Ναι, linux διανομή φιλική για νέους χρήστες : μία πρόταση του Jack Wallen στο www.zdnet.com.

Όλες οι διανομές είναι καλές. Αν με ρωτησει κάποιος που εχει κάποια σχεση με πληροφορική θα τον έλεγα arch, αν δεν εχει σχεση και ερχεται απο windows, θα τον έλεγα άρχισε να δοκιμάζεις ubuntu,Debian,LMDE,Manjaro,fedora κλπ (όχι απαραίτητα μ’αυτή την σειρά) και ότι εγκατασταθει σωστά κράτησε το. Ποτέ δεν καταλαβα την ετικέτα ότι οι elite έχουν arch και οι νουμπαδες ubuntu, και κατα την γνώμη μου δεν ισχύει. Όλες οι διανομές είναι καλές και για αρχάριους και για “elite”.

Για το grub δεν έχω αποψη άλλα αυτό χρησιμοποιώ και ουδεποτε είχα πρόβλημα.

6 «Μου αρέσει»

Γιατί έχω την αίσθηση ότι η πρώτη αναιρεί τη δεύτερη σκέψη σου;

Υποσημείωση για τον grub.
Αριστος loader.
Η αναγκαστική του προσαρμογή σε UEFI περιβάλλοντα, ανάγκασε τους devs σε συνεχόμενες αναβαθμίσεις. Οι μεν ανήκοντες στην “elite” δεν είχαν προβλήματα (ή τα διαχειρίστηκαν με ευκολία λόγω γνώσεων) οι δε “νουμπάδες” πελάγωσαν και -κατά γραφόμενα- κατέληξαν σε αδιέξοδα.

Επίσης πολύ καλός “φορτωτής εκκίνησης” :sweat_smile::sob:(…) είναι και το rEFInd (χρησιμοποιείται και στη διανομή pop!_os- λάθος systemd-boot έχει), αντί του Grub. Βέβαια ένα από τα βασικά του μειονεκτήματα σύμφωνα με τον δημιουργό του είναι το παρακάτω:

If I get hit by a bus, development of rEFInd is likely to stop; but GRUB has many more developers, and will not become abandonware in the near future.

Πηγή: https://askubuntu.com/questions/760875/any-downside-to-using-refind-instead-of-grub#760971

προσυπογραφω. το cinnamon mint ηταν αυτο που με εσπρωξε στον κοσμο του linux.Απλο εφ οσον εχεις ορεξη να ψαχνεσαι.Αν θες ενα λειτουργικο που με 3 κινησεις να σε βαζει στο FB, WORD, θα του ελεγα μεινε στα Windows.

το linux mint νομίζω ειναι από τις πιό “τίμιες” διανομες για να ξεκινήσει κανεις. απολύτως φιλική .

1 «Μου αρέσει»

Πριν 2-3 χρόνια αν μου έλεγε κάποιος οτι θα συμφωνούσα 100% με ένα τέτοιο βίντεο θα του έλεγα “είσαι τρελός”.

Νομίζω οτι έχει εξελιχθεί στην απόλυτη διανομή για τους νέους χρήστες άλλα και για οικειακούς χρήστες που προτιμούν την σταθερότητα απο την τελευταία λέξη του software, τα νέα features κάθε λίγο και λιγάκι κ.ο.κ…

4 «Μου αρέσει»

Μετά από 25ετία ενασχόληση μου με Linux, σαν δευτερεύον αλλά και σαν πρωτεύον λειτουργικό σύστημα και έχοντας δοκιμάσει 10άδες διανομές, θεωρώ πως το μεγαλύτερο πρόβλημα του είναι οι πολλαπλοί και διαφορετικοί διαχειριστές πακέτων που κάνει μια εφαρμογή να εγκαθίσταται με διαφορετικούς τρόπους!!! Επίσης δεν υπάρχει η ευκολία του να πατάς στο Download for x-linux στο website μιας εφαρμογής και να κατεβαίνει ένα αρχείο, να το κάνεις διπλό κλικ και να γίνεται εγκατάσταση.
Μεγάλη αδυναμία στο PC gaming!

Αν αντί για 100άδες διανομές έριχναν βάρος στα παραπάνω τότε νομίζω η κατάσταση θα ήταν διαφορετική!

1 «Μου αρέσει»

Η γνωστή συζήτηση περί κατακερματισμού και πακεταρίσματος.

