Πόσο linux-άδες είστε;

Καλώς σας βρήκα! Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ, συγχαρητήρια στους διαχειριστές, καλές συζητήσεις να έχουμε! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

1η επαφή πριν πολλά πολλά χρόνια με το BeOs, πειραματισμός που δεν κράτησε πολύ και μετά με το Ubuntu και την καταπληκτική του κοινότητα, σχέση που ξεκίνησε σώζοντας καταστάσεις στον υπολογιστή κάποιου άσχετου με τους υπολογιστές και την τεχνολογία όπως εγώ.
Το Ubuntu έμεινε μέχρι την στροφή του σε Unity και μετά ακολούθησαν πειραματισμοί:
LinuxMint {Cinnamon - KDE)
Chrunchbang (Απίστευτη διανομή Debian με Openbox, αλλά σταμάτησε η υποστήριξη της)
PCLinuxOS (KDE)
Sabayon (KDE)
SolyDK (Πάρα πολύ σταθερή αλλά οι ενημερώσεις είναι τόσο αργές που νομίζεις ότι κάτι έχει πάθει ο synaptic…)
Όσες φορές προσπάθησα στα τόσα χρόνια ποτέ δεν κατάφερα να εγκαταστήσω Opensuse σε κανένα υπολογιστή μου…
Εδώ και 2-3 χρόνια έχω κολλήσει με το sudo pacman -S και το pakku -S για το AUR…
Η εγκατάσταση - απεγκατάση των ΠΑΝΤΩΝ (ακόμα και extra Desktop Environments) βρίσκεται λίγες εντολές μακριά…
και Plasma λόγω παραμετροποίησης, που εναλλάσσεται με Οpenbox
Αυτο που πρέπει να συνηθίσει κάποιος με το Arch (και όσες διανομές βασίζονται σ`αυτό)
είναι ο όγκος των ενημερώσεων. Αν λείψεις καμιά εβδομάδα θα βρεις ενημερώσεις 1-1,5G να σε περιμένουν…
Ακολουθώντας πάντως τις απλές οδηγίες συντήρησης στο τερματικό από το ArchWiki, κανένας υπολογιστής στο σπίτι μέχρι τώρα δεν με έχει “κρεμάσει”

Θα ήθελα να πω στο τέλος ότι για μένα προσωπικά η εμπειρία σαν απλού “τελικού” χρήστη με το linux είναι εμπειρία κοινοτικής προσφοράς χωρίς την οποία δεν θα είχα καν σώσει τα αρχεία μου στον πρώτο μου υπολογιστή.
Τι σημασία έχει τι σύστημα χρησιμοποιώ με τι γραφικό περιβάλλον; Το linux είναι ένα και μοναδικό, στηριζόμενο στην φιλοσοφία των open source κοινοτήτων.
Χάρις σ`αυτή τη φιλοσοφία έχω ελεύθερο λογισμικό σε όλους τους υπολογιστές στο σπίτι
(και μη ελεύθερο, skype κλπ)
Εύχομαι λοιπόν οι κοινότητες του ελεύθερου λογισμικού να αυξάνονται και να πληθύνονται!

9 «Μου αρέσει»

εγω εβαλα το 20+ πρωτη επαφη ηταν το 1997 με ενα cd η απο το ram η απο το computer and software… απο το 1999 εψαχνα αρκετα λειτουργικα χωρις να ξερω βεβαια τι ακριβως ειναι. τα εγκαθιστουσα στον υπολογιστη, αν καταφερνα να βαλω x περιβαλλον ειχε καλως, αν οχι ξαναγυρναγα στα windows… Μια πολυ κακη επαφη ειχα με το ελληνικο zeus που ποτε δεν καταφερα να εγκαταστησω (πρεπει να ηταν slackware) . 2006 περιπου παρηγγειλα μια 10αδα cd απο την cannonical και μπηκα ενεργα στο club. Πρωτη επαγγελματικη δουλεια ηταν ενας file server νομιζω το 2008-9. και εκτοτε συνεχως διανομες που βασιζονται σε ubuntu/debian… οι server μου (vps και dedicated) τρεχουν ubuntu η debian. Αυτο για καλθτερη ευκολια σε μενα ωστε να εχω προχειρες τις εντολες που θελω. εχω δουλεψει και centos αλλα πρεπει να ειμαι με το βιβλιο. Τελευταια στον υπολογιστη που δουλευω θελω να περασω gentoo αλλα φοβαμαι οτι θα εχω προβληματα με τις virtual machine και μερικα closed source επαγγελματικα προγραμματα. παρ ολο που μπορει να ακουγεται πολυ το 20 ετη εγω στον εαυτο μου βαζω 4/10 γιατι θεωρω οτι το linux ειναι θαλασσα κι εγω δεν εχω φυγει καν απο την πλαζ

6 «Μου αρέσει»

Τελικά είμαι πιο παλιός από όσο νόμιζα. Σε έναν παλιό μου δίσκο (σε φάκελο rapidshare παρακαλώ!) βρήκα έναν οδηγό που είχα γράψει στο pcw.gr το 2003, πως να κάνεις το ubuntu να μοιάζει με macOS.

