Neofetch διακοσμηστε το τερματικο σας με ascii art και δειτε τις πληροφοριες συστηματος σας

Καλημερα σε ολους τους φιλους.Σε αυτο το αρθρο θα σας παρουσιασω την εφαρμογη Neofetch η οποια “διακοσμει” το τερματικο μας με ομορφο ascii art αλλα δινει και βασικες πληροφοριες για το συστημα μας σε περιπτωση που χρειαζεται να επιλυσουμε ενα προβλημα.

Η εφαρμογη βρισκεται αποθηκευμενη στα αποθετηρια των package managers των δημοφιλων διανομων λινουξ και ειναι γραμμενη σε bash script. Πληροφοριες και screenshots της εφαρμογης θα βρειτε στην σελιδα του δημιουργου στο github εδω.

Οδηγιες για την εγκατασταση της εφαρμογης για καθε διανομη ξεχωριστα θα βρειτε εδω.

Για να ξεκινησει η εφαρμογη γραψτε στην κονσολα :terminal: σας

neofetch.

Aν θελετε να ξεκιναει η εφαρμογη καθε φορα που ξεκιναει το τερματικο σας ρωτηστε με στα σχολια.

Εχω βρει τον τροπο για να γινεται αυτο αρκει σαν υπερχρηστης να κανετε μια πολυ μικρη αλλαγη σε ενα αρχειο συστηματος.Αυτο θα γινει αν παρω την εγκριση
του καλου φιλου Talos.Iδου και ενα screenshot απο το δικο μου τερματικο.

4 «Μου αρέσει»

Ωραία τα ASCII λογότυπα της κάθε διανομής, αλλά το καλύτερο είναι ότι μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι του wallpaper σου ή κάποια άλλη εικόνα αντί του ASCII logo. Και μάλιστα μπορείς να το κάνεις να εστιάσει σε κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι της εικόνας (π.χ. πρόσωπο). Επιπλέον, η τελευταία λειτουργία ονομάζεται “waifu crop” (όσοι γνωρίζουν από anime, καταλαβαίνουν τι εννοεί ο προγραμματιστής… ;) )

Όπως αναφέρεται στη σελίδα του project στο github:

The overall purpose of Neofetch is to be used in screen-shots of your system. Neofetch shows the information other people want to see. There are other tools available for proper system statistic/diagnostics.

και στα Ελληνικα:

Ο σκοπός του Neofetch είναι για να χρησιμοποιηθεί στα screenshots του συστήματός σας. Το Neofetch δείχνει τις λεπτομέρειες που άλλοι θέλουν να δουν. Υπάρχουν άλλα, καλύτερα στατιστικά/διαγνωστικά εργαλεία.

5 «Μου αρέσει»

Πολυ ωραιο και ενδιαφερον φιλε @getimiskon.
Σε αυτη την αναρτηση θα παρουσιασω πως να κανουμε την εφαρμογη να ξεκιναει καθε φορα που
ανοιγουμε την κονσολα μας.:terminal:
Λοιπον ακολουθουμε τα εξης βηματα:
1)Ανοιγουμε τον διαχειριστη αρχειων μας.
2)Παραμενουμε στον καταλογο home
3)Στην πανω μπαρα εκει που ειναι τα features του διαχειριστη αρχειων μας παμε στο Προβολη
και κανουμε κλικ με το ποντικι μας και παμε και επιλεγουμε το Προβολη κρυφων αρχειων.
4)Παμε στο αρχειο .bashrc και το ανοιγουμε.
5)Με προσοχη παμε στην τελευταια γραμμη και μετα παταμε το πληκτρο enter για να παμε ακριβως κατω απο την τελευταια γραμμη.
6)Αφου παμε εκει γραφουμε
/usr/bin/neofetch
7)Κλεινοντας τον text editor επιλεγουμε το Αποθηκευση αλλαγων.
Ετσι λοιπον πετυχαινουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.:relaxed:

2 «Μου αρέσει»

Να πω μια γνώμη. Είναι πολύ πιο σημαντικό να εξηγηθεί ΤΙ κάνουμε πρώτα.

Δηλαδή:

Για να τρέχει το neofetch όποτε ανοίγουμε το τερματικό, προσθέτουμε την γραμμή
/usr/bin/neofetch
στο αρχείο
~/.bashrc

Αν θέλουμε να δώσουμε λεπτομερέστερα βήματα για το «πώς ακριβώς το κάνουμε» αυτό είναι οκ, αλλά είναι δευτερεύον

3 «Μου αρέσει»

Είμαστε μια κοινότητα, και είναι σημαντικό να μπορεί όποιος θέλει ακομπλεξάριστα να μοιραστεί με όλους μας τις γνώσεις του ή κάποιο πρόγραμμα που τον βοήθησε ή του έκανε εντύπωση.

