Περιεργο προβλημα με password σε ArcoLinux

Δοκιμασα αλλα δεν με αφηνει

Δεν γνωρίζω arcolinux, σπεκουλάροντας θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά ποιά snippets αρχεία περιέχονται στο directory /etc/sudoers.d/

Πιθανολογώ ότι εκεί υπάρχει διαμόρφωση δικαιωμάτων του χρήστη. Θα έπρεπε δηλαδή να είναι εκεί.

Ειναι κενο αυτο το αρχειο μπηκα με nano και δεν εχει τιποτα μεσα

Δεν είναι αρχείο. Είναι directory.
Γράψε με δικαιώματα su
ls /etc/sudoers.d

Αν υπάρχουν εκεί αρχεία, θα στα δείξει. Ψάξτα.

Εχω γραψει παραπανω οτι δεν με αφηνει στο τερματικο su η sudo


[panos@panos-tobefilledbyoem ~]$ su  ls /etc/sudoers.d
su: user ls does not exist or the user entry does not contain all the required fields

sudo  ls /etc/sudoers.d
sudo: /usr/bin/sudo must be owned by uid 0 and have the setuid bit set

@Kostagiannis_Panagio
Μα έγραψες κάπου ότι με su μπορείς να κάνεις pacman -Syu.
Αρα καταλαβαίνω ότι γράφεις τις εξής εντολές
su
pacman -Syu

Το ίδιο σου λέω να κάνεις
su
ls /etc/sudoers.d

1 «Μου αρέσει»

Μπα παει και αυτο δεν μπορω να κανω τιποτα απο τερματικο

[panos@panos-tobefilledbyoem ~]$ su
pacman -Syu
Password: 
su: Authentication service cannot retrieve authentication info
sudo: /usr/bin/sudo must be owned by uid 0 and have the setuid bit set

Αγαπητέ @Kostagiannis_Panagio
Τίποτα προσωπικό.

Αυτά που κάνουμε εδώ στη γλώσσα της arch λέγονται παπάτζες. Και η ντροπή δική μου. Εσύ δεν φταις σε τίποτα.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω και ούτε θέλω να μάθω γιατί κάποιοι πήραν μια όμορφη ανθισμένη βανίλια και την έκαναν κάκτο.

Αν ενδιαφέρεσαι να δοκιμάσεις arch → archlinux.org.
Τίποτε άλλο.

Εναλλακτικά → debian.org
Θα έχεις ένα εξίσου καλό και σταθερό σύστημα. Οταν το κατανοήσεις (δηλαδή μάθεις τα βασικά του linux), δοκιμάζεις πάλι το προηγούμενο.

Λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω.

Εχω εμπειρια με αλλες διανομες,τρεχω ubuntu και solus απλα μου αρεσει να ψαχνομαι γενικοτερα οποτε ειπα να προσπαθησω και το arch.Ισως το προβλημα εδω ειναι που εχω 2 DE το Ukui και xfce.Θελω να βγαλω το Ukui αλλα δε βρισκω οδηγιες πουθενα για Arch

Δεν έχουν σχέση τα De’s.
Ας έχεις 10. Προβλήματα θα βγουν (αν βγουν) αλλού.

Εδώ μιλάμε για βασικά πράγματα του linux όπως users, groups, δικαιώματα, passwords.

Σου πρότεινα τι να κάνεις. Καλή συνέχεια.

1 «Μου αρέσει»

Και καπου εδω καταλαβαινουμε , οτι το συστημα εχει πειραχτει και εχει γινει κ@λος.
Οπως ειπα , μεινε στις απλες διανομες , εμβαθυνε σε αυτες και μετα πηδα σε πιο “τεχνικες”…

Η εντολή su πρέπει να δοθεί χωριστά.

Αν παρατηρήσεις, το output που παίρνεις στο τερματικό είναι ότι δεν βρίσκει κάποιον χρήστη ls.
Όταν δίνεις την εντολή su (switch user) by default το τερματικό αλλάζει τον χρήστη στον χρήστη root. Άρα για να κάνεις log in με root user πρέπει να ξέρεις τα credentials του root user (username +password)

Εάν τα ξέρεις αυτά τότε κάνε log in σαν root και μετά κάνε το εξής

usermod -a -G wheel YOUR_USER

Και μετά βεβαιώσου ότι το group wheel είναι έχει δικαιώματα root ως εξής:

visudo /etc/sudoers

Και κάνε uncomment την σειρά που λέει: %wheel ALL=(ALL) ALL

Στην ακριβώς από πάνω εξηγεί και γιατί το κάνεις αυτό
(## Uncomment to allow members of group wheel to execute any command)

Εάν τώρα δεν ξέρεις τον κωδικό του root user, τότε αφού ο χρήστης σου δεν έχει δικαιώματα sudo, η μόνη λύση είναι να bootαρεις με live usb/cd και να κάνεις ότι είπα παραπάνω με arch-chroot

Γενικά αφού έχεις άλλα λειτουργικά εγκατεστημένα και μπορείς να κάνεις την δουλειά σου από αλλού, δοκίμασε να “σώσεις” το παρόν installation σαν ευκαιρία να μάθεις 5 πράγματα. Και αν το φτιάξεις αυτό και νιώθεις ότι έχεις πειράξει πολλά πράγματα, κάνε μετά από το μηδέν εγκατάσταση, δεν χάνεις κάτι. (εκτός από χρόνο, που όμως θα αποδειχθεί ότι “χάνοντας” πολλές φορές τον χρόνο για να μάθεις το κερδίζεις μετά όταν το ξαναβρίσκεις μπροστά σου)

