Ποιο wallpaper «φοράτε» αυτό τον καιρό στον υπολογιστή σας;


Εικόνα 1: Παλάτι Αγίων Μιχαήλ και Γεωργίου, Κέρκυρα.

Τα σύμβολα των επτανήσων στην μετόπη και η απήδαλος ναυς. Φωτογραφία.
Θα ήθελα να προτείνω και τη δημιουργία θέματος σχετικά με εικόνες και τη διαμόρφωση του terminal…

6 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι γι’ αυτό αξίζει να αναφερθεί το pywal.

1 «Μου αρέσει»

βλεπω οτι πολλοι επιλεγουν προσωπικες φωτογραφιες για dekstop. και ναι, αξιζει να εχεις κατι που σημαινει κατι για’σενα. εγω οταν δεν χρησιμοποιω κατι ενεργα στον υπολογιστη, η, στο λαπτοπ (οταν π.χ. στο λαπτοπ τρεχω τον minetest server που εχω εγκαταστησει, που δεν χρειαζεται να βλεπω κατι σε αυτον), τα κανω ολα minimize και φαινεται μονο το desktop, οποτε θελω να βλεπω κατι προσωπικο και ωραιο

η κοπελια που εχω βαλει και στα 2 (desktop και λαπτοπ) ειναι η αδερρφη μου που της εχω πραγματικα αδυναμια, οσο τιποτα αλλο. ειχα βρει μια φωτογραφια της που ειχε οντως ντυθει και μακιγιαριστει σαν γκοθου (της ιδιας δεν της αρεσε καθολου για καποιο λογο). τη ρωτησα αν συμφωνει να την κανω εντελως γκοθου και να τη βαλω στο desktop μου (δεν την ενοιαζε καθολου και με ειπε να κανω οτι θελω τη φωτογραφια)

αφου πηρα τη φωτογραφια και την αδεια απο τον κατοχο, την περασα στον υπολογιστη και την ξανασχεδιασα στο gimp, να την κανω καπως σε στυλ anime (αλλα χωρις να χαθουν τα φυσικα χαρακτηριστικα της), και το σωμα το σχεδιασα εξαρχης βασισμενος σε os-tan που εβρισκα στο ιντερνετς (os-tan λεγονται οι anime χαρακτηρες των διαφορων λειτουργικων συστηματων)

αν και δεν εχω παρακολουθησει προσφατα anime (μονο μικρος, ηλικια δημοτικου αν θυμαμαι, καθομανε με την αδερφη μου και βλεπαμε τη sailor moon :stuck_out_tongue_winking_eye:), με αρεσει πολυ αυτο το στυλ σχεδιου, οποτε εχω για desktop μια γκοθου anime κοπελια που τυχαινει να ειναι η αδερφη μου. το μονο που αλλαζει στο desktop και το laptop ειναι το backdrop πισω απο τη κοπελια

εννοειται οτι η γκοθου κοπελια καθεται μονιμα σ τα desktop μου. δεν την εχω αλλαξει ποτε, ουτε προκειται, γιατι δεν προκειται ουτε να τη βαρεθω. ιδου:

6 «Μου αρέσει»

Το τώρα. . .

5 «Μου αρέσει»

by the way, i use arch linuks :smile: (απο το γνωστο meme :stuck_out_tongue_winking_eye: ). ολο λεω να το δοκιμασω αλλα ολο το αναβαλλω. 15 χρονια με debianοειδη δεν ξερω αν το’χω.

by the way, i don’t use arch linuks, i use debian and LMDE :smile:

1 «Μου αρέσει»


Η φωτογραφία είναι από το ναυάγιο της Επανομής

9 «Μου αρέσει»

Σκηνή από την ταινία του Wes Anderson " The French Dispatch" … αγαπημένη Saoirse Ronan :blush:

4 «Μου αρέσει»

To default lockscreen background του Manjaro 21.2 (default-adapta-lockscreen)

5 «Μου αρέσει»

@SpyrosK το KDE/plasma εχω προσεξει οτι παντα ειχε κυριως τετοια απλα backgrounds σαν default, λογικα για πιο καθαρη και ξεκουραστη εμφανιση (αυτο το material style design που καπως «androidιζει» θα ελεγα)

