Ποιο browser χρησιμοποιείτε;

Έχει containers και ο Firefox σαν επίσημο add-on.

Δοκίμασέ το αν θες

1 «Μου αρέσει»

@Pan_OS Πολύ χρήσιμο, θα το τσεκάρω και εγώ σίγουρα, σου παίρνει πολύ χρόνο να το σετάρεις?

@Constantine
Καθόλου.
Νομίζω πλέον έρχεται by default στις νέες εκδόσεις του firefox (ή είναι κάπου στα options)

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που εννοούσα είναι ότι μου λείπει το συγκεκριμένο addon του firefox μετά την μετανάστευση στο chromium. Μπορείς να κάνεις περίπου την ίδια δουλειά με διαφορετικά προφίλ,αλλά δεν είναι τόσο βολικό όσο το multi-account extension .

@Turtle
Sorry
δε το διάβασα σωστά…

Firefox σ’ όλες τις συσκευές. Δοκίμασα 20-30 μέρες brave στο κινητό, αλλά γύρισα πάλι στον ff

3 «Μου αρέσει»

Εγώ λάτρης του firefox χρόνια τώρα αναγκάστηκα να εγκαταστήσω Chromium ΜΟΝΌ για τα προβλήματα ήχου και εμφάνισης των βίντεο στο Youtube.Και με το που άνοιξα το Youtube από τον Chromium όλα τα βίντεο παίζουν μια χαρά. Στον firefox τι πρόσθετα έβαλα τι vpn τι αναζήτηση στο ask ubuntu κανένα αποτέλεσμα. Μια φορά είχε μόνο ήχο την άλλη μόνο εικόνα με ανανέωση της σελίδας μια φορά έπαιζε άλλη όχι σε full screen έβγαζε μαύρη οθόνη. Στις ρυθμίσεις του Youtube και Google δεν βρήκα κάποια επιλογή που θα έλυνε το πρόβλημα.Και τέλος σαν να είναι λίγο ποιο γρήγορη η απόκριση στο άνοιγμα των σελίδων με Chromium

Τι διανομή έχεις; Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον Firefox στο YouTube… Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο…

2 «Μου αρέσει»

ubuntu-mate 20.04 Κι εγώ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα. Δεν θυμάμαι πότε άρχισαν τα προβλήματα αλλά υπολογίζω κάπου μεταξύ 19.10 και 20.04. Ίσως με τις ενημερώσεις φτιάξει το θέμα

Γενικά ο Firefox στην αναπαραγωγή βίντεο είτε YouTube είτε Netflix παρουσιάζει screen tearing, τον έχω δοκιμάσει και σε Manjaro και σε Mint.
Στο δε Mint γενικά σερνόταν όλος ο Firefox, είδα και έπαθα να βρω στην περίπτωση του Mint browser να τρέχει smouth, κατέληξα σε Brave, γενικά παρατήρησα browser και Linux πονεμένη ιστορία.

πραγματι εχει προβληματα σε ορισμενες διανομες αλλα ο πιο ευχρηστος

Ειχες ενεργοποιησει τα plug-ins?
Γενικα ακουγεται σαν προβλημα με HTML5.
Αυτο το παρουσιαζε μονο στο ΥΤ ή και σε αλλες πλατφορμες αναπαραγωγης βιντεο?

Τόσα χρόνια χρησιμοποιώ λίνουξ, δεκάδες υπολογιστές, αρκετές διαφορετικές διανομές - δεν θα το έλεγα αυτό με τίποτα (“browser και linux, πονεμένη ιστορία”)…

3 «Μου αρέσει»

Μόνο DDG για search και θεωρώ πως δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από google, bing και παραφερνάλια… Στο κινητό μαζί με firefox και DDG broswer και στον firefox DDG essentials. Όσο πιο μακρυά από την google τόσο πιο άνετα αισθάνομαι…

1 ublock -downloadhelper-hola-touchvpn-enhancertu
2 Πιθανον
3MONO YU

Τελικά ήταν ο greasemonkey που δημιουργούσε το πρόβλημα.

2 «Μου αρέσει»

Ναι ήταν λίγο σκληρή η κριτική, δεν εννοούσα οτι δεν παίζουν καθόλου, αλλά είναι κρίμα να προσπαθώ να βρω έναν browser που να τρέχει ομαλά χωρίς σπασίματα στο scrolling (δουλεύουν κανονικότατα, αλλά είμαι καλομαθημένος και “απαιτώ” [βαριά κουβέντα] την ίδια εμπειρία με τα windows, οπού εκεί τρέχουν βούτυρο)…firefox, vivaldi, opera, τίποτα μια απογοήτευση , ειδικά ο firefox με το screen tearning, τελικά κατέληξα στον Brave που πλησιάζει στα στάνταρ που θέλω από έναν browser.

μια χαρα ειναι το browsing στο λινουξ. εδω σε λαπτοπ 7 ετων ανοιγει πληρως το φβ σε 4-5 δευτ. με δισκο hdd. ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα στο youtube.

1 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ τον Firefox ίσως και 15 χρόνια. Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα από αυτά που διάβασα εδώ. Κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο ασφαλείς browser από ότι κυκλοφορεί εκεί έξω. Τον έχω δουλέψει με Ubuntu, Parrot, Mint, Manjaro, μέχρι και σε Puppy linux distro. Πάντα με Duckduckgo και με τα αρθρώματα ενεργοποιημένα για να μην έχω προβλήματα με youtube και streaming.

εικόνα

1 «Μου αρέσει»

Δεν περίμενα 3ο τον chrome. Γιατί έτσι ρε αδέρφια; Εννοώ έχει κάτι που σας χαλάει και δεν το παρατηρώ εγώ; Εμένα με βολεύει γιατί κουμπώνω το gmail μου πάνω και έχω σύνδεση σε όλα. Ρουφάει κάμποση μνήμη παραπάνω, αλλά αν δεν έχεις αρχαίο pc, νομίζω δεν έχεις θέματα. Δεκτές αντιρρήσεις για να μορφωθώ κι εγώ λίγο παραπάνω.

Τα στατιστικά των χρηστών μας, απο εδώ

Τώρα καλό είναι να κάνεις απεξάρτηση απο την Google για πολλούς καλούς λόγους. Στα προίοντα της Google έχει καλύτερη απόδοση (gmail) ή απλά δεν τρέχουν αλλού (chromecast, google earth) οπότε κάποιες φορές είναι μονόδρομος. Αλλά μπορείς να τον κρατήσεις μόνο για αυτά.

3 «Μου αρέσει»