Πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί

Νέο πληκτρολόγιο(microsoft 600,ενσύρματο) σε desktop(windows 10) σταμάτησε να λειτουργεί και βγήκε μήνυμα ότι η συσκευή usb δεν αναγνωρίζεται.Το σύνδεσα σε laptop που τρέχει Ubuntu 22.04.3 LTS αλλά ούτε κι εκεί λειτουργεί.Η συσκευή είναι ακόμα σε εγγύηση και την πήγα στο κατάστημα αγοράς όπου ο τεχνικός το σύνδεσε σε υπολογιστή και είδαμε ότι λειτουργεί!!!Το φέρνω σπίτι,σύνδεση με τον υπολογιστή μου και βλέπω ότι δουλεύει μια χαρά.Δοκιμάζω και στο laptop κι εκεί οκ!Η χαρά της λειτουργίας κράτησε μόνο ενα 24ωρο,περίπου,γιατί και σήμερα πάλι η συσκευή usb δεν αναγνωρίζεται και δεν παίζει ούτε στο pc ούτε και στο laptop…
Οι drivers μητρικής του pc είναι ενήμεροι εδώ και 2-3 μήνες περίπου,αλλά στο Linux τι γίνεται και δεν λειτουργεί;

Καλημέρα, έλεγξε μήπως έχεις ρυθμίσεις, από το BIOS, όπου οι θύρες USB της μητρικής μπαίνουν σε sleep mode. Για το Ubuntu δες εδώ:

και εδώ:

για Windows δες εδώ:

Κάποιο πρόβλημα θα έχει το USB. Νομίζω καλό θα είναι να το αφήσεις 24h στον τεχνικό να το διαπιστώσει και αυτός.

Λογικά,δεν μπορεί να είναι σε κατάσταση ύπνου οι υποδοχές usb γιατί δοκιμάζω το ποντίκι στην ίδια υποδοχή και δουλεύει κανονικά και στο στον φορητό και στο pc.

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις αυτό το πακέτο εάν δεν είναι εγκατεστημένο:
sudo apt install linux-modules-extra-$(uname -r)

Το πακέτο εγκαταστάθηκε αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα

Έκανες επανεκκίνηση να δεις εάν το πρόβλημα παραμένει?
Επίσης δοκίμασε να εκκινήσεις χωρίς το πληκτρολόγιο και να το συνδέσεις αφού έχει boot-άρει το σύστημα.
Στα αποτελέσματα της εντολής:

lsusb

βλέπεις το πληκτρολόγιο?

1 «Μου αρέσει»

Το βλέπει το πληκτρολογιο

δοκίμασα και τις 3 υποδοχές usb, δούλευε σε όλες.Μεταφέρω το πληκτρολόγιο στον desktop, δουλεύει για 2-3 λεπτά και βγαίνει το μηνυμα οτι η συσκευή usb δεν αναγνωριζεται!!Ξανά πίσω στο laptop,δεν ανάβει το ενδεικτικό led…Δίνω εντολή lsusb αλλά τώρα δεν το βλέπει…Ξανά επανεκκίνηση αλλά τίποτα…Αντε βγάλε συμπέρασμα

Οι περιγραφές σου δείχνουν -σχεδόν- σίγουρα προβληματικό πληκτρολόγιο. Πιθανότατα καλώδιο ή βύσμα usb.
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα driver.

1 «Μου αρέσει»