Χωρίς να λαμβάνω υπ’ όψιν ζητήματα ασφαλείας καθώς δεν είμαι ο πλέον ειδικός, απο την σκοπιά του average user και μόνο θα έλεγα οτι κάτι στην λογική των appimage αρχείων, παράλληλα με τους package managers της κάθε διανομής, θα μπορούσε να αποτελέσει λύση στο πρόβλημα. Και λέω ΚΑΤΙ ΣΑΝ appimage και όχι ΤΑ appimage γιατί και το κόνσεπτ των appimage (αν και σαφώς πιο ευέλικτα απο τα snaps και σαφώς μικρότερα και λειτουργικότερα απο τα flats) έχει τα θέματα του:
Στις περισσότερες των περιπτώσεων το integration με το υπόλοιπο σύστημα είναι απλά ανέφτικτο. Είναι εντελώς manual το concept, δεν ενημερώνονται με τα υπόλοιπα πακέτα συστήματος, φορές δεν ενσωματώνουν καν launchers στα applications και πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα, το δε appimagehub με τις απόπειρες χρηστών είναι προβληματικό λόγω των outdated εκδόσεων που κατά κύριο λόγο παρέχει.

Τώρα για τον κατακερματισμό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μιας και δεν υπάρχει μια κεντρική αρχή που να υπαγορεύει πλαφόν στις διανομές.

1 «Μου αρέσει»

Εχουμε παρα πολλες μαρκες υπολογιστων, και παπουτσιων, και μπλουζων και σακακιων, και αυτοκινητων και μοτοσυκλετων… και μιλαμε ακομα για κατακερματισμο στους διαχειριστες πακετων?

Και αυτο το περιεργο για το οτι δεν υπαρχει κουμπι Download for Linux και μετα να το κανουμε εγκατασταση απο που ξεφυτρωσε; Μπορει καποιος να παρει το deb πακετο του viber πχ και να το κανει install απο το file manager. Αλλα οι καλοι μας αγγελοι δεν θελουν να μας ταλαιπωρισουν με το “download & install” και μας δοσανε τους διαχειριστες πακετων. Για μενα το να κανω: sudo apt-get install yt-dlp nmap mc curl και να κατεβασω σε μια κινηση 4 εφαρμογες με τις εξαρτησεις τους ειναι οτι καλυτερο γιατι αλλιως θα επρεπε να παω σε 4 διαφορετικα sites και να κατεβασω 4 διαφορετικες εφαρμογες και να κανω 4 διαφορετικες εγκαταστασεις.

Δεν υπαρχουν και πολλοι διαχειριστες πακετων, apt/apt-get, dnf/yum/rpm, portage, pacman … αλλα ελεος ρε παιδια… εν ετει 2023 ακομα εκει στεκομαστε;

Οταν ακομα και για τα Windows υπαρχει εδω και χρονια το ninite και το chocolatey… οι διαχειριστες πακετων ειναι ΟΤΙ καλητερο. Τα Snaps, Flatpaks και AppImages ειναι κατα τη γνωμη μου 3 ακομα λυσεις για οταν χρειαζεσαι κατι που δεν υπαρχει για καποιο λογο στα αποθετηρια της διανομης.

Για το gaming εχουν γινει αρκετα αλματα και πλεων με το steam deck και γενικα Steam, Proton και διαφορα αλλα projects εχουν μετεξεληξει το gaming σε κατι που ειναι καλητερο απο τα Windows… βεβαια οι gamers εχουν να αντιμετωπισουν τα anti-cheat συστηματα αλλα και παλι ειναι κατι που οντως σιγα σιγα αλλαζει.

2 «Μου αρέσει»

Ο κατακερματισμός αναφέρθηκε ως αποτρεπτικός παράγοντας ως προς αυτό που λέει ο @astrolavos1998. Και δεν πρόκειται περί κατακερματισμού μόνο ως προς τους package managers αλλά γενικότερα και ως προς τα «οικοσυστήματα», τα γραφικά περιβάλλοντα, ακόμα και τις διανομές. Για να μην παρεξηγηθώ, έχω ξαναπεί οτι αυτό είναι κάτι που γουστάρω προσωπικά στο λίνουξ, το γεγονός οτι έχω επιλογές, αλλά και κάτι που με έχει ωφελήσει (όταν διαπίστωσα για παράδειγμα οτι οι δημιουργοί λογισμικού που έτρεχα με αντιμετώπιζαν περίπου σαν beta tester είχα την δυνατότητα πολύ εύκολα να παω σε κάτι άλλο, ο μέσος χρήστης των windows δεν έχει αυτή την δυνατότητα με τα παράθυρα παρά τις εκτρωματικές πολιτικές της Microsoft: 10 ή 11 θα τρέχει θέλει δε θέλει). Αλλά με το να λέμε πχ οτι ο κατακερματισμός δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για δημιουργούς λογισμικού θεωρώ οτι εθελοτυφλούμε.

