Ναι, linux διανομή φιλική για νέους χρήστες : μία πρόταση του Jack Wallen στο www.zdnet.com.

Η οποία NVIDIA είχε χρόνια κλειστό τον κώδικα δυσκολεύοντας μας την ζωή και αναγκάζοντας μέχρι και τον Linus Tovalds να της δείξει το μεσαίο δάχτυλο on camera ( :sweat_smile: )

Μόλις οι Κινέζοι ανακοίνωσαν οτι αποσύρουν σιγά-σιγά τα windows απο τους υπολογιστές της δημόσιας διοίκησης (μιλάμε για εκατοντάδες εκατομμυρίων υπολογιστών που απασχολούνται απο το Κινέζικο Κράτος) ήρθε και η ανακοίνωση της NVIDIA οτι ανοίγει τον κώδικα. Τυχαίο; Μπορεί, αλλά προσωπικά δεν το νομίζω.

Θέλοντας και μη ακόμα και όσοι γουστάρουμε διανομές κοινότητας για μια σειρά απο λόγους, εποφελούμαστε απο το μπάσιμο των εταιριών στον χώρο του λίνουξ (ας μην παραβλέπουμε και το linux foundation υπο την σκέπη του οποίου βρίσκεται πλέον η ανάπτυξη του πυρήνα) και αν δούμε την δημοφιλία του να αυξάνεται κατακόρυφα λόγω κάποιου ανταγωνιστικού προτζεκτ απέναντι στην microsoft, πάλι θα ωφεληθούμε ως χρήστες.

Το feedback απο αρχάριους και μη χρήστες θα ήταν χρήσιμο προς αυτή την κατεύθυνση.

Για παράδειγμα για τους πρώτους θα μπορούσε να διοργανωθεί μια (ας την πούμε) εκδήλωση που θα αποτελούταν απο x συνεδρίες σε μια μεγάλη αίθουσα με υπολογιστές που τρέχουν διάφορες διανομές λίνουξ. Και αφού ολοκληρωθούν οι συνεδρίες να παρέχεται ερωτηματολόγιο: τι σας δυσκόλεψε απο το λίνουξ, θα το χρησιμοποιούσατε ως βασικό λειτουργικό σύστημα, αν όχι τι σας αποθαρρύνει απο το να το χρησιμοποιήσετε; κτλ

Για αυτούς που είναι ήδη χρήστες, δεν χρειάζονται καν εκδηλώσεις, σε κάποιο ιντερνετικό survey μπορούν να τεθούν άλλου είδους ερωτήματα, όπως τι πιστεύετε οτι λείπει απο το λίνουξ, που θα έπρεπε η κοινότητα να ρίξει λίγο περισσότερο βάρος κ.ο.κ…

Αλλά αυτά προϋποθέτουν συλλογική οργανωτική δομή που στο λίνουξ δεν υπάρχει (αυτό δεν το αναφέρω ως κακό ή ως καλό, it is what it is) συνεπώς ο καθένας πράττει κατά βούληση και συνεισφέρει με τον τρόπο που αυτός θεωρεί καλύτερο…

Μπορεί να έχουν παρθεί κιόλας ανάλογες πρωτοβουλίες και απλά να μου διέφυγαν…

2 «Μου αρέσει»