Και φυσικά πάντα μένει η επιλογή να κάνεις το installation όπως αναγράφεται στο arch-wiki με υπομονή. (Προτείνω vm για να αποτύχεις χωρίς καμία ανησυχία όσες φορές θέλεις)

2 «Μου αρέσει»

Κai su σκετο εχω δωσει και ολα τα δοκιμασα αλλα δεν αφηνει.Πρεπει να δοκιμασω να μπω απο live Usb και να προσπαθησω να αλλαξω το password.Εχει εναν οδηγο στο Arco forum να δω τι θα γινει και θα σας ενημερωσω.Χιλια ευχαριστω ολους

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε να μπεις σε περιβάλλον κονσολας(ctrl + alt + F1 ή F2 ή F3 κλπ). Εκεί στο archlinux login:
θα βάλεις root
και μετά θα δώσεις τον κωδικό του root. Έτσι θα συνδεθείς ως root χωρίς su ή sudo οπότε θα μπορέσεις να δώσεις τις εντολές(χωρίς εννοείται su ή sudo)
Για να αποσυνδεθείς γράφεις “exit” και πατάς enter.

2 «Μου αρέσει»

Εγω βλεπω ελλειψη στοιχειωδων γνωσεων λινουξ εντολων. Αρα ειναι σαν να προσπαθουμε σε παιδι του δημοτικου να του εξηγησουμε ολοκληρωματα και διαφορικο λογισμο.

Ναι ολοι θελουμε να δωσουμε τις ιδεες μας και να βοηθησουμε , αλλα δεν ξερω αν του κανουμε καλο ή κακο , λεγοντας του , δωσε αυτην την εντολη , δωσε την αλλη εντολη και μονο εμεις καταλαβαινουμε τι κανουν.

Καλυτερα να στησει δηλ μια διανομη σε VM , να τραβηξει ενα snapshot , και να αρχισει να διαβαζει περι λινουξ και εντολων. Να δοκιμαζει , να ρωταει , να χαλαει και οταν το χαλασμα ειναι fubar , revert to snapshot 1. Και παλι απο την αρχη.

Τωρα απλα κανουμε πασαλειμματα…

4 «Μου αρέσει»

Ωραια φιλε μου απο εκει μπορεσα και εβγαλα το ukui και εμεινα με xfce.Διαπιστωσα κατι αλλο σχετκα με το πληκτρολογιο μου ,οτι οταν ειμαι root οπως μου ειπες το backspace και τα βελακια δουλευουν σωστα,οταν ομως μπαινω ξανα στο συστημα ως panos πρεπει να τα παταω συνεχομενα .Αλλο ενα κουφο, δοκιμασα ενα πλητρολογιο παλιο που δεν ειναι usb αλλα τα αλλα με το στρογγυλο δυσμα και εσβησε το pc μολις το συνδεσα.

Οι θύρες ps/2 δεν λειτουργούν όπως οι usb και υπάρχει κίνδυνος όταν είναι ενεργοποιημένος ο υπολογιστής, συνδέοντας ή αποσυνδέοντας μια συσκευή να στείλεις την μητρική σου στον άλλο κόσμο…

1 «Μου αρέσει»

Το περιβάλλον κονσόλας(και οι δυνατότητα πολλαπλών ttys στο linux), προσθέτει επιπλέον δυνατότητες και επιλογές για επιδιόρθωση σε αρκετές περιπτώσεις που αυτό δεν είναι δυνατόν μέσα από το γραφικό περιβάλλον.
Αυτό με το πληκτρολόγιο πιθανότατα έχει να κάνει με κάποιο λάθος στη διαμόρφωσή του. Μπαίνοντας ως root λειτουργεί σωστά μιας και είναι διαφορετικός χρήστης και δεν έχει πειραχθεί το configuration εκεί. Στο χρήστη σου όμως κάτι θα έχεις πειράξει εσύ ή ίσως κάποια εφαρμογή και γι’ αυτό μάλλον έχουν πρόβλημα τα πλήκτρα που ανέφερες. Πιθανότατα έχει να κάνει με Μοντέλο Πληκτρολογίου και τις διατάξεις του. Στο xfce μπορείς να πας στις Ρυθμίσεις → Πληκτρολόγιο, στην καρτέλα “Διάταξη” ώστε να ελέγξεις τις ρυθμίσεις εκεί. Επίσης δες και στο wiki του arch για το πληκτρολόγιο για να ελέγξεις τα σχετικά αρχεία διαμόρφωσης μήπως έχει εκεί αλλάξει κάτι.

1 «Μου αρέσει»

Γινεται ενας χαμουλης γενικως.ΣΗμερα σταματησε να δουλευει και το software center οποτε μονο μπαινοντας ως root κανω τα updates αλλα ξαναδουλευει το πληκτρολογιο,οτι ναναι αλλα δεν τα παραταω το πολυ πολυ να φτιαξω εναν αλλο χρηστη και να δω αν υπαχουν και εκει προβληματα

Παιδια εκανα εναν αλλο λογαριασμο χρηστη και εκει δεν υπαρχουν προβληματα,το μονο που με απασχολει ειναι οτι απο τον καινουργιο λογαριασμο δεν εχω προσβαση στο wine για να τρεχω μερικα windows προγραμματα.Μπορω να κανω παλι το wine εγκατασταση στον καινουργιο λογαριασμο η θα εχω τιποτα προβληματα παλι?