Και φαντάζομαι δεν το λέει με γνώμονα εμάς που γράφουμε στο φόρουμ (εμείς με τα χρόνια μια χαρά έχουμε μάθει να κάνουμε τη δουλειά μας και να βάζουμε στο σύστημα μας ο,τι θέλουμε) αλλά για τον μέσο χρήστη Η/Υ που υπάρχει εκεί έξω και οι γνώσεις του είναι περιορισμένες. Η (διαχρονική) συζήτηση είναι πως θα φέρουμε και τέτοιους στο λίνουξ.

Τα deb πακέτα είναι κοντά στην λογική που περιγράφει ο @astrolavos1998 αλλά δεν παρέχουν όλες οι διαθέσιμες εφαρμογές για το λίνουξ deb πακέτα, ούτε όλα τα deb πακέτα που υπάρχουν εκεί έξω μπορούν να εγκατασταθούν σε όλες τις debian based διανομές (φορές ακόμα και για απόλυτα συμβατά πακέτα με την έκδοση ubuntu/debian που τρέχει κάποιος θέλει να κάνεις χειροκίνητα κάποια πραγματάκια με τα depencies για να εγκατασταθούν, αυτό συμβαίνει κυρίως στις ubuntu based διανομές).

Τα appimage που ανέφερα εγώ, παρ’οτι δημιουργήθηκαν με το σκεπτικό να καλύψουν την ‘φορητότητα’ των εφαρμογών, βλέπω οτι στην πράξη αποτελούν λύση ΚΑΙ στο πρόβλημα του κατακερματισμού: έχω δει μέσα στα χρόνια δημιουργούς λογισμικού για παράδειγμα να δίνουν συμπιεσμένα αρχεία για compilation κι απο κει και πέρα να δίνουν ξέρα και ενα appimage για όλους τους υπόλοιπους. Και ως average user του λίνουξ έκανα την εξής σκέψη: δεν θα ήταν ωραίο ένα πακετάρισμα σ’ αυτή την λογική να υπάγεται και σε έναν ευρύτερο διαχειριστή πακέτων που θα κάνει αυτά τα αρχεία integration με το υπόλοιπο σύστημα, θα τα ενημερώνει (θα αντικαθιστά στην ουσία τα παλιά αρχεία με καινούρια), θα ενημερώνει αυτόματα και τους launchers κ.ο.κ… ?

1 «Μου αρέσει»

Ίσως δεν είσαι gamer, γιατί θα ήξερες τότε ότι, με το ίδιο hardware τρέχεις games με γραφικά στο μάξιμουμ σε Windows, αλλά την ίδια ώρα πρέπει να χαμηλώσεις τα γραφικά για να παίξεις σε Linux, στην καλύτερη, αφού υπάρχει και το συχνό σενάριο να μην παίζει καν το game σε Linux!!!
Αυτό συμβαίνει και για παιχνίδια στην πλατφόρμα της steam!!!
Τέλος αυτό και μόνο που γράφεις "sudo apt-get install yt-dlp nmap mc curl " σε τέρμιναλ, δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι φιλικό στον μέσο, αρχάριο χρήστη και αυτομάτως θα στραφεί στα Windows και άντε μετά να αλλάξει συνήθεια, γιατί δύσκολα αλλάζουμε συνήθειες οι άνθρωποι.
Τεσπά, πιστεύω πως γενικότερα η Κοινότητα του Linux, ξοδεύει λανθασμένα το ανθρώπινο προγραμματιστικό δυναμικό της πολλές δεκαετίες τώρα!
Αν δεν αλλάξει αυτό θα παραμείνει έξω από τα σπίτια των δισεκατομμυρίων ανθρώπων και θα βλέπει να ξεπετάγονται από το πουθενά λειτουργικά συστήματα (βλέπε Android) να κυριαρχούν, παρέα με το ήδη κυρίαρχο λειτουργικό των Windows, στις διάφορες hardware πλατφόρμες.

@astrolavos1998 εγώ είμαι retro gamer, έδειξα και το batocera μου στο “δείξε άφοβα το desktop σου” πρίν κάποιους μήνες (τώρα το έχω αλλάξει ελαφρώς ίσως το ξαναδείξω σε κάποια φάση ανανεωμένο :D) οπότε δεν έχω ιδία πείρα απο linux gaming αλλά ακούω οτι έχουν βελτιωθεί πολύ τα πράγματα με το proton και με την δουλειά που έγινε για το steam deck και οτι πλέον τρέχεις τα παιχνίδια που γράφτηκαν για τα windows με τα ίδια fps στο λίνουξ. Περισσότερα ας πει κάποιος γνώστης επι του θέματος καθώς εγώ δεν είμαι…

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω, καλό και άγιο είναι το τέρμιναλ αλλά η ουσία συζητήσεων και τόπικ όπως αυτό είναι να απαλλαγούμε απο την λογική οτι χρήση του λίνουξ = χρήση και του τερματικού. Το τερματικό δεν είναι για όλους. Και στα windows υπάρχει γραμμή εντολών, υπάρχει PowerShell, υπάρχει registry, αλλά ο μέσος χρήστης δεν έχει μπει ποτέ σ’ αυτά τα χωράφια παρά μόνο όταν έτρεξε κάποιο έτοιμο τουτόριαλ επίλυσης προβλημάτων.

