Ποιο browser χρησιμοποιείτε;

δηλαδη; την προεπισκοπηση απαντησης την εχει και ο chromium.

Οταν πρέπει να δουλεύεις με το last pass τότε οι επιλογές περιορίζονται στους Chrome, Firefox, Chromium, Brave κτλ.

Γιαυτό last pass+Linux = Firefox.

Αντιλαμβάνεσαι ότι ακόμα και αν υποθέταμε ότι το lastpass είναι μονόδρομος, εσύ ο ίδιος αναφέρεις ότι δουλεύει σε λίνουξ και με άλλους browsers. Άρα για τους εραστές του lastpass το firefox δεν είναι μονόδρομος.

Άλλα είναι τα επιχειρήματα υπέρ του firefox - όχι το lastpass.

2 «Μου αρέσει»

@tsiralex Χρησιμοποιόυσα και εγώ last pass, πλέον το γύρισα σε Bitwarden για μένα πιο εύχρηστο, είναι και open source…τσέκαρε το :wink:

@Constantine Υποστηρίζει και synchronize?

Το καλύτερο χαρακτηριστικό του last pass είναι ότι το έχεις παντού.
Βέβαια κοστίζει το κατιτίς του αλλά τα αξίζει.

Τώρα αν υπάρχει κάτι ανάλογο και σε Linux το αλλάζω με την μία.

Οτι έχει το last pass το έχει και το bitwarden , και extention σε firefox, chrome κλτ , και εφαρμογη στο android και εφαρμογη στο desktop.

2 «Μου αρέσει»

To Firefox Lockwise ειναι ασφαλες;
Βλεπω εδω και καιρο ενα μυνημα στoν Firefox να φτιαξω λογαριασμο και τωρα ειδα οτι προσφερει και synchronise.

Firefox και σπανίως Chromium.

Firefox, επειδή λειτουργεί άψογα και επειδή φοβάμαι την Google και την MS.

@libero ε καλά, αν όμως χρησιμοποιείς google search η bing τι να σου κάνει ο firefox :wink:

1 «Μου αρέσει»

Γιαυτο μαζι με το Firefox βαζουμε DuckDuckGo και τα Essentials.

1 «Μου αρέσει»

Ποτέ δεν με βόλεψαν τα αποτελέσματα αναζητ’ησεων που δίνει η DuckDuckGo, έχω αράξει εδώ και καιρό με Starpage

Ποτε δε με βολεψε το Startpage. :stuck_out_tongue:
Παντως επειδη καταλαβαινω τι εννοεις, η αληθεια ειναι οτι το DDG θελει χρονο για να μαθεις πως να χρησιμοποιεις σωστα το search.
Το DDG βασιζεται σε keywords για να κανεις search. Δε μπορει να λειτουργησει αλλιως εφοσον δε μαζευει προσωπικα data.

Επομενως οταν μια μηχανη αναζητησης βρισκει αυτο που θελω χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια, με αγχωνει και με βαζει σε σκεψεις.

Δεν εμπιστευομαι τιποτα εκτος του DDG.

1 «Μου αρέσει»

Ε αυτό είναι, δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να μάθω να λειτουργώ την μηχανή :stuck_out_tongue: πόσον μάλλον ένα εργαλείο που θες άμεσα να βρείς αυτό που ψάχνεις.
Φήμες για το πόσο μη αξιόπιστη είναι η Starpage δεν έχω ακούσει, λογικά λειτουργεί σαν Proxy ανάμεσα στην google search και στον υπολογιστή σου για αυτό έχει τόσο κοντινά αποτελέσματα στο search.
Είπαμε η ευχρηστία-λειτουργικότητα και ιδιωτικότητα δεν πάνε μαζί :wink: :stuck_out_tongue:

Η προσωπική μου λύση είναι αυτό το πρόσθετο.


Αν δεν βρω αυτό που θέλω στο DDG (κάτι που συμβαίνει όλο και λιγότερο) μεταφέρω το ερώτημα στο Google. Δείτε το. Κάνει την μετάβαση πολύ ποιο ομαλή.

Για Firefox και Chrome.

8 «Μου αρέσει»

Με το φόβο να γίνει derailed το thread, 3 link για το θέμα Startpage και System1(ad company) :



https://support.startpage.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/1275/0/what-is-startpages-relationship-with-privacy-onesystem1-and-what-does-this-mean-for-my-privacy-protections

1 «Μου αρέσει»

@Maras Ενφιαφέρον, έκανα μια μικρή έρευνα, βρήκα ένα ωραίο άρθρο, επίσης κάτω στα σχόλια αναφέρετε οτίικαι ο Waterfox browser έχει σχέσεις με την System1 (μιας και είναι για browers το τόπικ)

1 «Μου αρέσει»

Κυρίως Ungoogled Chromium τώρα τελευταία. Το μόνο που μου λείπει από τον firefox είναι η επέκταση multi-account containers.

Κανένα chrom* (με εξαίρεση το ios) δεν είναι ungoogled, όσο κάτω από το καπό είναι το blink.

Χρησιμοποιώ το Qwant. Δίνει καλύτερα και ποιο οργανωμένα αποτελέσματα από το DDG. Μέχρι τώρα με βολεύει πολύ.