EDIT
Τελικά λάθος νόμιζα. Ο οδηγός είναι από το 2008, αφού μέσα αναφέρω το hardy heron.

2 «Μου αρέσει»

Η πρωτη μου κάπως σοκαριστική επαφή με το linux ήταν γύρω στο 2009-10 όταν είχα πάει σε ένα σχόλιο της Ισπανίας με ανταλλαγή μαθητων και μας είχαν φέρει τα λάπτοπ του σχολίου τους που πρέπει να έτρεχαν κάτι σε Ubuntu με το παλιό ui δηλαδή έκδοση 12 και πρίν. (Δεν θα αναφέρω την ακριβή ηλικία μου, για να αποφύγουμε τα εγκεφαλικά). Το σοκ οφειλόταν στο ότι βλέπαμε (το ελληνικό μαθητικό team ) για πρώτη φορά κάτι διαφορετικό από Windows, αλλά σήμερα έχω να πω ένα τεράστιο μπράβο στους Ισπανούς για το Linuxακι στο σχολείο.

Από εκεί και πέρα κάποια στιγμή αργότερα θέλαμε με τον πατέρα να αναστήσουμε ένα παλιό laptop (του 2004 turbo-x) και επειδή ο ίδιος έχει μια καλή σχέση από παλιά με υπολογιστές είχε προτείνει να δοκιμάσουμε linux. Από καμία 20 διανομές που εγκαταστήσαμε αυτή που μας είχε κάτσει τότε καλύτερα ήταν η pclinuxOS την οποία και ψιλό έμαθα να χρησιμοποιώ.

Μετά από χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά μέχρι να φτάσω τώρα στο σημείο που σπουδάζω πληροφορική, έπαιζα κυρίως με windows 7 για αρχή και 10 την τελευταία 3ετια. Στο ενδιάμεσο έπαιζα με διάφορες διανομές στα παλιά λάπτοπ μας και πάντα ήμουν κοντά σε ελαφριές διανομές της οικογένειας Ubuntu, πάντα για να αναστήσω κάποιο παλιό λάπτοπ.

Είχα βάλει και ένα point linux (βασίζεται στα ubuntu) σε ένα παλιό λάπτοπ που πήρα πριν δύο χρόνια και ταυτόχρονα είχα κάνει ένα dual boot με Ubuntu win7 στο βασικό μου σύστημα αλλά δεν έμπαινα ποτέ στα linux. Κρατούσα όμως πάντα ένα Ubuntu live USB δίπλα μου.

Όλα άλλαξαν όμως φέτος τον Ιανουάριο όταν αγανακτησα με το που πάει την φάση η Microsoft. Συγκεκριμένα έτρεχα πειρατικό win10 (KMS) έχοντας τρέξει και το destroy windows spying και εννοείται απενεργοποιημένα updates. Γιατί δεν γουστάρω την φάση των update στα windows και την παρακολούθηση της Microsoft αν και έχω ένα κλειδακι αχρησιμοποίητο για τα 10. Πρώτο φάουλ ήταν πως το παραπάνω σύστημα με όλα τα παραπάνω που αναφέρω έκανε forced update περίπου κοντά στον Οκτώβριο. Επειτα, δεύτερο φάουλ εντόπισα μια διεργασία η οποία έτρωγε 25% cpu ακόμα και σε idle, η οποία τελικά ήταν σχετικά με το έλεγχο γνησιότητας των πρόγραμματων και ή Microsoft δεν σε άφηνε να την κλείσεις/απενεργοποίησεις. Κάπου στον Ιανουάριο βλέπω και μια ανακοίνωση που λέει πως η Microsoft θα δεσμεύει 7GB στο δίσκο για μελλοντικά updates και λέω τέρμα αυτό ήταν θα γίνω αντμιν του συστήματος μου. Με το που επιστρέφω λοιπόν από τις γιορτές μια κρύα μέρα του Γενάρη στις 6 το πρωί και ξάγρυπνος όλη νύχτα ταξιδεύοντας ξεκινάω το φορμάτ. Ubuntu 18.04 LTS(πλέον 19.04) και linux παντού. Ήρθε η ώρα για την Νίκη του ανοιχτού και ελεύθερου λογισμικού.