Όταν μιλάμε για αρχάριους χρήστες πρέπει να έχουμε κατα κύριο λόγο υπ’ όψιν μας και τις δυνατότητες τους αλλά και το κατά πόσον θέλουν να εντρυφήσουν στα «άδυτα» των λειτουργικών τους συστημάτων αυτοί οι χρήστες. Οι αρχάριοι χρήστες κουβαλάνε σε μεγάλο βαθμό τις συνήθειες των παραθύρων (ο τρόπος που έχουν μάθει να βάζουν προγράμματα = κατέβασμα του executable, διπλό κλικ, εγκατάσταση, συμφωνώ, συμφωνώ, συμφωνώ…). Επίσης λινουξάδες που έχουν να δουλέψουν τα παράθυρα 20+ χρόνια είμαι σίγουρος οτι γνωρίζουν καλύτερα και μπορούν να κάνουν περισσότερα πράγματα στα παράθυρα απο τον average χρήστη των windows (έχω κάνει φορμάτ έναντι αντιτίμου στο παρελθόν, ξέρω καλά τι σημαίνει μέσος χρήστης των windows). Αρχάριος χρήστης δεν σημαίνει μόνο μη γνώστης του λίνουξ, αλλά και μη γνώστης των λειτουργικών συστημάτων και των υπολογιστών γενικότερα. Προχωρημένοι χρήστες άλλων λειτουργικών θα βρούνε γρήγορα τα πατήματα τους και στο λίνουξ… Εδώ δεν μιλάμε γι αυτούς.

Αν μιλαμε για αρχαριους χρηστες γενικως, δεν θα επρεπε αντι να μιλαμε για out of the box experience να μιλαμε καλητερα για σωστο documentation και για δομες οπου οι χρηστες θα πανε πχ σε καποιο site και θα βρουνε λυσεις στα προβληματα τους;

Δεν θα επρεπε να αναφερουμε οτι στο Internet γενικα οτι documentation βρισκεται που οδηγει σε λυση προβληματων (πχ εγκατασταση drivers για wifi) χρησιμοποιει το τερματικο; Και αυτο δεν μιλαμε για τα ελληνοφωνα sites. Αλλα γενικα για τα αγγλοφωνα.

Δεν εχω δει πολλα screenshots απο το Synaptic ή το PackageKit ή το Software Center του GNOME στο StackExchange πχ να δειχνει σε καποιον αρχαριο πως να εγκαταστησει το Krita.

Το να συνεχιζουμε να εννοουμε “Αρχαριος = Απολυτη ταυτιση με GUI” ειναι οχι μονο λαθος αλλα καταστρεπτικο κατα την γνωμη μου.

Ας μην ξεχναμε οτι κανενας δεν ειναι γενημενος με την γνωση την αποκταει. Με βαση αυτο δεν ειναι πιο λογικο να εκπαιδευσεις εναν αρχαριο χρηστη ετσι ωστε να μην φοβαται “μηπως κανει καμια χαζομαρα και χαλασει το συστημα και πρεπει μετα να πληρωσει ξανα για να το φτιαξουν” αντι να τα κανουμε ολα “… για αρχαριους” και ολα παρομοια με τα Windows ή το MacOS; Στο κατω κατω της γραφης γιατι πρεπει παντα να αντιγραφουμε τους αλλους;

Οταν ξεκιναγα με τους υπολογιστες δεν ηξερα οτι το κουμπι on/off στο πρασινο monitor που ειχα στο πρωτο μου PC (ενα PC XT Compatible με εναν Intel 8088 επανω) επρεπε να το τραβηξω προς τα εξω για να το αναψω. Το πηγα σε εναν ηλεκτρονικο και μου λεει δεν ειναι χαλασμενο δουλευει… εκει να δειτε ποσο χαζος νιωθει ενας ανθρωπος… αλλα δεν το εβαλα κατω… απο κει και περα εμαθα… ωρες ατελειωτες και πειραματισμος ακομα πιο ατελειωτος. Αλλα εμαθα.