Βλέπω έχουμε ένα ωραίο και χρήσιμο διάλογο και χαίρομαι πολύ για αυτό :grinning:

Με την ευκαιρία να πω για μια ωραία δυνατότητα που έχουμε. Να κάνουμε wiki μια δημοσίευση. Αν ο αρχικός συγγραφέας το επιλέξει το κείμενο μπορεί να διορθωθεί ή να εμπλουτιστεί από όλους. Καλό θα είναι να γίνετε και μια χωριστή ανάρτηση με τις αλλαγές.

image

Βέβαια δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό αυτό, κάθε συγγραφέας έχει τον έλεγχο στα γραπτά του. Και η δυνατότητες αυτές είναι συνδεμένες με το επίπεδο εμπιστοσύνης, αλλά δεν θέλει πολύ μεγάλο επίπεδο. Απλά να γνωρίζουμε την δυνατότητα.

1 «Μου αρέσει»

Ο καλος φιλος @lucinos εχει τα δικια του αλλα εκει εξω υπαρχουν ανθρωποι που δεν γνωριζουν πολλα απο υπολογιστες.Να σας δωσω ενα παραδειγμα:στην ομαδα του Linux Mint στο facebook οπου ειμαι γραμμενος ενας χρηστης αντιμετωπιζε προβλημα με την αναβαθμιση μιας εφαρμογης
που ειχε εγκαταστησει απο εξωτερικο αποθετηριο.Οι αλλοι φιλοι της ομαδας βρηκαν που ειναι το
προβλημα και του υποδειξαν να κανει μια πολυ μικρη αλλαγη σε ενα αρχειο συστηματος.Ο χρηστης
ομως ειχε πολυ λιγες γνωσεις πανω στους υπολογιστες και δεν μπορουσε να καταλαβει τι του ελεγαν οι αλλοι οποτε προχωρησε σε επανεγκατασταση ολοκληρου του λειτουργικου και απο
τυχη λυθηκε το προβλημα του.

1 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά LinuxUsers.
Γνωρίζει κανείς όπως αναφέρει @getimiskon πως θα καταφέρουμε να εισάγουμε εικόνες σε gnome-terminal με το w3m.
Μέχρι στιγμής λειτουργεί μόνο στο X-Term
Αναφέρομαι σε Pop Os βασισμένο σε Ubuntu 20.04.
Πως μπορώ να εφαρμόσω τη λύση που προτείνεται στην διεύθυνση https://askubuntu.com/questions/97542/how-do-i-make-my-terminal-display-graphical-pictures ; Ισχύει;
Προς το παρόν οι αλλαγές τις οποίες έκανα
στο αρχείο config.conf που βρίσκεται
στο ~/.config/neofetch είναι οι εξής:

γραμμη 682
image_backend="w3m"
γραμμή 696
image_source="/home/nikaskn/.config/neofetch/DT75.jpeg"
αλλάξτε όπου nikaskn το username σας και όπου DT75.jpeg το όνομα της εικόνας σας.

Όπως ήδη ανέφερα λειτουργεί σε X-Term τερματικό.
Προηγήθηκε εγκατάσταση των w3m, w3m-img, image-magick.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2 «Μου αρέσει»

Το τερματικό είναι μια στάσιμη τεχνολογία

και έχει σταματήσει η εξέλιξη του. Κάποια είχαν αποκτήσει την ικανότητα, αλλά δεν πέρασαν σε ευρεία χρήση. Ευτυχώς πρόσφατα έχει αρχίσει κόσμος να ξαναγράφει τερματικά και να τους προσθέτει τέτοιες ιδιότητες. Αλλά όχι στο gnome-terminal.

https://sw.kovidgoyal.net/kitty/kittens/icat.html

2 «Μου αρέσει»

Και έτσι ανακάλυψα σαν νέος στο linux τον

w3m, για περιήγηση από τη γραμμή εντολών.

Ευχαριστώ @Asfodelus ειλικρινά,
είσαι πάντα πολύ κατατοπιστικός.
Ο οδηγός του @billniakas που αναφέρεται στα παραπάνω άρθρα
για το zsh με ενδιαφέρει πολύ.
Επίσης άλλη φορά,
όταν θα θέλω να πώ τη λέξη τερματικό
θα σκέφτομαι
το καούρικο πιπέρι. :hot_pepper: :hot_pepper: :hot_pepper:
:smile:

Ο developer του Neofetch αναφέρει σε σελίδα στο wiki του προγράμματος στο GitHub σε ποια τερματικά λειτουργεί η εισαγωγή εικόνας και σε ποια όχι, τα dependencies που χρειάζονται καθώς και τα θέματα που μπορεί να εμφανίσουν κάποια terminal emulators.

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από τοτε που έβγαλα το συγκεκριμένο screenshot (και έχοντας αλλάξει ένα PC και δυο διανομές από τότε :stuck_out_tongue:), ξέρω πως δεν είχα πειράξει καθόλου το config file. Προσωπικά προτιμώ να έχω ένα alias στο configuration του shell μου για αυτόν το λόγο.

Επιπλέον, το Terminology (ο terminal emulator που είχα χρησιμοποιήσει στο screenshot) έχει δικό του image backend και το είχα προτιμήσει περισσότερο από το να χρησιμοποιώ το w3m backend. Αλλά δεν παύει να έχει τα θέματά του μερικές φορές.

1 «Μου αρέσει»