οτι θα πρεπει να μαθει δυο λειτουργικα και δεκαδες λογισμικα, απλα και μονο για να κανει τη δουλεια του.

Ο Developer δυστηχως δεν λαμβανει υποψιν του αυτες τις κατηγοριες χρηστων. Για παραδειγμα δεν εχω δει να βγαλει καποιος ελληνας προγραμματιστης Driver τυπου Β για φορολογικο μηχανισμο για το Dolibarr.

-Τελικα το linux desktop ποιους στοχευει; Αυτους που θελουν απλα να μπουν στο facebook, να διαβασουν την εφημεριδα τους και να βαλουν τις φωτογραφιες των διακοπων απο την nikon(ακομη και στα αρχεια της ασυμβατοτητα υπαρχει) στο pc?

Γι αυτο λεω οτι η κοινοτητα εχει επιλεξει λαθος δρομο και δεν μπορει να εξυπηρετησει το μεγαλυτερο μερος των χρηστων.

ωραια το πιανεις το θεμα, δεν εχω καμια ιδιαιτερη αντιρηση. Ομως τι κατευθυνση πρεπει να παρει, δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα. Να «συμμορφωθει» η κοινοτητα του λινουξ με τα προτυπα που βγαζει η καθε εταιρεια μεγαλης απηχησης που το λογισμικο της εχει εδραιωθει; Να ενσωματωνει κλειστο υλικο; Να διευρηνει τη βαση των χρηστων που χρησιμοποιουν λινουξ (χλωμοτατο) για να αναγκασει τις εταιρειες να προσαρμοστουν αυτες; Να αλλάξουν οι αδειες στις οποιες εκδιδεται λογισμικο για να μη μπορουν οι εταιρειες να βασιστουν σε αυτο για να βγαλουν μετα το δικο τους κλειστο λογισμικο; Κατι άλλο; Τι θα ηταν καλο να γινει;
Και ψιλοασχετο, αλλά αφου θα το ελεγα αυτο καποια στιγμη, ας το πω τωρα… Εμεις εδω, οι χρηστες αυτου του φορουμ, υπαρχει κατι που θα μπορουσαμε να κανουμε πιο συλλογικα για να επωφεληθουμε απο αυτο, εκτος απο το να αλληλοβοηθιομαστε για να βρισκουμε λυσεις, ιδεες, κλπ που εξυπηρετουν ατομικα τον καθενα μας; (οχι δεν εχω κατι υποψιν, οποτε μη με ρωτησετε, λεω αν εχετε κατι υποψιν εσεις)

Οταν βλεπω 100 υλοποιησεις opensource video players, 20 υλοποιησεις desktop environment και 200 υλοποιησεις opensource text readers, αναρωτιεμαι αν τελικα αυτο ειναι που λειπει απο το linux. Αυτα ολα καλα ειναι αλλα γιατι να υπαρχουν τοσες ανθρωποωρες αφιερωμενες σε “ιδια” πραγματα και να μην κανουν και καποιοι κατι διαφορετικο. Φυσικα και το linux πρεπει να συμβιβαστει με τα προτυπα των κατασκευαστων. Οταν ο γιατρος θελει να δει το CD μιας μαγνητικης τομογραφιας δεν θελει να ψαχνει , αλλα να δει γρηγορα και απλα τα αρχεια του. Στη συγκεκριμενη περιπτωση που αναφερω οι opensource λυσεις ειναι απαραδεκτες. Απλα ανοιγουν τα αρχεια σαν φωτογραφιες και οχι οπως πρεπει σαν “3d”.

Η αποψη μου ειναι οτι εφοσον η κοινοτητα παλευει να φτιαξει ενα οικοσυστημα κλειστο σε καθε εταιρεια και θελει να φτιαχνει απο το 0 εφαρμογες που τελικα ειναι ασυμβατες με το μεγαλυτερο μερος των χρηστων, το linux desktop θα παραμεινει στο 2-3% οπως ειναι παντα.

Κι εμενα μπορει να μην μου αρεσουν τακτικες εταιρειων αλλα αν δεν ηταν αυτοι σαν δωρητες δυσκολα θα επιβιωναν τα περισσοτερα project. βλεπε wikipedia, archive.org, asterisk και ολα αυτα που ολοι μας χρησιμοποιουμε.