Οπως ολοι μας εδω. Αλλοι 5 χρονια, αλλοι 10 χρονια, αλλοι 20, μεσα απο δουλεια και εν μεσω της ζωης που δεν στα φερνει ολα καλα. Δεν μιλαμε για το αν πρεπει να αλλαξει αλλα πως πρεπει να αλλαξει το συστημα προς το καλητερο. Ηδη εχουμε 3 DEs που εχουν το ιδιο layout με τα Windows… LXDE, LXQt και Cinnamon. Τα αποθετηρια των πακετων ειναι σαν τα app stores. Κινητα και ταμπλετες εχουμε μιαμιση δεκαετια και βαλε… η γενικη ιδεα για το πως εγκαθηστας και απεγκαθηστας ενα προγραμμα ειναι γνωστη ηδη… και ακομα μιλαμε για αρχαριους; Τι αλλο πρεπει να κανουμε;

Το μονο που μπορω να σκευτω ειναι να ξεκινησουμε μια καινουργια κατηγορια στο forum που να εξηγει για παραδειγμα καποια βασικα πραγματα… και να την πουμε “Για αρχαριους” Και εκει να εξηγουμε τα πολυ βασικα. Κατι αλλο δεν μπορω να σκευτω. Καποιος αλλος εχει καποια αλλη ιδεα;

1 «Μου αρέσει»

Αυτό μπορεί να συμβεί και στο λειτουργικό των αρχάριων όμως, στα παράθυρα: Να έχει δηλαδή ο αρχάριος κάποιο πρόβλημα, να σερτσάρει το περιεχόμενο του error pop-up μαζί με το αντίστοιχο code στο google και να οδηγηθεί σε μια σελίδα που θα του λέει “πάτα το Windows key + R, δώσε cmd.exe και πληκτρολόγησε την εντολή sfc /scannow και μετά (…)”. Αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή έλυσε ένα πρόβλημα μέσω της γραμμής εντολών με καθοδήγηση τρίτου ψήθηκε αυτομάτως να μάθει την γραμμή εντολών των windows.

Ναι, συμβαίνει κάποιες κάρτες wifi να χρειάζονται χειροκίνητη εγκατάσταση drivers, ναι στο τερματικό θα καταφύγει και ο αρχάριος σ’ αυτή την περίπτωση αλλά θα κάνει απλώς copy-paste έτοιμων εντολών απο το askubuntu κ.α…

Κοίταξε στατιστικά υπάρχει μια μερίδα χρηστών που έχει την περιέργεια, το μεράκι και την λόξα για να μάθει. Και με την πάροδο του χρόνου αποκτάει και την ανάλογη αυτοπεποίθηση. Σε αυτή την κατηγορία ανήκα κι εγώ πριν καν μάθω το λίνουξ. Και υπάρχει και μια μεγαλύτερη μερίδα χρηστών που και για το πιο απλά πράγματα παίρνει τηλέφωνο “τον φίλο που ξέρει…” ή που περιορίζεται απλώς στις πολύ βασικές γνώσεις για την χρήση που θέλει. Οι πρώτοι περιγράφονται ως αρχάριοι και οι δεύτεροι ως average users αλλά εγώ τους εντάσσω στην ευρύτερη κατηγορία των μη προχωρημένων χρηστών Η/Υ. Με αυτούς το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν μπορούν να μάθουν αλλά οτι δεν θέλουν. Θέλουν την out of the box εμπειρία, και θα πάνε σ’ αυτόν που τους την προσφέρει.

Το να έχουμε και διανομές/γραφικά/πακεταρίσματα φιλικά προς τον μέσο χρήστη δεν σημαίνει οτι μετατρέπουμε το λίνουξ σε κλώνο των windows ή οτι περιορίζουμε τον παραδοσιακό χρήστη λίνουξ, ο οποίος μπορεί να ανοίξει το τερματικό και να δίνει εντολές μέχρι αύριο ή να πάρει το γραφικό και να το κάνει κομπολόι απο τις μόντες, ακόμα και επιλέξει μια διανομή που είναι αποκλειστικά φτιαγμένη γι αυτόν, ακόμα και να βάλει arch ή gentoo και να το στήσει όλο με τα χεράκια του…

