Πόσο linux-άδες είστε;

Καλώς σας βρήκα. :yum:

2 «Μου αρέσει»

2005 ηλικία 5 ετών , Mandriva 2005 Limited Edition …
Πατέρας linuxας-γιος πιγκουίνος :stuck_out_tongue:

5 «Μου αρέσει»

Είσαι αυτό που λέμε linuxας από κούνια :joy::joy::joy:

1 «Μου αρέσει»

Τώρα μού ήρθε ερώτηση:
ποιοι θυμούνται τον Kandalf;

7 «Μου αρέσει»

εγώ είμαι πολύ μικρός γι’ αυτά χαχα

1 «Μου αρέσει»

7 «Μου αρέσει»

Από αυτή πάνω κάτω την εποχή, ένα από τα παλιότερα screenshots μου (2004) που έχουν διασωθεί στο web.
KDE σε debian (και από ότι βλέπω στα mounts στο desktop, o υπολογιστής είχε ακόμη suse, fedora, windows και ξεχωριστό cdrom και burner παρακαλώ. Το 2 σε 1 δεν είχε εξαπλωθεί :stuck_out_tongue: Tο D ήταν τότε η αποθήκη επικοινωνίας, να παίρνω τα downloads του winmodem από τα win στο linux). To wallpaper ήταν customιά από το κλασσικό με τα πιγκουϊνάκια και το σήμα των debian women.

11 «Μου αρέσει»

Slackware 7.1 το 1999, μου το έγραψε μέλος του Unix group 1ο έτος στη σχολή.

Έπειτα Debian 2.2, FREEBSD 4.x, Gentoo, Arch, Redhat 7.3, Ubuntu, και πίσω στο Debian με το οποίο είμαι ως σήμερα. Δουλεύω και λίγο με CentOS, όσο χρειάζεται για υποστήριξη πελατών, και το VyOS ως router διανομή, αλλά όχι advanced πράγματα ακόμη.

Τα πιο μελετημένα και καλό σχεδιασμένα κατά την άποψή μου είναι το Debian και φυσικά το FreeBSD που έχω καιρό να πιάσω, αλλά είναι έρωτας.

6 «Μου αρέσει»

Ξεκινησα να χρησιμοποιώ Linux από το 2016. Η πρώτη διανομή που δοκίμασα ήταν το Puppy Linux για να το τρέχω μέσα απ’ το USB stick που είχα σε έναν σχετικά παλιό υπολογιστή, για να μην έχω κάποιο πρόβλημα με την εγκατάσταση, επειδή δεν είχα ιδέα πως να κάνω εγκατάσταση τότε.

Αργότερα δοκίμασα το Ubuntu 16.04, και συνέχισα να χρησιμοποιω τις διάφορες ενδιάμεσες εκδόσεις με διαφορετικό γραφικό περιβάλλον. LXDE, KDE, XFCE, Mate και παει λέγοντας. Αργότερα, το 2017 δοκίμασα το Linux Mint και αργότερα το Antergos, το οποιο λάτρεψα.

Μετά ξαναγύρισα στο Ubuntu (Xubuntu πιο συγκεκριμένα) όπου και παρέμεινα μέχρι την έκδοση 18.04, όπου εγκατέστησα το Ubuntu MATE και δεν έχω αλλάξει διανομή τελευταία, αλλά ακόμα αλλάζω τα desktop environments σαν τα πουκάμισα. Η τελευταία διανομή που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι και σήμερα είναι το Manjaro, το οποίο χρησιμοποιώ μόνο ως Live USB στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης της σχολής μου προς το παρόν, επειδή δεν έχω πρόσβαση στον υπολογιστή μου… :frowning:

5 «Μου αρέσει»

Καλημέρα και από εμένα. Εγώ ξεκίνησα με ubuntu εδώ και καμιά δεκαετία αλλά συγχρόνως είχα και windows σαν τρελαμένος gamer που ήμουν πιο παλιά. Έχω δοκιμάσει και τα mind. Έκτοτε έχω πάντα ένα στικάκι usb με ubuntu και τα δουλεύω συνέχεια…τα windows με κούρασαν όλα αυτά τα χρόνια…

4 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @mastersakis στην παρέα μας.

2 «Μου αρέσει»

@mastersakis Καλώς βρεθήκαμε και εδώ :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

σε κατάλαβα @fog…πολύ χάρηκα…η αλήθεια είναι ότι στο miui μπαίνω βέβαια αλλά δεν γράφω συχνά…δεν την μπωρώ την πολυκοσμία :laughing:

2 «Μου αρέσει»

καλός σας βρήκα φίλε @billniakas

1 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες @mastersakis

Ευχαριστώ πολύ φίλε @tabakisp :grin:

1 «Μου αρέσει»

Ubuntu 6.1 κάπου στα μέσα του 2007

ΥΓ Καλως σας βρήκα και εγώ…

11 «Μου αρέσει»

Με το mouse on έδειχνε και tooltips όπως κάνει το kde ή τα win.
Έκτοτε το gnome το σταμάτησε αυτό (αλλά έβαλε προεπισκόπηση στα αρχεία ήχου. Τέλειο)

2 «Μου αρέσει»

Η πρώτη διανομή που εγκατέστησα ήταν το Ubuntu 5.04 στα τέλη του 2005. Το είχα σε ένα CD και μου το εγκατέστησε στο λάπτοπ με dual boot ένας φίλος. Στο λάπτοπ που είχα τότε δεν μπορούσε χωρίς τον driver της ATI να μπει σε γραφικό περιβάλλον. Αρχάριος τότε, ψάχνοντας από εδώ και εκεί, κατάφερα να ρυθμίσω από το bash να χρησιμοποιεί τον vesa driver, και τελικά μπήκα σε γραφικό περιβάλλον, όπου όμως δεν ήταν σωστή η αναλογία της εικόνας. Δεν μπορούσα να το ψάξω παραπάνω τότε και δεν το πολυχρησιμοποίησα, παρότι είχα πολλή όρεξη.
Τελικά, λίγους μήνες αργότερα, από το περιοδικό Linux Format που κυκλοφορούσε τότε στην Ελλάδα, πήρα ένα DVD openSUSE 10 που είχε και το εγκατέστησα, βρήκα και τρόπο να βάλω τον proprietary driver της ATI και voilà, μπορούσα να χρησιμοποιήσω το Linux μου κανονικά και έκτοτε κέρδισε περίοπτη θέση στην καρδιά μου!
Για κάποια χρόνια είχα dual boot, με την χρήση των Windows να λιγοστεύει προοδευτικά, μέχρι που κάπου στο 2009 πέρασα σε single boot, με Ubuntu. Έκτοτε δεν υπήρξε ποτέ σύστημα Windows σε κανέναν υπολογιστή μου.

5 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Spock στην παρέα μας.

2 «Μου αρέσει»