Mifi συσκευές και Internet-sticks: συμβατότητα με linux

Καλησπέρα!
Θα χρειαστώ internet για το laptop μου σε περιοχή, όπου δεν έχω wifi. Μπορώ, βέβαια, να κάνω χρήση των δεδομένων του κινητού μου μέσω wifi hotspot. Το έχω κάνει για σύντομες χρήσεις, όμως, δε νομίζω πως αυτό είναι καλή ιδέα για παρατεταμένη χρήση (πχ μπαταρία κινητού στα κόκκινα). Γι’ αυτό και μ’ ενδιαφέρει να ξέρω αν έχω κι άλλες εναλλακτικές. Μου ήρθε, λοιπόν, φλασιά χθες βράδυ (πάντα νυχτερινές οι φλασιές περί linux…) για το αν υπάρχει θέμα συμβατότητας ανάμεσα σε Mifi συσκευές, internet-sticks και linux. Υπάρχει;
Βρέθηκα σήμερα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας για άλλο λόγο και έκανα εκεί τη σχετική ερώτηση, αλλά με κοίταξαν περίεργα. Δεν το ζάλισα παραπάνω.

Παρε το λαπτοπ μαζι σου και πες στον μαστορα οτι πριν αγορασεις το στικακι θελεις να κανεις μια δοκιμη.
Με την εντολη lsusb βρισκεις το ID της συσκευης και βλεπεις αν υποστηριζεται απ την διανομη σου.
Αν δεν πεσεις σε κανα περιεργο τσιπακι οι πιθανοτητες να δουλεψει ειναι παρα πολλες.

1 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Ξετρύπωσα ένα παλιό internet στικάκι και δοκίμασα την εντολή lsusb. Μου το εμφανίζει.
Διευκρίνηση, γιατί δεν τό 'πιασα: από τη στιγμή που το εμφανίζει, σημαίνει ότι το «διαβάζει» και είναι συμβατό με τη διανομή μου ή θα πρέπει το id του να το τσεκάρω κάπου αλλού;
Επίσης, επειδή αναφέρεσαι μόνο στα στικάκια, να θεωρήσω ότι με τις mifi συσκευές δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ή δεν το έχεις υπόψη σου αυτό;

πρεπει να τσεκαρεις το id
π.χ. το αποτελεσμα της εντολης ειναι

Bus 001 Device 004: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard

αρα τι ID της συσκευης ειναι το 12d1:1506
για το παραδειγμα λεμε οτι εχεις μια διανομη κατι σε ubuntu, mint κλπ
πας στο ψαχτηρι της επιλογης σου και βαζεις σαν λεξεις κλειδια το ubuntu + id
βλεπεις απ τα αποτελεσματα αν δουλευει με την μια η θελει να σκαλησεις στα βαθια.
Με mifi συσκευες δεν εχω καμμια εμπειρια, πως συνδεονται, με καλωδιο usb η ασυρματα;

1 «Μου αρέσει»

Αυτό κατάλαβα κι εγώ από το αρχικό σου μήνυμα. Και έκανα τη σχετική αναζήτηση με το id μου (12d1:1576), αλλά δεν έβγαλα άκρη. Εκεί κάπου αναρωτήθηκα: «βρε, μπας και ψάχνω τζάμπα τόση ώρα και ήδη έχω την απάντηση από το command;». Γι’ αυτό ζήτησα τη διευκρίνηση.
Οι mifi συσκευές συνδέονται ασύρματα.
Μη σε ζαλίζω, όμως, παραπάνω. Θα συνεχίσω την αναζήτηση με το id και ελπίζω να καταλήξω κάπου.
Σ’ ευχαριστώ πολύ, πάντως, για τη βοήθεια και τον χρόνο σου!

Δηλαδή είναι ανεξάρτητες του υπολογιστή; Τότε που είναι το πρόβλημα; Αν μπορείς να συνδεθείς σε ένα ασύρματο δίκτυο, μπορείς σε όλα.

ΥΓ: Επίσης δες αν το laptop σου έχει εσωτερική υποδοχή που να παίρνει κάρτα SIM.

Ναι, δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα.

αν μας ελεγες και τι λειτουργικο συστημα εχεις θα μπορουσε καποιος να σε βοηθησει πολυ πιο ευκολα…

@Asfodelus και @tsapi, σίγουρα έχετε δίκιο για τη mifi συσκευή. Αρκετά αυτονόητο τελικά, μιας και είναι ασύρματη! Μόνο αν θα πρέπει εντέλει να αγοράσω κάτι, θα προτιμήσω τη mifi, για να καλύψει και μελλοντικές πιο απαιτητικές, από την παρούσα, περιστάσεις.
Επίσης, το laptop δεν έχει εσωτερική υποδοχή για κάρτα SIM.

@Souiters, έχω linux mint, 19.3 Tricia, Cinnamon. Δεν το αναφέρω στις αναρτήσεις μου, γιατί είναι στο προφίλ μου (μάλλον, όμως, θα πρέπει να το γράφω τελικά).

το στικακι το βλεπεις στο Διαχειριστη Δικτυου σαν μοντεμ η το βλεπεις στο Συστημα Αρχειων σαν αποθηκευτικο μεσο;
Η μαρκα απ το στικακι ειναι Huawei;

Στο wiki του ubuntuusers.de υπαρχει ενας οδηγος για UMTS στικακια αλλα η γλωσσα δεν βοηθαει και πολυ.
Εχει μια ενοτητα για Huawei στικακια οπου στο περιπου λεει οτι πρωτα πρεπει να αλλαξει η διεργασια (?) και η συσκευη απο αποθηκευτικο μεσο να γινει μοντεμ.
Μετα δινει τον χειροκινητο και τον αυτοματο τροπο για φορτωσει τον οδηγο της συσκευης.
https://wiki.ubuntuusers.de/USB_ModeSwitch/

2 «Μου αρέσει»

Είναι Huawei και το βλέπω στο network (screenshot).
Γερμανικά δε γνωρίζω. Θα τα μάθω κάποτε κι αυτά…Θα προσπαθήσω να καταλάβω τα links, που έβαλες, με το page translation.
Μήπως να βρω έναν Sim αντάπτορα, να βάλω στο στικάκι τη sim του κινητού μου και να δω έτσι αν δουλεύει, να τελειώνουμε; Πολύ μπακαλίστικο;
Ομολογουμένως σε παίδεψα πολύ σήμερα. Περισσότερο απ’ όσο παίδεψα τον εαυτό μου (που, λόγω υποχρεώσεων, συνέχεια έμπαινα και έβγαινα στο searching). Σ’ευχαριστώ πααάρα πολύ!

οπα, μισο… mobile broadband συνδεση ψαχνουμε!
Το screenshot δειχνει ενσυρματη και ασυρματη συνδεση.

Η ενσύρματη (wired) είναι το στικάκι μου.

Έχουμε χάσει τον μπούσουλα. Γιατί ακριβώς μιλάμε;

  1. Για μια εξωτερική συσκευή που μπαίνει πάνω της μια κάρτα sim και παρέχει ασύρματο δίκτυο;
  2. Για την ίδια συσκευή που συνδέετε και με την υπολογιστή με κάποιο καλώδιο (ethernet ή USB);
  3. Για κάποιο στικάκι που παίρνει πάνω του την κάρτα sim και το συνδέουμε σε μια θύρα USB και ο υπολογιστής το βλέπει σαν modem;

Μπορείς να δώσεις την σελίδα του προϊόντος σε κάποιο κατάστημα να μην λέει ο καθένας ότι θεωρεί πως είναι το θέμα της συζήτησης;

ΥΓ: Δώσε αν θέλεις και το μοντέλο του laptop. Πιθανά να έχει υποδοχή και να μην το ξέρεις. Στο δικό μου πχ είναι πολύ καλά κρυμμένη και θέλει και την αγορά μιας κάρτας των 10€.

Μπέρδεμα.
Είναι το 3, internet stick (αυτό της εικόνας).
Σίγουρα δεν έχει υποδοχή το laptop. Το επιβεβαίωσα εκείνη την ώρα τηλεφωνικά με την asus δίνοντας το serial number. Καλύτερα να πάω σε κατάστημα με όλο τον εξοπλισμό να δω τι θα μου πούνε…
stick

Σαν wired τα βλέπει το mint αυτού το είδους τα στικάκια.pic1
Το δικό μου είχε αγοραστεί και χρησιμοποιηθεί το 2017. (Μια χαρά δούλευε, και στην τότε έκδοση του mint).
Το πακέτο είχε το στικάκι + SIM. Στις οδηγίες δινόταν και μια συγκεκριμένη ιστοσελίδα του παρόχου, όπου έμπαινες (χωρίς χρέωση) και έβλεπες/ανανέωνες τα GB που είχες.
Τώρα δεν μπαίνει, αν και έχω τη SIM μέσα. Πιθανολογώ πως επειδή έχω 3 χρόνια να το χρησιμοποιήσω, μάλλον έχουν απενεργοποιήσει τη SIM, όπως κάνουν στα αχρησιμοποίητα καρτοκινητά.
Ακόμα λοιπόν και να έχει SIM μέσα, μην περιμένεις να συνδεθείς αν έχεις καιρό να το χρησιμοποιήσεις.

4 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε να κάνεις tethering με USB. Έχω πιάσει 36mbps με 4G μέτριο σήμα και φορτίστηκε και η μπαταρία.

1 «Μου αρέσει»

@Georgie2, σ’ευχαριστώ για τη διευκρίνηση περί mint. Έτσι είναι με αυτές τις sim, ουσιαστικά απενεργοποιούνται μετά από καιρό και απλά αγοράζεις άλλη (κι εγώ 2 χρόνια έχω να τη χρησιμοποιήσω).

@chsty, μια χαρά μού ακούγονται. Οπότε θα κάνω tethering με usb, για να τελειώνω με το θέμα. Κι αν στην πορεία έχω πρόβλημα, θα το λύσω εκεί. Σ’ευχαριστώ πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Δεν θα έχεις κανένα θέμα. Μόλις συνδέσεις το καλώδιο θα το αναγνωρίσει άμεσα σαν “ενσύρματη σύνδεση 2” (αν έχεις και άλλη εσνύρματη σύνδεση βέβαια).

@chsty, εννοείται πως έχω τσεκάρει την καλωδιακή σύνδεση από το πρώτο σου κιόλας σχόλιο. Τι; Θα το άφηνα για εκεί; Αστεία με το Internet δε γίνονται… :slight_smile: