Ποιο wallpaper «φοράτε» αυτό τον καιρό στον υπολογιστή σας;

Ίσως η εποχή, ίσως η διάθεση, ίσως κάποιο συμβάν στην ζωή μας ή ακόμα και τίποτα από τα παραπάνω μπορεί να είναι η αιτία που θα αλλάξουμε το wallpaper μας.
Ένα «καλό» wallpaper αξίζει να μοιραστεί με άλλους, όπως όλα τα καλά άλλωστε.

Ξεκινώντας με εμένα, «φοράω» αυτό τον καιρό ένα wallpaper με το all-time αγαπημένο μου αυτοκίνητο, το DeLorean DMC-12. Πρόσφατα, μετά από χρόνια αναζήτησης τρόπου απόκτησης, κατέληξα πως δεν υπάρχει ούτε 10% πιθανότητα να το αποκτήσω, ποτέ. Είναι πολλά τα λεφτά να το φέρεις από Αμερική, αν και κατασκευάστηκε στο Μπέλφαστ, και ακόμη περισσότερα να το αγοράσεις γιατί είναι πλέον συλλεκτικό. Oh well…

Wallpaper credits

Trey Trimble

Ποια είναι η ιστορία του δικού σου wallpaper;

10 «Μου αρέσει»

Και όχι δεν τρολάρω :stuck_out_tongue:
Το desktop μου έχει διπλή προσωπικότητα νομίζει ότι είναι και windows :stuck_out_tongue:
Στα σοβαρά τώρα απλά μ αρέσει η συγκεκριμένη μπλε neonίζουσα απόχρωση.
Πρέπει να ανεβάσω στο άλλο τόπικ την επιφάνεια εργασίας μου…μπορεί να θέλει να κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο για τον ίδιο η για κανένα φίλο για λόγους συνήθειας η επειδή “φοβάται” το άγνωστο :wink:

4 «Μου αρέσει»

Προτιμώ να χρησιμοποιώ προσωπικές φωτογραφίες όπως αυτή:


οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με την εποχή και την διάθεση…
Εδώ και η αυθεντική:

9 «Μου αρέσει»

και εγω προτιμω φωτογραφια δικια μου οποτε εχω αυτη

9 «Μου αρέσει»

eκτος του linux ασχολουμαι πολυ και με τον καιρο οποτε καθημερινη ειναι η φωτογραφια με συννεφα. δικη μου φωτογραφια μετα απο την χθεσινη βροχη.

11 «Μου αρέσει»

Συνήθως αλλάζω τα wallpaper μου με βάση την εποχή και την ατμόσφαιρα που μου βγάζουν.


Τοπίο από Rennes, France επηρεασμένος από τη συγκεκριμένη συλλογή : https://www.youtube.com/watch?v=SVrrjp-6pz8

6 «Μου αρέσει»

Περιστασιακά περνάω αρκετό χρόνο σε διάφορα sites μέχρι να βρω ένα wallpaper που με αρέσει και να το κρατήσω για 1 με 2 μήνες. Άλλες φορές το συναντώ τυχαία:

Είναι απαραίτητο να βρίσκονται σε 16x9 και σε 3840x2160 (αρκεί και το 1920x1080 καθώς η οθόνη είναι FHD), ενώ προτιμώ συγκεκριμένους συνδυασμούς χρωμάτων, όσο γίνεται με συμπληρωματικά χρώματα.

11 «Μου αρέσει»

Το DeLorean DMC-12 το είχε για 6 μήνες στο πίσω μέρος , πάνω σε μια ράμπα ενα συνεργείο δίπλα απο τα γραφεία της εταιρίας που δουλεύω …οταν καταλάβαμε ποιο ήταν , απλα στο διάλειμμα το χαζεύαμε απο το παράθυρο … κώλυμα .

3 «Μου αρέσει»

Λέρος 2010, πρώτη φορά που πήγα στο νησί. Από το λόφο του κάστρου, πάνω από τον Πλάτανο με θέα προς Αγία Μαρίνα και Άλιντα

5 «Μου αρέσει»

Manjaro KDE

3 «Μου αρέσει»

Ειμαι φαν του μινιμαλισμου, επομενως θελω στον υπολογιστη μου κατι που δε θα εχει πολλη πληροφορια(με αποτελεσμα να γινεται κουραστικο), αλλα ταυτοχρονα να με αντιπροσωπευει και να περναει το μηνυμα που θελω να περασω.

Παλαιοτερα ειχα τοπια απο μερη που μου ηταν αισθητικα ευχαριστα, ωστοσο με το καιρο ξεκινησε να με κουραζει το βαθος και η λεπτομερια.

Οποτε εφτιαξα αυτο:

9 «Μου αρέσει»

5 «Μου αρέσει»

Γενικά αλλάζω wallpapers αρκετά συχνά, όπως αλλάζω και γραφικά περιβάλλοντα. Αυτόν τον καιρό έχω βάλει ένα σχετικά μινιμαλιστικό wallpaper το οποίο είναι από το αγαπημένο μου anime και ταιριάζει αρκετά καλά με το setup του dwm που έχω στήσει.

7 «Μου αρέσει»

@getimiskon Έψαχνα καιρό ένα ωραίο wallpaper της Lain ωραίος :+1: διαμαντάκι το Serial, μέσα στην πεντάδα με τα αγαπημένα μου anime :wink:

2 «Μου αρέσει»

Έχω συγκεντρώσει μερικά wallpapers σχετικά με αυτό το anime, και κατα καιρούς προσθέτω κι άλλα στη συλλογή μου.

Έτσι πάει. Γι’αυτό σχεδόν πάντα βάζω φύση. Γιατί για καθένα απ’ όλα αυτά μπορεί η φύση να σου δώσει το ιδανικό στιγμιότυπο. Και γιατί μετατρέπει το desktop σε παράθυρο.

12 «Μου αρέσει»

Μου αρέσουν σκοτεινά wallpaper με απαλά χρώματα, συνήθως τα κλέβω από το unsplash κατευθείαν ή τα κατεβάζω με την εφαρμογή fondo

Στο laptop που τρέχει debian σταθερή αξία το Joy

7 «Μου αρέσει»

Είμαι του minimal γενικά και δεν θέλω πολλά πράγματα φορτωμένα. (και για πρακτικούς λόγους π.χ. να είναι ευδιάκριτα τα εικονίδια επί της οθόνης) Επίσης επειδή δουλεύω αρκετές ώρες την ημέρα, θέλω κάτι ξεκούραστο για το μάτι.

12 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum σας και είμαι μικρός (κάτω των 18) χρησιμοποιώ λίνουξ εδώ και 3 χρόνια το wallpaper μου είναι αυτό εδώ και 1 χρόνο

13 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες φίλε, ωραία cyberpunk αισθητική το wallpaper!

2 «Μου αρέσει»