13 «Μου αρέσει»

Εμένα με συγκίνησες πασαμ!

2 «Μου αρέσει»

εεε;
βλεπω στο φλυτζανι του καφε :coffee: να διαγραφεται μια μακρα πορεια :paw_prints: στο συμπαν :milky_way: του linux :tux: .
ευγε νεε μου :ok_hand: :+1:

2 «Μου αρέσει»

κριμα για την πορεια του ΜΙΝΤ το χρησιμοποιησα αρκετα με CINNAMON , KDE μετα δοκιμασα MANJARO KDE , cinnamon. Εκει κολλησα πλεον

Ξεκίνησα το 2014 με τα Ubuntu (μαζι με τα windows για ασφάλεια ), από το το 2016 και μετά μόνο με τα Ubuntu (Mate) , και τους τελευταίους μήνες με το MX Linux.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Linux , σε αυτό έπαιξε (ακόμα και τώρα ) η βοήθεια που δίνεται από τους πιο έμπειρους.

2 «Μου αρέσει»

Caldera από cd σε κάποιο βιβλίο ήταν η 1η διανομή που εγκατέστησα και δοκίμασα (εποχή χαλκού ή σιδήρου δεν θυμάμαι πια) Στη συνεχεια suse, mandake και αργότερα ubuntu πάντα σε dual boot. Τα ΧΡ με κράτησαν λίγο πιο μακριά και με αποξένωσαν για κάποιο διάστημα. Με τα vista ξαναρχίσαμε τα dual boot με ubuntu. Απο τότε και με τα 7 αλλά κυρίως με τα 10 έχω ταυτόχρονα και λίνουξ: ubuntu, mx, manjaro, arcolinuxb, sabayon διαδοχικά. Από αυτά και άλλα έχω τελικά: 10 και ubuntu στο κομπιούτερ της δουλειάς, 10 & sabayon στο λάπτοπ μου, και debian 32bit σε ένα netbook. Τα 10 έχουν μείνει στην έκδοση 1809 και ούτε που θέλω να μπω για τις αναβαθμίσεις. Έχω να μπω στο σπίτι από τα χριστούγεννα αλλα στη δουλεια αναγκάζομαι να κάνω την αγγαρεία.

2 «Μου αρέσει»

Τι εννοείς με την πορεία του Μιντ. Έγινε κάτι μάλλον και το αγνοώ.

1 «Μου αρέσει»

πόσο ε…? προς στιγμήν καθόλου αλλά επιφυλάσσομαι σύντομα.
η εμπειρία μου μέχρι τώρα περιλαμβάνει μία εγκατάσταση ubuntu12 (σε κλασσική φάση "που είναι το C:\ ?) και ότι φορούσε το eeepc900 (puppy?) για καμιά βδομάδα.

τώρα προσανατολίζομαι σε mint για τα σταθερά μου, οτιδήποτε άλλο ίσως για laptops & netbooks, freebsd & freenas για 2 serverάκια κι ένας δίσκος που θα μείνει blank κάπου, για hopping. (θ’ ανοίξω dedicated topic [για την συμβουλή σας αναλόγως specs & γενικώς τις περιπέτειές μου], για όσους έχουν υπομονή να διαβάζουν :stuck_out_tongue: )

σαφώς θα συνεχίσουν κάποια μηχανήματα (της συζύγου) σε win10 αλλά καταρχήν νιώθω λύπη που άργησα κ θέλω να πιστεύω πως τπτ δεν θα με κάνει να ξαναγυρίσω (η αλλαγή μου δλδ θέλω να είναι σταδιακή μεν αλλά χωρίς πιθανότητα επιστροφής).

ps. κατά τ’ άλλα… Amiga κι άλλα 25retros περιμένουν ν’ ασχοληθώ κάποτε #λεμετώρα

5 «Μου αρέσει»

Η dos είχε καλό λόγο για αυτήν την σύμβαση. Τα σύγχρονα windows εσωτερικά κάνουν την προσαρτήσεις όπως το unix/linux. Το χρησιμοποιούν αποκλειστικά ως οικεία σύμβαση και αν το σκεφτεί λίγο κάποιος αντικειμενικά είναι απλούστερο απλά να μην έχεις αυτήν την σύμβαση. Κάποιος που δεν ξέρει τίποτα, απλά έχει ένα λιγότερο πράγμα να μάθει.