Αν ομως η κοινοτητα βγει απ αυτο το καβουκι και δει τις αναγκες του κοσμου, τοτε ειναι αρκετα ευκολο να ανεβει η χρηση του linux desktop.

Και μιλαω για linux desktop γιατι σε σερβερ περιβαλλον ολα αυτα λυνονται χωρις δευτερη κουβεντα. Σε εναν σερβερ αν χρειαστει καποια στιγμη closed source προιον κανενας δεν θα αρχισει να το κατηγορει γιατι πολυ απλα χρειαζεται.

1 «Μου αρέσει»

OK Η ιστορια αυτη ειναι διπλης οψεως οπως και οι LP δισκοι. Στον αντιποδα των θεματων που εθιξες ειναι το εξης.

Video players, codecs, ereaders υπαρχουν υπερ του δεοντως για τα Windows. Ολοι κλειστου κωδικα. Το ιδιο για τα Office Suites μαζι με τη ναυαρχιδα (MS-Office). Το λογισμικο του γιατρου που διχνει τις Μαγνιτικες, σε 3D, κλειστο λογισμικο, αντε να παρεις κωδικα σε GPL απο εκεινες τις εταιριες. Ολοι οι επαγγελματιες και οι εταιριες λογισμικου μιλανε για πνευματικη ιδιοκτησια και για ROI και για TCO αλλα οταν ερχεται ωρα να μιλησουν για ανοιγμα του κωδικα τους… μουγκα κανουν… γιατι;

Γιατι το κλειστο λογισμικο ειναι “Τα σα μα και τα μα μασατα”. Γιατι χρειαζεται να βγαλουμε ΕΜΕΙΣ driver τυπου B για το Dollibar ενω οι εταιριες που βγαζουν τους φορολογικους μηχανισμους δεν μας εχουν δωσει τον κωδικα τους η τουλαχιστον το format των δεδομενων που πρεπει να πηγαινοερχονται μεταξυ του καθε μηχανισμου και του Dollibar ή του καθε Dollibar? γιατι δεν υπαρχει ενα εννοιαιο format αρχειου κειμενων με ανοιχτο κωδικα για ολους ετσι ωστε να μην εχουμε vendor-lockin?

Δεν ειναι η κοινοτητα μας που ειναι κλειστη φιλε @anon88072451. Ειναι η αγορα που ειναι κλειστη σε οτιδιποτε ΕΛ/ΛΑΚ γιατι δεν τους συμφερει κατα την αποψη τους. Και μιας και το συζηταμε… πες μας… αν δοσουμε γη και υδωρ στο κλειστο λογισμικο ποιο ειναι το δικο μας ROI?

Γιατι πιστευεις οτι για να δουμε 1% αυξηση στην χρηση του GNU/Linux πρεπει εμεις να συμβηβαστουμε; Και ποιος σου ειπε οτι το κλειστο λογισμικο σε GNU/Linux servers εκτως των drivers ειναι κατι που γινεται απο μελλη της κοινωτητας? Μονο σε εταιριες που δεν τους νοιαζει τιποτα παρα το κερδος τους γινεται αυτο.

Και οι αναγκες του κοσμου δεν ειναι να εχουμε την αγορα να μας “δειχνει” σα μικρα παιδια τι χρειαζομαστε… ειναι να κατσει να μας ακουσει και να δουλεψει μαζι μας… οχι εναντιων μας… αυτο χρειαζεται… αλλα δεν θα γινει ποτε… και ξερουμε ολοι τον λογο.

3 «Μου αρέσει»

μια μικρη επησημανση για τον driver τυπου β των φορολογικων μηχανισμων. Ολα τα δεδομενα ειναι ανοιχτα και διαθεσιμα απο τους κατασκευαστες ωστε ολα τα προγραμματα να φτιαχνουν δικους τους driver. Μονο σε opensource εμπορικα προγραμματα δεν ασχοληθηκε ποτε κανενας και ας ειναι ενα τεραστιο κομματι της αγορας.

