Πόσα πακέτα προγραμμάτων έχετε στο σύστημά σας;

Μέχρι στιγμής κερδίζεις το βραβείο για τα περισσότερα packages!
:stuck_out_tongue:
Για να δούμε αν θα σε περάσει κάποιος.

3 «Μου αρέσει»

4 «Μου αρέσει»

3002 rpm, 43 flatpak (Fedora 37 GNOME 43)

2 «Μου αρέσει»

τα κατάφερε o @Βασίλης_Γ νομίζω :sweat_smile: ουφ!

5 «Μου αρέσει»

2832 fedora 37 gnome 43

1 «Μου αρέσει»

3000 μου έβγαλε. Ubuntu22.04

1 «Μου αρέσει»

Ας το κάνουμε λίγο ποιο ενδιαφέρον.

Πόσα πακέτα ήρθαν με τη διανομή και πόσα εγκαταστήσατε εσείς; Η πληροφορία αυτή μπορεί να βρεθεί με την εντολή

apt-mark showmanual | wc -l

ή με την εντολή

dnf history userinstalled  | wc -l

ή με την εντολή (ίσως)

pacman -Qe

Ανάλογα με τη διανομή. Σε πολύ παλιές εγκαταστάσεις ίσως η παραπάνω μέτρηση να μη έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, γιατί … αναβαθμίσεις.

Σε ένα σχετικά καινούργιο δικό μου σύστημα με Pop OS:

- - -
dpkg -l 2781
apt-mark showauto 2285 2312
apt-mark showmanual 442 423
comm… 423

Μια βελτιωμένη μέθοδος που βρήκα εδώ δίνει

comm -23 <(apt-mark showmanual | sort -u) <(gzip -dc /var/log/installer/initial-status.gz | sed -n 's/^Package: //p' | sort -u)  | wc -l

423 πακέτα εγκατεστημένα απο εμένα.

ΥΓ1: Για όσους αναρωτιούνται γιατί τόσα πολλά, η απάντηση είναι πως κατά κύριο λόγο είναι πακέτα -dev και όχι προγράμματα.

ΥΓ2: Τεχνικά για να είμαστε ακριβείς το showauto μετράει δευτερεύοντα πακέτα που εγκαταστάθηκαν για να ικανοποιήσουν μια εξάρτηση, αλλά λόγω των meta-packages της διανομής ουσιαστικά είναι περίπου τα πακέτα που ήρθαν μαζί με τη βασική διανομή. H εντολή apt-mark minimize-manual διορθώνει το ““πρόβλημα”” και δίνει λίγο πιο ακριβή νούμερα (3η στήλη)

Ο μόνος σίγουρος τρόπος να πάρεις το σωστό νούμερο είναι να κάνεις μια εγκατάσταση σε μια εικονική μηχανή και να μετρήσεις, αλλά ακόμα και έτσι έχει ένα ενδιαφέρον.

3 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά το θέμα που προκύπτει, είναι, “πώς πρέπει να εκτιμηθεί το αποτέλεσμα;” Για παράδειγμα, με την εντολή: pacman -Qe | wc -l είχα αποτέλεσμα 110 και με την εντολή: pacman -Q | wc -l είχα αποτέλεσμα 913. Ποιό να θεωρήσω, ότι απαντάει στην ερώτησή μου; Ιδού η απορία! Το πρόβλημα μπερδεύεται, γιατί τα αντίστοιχα αποτελέσματα της διανομής, σε εικονική μηχανή είναι,138 και 817!

Καλώς κακώς υπάρχουν απαντήσεις @Stelios_Haralabidis
Εδώ

2 «Μου αρέσει»

2645 πακέτα AUR, 16 flatpak, 8 snap και 3-4 AppImages κάπου.

3 «Μου αρέσει»

Στο Desktop 920 (pacman) και στον server 876 (rpm)

2 «Μου αρέσει»

377 ειχε η διανομη

3 «Μου αρέσει»

1813 πακετα λεει το synaptic ο καλύτερος και πιό τακτοποιημένος διαχειριστής πακετων γνωμη μου πάντα.

3 «Μου αρέσει»

πολύ καλό το synaptic αν και στην αρχή αρχή το βρήκα πολύ χαοτικό!

2407 λέει το synaptic, ενώ 2418 από την εντολή dpkg -l | wc -l λογικά γιατί έχει και flatpack
Και αυτά ήδη στο φετινό φρέσκο installation των debian 12! :sweat_smile:

2 «Μου αρέσει»

Η sudo pacman -Q | wc -l, μού δίνει 1226 σε Arch+Cinnamon.
Χωρίς κάρτα γραφικών, αλλά με κάρτα ήχου που σέρνει κάμποσα πακέτα μαζί της.

2 «Μου αρέσει»

2036 paketa se ubuntu 22.04

4 «Μου αρέσει»

2337 σε debian 12 lxde

1 «Μου αρέσει»

Το πιο θεαματικό σε ελάχιστα προγράμματα σε εγκατάσταση από ότι έχω δοκιμάσει ήταν νομίζω γύρω στα 50 (!!) σε hyperbola GNU/Linux.

2 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»