Online Antivirus

Γεια σας
Έχω εγκατεστημένο το Mint Cinnamon 20.2 και έχω ένα φλασάκι από το οποίο εκτυπώνω στα διάφορα φωτοτυπάδικα της πόλης. Πως μπορώ να διαπιστώσω αν το φλασάκι έχει ιούς; Μήπως με κάποιο Online Antivirus, η μήπως με άλλον τρόπο; Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο καλό Free Online Antivirus που να κάνει γι’ αυτή τη δουλειά;
Ευχαριστώ

Καλησπέρα, για Linux το ClamAV κάνει αρκετά καλή δουλειά :
https://www.clamav.net/downloads
Σίγουρα θα υπάρχει πακέτο επίσημο για την διανομή σου ενώ έχει και γραφικό περιβάλλον.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα ήθελα όμως κάποια Online λύση επειδή το σύστημα λειτουργεί τέλεια και δεν θα ήθελα να εγκαταστήσω κάτι νέο στον Η/Υ.

Τα διάφορα φωτοτυπάδικα, ακόμα και της γειτονιάς, ξέρουν πως δεν τη βγάζουν την ημέρα χωρίς ένα ενημερωμένο antivirus. Το φωτοτυπάδικο λοιπόν παρέχει και δωρεάν μια υπηρεσία ελέγχου για ιούς :slight_smile:

ΥΓ: Τις παλιές άγριες εποχές με τα στικάκια με μέγεθος μετρημένο σε MB ότι είχα ήταν τιγκαρισμένο σε μικρόβια. Αν έμπαινε σε κανένα υπολογιστή φίλου και με ρώταγε μα καλά δεν τα καθαρίζεις, η απάντηση ήταν “Για ποιο λόγο; Εσύ τρέχεις λειτουργικό επιρρεπή σε γρίπες, δικό σου και το πρόβλημα.”. Εντάξει νεανικές καφρίλες που δε μου αρμόζουν πλέον, αλλά ακόμα και σήμερα σε υπολογιστές με WIndows είναι το πρόβλημα :slight_smile:

Για κάτι να ελέγχει online (και τσάμπα) μάλλον δύσκολο. Φαντάσου σήμερα ένα μικρό στικάκι μεγέθους μόλις 32GB και κόστους όσο ένας καφές. Πόσο χρόνο θα θέλεις να μεταφέρεις τα περιεχόμενα του; Τόσο αδιάφορα σου είναι αυτά που έχει μέσα για να τα ανεβέσεις κάπου στο Internet;

4 «Μου αρέσει»

Για να ελέγξεις τα περιεχόμενα του στικακίου :grinning: μπορείς να χρησιμοποιήσεις το virus total (νομίζω είναι της google). Ίσως να υπάρχει και κάτι άλλο…

edit
τώρα είδα οτι έχει και api…

3 «Μου αρέσει»

Ας υποθέσουμε ότι το στικάκι σου είναι “καθαρό” τωρά.
Υπόλογισε την hash όλων των δεδομένων που έχει το στικακι σου πχ

$find /path/to/usb/ -type f -exec md5sum {} \;|md5sum > my_usb_hash

Αν δεις
$cat my_usb_hash

έχει την md5 hash που αντιστοιχεί στα δεδομένα του usb stick.

(έαν έχει πάρα πολλα δεδομένα θα παρει κάποια ώρα. Αυτό θα κάνεις πριν αφήσεις το στικακι σου σε κάποιον άλλον).

Όταν θα πάρεις πίσω το στικακι, ξαναέλεγξε την hash και δες αν συμφωνεί με αυτό που είχες, πχ

$find  /path/to/usb/ -type f -exec md5sum {} \;|md5sum > my_usb_hash_now
$if cmp -s my_usb_hash my_usb_hash_now; then echo "same";fi

Aν είναι ίδια, διαπιστώνεις ότι δεν άλλαξε κάτι στα δεδομένα που έχει το στικάκι σου, οπότε κανένα πρόβλημα.
Αν όχι, τότε πρέπει να δεις τι άλλαξε και αν αυτό είναι κάτι κακόβουλο.

edit: Το σωστό είναι την δευτερη φορά που θα ελεγξεις το στικακι να μην το κανεις απο το βασικό σου υπολογιστή! Υπάρχουν ευπάθειες που αν το σύστημα σου κανει automount, μπορει να “μολυνθει” με κακόβουλο λογισμικό πχ εδώ . Eίναι εξαιρετικά σπανιο να σου τύχει αυτό!

4 «Μου αρέσει»

Και τις 31 εναλλακτικές του…
https://alternativeto.net/software/virustotal/?p=3

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το Virus total απ’ ότι κατάλαβα, σκανάρει μόνο ένα αρχείο, και όχι όλο το φλασάκι. Πάντως όταν θα έχω χρόνο, θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες εναλλακτικές.

Ένα αρχείο τη φορά. Αλλά νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πολλαπλό ταυτόχρονο έλεγχο μέσω του api (κάπου είχα δει ένα σκριπτ ) αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται για αυτό το premium api…