Το προβλημα εγω το βλεπω στην αντιδραση που εχει η κοινοτητα στα κλειστου κωδικα προγραμματα. Οταν ενας χρηστης πει “χρησιμοποιω chrome, η corel κτλ” ολοι πεφτουν πανω του λες και εκανε εγκλημα. Πχ εγω χρησιμοποιω wps office γιατι ειναι το μονο που με εξυπηρετει πληρως σ αυτα που κανω. Με το libreoffice ειχα προβληματα. Αντιστοιχα χρησιμοποιω το davinci resolve για video και λιγο το kdenlive. το openshot ειναι προβληματικο για χρηση περαν της απλης οικιακης. Το cinelera ειναι κακασχημο και δεν μπορεις να το πεις καν ευχρηστο.

Θελω να πω οτι εχουμε δαιμονοποιησει ολο το closed source λογισμικο χωρις ομως να υπαρχει και αξιος αντικαταστατης σε αρκετα προγραμματα.

Το gimp πχ κανει μεν σχεδον οτι κανει το photoshop αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιανει το 100%. Αντιστοιχα το inkscape με το coreldraw και παει λεγοντας.

Και επανερχομαι στο προηγουμενο ποστ, οτι αντι το linux να εχει 10 μετρια opensource video editors, θα ηταν καλυτερα να εχει ενα επαγγελματικο και 2-3 μετρια.

Και φυσικα μην ξεχναμε και επαγγελματικο λογισμικο που δεν θα υπηρχε καν αν καποιες εταιρειες δεν το καναν opensource… βλεπε blender

1 «Μου αρέσει»

αυτο προϋποθετει οτι το κλειστο λογισμικο ειναι καλλιτερο απο το ανοιχτο (που ισχυει σε πολλες περιπτωσεις), ομως τι γινεται με τις περιπτωσεις οπου το ανοιχτο λογισμικο ειναι καλλιτερο απο το κλειστο; Γιατι δεν υιοθετειται και επιμενουμε να χρησιμοποιουμε κλειστο;
επισης πχ το gimp οπως ειπες δεν πιανει το photoshop 100%, ομως δεν ειναι ολοι επαγγελματιες. Γιατι να θελουν να χρησιμοποιουν το photoshop και οχι το gimp; Θελω να πω η οπτικη σου ναι μεν εξηγει καποια πραματα αλλά δεν εξηγει καθολου καποια άλλα…

1 «Μου αρέσει»

Marketing… οταν εγω πω σε καποιον φιλο το ταδε πραγμα το εφτιαξα στο photoshop λογικο ειναι να το θελει και ο απλος χρηστης που δεν ξερει καν τι θα πει layer

ναι ακριβως. Αυτο ομως δε συνεπαγεται το συμπερασμα που ειπες πιο πανω αν το δεις το θεμα γενικα. Ισχυει για καποιες περιπτωσεις οπως πχ αυτο με τις ιατρικες φωτογραφιες που ειπες ή με το text to speech που ειπα εγω, αλλά γενικα νομιζω οτι ισχυει πως ο χρηστης καταναλωνει οτι του πασαρουν ακριτα χωρις σκεψη και δε φταινε καθολου «τα» λινουξ σε αυτο. Αλλά καλες οι διαπιστωσεις, αν βρουμε και τι μπορει να γινει ακομα καλλιτερα…

1 «Μου αρέσει»

“ευκολο” ειναι ότι έχει συνηθίσει κανείς.το μεγάλο θέμα είναι με linux έχω τον έλεγχο του υπολογιστη μου. απειρη παραμετροποιηση και επιλογες. ολοι με windows ξεκινησαμε αλλωστε. το θέμα είναι πόσο κανείς του αρεσει να “δοκιμαζει” .