το xfce που χρησιμοποιω εγω, εχει το ακριβως αντιθετο. backgrounds απο τοπια (δαση, παραλιες, βουνα, κλπ), η, εξαιρετικα περιπλοκα abstract, που ολα θυμιζουν παρα πολυ backgrounds που θα εβλεπες σε macOS

και το «αστειο» με το xfce ειναι οτι καθε εκδοση εχει backgrounds πολυ κοντινα σε εμφανιση με την εκδοση macOS που κυκλοφορει τη συγκεριμενη περιοδο. λετε να θελουν να μας πουν κατι οι τυποι του xfce? :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 «Μου αρέσει»


MX (KDE PLASMA)
icon whiteDark -RGB
PLASMA lace
desktop wallpapers Apple-spring Event

5 «Μου αρέσει»

ΜΧ plasma? ΜΧ λινουκς εννοεις? με πλασμα? το ειχε το πλασμα, η, εσυ το εγκατεστησες μετα? γιατι οι δημιουργοι του ειχαν το ΜΧ αυστηρα μονο xfce με sys-v. και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι το ελεγαν πιο γρηγορο και απο καθαρο debian με systemd. εγω φυσικα «αποδεχτηκα το challenge». εβγαλα βιντεο που εκανα τεστ, με φρεσκοεγκατεσημενο ΜΧ, και το αρχαιο μονταρισμενο του κερατα gnome debian μου (στο ιδιο ακριβως hardware). εβαλα gnome και στο ΜΧ για να εχω μονο το systemd σαν διαφορα. φυσικα το MX εφαγε χωμα απο το χρησιμοποιημενο debian μου

ειδα τα σχολια των δημιουργων του ΜΧ στο βιντεο, οτι το τεστ ηταν ακυρο γιατι εβαλα gnome στο ΜΧ, και οτι δεν ειναι πλεον ΜΧ αν αλλαξα το γραφικο και εβαλα γραφικο «εξαρτωμενο απο το systemd». οποτε ακολουθει δευτερο βιντεο με τεστ, με το debian μου και το ΜΧ να τρεχουν σε xfce. αυτη τη φορα το ΜΧ οχι απλα εφαγε χωμα, αλλα το χρησιμοποιημενο debian μου το ισοπεδωσε κυριολεκτικα. γι’αυτο ρωτησα αν ηταν εξαρχης με πλασμα, η, αν το εβαλες εσυ μετα. γιατι παντα επεμεναν με xfce, και ΜΧ με πλασμα με εκανε εντυπωση πως το «επετρεψαν»

και στο δευτερο βιντεο δεν ειχα ουτε ενα σχολιο για το πως ενα debian xfce χρησιμοποιημενο και μονταρισμενο του κερατα ισοπεδωσε την «ταχυτατη» διανομη τους

υπαρχει και σε περιβαλλον kde plasma

@remalI_alhths α, βγαλανε και πλασμα και fluxbox? γιατι αρχικα ηταν μονο σε xfce. gnome δεν βλεπω να εχει. υποθετω λογω systemd, γιατι το gnome θελει το systemd για να λειτουργησει σωστα. αρα να υποθεσω οτι ακομα ειναι σε sys-v, και οχι systemd?

ασχετο αλλα το πλασμα θελει systemd για να λειτουργησει σωστα, η, δουλευει κανονικα οτι και αν εχεις? δεν εχω ιδεα τι εξαρτησεις εχει, γιατι δεν εχω δουλεψει ποτε KDE/πλασμα

Εδώ και μερικά χρόνια, δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιό όμορφο… :smile:

6 «Μου αρέσει»

12 «Μου αρέσει»

9 «Μου αρέσει»

εγώ έχω πάθει ποιότητα και θέλω λίγο πράσινο στα μάτια μου τελευταία :innocent: :grin:

οι παρελθοντικές επιλογές μου κινούνται σε μπλέ-μοβ τόνους:

9 «Μου αρέσει»

@kostas543 triple monitor setup? δεν’κακο! καθολου κακο! πως το καταφερες χωρις να ψηθει η καρτα γραφικων? εχεις καμια RTX3090, η, κατι τετοιο?

καλημερα. οχι μωρε νταξει δεν εχουν τοσο θεμα οι καρτες :stuck_out_tongue: …gtx 960 4GB.
ΥΓ: Εχω μανια με την ψυξη οποτε σκεψου πανω απο 55 βαθμους δεν φτανει τιποτα μεσα στο case

10 «Μου αρέσει»