Περιεργο προβλημα με password σε ArcoLinux

Καλησπερα παιδια ελπιζω ολοι να ειστε καλα.Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης ,ενω κατα το login το password δουλευει κανονικα οταν χρειαζεται να το βαλω στο τερματικο η στο software center δεν το δεχεται.Δοκιμασα και αλλο πληκτρολογιο αλλα τα ιδια.Στο συστημα εχω 2 DE ,XFCE και UKUI και επισης θα ηθελα να μου πειτε πως να απεγκαταστησω το UKUI και να μεινω μονο με XFCE

Μηπως ο χρηστης δεν ειναι administrator , δηλαδη δεν εχει δικαιωμα για sudo ?

1 «Μου αρέσει»

Λοιπον εβαλα στο τερματικο su και μετα εκανα κανονικα update με pacman -Syu.Γιατι ομως μεχρι χτες δεν χρειαζοτανε να το κανω αυτο και ουτε τωρα με αφηνει να κανω εγκατασταση προγραμματων απο το software center,τι αλλαξε ξαφνικα?

Ελπιζω να μην πιστευεις οτι υπαρχει τροπος να ξερουμε τι γινεται στο συστημα σου , ε ?

Αφου μπορεις να χρησιμοποιησεις το su , αρα να δουλεψεις ως root , σκασε την ακολουθη εντολη (ως root) :

sudo -lU username

οπου στην θεση του username προφανως βαζεις το κανονικο username του χρηστη σου.
Ετσι θα δεις τι εντολες μπορει ο χρηστης να εκτελεσει ως administrator , δηλ με sudo.

Αν βγαλει κενο , δηλ οτι δεν μπορει να εκτελεσει καμμια , τοτε πολυ πιθανο να μην εχει δικαιωμα για χρηση sudo και θα πρεπει να παιξεις με το /etc/sudoers και τα γκρουπς του χρηστη…

Μου βγαζει αυτο

[panos@panos-tobefilledbyoem ~]$ sudo -lU panos
User panos may run the following commands on panos-tobefilledbyoem:
    (ALL) ALL
    (ALL) NOPASSWD: ALL
    (ALL) ALL

Ετρεξες την εντολη ως απλος χρηστης ? Δεν σου ζητησε password ? Το δεχτηκε ? Γιατι μεχρι τωρα μας ελεγες οτι οταν χρησιμοποιουσες sudo ζητουσε password και οτι δεν το δεχοταν…

Τεσπα , απο το αποτελεσμα της εντολης , θα επρεπε να μπορεις να χρησιμοποιεις το sudo και μαλιστα χωρις καν να σου ζηταει κωδικο… αν και τα αποτελεσματα ισως ειναι λιγο αντικρουομενα μεταξυ τους…

1 «Μου αρέσει»

Δeν μου ζητησε καν password

[panos@panos-tobefilledbyoem ~]$ sudo -lU panos
User panos may run the following commands on panos-tobefilledbyoem:
    (ALL) ALL
    (ALL) NOPASSWD: ALL
    (ALL) ALL

Το προβλημα παραμενει με το software center

Μονο οταν δινω σκετο su δεχεται τον κωδικο με sudo οχι

Δεν ξερω καν ποιο ειναι το software center που αναφερεις. Το gnome εχει software center. Εχει και το xfce ? To ukui ?

Πριν δεν ειπες οτι στο sudo δεν σου ζητησε καν κωδικο ? Γινεται λιγο πιο σαφης. Βαλε κανα σκρινσοτ…

Και αυτός είναι ένας από τους λόγους για να αποφεύγετε ξεκάρφωτες διανομές. Αυτό το πράγμα είναι άκρως επικίνδυνο ως configuration όταν δεν το έκανες εσύ και δε γνωρίζεις τι ακριβώς κάνει. Αν θέλει, ας σου εξηγήσει ο @mphxths πώς να το διορθώσεις.

Το sudo χρησιμοποιεί το user password ενώ το su θέλει το root password. Καλή συνέχεια και υπομονή.

Αν κανω sudo pacman -Syu δε δεχεται τον κωδικο.Αν κανω πρωτα su δεχεται κωδικο και μετα κανω pacman -Syu η sudo pacman -Syu γινεται update κανονικα.Το προβλημα ειναι οτι software center δεν με αφηνει να κανω καμια εγκατασταση,περιεργο ξερω

Κια δυστυχως ειναι και αλλα χρησιμα εργαλεια που εχει το συστημα και δεν μπορω να τα δουλεψω αφου μου ζηταει κωδικο και δεν τον δεχεται

Για αυτο εγραψα οτι τα αποτελεσματα της εντολης ηταν καπως αντικρουομενα… Απο που να το πιασεις και τι να πεις βασικα…

Το su ζηταει root κωδικο. Αυτον βαζεις και αυτον δεχεται. Ο κωδικος αυτος εχει σχεση με τον κωδικο του χρηστη ? Αυτον που δεν δεχεται στο sudo ? Ειναι διαφορετικοι οι δυο κωδικοι ?