1 «Μου αρέσει»

Δεν εχουμε εμεις δαιμονοποιησει το κλειστο λογισμικο… αυτο μας εχει σαν εχθρους και δεν ανοιγεται… και στο κατω κατω της γραφης δεν χρειαζεται… ο καθενας στην γωνια του… αλλα δεν μπορει απο την μια να λεμε η ΕΛ/ΛΑΚ κοινοτητα ειναι κλειστη στο επαγγελματικο λογισμικο και μετα να λεμε το εχουμε δαιμονοποιησει κιολας. Ο Steve Balmer της Microsoft ειπε οτι το GNU/Linux ειναι καρκινος… και τωρα… τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα… ειναι γιατι η Microsoft αγαπαει το ΕΛ/ΛΑΚ? Οχι. Ειναι γιατι βλεπει οτι την συμφερει. Την συμφερει να μην χασει προγραμματιστες γιατι ξερει την σημασια τους… χωρις προγραμματιστες δεν υπαρχουν οι μυριαδες εφαρμογες για τις οποιες οι απλοι χρηστες μας λετε καθε φορα που τους μιλαμε για το GNU/Linux.

Χωρις προγραμματιστες… δεν υπαρχουν εφαρμογες επαγγελματικες η μη.

Ξερεις πολλους απλους χρηστες του Photoshop ή του Coreldraw που πιανουν το 100% των δηνατοτητων των προγραμματων; γιατι εγω στα 25 και χρονια που ειμαι στον χώρο δεν ξερω. Για τους απλους χρηστες που θα τολμησουν να μαθουν το GIMP και το Inkscape θα δεις οτι κανουν την δουλεια τους. Ναι παιρνει λιγο χρονο να συνηθησεις καινουργια προγραμματα και τροπους δουλειας… αλλα η δουλεια γινεται. Ποσο γρηγορα; Αρκετα γρηγορα.

Ας μην πουμε περι αποδοτικοτητας και ανταγωνιστικοτητας εδω γιατι ειναι μεγαλα κομματια που θελουν πολυ κουβεντα.

Σε βολευει και ειναι ενταξει σαν προσωπικη σου επιλογη. Και αν θελει καποιος να χρησιμοποιησει το WPS δεν υπαρχει θεμα. Εκει που το βλεπω σαν θεμα ειναι αν “πακεταρεται” σαν προεπηλογη για διανομη. Εκει εχω αντιρρησεις.

Οσο για τα Video editors ειναι αναγκη να εχουμε το DaVinci Resolve και ολα τα αλλα “επαγγελματικα” video editors για τα Windows απο την στιγμη που εχουμε το Adobe Premiere? Υπαρχει αναγκη να εχουμε αλλα προγραμματα στην κατηγωρια του Adobe AfterEffects οταν υπαρχει ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ? Υπαρχει αναγκη για οτιδηποτε αλλο εκτως απο το λογισμικο των μεγαλων εταιριων? Αν οχι, τοτε γιατι υπαρχουν 100αδες χιλιαδες εφαρμογες που κανουν τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα και ξανα;

Ας το παρουμε χαμπαρι, οσες περισσοτερες εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν, (επαγγελματικες ή οχι), τοσο το καλητερο.

Η προσεγγιση του Ενα-Προγραμμα-που-να-τα-κυριαρχησει-ολα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν δουλεψε. Παντα καποιο αλλο θα βγει που ειναι πιο ελαφρυ, πιο ομορφο, ποιο καλες λειτουργιες απο το λογισμικο καποιας μεγαλης εταιριας… και αν ειναι και ΕΛ/ΛΑΚ τέλεια.

Αλλιως @anon88072451 Να φορεσουμε ολοι γκριζα κουστουμια, με μαυρες γραβατες, μαυρα παπουτσια το ιδιο κουρεμα, το ιδιο γκρι τετραγωνο Lada στους δρομους και την ιδια βαρετη ζωη οπως ο διπλανος μας.

Η ιστορια του Blender ειναι λιγο ξεχωριστη δεν εγινε open source, διμιουργηθηκε σαν open source… δες εδω για να δεις τι ακριβως γινεται με εταιριες που πραγματικα σεβονται μια κοινωτητα: https://www.blender.org/foundation/history/

2 «Μου αρέσει»

Φυσικα αυτο ισχυει για χρηστες ανωτερου επιπεδου. Αν ψαξεις μια εντολη στο google για να κανεις μια εργασια στο linux τοτε εχουμε