Εγώ αντιθέτως πιστεύω οτι η συνύπαρξη αυτών των 2 κατηγορίων χρηστών κάτω απο την ομπρέλα του λίνουξ θα μας πάει μπροστά αμφότερους, αφού οι πρώτοι μπορούν να επωφεληθούν της γνώσης των δεύτερων και να ζητήσουν βοήθεια σε κάποιο φόρουμ (καλή ώρα) για την επίλυση κάποιου προβλήματος και οι δεύτεροι να επωφεληθούν της δημοφιλίας που προσδίδουν στο λίνουξ οι πρώτοι η οποία θα μετουσιωθεί αυτομάτως σε καλύτερο ποιοτικά και περισσότερο ποσοτικά λογισμικό, σε περισσότερους οικονομικούς πόρους για τους developers κ.ο.κ…

Σίγουρα υπάρχουν προσπάθειες προς την σωστή κατεύθυνση, πιο πάνω έβαλα ενα βίντεο που εκθειάζει το Linux Mint ακριβώς για την out of the box εμπειρία και σταθερότητα που παρέχει στον μέσο χρήστη. Οι Software Managers είναι επίσης ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.

Τι παραπάνω μπορούμε να κάνουμε; Θεωρητικά πολλά περισσότερα (ώρες να χουμε να τα λέμε), πρακτικά δυστυχώς όχι και πολλά: Ο @astrolavos1998 έχει δίκιο κατά την γνώμη μου για την μη σωστή αξιοποίηση του προγραμματιστικού δυναμικού της κοινότητας, απο την άλλη σε ενα ανταγωνιστικό περιβάλλον (όπως αυτό του software) για να πιάσεις μεγαλεπίβολους στόχους απαιτείται κεντρικός σχεδιασμός και top-down οργάνωση, κάποιο είδος συγκεντρωτικού μοντέλου δηλαδή που στο λίνουξ δεν πολύ-υπαρχει (και βασικά αυτό είναι που γουστάρουμε κιόλας). Μπορεί για παράδειγμα να υπάρχει ανάγκη για καλύτερους μίντια πλέηερ και μεγάλο μέρος του προγραμματιστικού δυναμικού αντί να καλύψει αυτό το κενό να απασχολείται στην δημιουργία και συντήρηση δεκάδων μικρών διανομών με ημερομηνία λήξης.

Ο κατακερματισμός συνεισφέρει σε αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Φυσικά και συνεισφέρει, ο κατακερματισμός έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Όπως ανέφερα εξάλλου, εμένα με ωφέλησε που όταν οι Κινέζοι έκαναν λίμπα την διανομή τους σε ενα update, υπήρχε η ζεστή φωλιά του Manjaro KDE να με περιμένει, και όταν τόσο το Manjaro όσο και το KDE (για διαφορετικούς λόγους) με απογοήτευσαν, υπήρχε ενα ζεστό σπίτι που ευωδίαζε Μέντα και Κανέλα και με περίμενε.

Μου αρέσει ο κατακερματισμός σε γενικές γραμμές, δεν θέλω μια διανομή του προλεταριάτου (sic) αλλά δεν παύει να έχει και μειονεκτήματα τα οποία αναφέρονται και επικοινωνούνται με την ελπίδα οτι θα περιοριστούν σε βάθος χρόνου.

1 «Μου αρέσει»

Well, you can’t have it both ways, που λένε και στο χωριό μου.

1 «Μου αρέσει»

Δεν θα διαφωνησω σε αυτο… αλλα αυτο που θελω να πω δεν ειναι να τον ψησεις τον αλλον να μαθει κατι… αυτο ειναι καθαρα δικια του υποθεση και υποκειτε στο κατα ποσο εχει την περιεργεια να μαθει. Αλλη κουβεντα αυτη. Αυτο που λεω ειναι να τον κανεις να μην την φοβαται την γραμμη εντολων. Και αν δεν φοβαται τοτε και απο το askubuntu θα παρει γραμμες και θα τις κανει copy/paste και απο το StackExchange και απο το Archlinux Wiki. Μαζι ομως με αυτο τον φοβο που θα ξεπερασει… καλο θα ειναι να του υπενθυμησουμε να κρατησει σημειωσεις για το πως το ελυσε το προβλημα… να φτιαξει την δικια του βαση γνωσης συμφωνα με τη διανομη και το υλικο που εχει.

Την ξερω και την κατηγορια και τα παρακλαδια της πιστεψε με… εχω κανει βαθουλομα σε τοιχο με το κεφαλι μου απο το ΟΟΤΒ experience και τα παιδια που το ζητανε σαν deal-breaker. Το προβλημα ειναι οτι το OOTB ειναι στην ουσια συγκριση του τι προσφερεται με τα Windows και τι βλεπει ο χρηστης οτι προσφερεται με την καθε διανομη. Αλλες διανομες χαρακτηριζονται ως φιλικες προς τον χρηστη (user-friendly) και αλλες σαν μονο για servers (πχ το Debian που ο χαρακτηρισμος αυτος για μενα ειναι απο αδικος ως και πολυ ανακριβης).

Η ζηγαρια τις περισσοτερες αν ολες τις φορες γερνει περισσοτερο απο την μερια των Windows που οχι μονο ειναι προιων μιας εταιριας δισεκατομυριων αλλα εχει και γερο ξεκινημα σε σχεση με το τι προσφερει μια διανομη GNU/Linux. Και ετσι χανονται στα ματια των χρηστων τα σημεια διαφοροποιησης που κανουν το GNU/Linux καταλληλο για desktop χρηση.

Συμφωνω. Και επισεις συμφωνω οτι μπορει και πρεπε να υπαρχει συμβιωση του τερματικου και του γραφικου σε ολες τις διανομες.Yπαρχει ομως ενα ρευμα που προσπαθει να πιεσει ετσι ωστε οι διανομες να κανουν αλλαγες μονο απο τη μια μερια η την αλλη. Αν μιλαμε για συμβιωση μεταξυ GUI και τερματικου και τα δυο θα πρεπει να βρισκονται στον ιδιο βαθμο σε μια διανομη.

ΟΚ… αλλα απο την αλλη το γεγονος οτι οι μικρες διανομες μπορουν να αναπτυχθουν μεγαλες… δεν πρεπει να μας διαφευγει. Το Mint που ανεφερες και εφτιαξες video πριν… βασισμενο στο Ubuntu… χωρις snaps, με το δικο του Cinnamon, μετα με το MATE που ειναι fork του παλιου καλου GNOME 2, και το XFCE και με εκδοση βασισμενη στο Debian για αυτους που θελουν αυτη την επιλογη. Θα μπορουσε να φτιαξει μια εκδοση και να τελειωνει… αλλα δεν εκατσε στην μια. Η εξεληξη του λειτουργικου δεν γινεται μονο με μια εκδοση. Θελει παρακλαδια. Θελει παρεκκλησεις. Θελει πειραματισμους και δοκιμες. θελει πορους.

Και πες πχ οτι φτιαξαμε το Mint ή το Ubuntu σαν την καταλληλοτερη διανομη για ενα head-to-head με τα Windows… ε και; Αν ειναι να φτιαξεις ΜΙΑ και μονη διανομη GNU/Linux θα πρεπει να τους ευχαριστησεις ολους… και να απορροφήσεις ολα τα επιμερους εργαλεια και λογισμικο που απαρτηζουν την καθε διανομη μικρη ή μεγαλη. Για σκεψου ποσους πορους θα φαει αυτο το σκηνικο… και για ποσο χρονο μεχρι να ολοκληρωθει.

Εδώ θα συμφωνήσω.
Όλες αυτές οι user friendly διανομές στο ίδιο το Debian βασίζονται. Αρα και το Debian με λίγη παραπάνω εξοικείωση με το λίνουξ μπορεί να αποτελέσει μια εξαιρετική επιλογή για λειτουργικό σύστημα.
Τώρα αν κάποιος δεν θέλει να εξοικειωθεί σε επίπεδο τερματικού και κατανόησης του λίνουξ ας μείνει στις starting point διανομές…
Βέβαια αυτό ισχύει και αντίστροφα! Για χρόνια πχ το mint θεωρούνταν κατά το πλείστον διανομή για νέους και για αρχάριους, θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί οτι αυτό αδικεί την διανομή η οποία μπορεί κάλλιστα να αποτελέσει τον daily driver ΚΑΙ εξοικειωμένων/έμπειρων χρηστών.

Η επικράτηση των windows έγκειται καθαρά στο third party κομμάτι.
Λόγω της μονοπώλησης της αγοράς το λογισμικό που γράφεται για τα windows είναι απείρως μεγαλύτερο σε όγκο αλλά και συχνά τα ίδια προγράμματα και drivers που γράφονται και για τα δύο συστήματα είναι πιο προσεγμένα στα windows απ’ οτι στο λίνουξ.
Οπότε είναι μια άνιση μάχη διότι κανείς που ξέρει τι του γίνεται σε επίπεδο software δεν θα σου πει τρέχω windows γιατί τα θεωρώ ασφαλέστερα, πιο ευέλικτα, λιγότερο απαιτητικά σε πόρους συστήματος, με μεγαλύτερο σεβασμό προς τον χρήστη κτλ - σημεία στα οποία υπερτερούμε ξεκάθαρα. Αντε να σου πει τα θεωρώ πιο εύχρηστα αλλά κι αυτό έγκειται κυρίως στο γεγονός οτι μονοπωλούν την αγορά 30 χρόνια τώρα και ο κόσμος τα ξέρει.
Όλοι όσοι ξέρουν τι τους γίνεται τα third party «καλούδια» επικαλούνται όταν πάει εκεί η συζήτηση, όπως κι αν αυτά λέγονται: games / drivers / σουίτα της adobe κ.ο.κ…

Αν και θεωρητικά έχεις δίκιο (και δεν είναι ο σκοπός να απαξιώσω τις μικρές διανομές, ιδιαίτερα όταν σ’ αυτές συγκαταλέγονται και κάποιες εξαιρετικά αξιόλογες επιλογές) υπάρχουν δεκάδες διανομές εκεί έξω που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα ως εναλλακτική στις μεγάλες, στις οποίες συνήθως βασίζονται, και δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να υπάρχουν πέρα απ’ το “ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ” του δημιουργού. Φυσικά το λίνουξ είναι ελευθερία, ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει γιατί δεν υπάρχει κανείς που να του το απαγορεύει. Απλά θα μπορούσε σε κάποιο βαθμό να υπάρχει και μια περισσότερο ανεπτυγμένη συλλογική κουλτούρα που να κάνει τον δημιουργό να αναρωτηθεί “το .iso που σκοπεύω να δώσω στο κοινό προσφέρει στα αλήθεια τίποτα ουσιαστικό στην κοινότητα ή μήπως θα ήταν καλύτερα να αφιερώσω τον χρόνο και τις γνώσεις μου σε ήδη υπάρχοντα προτζεκτ που χρειάζονται την συνδρομή μου; Ή σε κάτι που πραγματικά λείπει απο το λίνουξ - ένα πρόγραμμα λχ”.

Κοίταξε αν υπάρξει ποτέ μια και μοναδική διανομή που θα φτάσει σε επίπεδο head-to-head με τα windows (και όχι πολλές διανομές που θα διαμοιράζονται τον αριθμό των χρηστών) το πιθανότερο είναι όσοι γράφουμε εδω μέσα να την σιχαθούμε, αλλά το πιθανότερο είναι επίσης ολόκληρο το οικοσύστημα να επωφεληθεί απο αυτήν σε κάποιους τομείς (καλύτεροι drivers, περισσότερα προγράμματα που θα υποστηρίζονται στο λίνουξ, κομμάτι του gaming κ.ο.κ.). Δεν ήμουν χρήστης του linux τότε, αλλά εξ’ όσων ιστορικών δύναμαι να γνωρίζω, κάτι ανάλογο (σε μικρότερη κλίμακα καθότι δεν ήταν head-to-head) δεν είχε γίνει και με το δυναμικό μπάσιμο του ubuntu?

Αυτο απαιτει να γινεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα μια αναλυση των βασικων αναγκων των χρηστων της καθε κοινοτητας για να δουμε ακριβως που βρησκονται τα “κενα”. Και μια τετοια αναλυση θα πρεπει να διαχωριζει τα “Απαραιτητα” απο τα “Θα ηταν καλο να εχουμε και αυτο” για περαιτερω διαμοιρασμο των πορων.

Αλλα λιγοι απο τους χρηστες μη προχωρημενους και προχωρημενους μαζι κανουν μια τετοια αναλυση.

Βρησκουν κατι που δεν υπαρχει, που λυνει ενα προβλημα που τους ενδιαφερει και αρχιζουν και προγραμματιζουν. Ριχνουν μετα τον κωδικα σε ενα github (με μερικες οδηγειες για compiling και κανα δυο binaries, αν εισαι τυχερος δηλαδη), και λενε “ριχτε του μια ματια και ριχτε μου μια ατακα αν βρειτε καποιο bug”.

Καπως ετσι ξεκινανε τα μικρα προτζεκτς που σε καποια φαση μεγαλωνουν.

Για να γινει αυτο το μπασιμο και καθε παρομοιο μπασιμο η καθε διανομη παρομοια με το Ubuntu θα πρεπει να εχει και μια εταιρια οπως η Canonical για το Ubuntu, Red Hat για RHEL, SUSE για το SUSE Enterprise Linux κλπ. Ενας απο τους δυο τροπους για να δεις drivers για οτιδηποτε απο κατασκευαστες ειναι να δουν ενδιαφερων απο εταιριες… για μια διανομη που ενδιαφερεται για το ΕΛ/ΛΑΚ δεν προκειται να δεις drivers για GNU/Linux εκτος εαν ο κατασκευαστης ανοιξει τον κωδικα του και τον τσιμπισουν οι διανομες και τον πακεταρουν αναλογα.

Παραδειγμα; Δεν θα παω μακρυα… Nvidia open source drivers με το σταγωνομετρο… και AMD open source drivers καλητεροι απο τους proprietary της AMD.