Μεταβαση απο Debian Stretch σε Debian Buster με dist-upgrade

Εαν εισαστε απο αυτος που κανατε την μεταβαση απο το Debian 9 (Stretch) στο Debian 10 (Buster) αλλαζοντας απλα τα αποθετηρια σας απο το stretch στο buster και κανατε dist-upgrade σημερα θα ειδατε κατα πασα πιθανοτητα το εξης μυνημα οταν κανατε το καθιερομενο sudo apt-get update

E: Repository ‘http://security.debian.org/debian-security buster/updates InRelease’ changed its ‘Suite’ value from ‘testing’ to ‘stable’
N: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.

Το μυνημα αυτο απλα λεει οτι πριν απο τα επομενα updates θα πρεπει να ορισουμε στο apt-get οτι το αποθετηριο εχει αλλαξει. Δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Συμφωνα με το παρακατω link:
https://groups.google.com/forum/#!topic/linux.debian.bugs.dist/Higbk8EP6Nk

το προβλημα λυνεται αν στο επομενο update προσθεσετε την παραμετρο --allow-releaseinfo-change μεσα στην εντολη.

Για παραδειγμα εκει που γραφουμε sudo apt-get update με την νεα παραμετρο (την οποια χρειαζομαστε ΜΟΝΟ μια φορα) η εντολη μας γινεται: sudo apt-get --allow-releaseinfo-change update

Μολις τελειωσει το update… ειμαστε ετοιμοι. Δεν χρειαζεται να κανουμε αυτη την αλλαγη για περιπου δυο-τρια χρονια δηλαδη στην επομενη μας μεταβαση.

Ελπιζω να βοηθησε αυτο το tip και να ευχαριστηθειτε την νεα σας εκδοση του Debian

8 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον.
Εγώ όμως θέλω να ρωτήσω αν ενδείκνυται αυτό.
Με ενδιαφέρει να έχω ένα σταθερό σύστημα για αυτό και αγαπώ και χρησιμοποιώ το Debian. Θα ήθελα σαφώς από την μια να πάω στο 10, αλλά από την άλλη για να κάνω ένα format εξ αρχής θέλει χρόνο ( ώστε να μαζέψω ότι έχω στο υπάρχον σύστημα ).
Ποιος είναι ο τρόπος που ενδείκνυται από την ίδια την κοινότητα του Debian θα έλεγε κανείς, ώστε να πάω στην επόμενη LTS σταθερή έκδοση ; Η καθαρή εγκατάσταση εξ αρχής ή είναι ασφαλές να ακολουθήσω την διαδικασία που περιγράφετε παραπάνω ;

Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Η διαδικασια μεταβασης απο το Stretch στο Buster ειναι κατι που το Debian ενθαρυνει αλλα θα πρεπει να παρθουν μερικα μετρα ετσι ωστε να γινει οσο πιο ανωδυνα γινεται.

Η διαδικασια που περιεγραψα παραπανω ειναι μονο για να λυθει ενα προβλημα που διμιουργειται για οσους εκαναν την εν λογω μεταβαση ΠΡΙΝ βγει το Debian 10.

Παρολα αυτα εαν γυρισεις τα αποθετηρια του Debian απο το stretch στο buster και βγαλεις τα αποθετηρια απο τριτες πηγες (πχ αυτα που βαζει το Skype, το Teamviewer κλπ) και γραψεις ενα: sudo apt-get update

και μετα ενα: sudo apt-get dist-upgrade

για να κατεβασεις ολα τα πακετα που πρεπει να ενημερωθουν… λογικα θα πρεπει να εισαι ενταξει.

Θα έκανα ενα snapshoot με κατι σαν το Timeshift πρώτα.

Αλλά μπορείς και να παραμείνεις στην παλιά έκδοση για 2 χρόνια ακόμα αν είσαι ευχαριστημένος.

Το timeshift δουλεύει με ext4 και lvm?

Το timeshift έχει δυο mode λειτουργίας

  • Μέ χρήση του rsync και soft/hard links που είναι ο συνήθης τρόπος σε μια διανομή όπως το Linux Mint

  • Με χρήση του btrfs όπου πραγματικά μεγαλουργεί και που δοκιμάζω τις τελευταίες μέρες.

Όλος ο κόσμος ουσιαστικά χρησιμοποιεί την πρώτη μέθοδο, και δουλεύει μια χαρά σε οποιοδήποτε σχεδόν filesystem. Το lvm είναι σε αυτη την περίπτωση αδιάφορο.

1 «Μου αρέσει»

Μήπως κάποιος φίλος πιό έμπειρος απο μένα ξέρει περίπου πότε να περιμένουμε άνοιγμα σε testing και sid; Εδώ και δύο μερες το update δέν κατεβάζει τίποτα.

έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις mirror για τα repositories;

Τελικά οκ ξεφρίζαρε σήμερα το πρωί που μπήκα. Κατέβασε γύρω στα 90 πακέτα. Μετά το release του 12 θέλει άνα διάστημα να αρχίσει να δουλεύει το testing.
Το sources.list μου γράφει testing οπότε είμαι μόνιμα εκεί.

2 «Μου αρέσει»