Αρχαριος = αντιγραφει οτι βρει και αν δουλεψει δουλεψε… και φυσικα μην ξεροντας τι κανει η καθε εντολη μπορει να παραχωρησει δικαιωματα η να κανει ζημια

Μεσος χρηστης = Γνωριζει τις εντολες στο περιπου και αν ειναι και λιγο επιφυλακτικος μπορει να γκουγκλαρει μονη της την εντολη για να δει τι περιπου κανει στο συστημα του

Καλος χρηστης = ολα καλα

Οποτε το προβλημα ελεγχου του συστηματος το εχει σιγουρα ο αρχαριος

Φυσικα μιλαμε για ανομια πραγματα. Οταν τα windows εχουν το 80-85% της αγορας και το linux desktop 2-3% δεν νομιζω οτι με την πλειαδα προγραμματων ιδιων λειτουργειων υπαρχει κατι θετικο. Για να καταλαβεις μιλαμε για 2.5+ δισεκατομυρια χρηστες εναντι καποιων εκατομμυριων στο linux

-edit : στη wikipedia παντως αναφερετε το blender σαν inhouse program της neogeo που το εκανε freeware. Μετα εγινε opensource

χα χα δεν θα λεγα τον εαυτο μου “χρηστη ανωτερου επιπεδου” . μα οι συγχρονες διανομες ειναι τοσο ευκολες. με πατα πατα πατα κανεις εγκατασταση. ισως οι διανομες debian ειναι λιγο πιο δυσκολες στην εγκατασταση αλλα οι ubuntu ειναι παιχνιδακι. και τερματικο μπορει ο απλος χρηστη να μην χρησιμοποιησει ποτε

2 «Μου αρέσει»

Ακομα και το Debian που δεν θεωρειται user-friendly δεν χρειαζεται παρα μερικες απαντησεις σε απλες ερωτησεις… και με πατα-πατα-πατα ακομα και το Debian εγκαθησταται με ευκολια. Το κολπο ειναι να ξερεις σε τι υλικο το εγκαθηστα κανεις για να ξερει τι drivers και firmware χρειαζονται. Γι’αυτο και η εγκατασταση του GNU/Linux και δει του Debian θελει προεργασια. Αν ο απλος χρηστης θελει να παρει τον ελεγχο του υπολογιστη του… τοτε το να γνωριζει τι εχει μεσα το μηχανιμα του ειναι απαραιτητο.

1 «Μου αρέσει»

Οι αναφορες στο ποσοστο αγορας των Windows σε σχεση με αυτη του GNU/Linux μου θυμηζουν το παλιο ρητο “Οπου ακους πολλα κερασια παρε και μικρο καλαθι”.

Και με την πλειαδα προγραμματων με τις ιδιες λειτουργιες στα Windows τι ακριβως θετικο υπαρχει; Για ποιο λογο ειναι θετικο για τα Windows και αρνητικο για το GNU/Linux; Εξηγησε το μου σε παρακαλω… πια η διαφορα;

1 «Μου αρέσει»

Το προβλημα της πλειαδας προγραμματων ιδιων λειτουργιων το ανεφερα και πιο πριν. Οταν οι προγραμματιστες ασχολουνται με video players πχ και δεν ασχολουνται με αλλες εφαρμογες λογικο ειναι να υπαρχει ελειψη προγραμματων. Πχ οπως ειπα για τον πολυ απλο driver των εμπορικων προγραμματων.

Δηλαδη ποιος ο λογος να αναλωνεται ενας προγραμματιστης στο cinelera που δεν εχει ουσια.

Τα windows εχουν τοσο μεγαλη απηχηση που ασχολουνται περισσοτεροι με την αναπτυξη εφαρμογων οποτε λογικο ειναι να υπαρχει πληροτητα σε ολους τους τομεις των εφαρμογων.

Τα ποσοστα ειναι στο ιντερνετ και απ οσο γνωριζω βγαινουν απο την επισκεψη σε διαφορες ιστοσελιδες. Φυσικα μπορει να υπαρχουν υπολογιστες με linux που δεν παραθετουν την ταυτοτητα τους αλλα γι αυτο υπαρχει και ενα μικρο ποσοστο που δεν συμπεριλαμβανεται κανενα λειτουργικο συστημα.
Αν ομως τα νουμερα ειναι ετσι εδω και τουλαχιστον 10 χρονια γιατι τελικα να φταιει ο στραβος γυαλος και γιατι εμεις ειμαστε τοσο σιγουροι οτι αρμενιζουμε ισια;

Πρωτα απ ολα να κανουμε την αυτοκριτικη μας. Δεν πιστευω οτι τελικα το linux του 3% δεχεται πολεμο απ ολες τις εταιρειες. Ισα ισα που τελευταια μπορουμε και βρισκουμε λογισμικο οπως το skype και το viber που παλιοτερα καναμε πατεντες για να τα βαλουμε

OK. Για να δουμε. VLC, mpv, mplayer2, Gnome Videos (και ισως να υπαρχει ακομα το παλιο καλο Xine δεν το εχω δει και παρα πολυ). 5 players το πολυ. Και 10 να ειναι, που δεν ειναι, δεν μιλαμε για 100αδες που παιζουν στα Windows. Που ακριβως βλεπεις πλειαδα απο video players δεν ξερω.

Για μενα το ζητημα δεν ειναι η ελλειψη λογισμικου. Για μενα το θεμα ειναι η ελλειψη συνεργασιας της αγορας με την κοινοτητα. Θελουν πελατες μονο στα Windows. To GNU/Linux οι εταιριες οπως η Singular ή αλλες του ελληνικου χορου ουτε που το σκευτονται γιατι δεν υπαρχει ψωμι.

Ειναι ομως catch-22 προβλημα. Δεν υπαρχει λογισμικο γιατι οι εταιριες δεν βαζουν GNU/Linux και δεν βασουν GNU/Linux γιατι δεν υπαρχει λογισμικο.

Και οσον αφορα τους drivers τυπου Β ποιος πηγε στην εφορια να δει αν μπορει να παρει ενα δοκιμαστικο φορολογικο μηχανισμο για να δουμε πως δουλευει… για να εχουμε ενα test μηχανακι για να κανουμε τις δοκιμες μας; Δινει η εφορια τετοια δινατοτητα;

Δεν ξερω πως ακριβως ρεουν οι πληροφοριες απο το μηχανακι πρως Dollibar ή με οτιδιποτε αλλο γινεται συνδεση. Αλλα θελω να μαθω… Απο που ρε παιδια μπορουμε να το παρουμε να παω να παρω ενα εγω… να δουμε τι παιζει με τον τυπου B για το Dollibar και οτι αλλο Dollibar θελουμε; Γιατι απλα καθομαστε στα λογια @anon88072451. Εφοσον ειναι οι πληροφοριες ανοιχτες και τα φορολογικα μηχανιματα δουλευουν με τον ιδιο τροπο και χρησιμοποιουν τα ιδια δεδομενα με το ιδιο format ενα δοκιμαστικο μηχανακι αρκει για να κανουμε το development… και ας το παρουμε εσυ και εγω εργολαβεια… λογια λεμε πολλα… πραξεις ομως; Γιατι εκει κολλαει η ιστορια.

1 «Μου αρέσει»

Εδω κανεις λαθος. Αρκετες εταιρειες εχουν προσπαθησει να εχουν το λογισμικο τους σε linux αλλα υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα. Ο προγραμματιστης linux ειναι πανακριβος σε αντιστοιχια με εναν προγραμματιστη σε windows. Τυχαινει να εχω πληροφορηση απο καποιες εταιρειες και οι προγραμματιστες που ασχολουνται με συντηρηση προγραμματων σε linux παιρνουν τα διπλασια χρηματα για μια τοσο μικρη κοινοτητα χρηστων. Η εταιρεια λοιπον εχει αυξημενα εξοδα για πιθανων καθολου εσοδα. Αυτος ειναι ο κυριος λογος που τα προγραμματα δεν βγαινουν σε linux. Ακομη ομως και μεγαλες εφαρμογες που εχουν την εφαρμογη σε linux συνηθως υποστηριζουν μονο ubuntu η και centos. Αυτο φυσικα γιατι ενω ειναι linux ολες οι διανομες ,υπαρχει διαφορα στη δομη τους.

