mRemoteNG σε Ubuntu 20.04 με χρήση WineHQ 7.0

Καλησπέρα,

έχεις μήπως κάποιος καταφέρει να τρέξει το mRemoteNG https://mremoteng.org με επιτυχία σε κάποια διανομή linux με WineHQ (ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα ή τρόπο)?

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους/ες στο φόρουμ,
@ManVal , νομίζω η εφαρμογή mRemoteNG, δεν εκτελείται λόγω των minimum requirements.
Οι οποίες είναι οι παρακάτω:

Στο Bottles (εγκατεστημένο με flatpak), έκανα λήψη μια παλαιότερη έκδοση .msi του mRemoteNG(1.76.15)
και έπειτα στην καρτέλα dependencies του Bottles έκανα λήψη των,
Microsoft .NET 4.8
Microsoft Visual C++ (2015-2019)
αλλά δεν βρήκα τον Microsoft Terminal Service Client 6.0.

Η εγκατάσταση έγινε κανονικά αλλά δεν λειτούργησε σωστά η εφαρμογή και εμφάνισε σφάλματα.

Όπότε έφτασα μέχρι το σημείο που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:


Εικόνα 1.

Σε quickemu εικονική μηχανή windows 11 δουλεύει κανονικά.


Εικόνα 2.


Εικόνα 3.

Τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιούνται στο mRemoteNG είναι τα παρακάτω,


Εικόνα 4.

mRemoteNG-05
Εικόνα 5.

mRemoteNG-06
Εικόνα 6.

1 «Μου αρέσει»

Τι ακριβώς θέλεις να κανεις ; Περιέγραψε μας το πρόβλημα για να βρούμε εναλλακτικές εφαρμογές που κάνουν την ίδια δουλειά

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς και εγώ ότι έχω δοκιμάσει ή δεν μου έτρεχε καθόλου (πχ η τελευταία nightly έκδοση που θέλει. Net 6) ή η stable έκδοση που τρέχει μεν αλλά οταν πας να ανοίξεις μια rdp σύνδεση μου βγάζει παρόμοιο error με το δικό σου.

1 «Μου αρέσει»

Το mRemoteNG αποτελεί βασικό εργαλείο στην δουλεία μου μίας και διαχειρίζομαι ένα μεγάλο πλήθος windows servers και λίγους Ubuntu servers σε συνεργασία με το DEV team μου.
Όταν είμαι σπίτι μου χρειάζεται καμιά φορά να συνδεθώ σε κάποιο server μέσω του mRemoteNG οπότε και στο σπίτι μου το βασικό laptop είναι Windows. Αλλά επειδή εγώ και ενα mini pc με Ubuntu 20.04 θα ήθελα όταν δουλεύω από το Ubuntu να μπορώ να έχω την ευκολία σύνδεσης - διαχείρισης των servers μέσω του mRemoteNG, χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω virtual machines με Windows.
Αν υπήρχε κατι παρόμοιο του mRemoteNG για linux θα με ενδιέφερε, και κυρίως να μπορώ να κανω import το xml file με τις ρυθμίσεις των συνδέσεων των servers. Αλλά αυτά που εχω βρει δεν με καλύπτουν… και δεν έχω πρόβλημα και να πληρώσω για professional εφαρμογή αρκεί να είναι desktop εφαρμογή (όχι cloud based).

1 «Μου αρέσει»

Το remmina υποστηριζει το rdp. Δεν ξερω αν σου κανει. Αν δεν το δοκιμασες, ευκαιρια να ριξεις μια ματια

Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει. Το πρόβλημα δεν είναι να δουλεύει το rdp, το πρόβλημα είναι η διαχείριση των δεκάδων rdp που έχω. Θα φάω μια μέρα για να περάσω με το χέρι όλες αυτές τις συνδέσεις από το mRemoteNG στο Remmina και δεν αξίζει τον κόπο.

Ενας τυπος εδω λεει οτι εφτιαξε ενα σκριπτακι για να κανει import απο το ενα στο αλλο

1 «Μου αρέσει»

Wow!!! Θα το δοκιμάσω σίγουρα.
Από ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος που έχει τέτοιες “παραξενιές”.