2 «Μου αρέσει»

2000 - 2003, Redhat Linux 7 (ναι, τόσο παλιά). Αν θυμάμαι καλά είχαμε GNOME desktop για τη δουλεια.
Από το 2003 μέχρι το 2012 το κύριο PC μου ήταν Windows (ντροπή). Στο μεταξύ, δοκίμαζα διάφορα: Ubuntu, Mandriva, (το τότε) Suse και άλλα, στην πλάκα όμως. Τίποτα δε με ικανοποιούσε. Μέχρι το 2013, όπου δοκίμασα το Linux Mint 15. Όμως διατηρούσα ακόμα Windows (ντροπή της ντροπής) μέχρι που ήρθε το Linux Mint 16 και έγινε το αποκλειστικό μου OS.

6 «Μου αρέσει»

Και εμένα πάντως το τελειωτικό χτύπημα ήταν τα forced updates. Πολύς κόσμος έρχεται στο linux λόγω των updates. Ελπίζω η Microsoft να συνεχίσει την ίδια πολιτική στα Windows, θα πάει στο 50% το marketshare του linux

1 «Μου αρέσει»

Ψήφισα 20+

Πρώτη επαφή νομίζω με Mandrake και SUSE την περίοδο που ήμουν φοιτητής 1996-2000, δεν θυμάμαι πότε ακριβώς έγινε το πρώτο install. Έκτοτε πάντα υπήρχε με dual boot και κάποια linux διανομή στο σύστημα αλλά η βασική χρήση ήταν windows. Από το 2006 σταθερά υπήρχε το Ubuntu σαν δεύτερο λειτουργικό και σταδιακά η χρήση γινόταν όλο και μεγαλύτερη στο Linux, μέχρι να καταφέρω να απεγκλωβιστώ από όλες τις proprietary εφαρμογές. Μεγάλο πρόβλημα ήταν πάντα α) το gaming και β) το γεγονός ότι έπρεπε να χρησιμοποιώ windows εφαρμογές λόγω δουλειάς.

Ευτυχώς η τεχνολογία εξελίχθηκε και η όποια ανάγκη για συμβατότητα με συναδέλφους που δουλεύουν win λύνεται με τις cloud εφαρμογές και αν ποτέ χρειαστώ και win υπάρχει το VM.

Πλέον τα τελευταία 3-4 χρόνια είμαι 100% με linux mint cinnamon (είδα και απόειδα με το unity) και τα windows υπάρχουν στον δίσκο “μήπως και κάποια στιγμή χρειαστεί κάτι”. Μπαίνω win κάθε 6 μήνες μόνο για update. Σκέφτομαι να τα σουτάρω εντελώς γιατί και μόνο η ιδέα ότι υπάρχουν στον δίσκο με αηδιάζει…

4 «Μου αρέσει»

Κάπου εκεί και γω άρχισα να ασχολούμε κανονικά και μόνιμα με τον κόσμο του λινουξ. Τον γνώρισα όμως αρχικά ποιο παλιά γύρω στο 1998-99 με διανομή SUSE λίνουξ.

2 «Μου αρέσει»

Ξεκίνησα τον Ιανουάριο του 2019 με Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και από μένα.
Σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι είμαι Linuxάς αλλά είμαι Mac user από το 1999. Να πω επίσης ότι από το 1992 ξεκίνησα σε Windows 3.1 και έχουν περάσει από τα χέρια μου το σύνολο των εκδόσεων του συγκεκριμένου OS.
Πριν το ’92, DOS φυσικά.
Με τις διανομές Linux είχα πάντα μικρή επαφή ίσως λόγο του Mac OS. Όμως έχω εγκαταστήσει αρκετές διανομές κατά περιόδους από περιέργεια και μόνο. Ubuntu, Mint και είχα αναστήσει και ένα παλιό λαπτοπ με Lubuntu κάποια στιγμή για χρήση μόνο Internet.
Λέω σιγά-σιγά να αρχίσω την ενεργό μου δράση και στο Linux πλεόν.
Από αύριο σχεδιάζω να εγκαταστήσω το Mint 19.2 “Tina” - MATE και να αρχίσω να ασχολούμαι. Σκεφτόμουν το Xfce αλλά λέω να ξεκινήσω από το MATE. Μέση κατάσταση. (Με έχουν μπερδέψει όλες αυτές οι διανομές… χαχαχα. Αναποφάσιστος).

Καλώς σας βρήκα!

5 «Μου αρέσει»

@iluvatar1981 Καλή αρχή…αλλά θα κατεβάσεις την 19.3 “Tricia” :wink: