Mifi συσκευές και Internet-sticks: συμβατότητα με linux

Σωστός γιατί και εγώ μπερδεύτηκα πολύ σε αυτό το θέμα.

MiFi ονομάζονται οι συσκευές/τσιπάκια τα οποία δέχονται SIM και έπειτα από αυτή μπορούν να εκπέμπουν/hotspot/tethering μέσω WiFi ;
Όπως τα κλασικά USB sticks που δίνουν οι εταιρίες καρτοκινητής ;

Γιατί εγώ πιστεύω πως ακόμη και αυτά μπορεί τυχόν να μην είναι πλήρως συμβατά - αν και από προσωπική εμπειρία τα έχω δει να δουλεύουν απροβλημάτιστα κάνοντας όλες τις ρυθμίσεις που θέλουν ( login και σύνδεσης/αποσύνδεσης ) μέσω web browser interface και όχι από την εφαρμογή της εκάστοτε εταιρίας - η οποία ήταν μόνο για windows.

Έπειτα για τις ασύρματες κάρτες WiFi, πάλι το θέμα είναι πολύ ανοιχτό, διότι υπάρχουν ασύρματες κάρτες οι οποίες υποστηρίζονται, άλλες που δουλεύουν σχετικά καλά και άλλες που δεν υποστηρίζονται καθόλου. Προσωπικά επίσης είχα εμπλακεί και με αυτό το σενάριο, και με την ασύρματη κάρτα που είχα αγοράσει τότε, ήμουν στην μεσαία περίπτωση - μη πλήρης συμβατότητας με μερικές ( σχετικά εύκολες ) αποσυνδέσεις.

Τέλος η λύση σχετικά με το hotspot/tethering via USB νομίζω και εγώ πως αν σου αρκεί, είναι μια πολύ καλή λύση και χαίρομαι που δούλεψε στην περίπτωση σου και σε καλύπτει.

2 «Μου αρέσει»

Παλιότερα είχα λειτουργήσει ένα Doongle , ZTE αν θυμάμαι καλά, από την Cosmote. Έπαιξε μια χαρά με την windows only εφαρμογή του μέσω Wine. Δεν θυμάμαι καθόλου λεπτομέρειες και πάντα εξαρτάται από το μοντέλο, αλλά πιστεύω ίσως βοηθήσει να επιλυθεί το θέμα αυτή η εμπειρία.

1 «Μου αρέσει»

Η ερώτησή μου από την αρχή ήταν: υπάρχει συμβατότητα ανάμεσα σε α) mi-fi συσκευή και linux και β) internet stick και linux; Όπου:

mi-fi συσκευή = συσκευή που με κάρτα sim διαμοιράζει ασύρματα το σήμα της σε πολλές ταυτόχρονα συσκευές (laptop, κινητά, tablets κλπ). Η απάντηση εδώ δόθηκε σύντομα, μιας και λογικά φαίνεται να μην υπάρχει θέμα συμβατότητας, όταν πρόκειται για ασύρματη σύνδεση (αφήνω, όμως, και ένα ερωτηματικό μετά το σχόλιο του @Tas-sos).

internet stick = το γνωστό στικάκι-usb που με κάρτα sim συνδέεται σε έναν μόνο υπολογιστή και δίνει internet σε αυτόν και μόνο. Η συζήτηση επικεντρώθηκε στο internet stick, μιας και εκεί φαίνεται να υπάρχουν θέματα συμβατότητας που χρήζουν περαιτέρω ψαξίματος.

Συμπέρασμα: σε περιοχές όπου δεν έχουμε wifi, η λύση tethering (είτε wired, είτε wireless) είναι μια ασφαλής επιλογή, για να μη βρεθεί κάποιος εξ απροόπτου.
Αυτό είναι όλο. Νομίζω πως τζάμπα μπέρδεμα έγινε. Τέλος καλό, όλα καλά :slight_smile: