Ποιο Linux να βάλω στο Acer Nitro 5 (AN517-51-59LR) Gaming

Kαλησπέρα σας θα ηθελα την βοηθεια σας,σχετικα με ποια linux διανομη θα μου προτεινετε για το παρακατω?notebook:detected

Acer Nitro 5 (AN517-51-59LR) Gaming17,3" Full HD IPS, i5-9300H, GTX 1650, 8GB RAM, 512GB SSD, NoOS

Καλό θα ήταν να προσθέσεις την χρήση που θέλεις να κάνεις στον υπολογιστή, εμπειρία σου με άλλες διανομές, γνώσεις, προσωπικές προτιμήσεις, κλπ …

  • Manjaro
  • Ubuntu 20.04
  • Pop!_OS 20.04

Σε τόσο καινούργιο μηχάνημα έχει σημασία να βάλεις κάτι όσο γίνεται πιο καινούργιο, οπότε για αυτό αυτές οι προτάσεις. Αυτό που ισχυρίζεται ότι έχει την καλύτερη out-of-the-box εμπειρία για τον συνδυασμό σου (καινούργιο λάπτοπ με nvidia) είναι το Pop!_OS αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν διευκολύνει dual-boot αν θέλεις να κρατήσεις τα windows.

1 «Μου αρέσει»

Lucinos δεν εχει windows ειναι χωρις λογισμικο!
Talos η χρηση ειναι περιηγηση ιστοσελίδων,internet ραδιοφωνο, video, αυτα!

1 «Μου αρέσει»

Αυτά μπορείς να τα κάνεις με σχεδόν οποιοδήποτε υπολογιστή. Με το συγκεκριμένο λάπτοπ στο λίνουξ θα παίζουν και τα περισσότερα παιχνίδια! Τα περισσότερα παιχνίδια στο Steam θα παίζουν είτε ιθαγενώς είτε με proton και αν το ψάξεις λίγο περισσότερο, και πολλά παιχνίδια εκτός steam.

Δυστυχώς η nvidia δημιουργεί δυσκολίες ειδικά στα λάπτοπ για να το στρώσεις, το pop_os που είπα λένε ότι δουλεύει σωστά σε περιπτώσεις σαν την δική σου χωρίς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Έχει ειδικό iso για nvidia.

1 «Μου αρέσει»

lucinos εγω δυστυχως δεν γνωριζω αυτα που μου λες τα (τεχνικα) αλλα απο οτι καταλαβαινω πρεπει να ειναι καλο,προτεινε μου σε παρακαλω ενα λογισμικο!!!

στο download θα διαλέξεις nvidia.

Lucinos ευχαριστω περιμενω και απο αλλους προτασεις!

Εγω ειμαι υπερ στο elementary os. Μεχρι στιγμης τα τελευταια χρονια πολυ σταθερο. Μειονεκτημα(για μενα πλεονεκτημα) οτι στηριζεται σε ubuntu lts. Η τελευταια του εκδοση δηλαδη ειναι σε 18.04 ενω η εκδοση που θα βασιζεται σε 20.04 δεν εχει καν ανακοινωθει.

Βεβαια εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Pop os.

Το οτι ομως το laptop ειναι καλο και δυνατο, δεν παει να πει οτι πρεπει να του βαλεις οτι πιο βαρυ υπαρχει. Οι lite διανομες αποδιδουν εξαιρετικα σε καλο hardware. Εγω πχ στο γραφειο εχω elementary σε amd ryzen 2700 με 64Gb μνημη και πεταει.

1 «Μου αρέσει»

Όλλες οι προτάσεις είναι καλές και είναι πλέον κυρίως θέμα γούστου. Η γνώμη μου είναι Linux Mint με Cinnamon. Συνήθως θα δουλέψουν τα πάντα και απλά το χρησιμοποιείς χωρίς να ασχοληθείς παραπάνω.

2 «Μου αρέσει»

Δεν είναι μόνο θέμα γούστου και χρήσης το ζήτημα.

Αν δεν δουλέψει σωστά η nvidia (που δεν θα δουλέψει σωστά σε διανομή που έχει μείνει πίσω) κινδυνεύει να βρεθεί σε μαύρη οθόνη.

Για αυτό ποντάρω στο Pop!_OS που διακηρίσσει τουλάχιστον ότι έχει λυμένο το πρόβλημα.

Παρεμπίπτοντος αν δουλέψει σωστά η κάρτα γραφικών, έχει ένα πολύ καλό λάπτοπ και για παιχνίδια ακόμα και στο λίνουξ.

3 «Μου αρέσει»

EndeavourOS, pclinux os .χαιρομαι πολυ οταν διαβαζω για κενους υπολογιστες χωρις λειτουργικο.η πρωτη ειναι η πιο όμορφη σε arch-based διανομες. η δευτερη είναι λίγο πιό “αγνωστη” αλλα έχει ίσως την πιο γρηγορη εγκατασταση, δουλευουν όλα ρολοι και ταχύτατα όπως το arch.δεν ξερουμε φυσικα και την εμπειρια σου στο linux αν και κατι μου λεει οτι για να αγορασεις αδειο λαπτοπ εχεις καποια εμπειρια.

Υποψιάζομαι ότι δεν έχει μεγάλη εμπειρία ή τουλάχιστον δεν το έχει ψάξει πολύ γιατί πρώτον θα είχε αποφύγει nvidia και δεύτερον δεν θα ρωτούσε εδώ γνώμες.

Είναι ψευδές πως η NVidia έχει θέμα με μια διανομή όπως το Mint. Πας στην διαχείριση οδηγών και είναι ένα κλικ το ζήτημα. Επίσης η χρήση του Timeshift λύνει το πρόβλημα στην σπάνια περίπτωση μιας κακής αναβάθμισης. Ας μην παραπληροφορούμε ούτε να κινδυνολογούμε.

Δεκαετία με διάφορες κάρτες της NVidia, καθώς και σε μεγάλα συστήματα με πολλαπλές κάρτες, και ουδέποτε είχα θέμα. Στην περίπτωση μου βέβαια είναι και μονόδρομος, μιας και ασχολούμαι με GPGPU programming και CUDA, όπου ουσιαστικά είναι μονόδρομος. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

2 «Μου αρέσει»

Μα εδώ μιλάμε για περσινό harware καμιά από τις σύγχρονες διανομές δεν έχει μείνει πίσω :wink:

Από τα σχόλια βλέπω προτείνουμε περίπου αυτό που ήδη χρησιμοποιούμε οι ίδιοι…για αυτό δεν θα πω εγώ από τη μεριά μου το Mint :stuck_out_tongue:

@bily Το μόνο που θα σου πρότεινα αν το είσαι νέος στο Linux…βάλε οτιδήποτε από τα γνωστά ubuntu-base που σου κάνει κλικ, γιατί δουλεύουν σχεδόν out of the box, έχουν μεγάλη κοινότητα για να βοηθηθείς , δεν θα σε ζαλίζουν με τα πολλά updates , είναι σταθερά κλτ :wink:

1 «Μου αρέσει»

Παιδια σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και για τη βοηθεια σας, linux δουλευω τα τελευταια 5 χρονια δεν ειμαι expert στους υπολογιστες μερικες ορολογιες που γραφετε δεν της καταλαβαινω,πριν το linux δούλευα windows δεν ήμουν ευχαριστημένος μεχρι που ενας φιλος μου προτεινε to linux mint,ετσι αγορασα ενα acer aspire χωρις λειτουργικο και αυτος μου το εγκατεστησε μέχρι πρότινος δουλευε καλα τον τελευταιο καιρο ομως φαινεται γερασε και χρειαζεται αντικατασταση γιαυτο θελω παλι linux! ωμος λογο του οτι δεν εχω γνωσεις επι του θεματος γιαυτο γι αυτο κανω παραξενες ερωτησεις,γι αυτο εχω ακομα αλλη μια,στο κατω μερος των τεχνικων στοιχειων μου γραφει οτι ειναι( FreeDOS) με τις λιγες γνωσεις που εχω δεν καταλαβαινω τι είναι το (Freedos)!!!

Καλημερα. Συνηθως εχουν λειτουργικο freedos, αν και πολλες φορες δεν εχουν καθολου. Το freedos ειναι μια δωρεαν εναλλακτικη του msdos.Μιλαμε ομως για αρχαια ιστορια, και δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αν δεν σου χρειαζεται.

Αρα για σενα Freedos = Χωρις λειτουργικο

FreeDOS είναι ελεύθερη έκδοση DOS. DOS ήταν το λειτουργικό βάση για τα PC τον περασμένο αιώνα. 'Οπως ειπώθηκε δεν χρειάζεται να σε απασχολεί για σένα είναι το ίδιο με το να μην έχει λειτουργικό.

Αυτό που θα ήθελα μόνο να προσθέσω είναι ότι συχνά η περιγραφή προϊόντος λέει FreeDOS αλλά στην πραγματικότητα έχει Linux χωρίς γραφικό περιβάλλον. Το λέω γιατί έτσι ήταν το λάπτοπ που είχα πάρει. Πάλι δεν σε ενδιαφέρει όμως και για σένα είναι το ίδιο με χωρίς λειτουργικό γιατί θες μια κανονική διανομή.

Lucinos δηλαδη δεν υπαρχει καποιο προβλημα μπορω να προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμένου Laptop δεν θα εχω καποιο προβλημα στην εγκατασταση του linux!

Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σού εγγυηθεί τίποτα. Δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα αν και προσωπικά θα απέφευγα nvidia ειδικά σε λάπτοπ.

Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό: detected
Αλλά ούτε για αυτό ούτε για κανένα μπορεί κάποιος από εδώ να σου εγγυηθεί πώς θα πάει.

Και όποιο καινούργιο και να πάρεις, είπα την προσωπική μου γνώμη: οπωσδήποτε διανομή τού 2020, όχι τού 2018.