Δεν παιρνεις απο την εφορια κανεναν μηχανισμο. Ο καθε αντιπροσωπος εχει τα datasheet η και τα api που χρειαζονται. Δεν γνωριζω αν πρεπει να σου δωσει φορολογικο μηχανισμο αλλα πιστευω οτι με τα στοιχεια γινεται. Φυσικα δεν ειμαι προγραμματιστης και δεν μενω στα λογια. Οτι κανω το κανω με τη λογικη του κοινου καλου. Ομως δεν μπορω να εθελοτυφλω. Στους σερβερ που ειναι το κυριο μου επαγγελμα γιατι ολα κυλανε ρολοι; Γιατι το linux εχει ακατεβατα 70%? Εκει οι εταιρειες γιατι δεν χτυπανε το linux? Εκει η microsoft δεν εχει συμφεροντα μεσω των windows server?

Γιατι στους Servers εχεις System Administrators, που στην πληροφορικη ειναι η διαφορα μεταξυ πολιτη και στρατιωτη. Αν ο Sysadmin δεν ειναι σε φορμα αντε μετα να βρεις καποιον αλλον να κουμανταρει servers. Και οι GNU/Linux sysadmins δεν χρησιμοποιουν το GUI για να χανουν τον χρονο τους… τερματικο και Αγιος ο Θεος, πραγμα που εμενα μου λεει οτι εφοσον οι επαγγελματιες sysadmins προτημαν το τερματικο για μενα ειναι πολυ λογικο να το χρηισμοποιησει και ο απλος χρηστης μιας και δεν διαφερουν οι διαδικασιες του ενος και του αλλου στο τερματικο αλλα περι αυτο ας μην ξαναμπω γιατι δεν τελειωνει ποτε η κουβεντα.

Παραπανω απο το μισο Azure Cloud της Microsoft ειναι GNU/Linux guests οποτε εσυ πες μου αν χτυπαει η οχι. Για μενα η Microsoft βγαζει λεφτα απο το GNU/Linux. Δεν ειναι αγαπη λοιπον ουτε ξαφνικα η Microsoft ειδε το φως το αληθινο και της γυρισαν τα μυαλα. Υπαρχει στρατιγικη απο πισω. Και αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ της αγορας και της κοινοτητας του ΕΛ/ΛΑΚ. Και σε μας αρεσει το φραγκο αλλα δεν θα πατισουμε πανω σε κανεναν για να το βγαλουμε.

Αυτο ειναι λιγο ανακριβες. Υπαρχουν frameworks που ειναι cross-platform και μπορεις να παρεις το ιδιο προγραμμα στο GNU/Linux και στα windows με μια κινηση. Ενα τετοιο framework ειναι το Electron. Μπορεις να φτιαξεις εφαρμογες που και να δουλεψουν σε Windows Και mac αλλα και Linux με μια κινηση. Τωρα ποσες εταιριες θα επενδυσουν σε ενα τετοιο συστημα δημιουργοντας μια εφαρμογη που και θα φαινεται μοντερνα αλλα και θα χρειαστει να βρεις καποιον που να ξερει Angular, Cordoba και React μαζι με λιγο JQuery και εχεις την εφαρμογη σου ετοιμη. Παραδειγματα εφαρμογων σε Electron, το Skype και το Viber που ανεφερες πιο πανω. Αλλα και Electron Να μη προτημησει κανεις… υπαρχει το MonoDevelop σε Linux με C# σε Mono μπορεις να φτιαξεις εφαρμογες που και στο GNU/Linux θα τρεξουν αλλα και στα Windows αφου το τελικο προιον ειναι ενα EXE και το μονο που χρειαζεσαι ειναι τα Runtime του Mono στα Windows.

Αν ομως οι εταιριες επιλεγουν να τα βγαζουν μονο για Windows επειδη οι προγραμματιστες ειναι πιο ακριβοι… ε τοτε και παλι ειναι λογω στρατιγικης και οχι επιδει δεν μπορουν. Απλα δεν θελουν να πληρωσουν. Γιαυτο ας μην δικαιολογουμε τα αδικαιολογιτα.

1 «Μου αρέσει»