Οταν εισαι ως root , δηλαδη μετα το su , δεν εχει κανενα νοημα να χρησιμοποιησεις το sudo. Υποθετω δεν καταλαβαινεις τι δουλεια κανει το sudo. Το sudo τρεχει μια εντολη ως αλλος χρηστης. Αν δεν του δηλωσεις ως ποιον χρηστη θελεις να χρησιμοποιησεις την εντολη που θες , τοτε εξ΄ορισμου χρησιμοποιει τον χρηστη “root”.
Αρα οταν σκας :

sudo pacman -Syu

ειναι σαν να λες στο συστημα τρεξε την εντολη “pacman -Syu” ως “root” , αφου δεν δηλωσες στο sudo καποιον αλλον χρηστη.
Αρα οταν εχεις κανει su , εισαι πλεον root , δεν εχει νοημα η χρηση πλεον του sudo. Αυτο για μελλοντικες χρησεις του.

Προφανως , εφοσον και απο τερματικο δεν δεχεται τον κωδικο. Το ιδιο πραγμα προσπαθει να κανει και το “software center” , που μιλαμε για το pamac… τεσπα…

Απο κει και περα , πολυ πιθανο το προβλημα να εντοπιζεται στο /etc/sudoers και στις γραμμες που παρεθεσες πριν και ειπα οτι τα αποτελεσματα ειναι λιγο αντικρουομενα , οπως καταλαβε και ο @anon54176929

Καλο θα ηταν να ξεραμε σε τι γκρουπς ειναι ο χρηστης (τρεξε την εντολη groups και πες μας τι αποτελεσματα βγαζει) καθως και τα περιεχομενα του /etc/sudoers.
Για να δεις τα περιεχομενα του αρχειου αυτου μπες ως root , με το su , σκασε ενα :

cat /etc/sudoers

και καντα paste εδω ή καπου ονλαιν να δουμε επ’ακριβως τα περιεχομενα του…

Μωρε υπομονη εχω…μικρο φυτιλι επισης , οταν δεν παρεχονται επαρκεις και σωστες πληροφοριες :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Βρηκατε τον μπελα σας με μενα

 [panos@panos-tobefilledbyoem ~]$ groups
sys network scanner power rfkill users video storage optical lp audio wheel panos
[panos@panos-tobefilledbyoem ~]$ cat /etc/sudoers
cat: /etc/sudoers: Permission denied
[panos@panos-tobefilledbyoem ~]$

@Kostagiannis_Panagio
Προσπαθησε να διαβαζεις καλα αυτα που γραφω.

1 «Μου αρέσει»

Εκανα μια επανεκκινηση μηπως τυχων γινει κατι.
Καλα τωρα δε δουλευει ουτε το su ομως ανοιγει και δουλευει το software center επισης στον brave browser που εχω με πεταξε εξω απο ολα τα σαιτ.Τρεχα γυρευε λεω να το βγαλω

Φιλε μου δεν ξερω τι γινεται με το συστημα σου. Ποιο ειναι το αρχικο configuration της διανομης , τι εχεις πειραξει εσυ και τι μηχανημα/specs εχεις .
Επισης δεν ξερω τι επιπεδο γνωσης/εξοικειωσης εχεις με το λινουξ γενικοτερα. Οποτε δεν μπορω να σου πω ναι βγαλτο , ή οχι μην το βγαλεις ή βαλε την ταδε διανομη.
Οι arch-based διανομες παντως απαιτουν εκ των πραγματων μια παραπανω “τεχνικη” εξοικειωση/γνωση με το αντικειμενο που ακουει στο ονομα λινουξ.

Για αυτο οποιος πιστευει οτι δεν το εχει τοσο πολυ , επιλεγει μια πιο “ευκολη” διανομη , καποια ubuntu-based δηλ οπου πολλα πραγματα τα αναλαμβανει η διανομη εξαρχης , χωρις να αναγκαζει τον χρηστη να τα κανει με το χερι αρα και να απαιτει απο αυτον τεχνικες γνωσεις…

Αν παρολα αυτα θες arch-based διανομη , πηγαινε προς manjaro μερια , που ειναι αρκετα ευχρηστη και ευκολη με ολα τα κονφορ των arch-based διανομων…

1 «Μου αρέσει»

Εχω και το ubuntu και το Solus σε αλλο δισκο εκει βρισκω ευκολα λυσεις,απλα ειπα να πειραματιστω και λiγο με το Arch

Ας το αφησουμε για σημερα ευχαριστω για το χρονο σας παιδα

@Kostagiannis_Panagio μην απογοητεύεσαι, ούτε χρειάζεται να φας το κεφάλι σου. Από τη στιγμή που έκανες μια πειραματική εγκατάσταση ουσιαστικά δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα, οπότε αντί να ψάχνεις για λύση μπορείς απλά να ξανακάνεις εγκατάσταση την συγκεκριμένη διανομή, ώστε να δεις αν κάτι είχε πάει στραβά στην αρχική εγκατάσταση ή να την αγνοήσεις εντελώς και να πας παρακάτω…

2 «Μου αρέσει»

Δοκίμασες απλά να αλλάξεις password;

1 «Μου αρέσει»